Wchodzą w życie nowe regulacje dotyczące ochrony przeciwpożarowej budynków i terenów, opracowane przez MSWiA we współpracy z Komendą Główną Państwowej Straży Pożarnej. Regulacje prawne określają termin wprowadzenia obowiązku instalowania czujek tlenku węgla i dymu, nie tylko w lokalach użytkowych, ale także w prywatnych domach, czy mieszkaniach.
Główne cele to zmniejszenie liczby ofiar pożarów oraz zatruć tlenkiem węgla.
- To rozporządzenie bierze się z naszej niezgody na to, ile osób w Polsce ginie w pożarach czy w wyniku zatruć tlenkiem węgla - mówił Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak podczas konferencji prasowej zapowiadającej zmiany.
Rozporządzenie wprowadza obowiązek montażu autonomicznych czujek dymu oraz tlenku węgla w budynkach mieszkalnych i hotelach. W przypadku nowych obiektów obowiązek ten zacznie obowiązywać już w ciągu 30 dni od publikacji przepisów. W budynkach istniejących, gdzie odbywa się spalanie paliw, właściciele mają czas do 2030 roku. Obiekty użyteczności publicznej, takie jak hotele, muszą spełnić nowe wymogi do połowy 2026 roku.
Wiceprezes Korporacji Mistrzów Kominiarskich Województwa Śląskiego, Łukasz Malcharczyk, zaznacza, że choć nowe przepisy są krokiem w dobrą stronę, ich wdrożenie jest zbyt odległe.
- To dobrze, że w końcu coś z tym robią, ale dlaczego mamy czekać aż pięć lat na pełne wdrożenie przepisów? Liczba tragicznych zdarzeń związanych z pożarami i tlenkiem węgla wymaga natychmiastowego działania. Dlatego namawiam każdego, by zainstalował jak najszybciej czujkę w swoim domu – mówi Łukasz Malcharczyk.
Podkreślił również znaczenie wyboru odpowiednich urządzeń
- Czujka czujce nierówna. Kluczowe jest, by urządzenie było certyfikowane i oznaczone symbolem B jako produkt budowlany. Potwierdza to spełnienie wymagań polskiej normy PN-EN 50291-1:2018+AC:2021 dla domowych detektorów tlenku węgla. Oczywiście ważna jest też instalacja czujki we właściwym miejscu. Tylko takie produkty przechodzą dokładną certyfikację, co ogranicza ryzyko fałszywych alarmów - mówi Wiceprezes Korporacji Mistrzów Kominiarskich Województwa Śląskiego.
Wskazał także na potrzebę edukacji społeczeństwa w tym zakresie.
- Kupując czujkę, warto zwrócić uwagę na modele z wyświetlaczem LCD, który pozwala odczytać stężenie tlenku węgla. To szczególnie istotne w budynkach wielorodzinnych, gdzie tlenek węgla może przedostać się między lokalami - sugeruje.
Apele do mieszkańców niezmiennie wygłaszają także strażacy, którzy prowadzą wiele akcji edukacyjnych, podkreślając, że czujki naprawdę ratują życie.
- Budynki mieszkalne, które zostaną oddane do użytku po 24 grudnia 2024 będą musiały być wyposażone w czujniki tlenku węgla i dymu. Natomiast w domach już zamieszkałych obowiązek ten wejdzie w życie dopiero za 5 lat. My jako strażacy nieustannie apelujemy i prowadzimy wiele profilaktycznych akcji, mówiących o tym, że taka czujka może uratować nasze życie. Jest to niewielki koszt i namawiamy, by właściciele wszystkich domów, mieszkań i innych lokali wyposażyli się w takie czujniki jak najszybciej. Nie czekajcie, aż będzie to obowiązkiem. Pamiętajcie, że czas jest cichym zabójcą - bezeonnym i niewidocznym - podkreśla asp. Wojciech Kasperzec z PSP w Rybniku.
Statystyki pokazują, że w Polsce rocznie dochodzi do ponad 30 tysięcy pożarów w budynkach mieszkalnych, w których ginie ponad 450 osób. W 2024 roku w wyniku zatrucia tlenkiem węgla życie straciły 43 osoby.
Obowiązek stosowania czujek dymu i tlenku węgla w budynkach mieszkalnych istnieje w wielu krajach, m.in. w Niemczech, Szwecji i Francji. Tam połączenie edukacji społecznej i stosowania nowoczesnych urządzeń przyczyniło się do wyraźnego spadku liczby ofiar pożarów i zatruć.
Czy w swoim domu/mieszkaniu masz zamontowany czujnik tlenku węgla i dymu?
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Poszukiwania zakończone. Mundurowi odnaleźli ciało 37-latka ze Skrzyszowa
46109Mając ponad 3 promile prowadziła samochód. Podróż zakończyła na ogrodzeniu
9641Wyłączenia prądu w powiecie wodzisławskim. Sprawdźcie harmonogram
8496Pożar mieszkania po wybuchu petardy. Nie nadaje się ono do mieszkania, potrzebny remont i pomoc
6833Pierwsze wyłączenia prądu w nowym roku. Sprawdźcie harmonogram
3989Przynajmniej mieli spokojne święta... Znęcał się nad rodzicami i dziadkiem, trafił do aresztu!
+14 / -0Poszukiwania zakończone. Mundurowi odnaleźli ciało 37-latka ze Skrzyszowa
+19 / -7Mając ponad 3 promile prowadziła samochód. Podróż zakończyła na ogrodzeniu
+12 / -025-latek, pijany i bez prawa jazdy wjechał w słup
+12 / -089-latka wzywała pomocy. Dzięki reakcji świadków udało się ją uratować!
+9 / -050 wykroczeń i 19 mandatów. To efekt jednodniowych działań akcji "Bezpieczny pieszy"
1Razem w obronie elektrowni i przemysłu. Dziś wielki protest związkowców w Warszawie (foto, wideo)
1Poszukiwania zakończone. Mundurowi odnaleźli ciało 37-latka ze Skrzyszowa
0Od września jedna godzina tygodniowo religii w szkołach. Jest rozporządzenie MEN
0Dostęp do nowoczesnych technologii i praktycznego wsparcia. I LO z patronatem firmy PREVAC
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert