zamknij

Biznes

Znikają sklepy z centrum Wodzisławia. „Na Karuzeli zyskaliśmy wizerunkowo, ale przedsiębiorcy mają problem”

2014-06-20, Autor: M.Krzepina
Spacerując uliczkami wokół wodzisławskiego Rynku, od strony ulicy Wałowej i Ks. Konstancji, bez trudu można zauważyć wiele świecących pustkami lokali. Sklepy jeden po drugim likwidują się lub przenoszą gdzie indziej. To oczywisty skutek powstałej kilka miesięcy temu w Wodzisławiu galerii handlowej Karuzela.

Reklama

Uwagę na tę tendencję zwrócił nam uwagę jeden z mieszkańców. - Cieszymy się z nowej galerii handlowej, ale zapominamy o przedsiębiorcach, którzy nie wytrzymali tej konkurencji. Wystarczy przejść się ulicą Ks. Konstancji, aby zauważyć ile lokali stoi pustych i czeka na najemców. Handel w centrum, który i tak do łatwych w Wodzisławiu nie należał, po prostu umiera - zauważa wodzisławianin.

 

Po krótkim spacerze uliczkami Wodzisławia szybko naliczyliśmy 10 lokali czekających na najemców. A jest ich dużo więcej. Jak się dowiedzieliśmy, część sklepów została zlikwidowana, inne przeniosły się w nowe miejsca.

 

Podobnie skutki otwarcia dwóch galerii handlowych w sąsiedztwie rynku odczuli rybniccy przedsiębiorcy. W efekcie władze miasta zdecydowały się na kosztowną rewitalizację centrum Rybnika.

 

>>Projektanci pokazali jak będzie wyglądał plac przed bazyliką [animacja]

Tej tendencji nie dziwi się Krzysztof Dybiec, prezes Izby Gospodarczej w Wodzisławiu. - Przedsiębiorcy nie wytrzymują konkurencji z galerią handlową. To prawda, że dzięki niej zyskaliśmy jako miasto wizerunkowo, ale firmy w centrum nie potrafią się utrzymać - mówi.

 

I jak dodaje, kupcy muszą wziąć się na sposób i zmienić dotychczasowe podejście. - Od lat już próbujemy przełamać myślenie właścicieli małych przedsiębiorstw. Zorganizowaliśmy akcję Tu kupuj, namawialiśmy do wydłużenia godzin otwarcia, wyjścia do klienta. Właściwie bez skutku. Aby być konkurencyjnym trzeba zaproponować coś więcej niż zwykły stragan. Muszę przyznać, że dla mnie to również jest wyzwanie, bo mój lokal po drogerii Rossmann stoi pusty i muszę poszukać pomysłu na niego - zauważa Krzysztof Dybiec. A ci co znajdą pomysł mogą przekuć konkurencję galerii w sukces. - Naszym sukcesem jest zwiększona frekwencja w Zoolandii. To jednak przede wszystkim efekt 6 lat ciężkiej pracy i wyrabiania sobie marki.

 

Czego więc brakuje w centrum Wodzisławia? Jaki biznes można by ulokować w pustych lokalach? Zdaniem prezesa Izby Gospodarczej, na rynku trzeba się wyróżnić. - Małym, lokalnym biznesem, czymś czego nie ma nigdzie indziej. Fenomenem jest przykładowo kawiarenka Cinnamon Cafe czy sezonowe Z innej beczki (czytaj więcej), gdzie chłopaki radzą sobie tak dobrze, że planują otwarcie całorocznej knajpki.

 

>>Panie prezydencie, fajnie, że mamy galerię handlową, ale…

 

>>M.Kieca: Galeria Karuzela to wielki sprawdzian dla lokalnych kupców

Oceń publikację: + 1 + 6 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (55):
 • ~AleDom 2014-06-20
  10:15:36

  0 5

  Jakby to była galeria podobna do tych z okolicznych miast to faktycznie moglibyście coś zyskać. A że to tylko supermarket i trzy butiki na krzyż - cóż... Chociaż "galeria" ma jeden plus - na starym PKSie toaleta chyba była płatna? Oczywiście w "poczekalni" tak dalej jest, ale w "galerii" jest za darmo.

 • ~odrok 2014-06-20
  10:28:13

  18 0

  Panie Dybiec Pan ma lokal na ul. Targowej, która dzięki Galerii zyskała, w przeciwieństwie do wymienionych w artykule uliczek. Zróbcie kolejną galerię poza miastem a na rynku zostanie kasyno i zgraja cyganów z mieszkaniami socjalnymi. Jesteście bardzo krótkowzroczni i żadnych wniosków z Rybnika, Łodzi i Katowic nie wyciągacie. Z jednym się zgodzę - godziny otwarcia. Nie wiem czy właściciele robili rozeznanie, bo faktem jest że Wodzisław emerytami stoi a ci kupują wcześnie rano. Jak ktoś kto wraca do Wodzisławia wieczorem po pracy (a wiele osób pracuje poza miastem z wiadomych względów), to po 18:00 90% sklepów w centrum jest zamkniętych.

 • ~ 2014-06-20
  10:37:48

  10 0

  Mam wrażenie, że Pan Dybiec próbuje robić z nas idiotów i zaklinać rzeczywistość. Jeśli upada sklep/firma której w galerii nie ma, to czyja to jest wina? Galerii i wyimaginowanej konkurencji czy przedsiębiorcy? Każdy oczy ma i widzi jaka galeria jest i co się w niej znajduje, rynek i miasto nie leży na Antarktydzie i większość ludzi wie kiedy problemy przedsiębiorców się zaczęły i jakie były przyczyny. A co na rynku powinno powstać? Na pewno nie kolejny spożywczy i "szmaciak", może restauracja ale taka niebanalna, te które aktualnie się tam znajdują mają naprawdę wsiowy charakter. @AleDom co jak co, ale ty jako jastrzębianin nie powinieneś się śmiać z naszej galerii, bo sami macie w Jastrzębiu wielki budynek w którym nic nie ma, oba nasze miasta nie mają nawet startu do już nieco podupadłej Plazy.

 • ~ 2014-06-20
  10:40:51

  13 0

  czego brakuje? tańszych lokali, póki właściciele kamienic nie zrozumieją, że niska stawka ożywi miasta to niewiele się zmieni. koszty wynajmu lokalu i pracownicy to podstawowe hamulce inwestowania w cokolwiek. właściciele kamienic tłumaczą się podatkami a prawda jest taka, że w skali roku do zapłacenia mają niecałe 23zł/m2 czyli realnie na miesiąc góra 2zł. w mojej opinii 10zł za m2 lokalu to już i tak wygórowana stawka jak na to miasto. prezesowi IG polecam natomiast odstąpić bezpłatnie lokal w zamian za umówiony % od sprzedaży. po roku można negocjować stawkę czynszu. mechanizm jest prosty na koniec dnia z raportu dobowego zabrać swój udział i po sprawie. choć pozornie brzmi to absurdalnie to w praktyce może być zbawienne, bo przedsiębiorca będzie miał możliwość przetestowania lokalizacji, a pan dochód, którego w obecnym stanie po prostu nie ma. % na poziomie 3-10% w zależności od branży, który łatwo jest wkalkulować w cenę końcową przygotowując biznes plan dla danej inwestycji. jeśli lokal wypali to z bardzo dużym prawdopodobieństwem pozostanie już w tym miejscu. mam nadzieję, że do tego modelu przekonają się też pozostali właściciele kamienic. rzecz jasna koszty w postaci mediów ponosi najemca.

 • ~ 2014-06-20
  10:46:00

  4 0

  paradoksalnie też wolne lokale mają jedną zaletę. przy odrobinie współpracy pozwoliły by one stworzyć tematyczne ulice, by ktoś chcący kupić ciuch, buty, książkę, skorzystać z usług (fryzjer, kosmetyczka, dorobienie kluczy) lub po prostu zjeść czy napić się piwa wchodzi w dany fragment miasta i ma wszystko pod nosem bez biegania po całym centrum. @piotrek - nie przesadzaj, ja tam lubię pilsner pub za super obsługę :-) i co to jest niebanalna restauracja? ;-)

 • ~ 2014-06-20
  10:52:11

  3 0

  mam też nadzieję, że przetestuje pan panie krzysiu ten pomysł z bezpłatnym wynajem i stanie się żywym przykładem, że można. pokaże pan tym samym, że taki model współpracy jest równie korzystny jak wynajem lokalu. pogadałbym z jakimś lokalnym browarem gdzieś w z głębi polski tudzież czeskimi knajpami w pradze czy w brnie.

 • ~AleDom 2014-06-20
  11:00:45

  0 11

  @Piotrek: Nic nie ma? Jest gastronomia (kawiarnia, pizzeria, chińska knajpa), pralnia - u was nie ma. Kina 3D wprawdzie nie ma - ale jest zaraz obok - w kinie "Centrum". U nas jest 40 sklepów - u was 19. U nas jest podziemny parking i trzy poziomy galerii a u was ciasnota. No i wielkość niektórych "sklepów" u was bardziej przypomina kioski Ruchu niż butiki.

 • ~woolfson 2014-06-20
  11:26:42

  3 0

  Wodzisław jest biedny i co kolwiek tu zrobić to nie stać na to mieszkańców. Jedyne na co nas stać to tanie bary piwne. Jastrzębie też ma z tym problem choć ma więej zakładów pracy. Nie chcę być złym prorokiem ale jeżeli KW upadnie to wraz z nią wiele firm i sklepów pozornie nie powiązanych. Pieniądz płynie jak woda a gospodarka to system naczyń połączonych i nikt tego nie zmieni zaklęciami.

 • ~Arteks 2014-06-20
  11:56:56

  0 6

  Porównanie z Rybnikiem jest nie na miejscu bo Focus czy Plaza to duże galerie, poza tym ilość sklepów w Rybniku jest bardzo duża zarówno w samym centrum jak i poza nim, a problemy wynikają z bardzo wysokich czynszów na które władze Rybnika nie mają wpływu bo większość lokali należy do osób prywatnych lub do biur nieruchomości. W Wodzisławiu sporo kamienic należy do ZGM i mogą np. regulować zainteresowanie poprzez cenowe promocje wynajmu. U nas nadal są ulice na których w ogóle nie ma pustych lokali. Problem zaczął się jedynie z Powstańców i Sobieskiego, natomiast słusznie mówią przedstawiciele Izby. Wodzisławskie uliczki mają swój urok i może bardziej powinne przyciągać lokalami gastronomicznymi? Ludzie w Jastrzębiu czegoś takiego nie mają - może przyjechaliby z tego powodu do Wodzisławia, a to przecież prawie 100 tys. ludzi. Ale do tego potrzebny jest ich remont, położenie nowego bruku. Katastrofą dla wodzisławskiego śródmieścia będzie Stara Kopalnia - która może wyciągnąć ostatnich klientów z centrum. Jeśli Karuzela jest jakimś problemem - a ta przecież leży prawie w samym centrum to czym będzie ta nieszczęsna kopalnia? Od początku pisałem, że miała powstać przy samym centrum jak już, a nie gdzieś na uboczu.

 • ~AleDom 2014-06-20
  12:01:02

  0 2

  @Arteks: Jaka gastronomia mogłaby ściągnąć mnie, mieszkańca Jastrzębia do Wodzisławia? Chińska kuchnia? Nie, jest u nas. KFC? Do Żor jest bliżej. Pizzeria? U nas ich nie brakuje. Porządne restauracje też są. Tanie dania barowe? Są.

 • ~wodzislawianin1 2014-06-20
  12:15:54

  21 0

  Widocznie czynsze za wysokie. Słyszałem że strasznie sobię cenią. Niech opuszczą ceny za wynajem to odrazu ktoś wynajmnie.

 • ~ 2014-06-20
  12:44:40

  5 0

  @Arteks - nie śmiesz mnie, po city banku już wynajęto lokal na rynku? bo parę miechów stał pusty ;-)

 • ~ 2014-06-20
  12:48:29

  8 0

  @AleDom jak zawsze masz najwięcej do powiedzenia o Wodzisławiu a najmniej o Jastrzębiu. Wyskakujesz z jakimś dennym KFC jak guma z majtek kiedy mowa o restauracjach na zabytkowych uliczkach. Jest różnica? Jest! Bo ja i wielu ludzi woli zjeść dobry posiłek w nastrojowej atmosferze a nie osaczony betonem z każdej strony. Tego nigdy Jastrzębie mieć nie będzie, możecie sobie postawić nawet Disneyland a i tak nie zmieni to faktu, że każdy kto wjeżdża do Jastrzębia źle się czuje, zresztą sami jastrzębianie też nie płoną zachwytem o czym można się przekonać będąc w centrach handlowych, restauracjach i klubach w Rybniku, w których jastrzębianie stanowią znakomitą większość.

 • ~Arteks 2014-06-20
  12:51:05

  0 0

  @AleDom - do fastfudów chodzi głównie młodzież lub osoby które chcą szybko coś zjeść bo są w podróży służbowej. Ale mi chodzi o rodziny z dziećmi czy osoby po 30-tce które chcą poczuć klimat starego miasta, zjeść najpierw oryginalny obiad, potem ciekawy deser. Zaprosiłbyś dziewczynę na randkę do McDonalda? Przyznasz że byłoby to nietaktowne... Wodzisłąw mógłby być jakąś alternatywą bo okolica rynku jest dość klimatyczna (ale wymaga inwestycji!). W Jastrzębiu lokale leżą między blokami - a w Wodzisławiu jest namiastka miasta, jakichś wąskich uliczek, trochę jak w czeskich miasteczkach. Wodzisław powinien postawić na coś takiego. Zwykły handel mydłem i powidłem za długo się nie utrzyma, a na handel z wyższej półki Wodzisław nie ma co liczyć.

 • ~odrok 2014-06-20
  13:26:14

  9 0

  Arteks czego jak czego, ale lokali gastronomicznych jest w centrum Wodzisławia od groma, małych dużych, drogich i tanich . Szczerze wątpię żeby mieszkańcy Rybnika czy Jastrzębia przyjeżdżali tu tylko dla nich, choćby dlatego że mają takie również u siebie.

 • ~ 2014-06-20
  13:32:17

  6 0

  zróbmy sobie w wodzisławiu polską stodolni ;-) może czesi zaczną przyjeżdżać do polski, bo kurs korony korzystny :-D

 • ~fandango 2014-06-20
  13:41:33

  5 0

  Znacząca cześć handlu przeniosła się do internetu. W Wodzisławiu są 3 paczkomaty, a kurier dojedzie dziś wszędzie. Nie należy winić galerii za wszystko. Poza tym nie przybywa w okolicy dużych porządnych firm gdzie ludzie byliny zatrudnieni za normalne umowy o pracę.

 • ~AleDom 2014-06-20
  13:51:56

  0 17

  W Wodzisławiu czy Rybniku nie ma klimatu jak u nas w Parku. Jest tam np. Dąbrówka, Stary Zdrój. Widać jak mało wiecie o Jastrzębiu...

 • ~Arteks 2014-06-20
  14:39:03

  0 2

  @AleDom - a właśnie że wiemy, że Jastrzębie ma swoje uzdrowiskowe korzenie i duży park - tylko co to ma do tematu związanego z upadkiem małych sklepików w Wodzisławiu?

 • ~AleDom 2014-06-20
  14:44:31

  0 12

  Restauracja na rynku też nie ma nic wspólnego z galerią. Pisałem że w Galerii Jastrzębie jest gastronomia, ty wyskoczyłeś z restauracją (i zasugerowałeś że w Jastrzębiu są same fast-foody). Gdy napisałem o fast-foodach Ty odpisałeś: "do fastfudów chodzi głównie młodzież lub osoby które chcą szybko coś zjeść bo są w podróży służbowej. Ale mi chodzi o rodziny z dziećmi czy osoby po 30-tce które chcą poczuć klimat starego miasta, zjeść najpierw oryginalny obiad, potem ciekawy deser.", więc ja odpisałem że w Jastrzębiu też są klimatyczne restauracje.

 • ~Arteks 2014-06-20
  14:59:49

  0 0

  @AleDom - to wyjaśnię precyzyjniej o co mi chodziło - w Jastrzębiu nie ma klimatycznych miejskich ulic i atmosfery jakie stwarza śródmieście. Nie ma miejsc w których mogłyby się rozlokować jakieś fajne kawiarnie, restauracje, cukiernie, puby, nie ma rynku, nie ma niczego miejskiego - a w Wodzisławiu są takie miejsca. Za to w Jastrzębiu są miejsca pracy do których chętnie jeżdżą Wodzisławianie i nie tylko czy wspomniany przez ciebie park. Potrafię to docenić, a ty nie czaruj z kolei rzeczywistości bo Jastrzębie nie doczekało się centrum na czym korzystają okoliczne miasta. :)

 • ~AleDom 2014-06-20
  15:16:31

  0 9

  Oczywiście. W Jastrzębiu nie ma rynku i miejskiej starówki ale za to jest Zdrój. Jastrzębie stało się miastem w 1963 roku. Z całym szacunkiem do "przodowników pracy" - gdyby wtedy wybudowano rynek nie wyglądałby on zbyt pięknie. Jastrzębie ma po prostu inny klimat - pouzdrowiskowe budynki, park i ulice Zdroju to coś innego niż rynek. Czy gorszego? O gustach się podobno nie dyskutuje, ale jak dla mnie - nie gorszego tylko innego. Nigdzie nie napisałem że Jastrzębie ma rynek czy miejską starówkę - więc nigdzie nie "czaruję". Zarzucanie mojemu miastu zupełnego braku klimatu jest jednak mijaniem się z prawdą. No, ale dość już o Jastrzębiu. Temat ściągania mieszkańców tego miasta do Wodzisławia czy Rybnika uważam za zamknięty. Wracajmy do Wodzisławia, Karuzeli i sklepików.

 • ~ 2014-06-20
  16:25:19

  3 0

  @AleDom - najwyraźniej nie wiesz, że w samym parku ma powstać lokal pod gastronomię. jak będzie wyglądało to czas pokaże czy w ogóle rada miejska zgodzi się na taką inwestycję, o charakterze poniekąd zadecyduje konserwator zabytków. w każdym bądź razie jak dla mnie pomysł jest bardzo dobry. jedynie młodzież może się wkurzyć, bo ich stałe miejsce spotkań zostanie po prostu zamienione na lokal ;-) @Arteks - co z tym lokalem na rynku po citybanku? ;-)

 • ~Arteks 2014-06-20
  18:42:08

  0 6

  @mhl999 - nie wiem ale pewnie czeka na inny bank bo właściciel pewnie będzie chciał tyle za czynsz ile przez lata płacił ten bank. Ale to zły przykład bo to wyjątek - jedyny wolny lokal, a na wyjątkach raczej nie opiera się żadnych tez. ;) Gdyby władze Wodzisławia skupiły się na uzupełnieniu zabudowy i eleganckim wybrukowaniu ulic oraz poprawie rynku (od strony kościoła) to mogliby stworzyć niezłe klimatyczne miasto które możnaby promować jako ciekawe miejsce do spędzenia np. popołudnia w weekend. To jest realne bo środki na rewitalizację miast były w poprzedniej perspektywie unijnej i będą w następnej. Może ktoś z UM o tym pomyśli. Ale musiałby to być cały konspekt bo zrobienie jednej uliczki może spowodować wymarcie innej. To musiałoby mieć jakąś logikę np. wszystkie uliczki wychodzące z rynku. A potem te które są poprzeczne do nich.

 • ~Don C. 2014-06-20
  19:41:07

  8 0

  @AleDom-jeżeli SJZ ma klimat to ja jestem Kopernik.@odrok-zgadza się jeżeli chodzi o lokale to w centrum jest ich dużo @mhl999-tak już widzę tą sieć burdeli na ul.Konstancji i stado blondyn co chodzi po Minorytów ;-) @Arteks-Plaza i Focus nie są jak piszesz dużymi galeriami a najwyżej średnimi.I powiem ci że z niecierpliwością czekam czy projekt pod nazwą "Stara Kopalnia" uda się bo wtedy władze miasta wreszcie (może pod naciskiem sklepikarzy) zaczną jaśniej widzieć że trzeba wreszcie przebudować rynek i okolice muzeum aby stały się atrakcyjniejsze.Że trzeba nowoczesnej fontanny na rynku i kolejnych wodotrysków przed wejściem od strony muzeum na rynek.Że trzeba innych elementów małej infrastruktury i wyobraźni której dotąd brakowało w UM.

 • ~Maja 2014-06-20
  22:17:38

  7 0

  Bez przesady z tą krytyką Wodzisławia. Jest przetasowanie lokali w centrum ,ale to było do przewidzenia. Sytuacja zacznie się normować w IV kwartale tego roku. Co do oferty w gastronomicznej w samym centrum jest bardzo dobra. Właśnie wróciłam z wieczornego spotkania z koleżanką z Rybnika, czas spędzałyśmy w jednym z lokali na rynku. Cytuje jej opinie "lokale w rynku Wodzisławia są bardziej na poziomie i jakby kulturalniejsze niż w Rybniku ". Klimat przy wieczornym spacerze po mieście jest niepowtarzalny.

 • ~ 2014-06-21
  10:39:59

  1 0

  Ożywienie centrum miasta to nie tylko problem władz miasta. Zresztą urzędnicze podejście często gęsto jest takie, że to się nie opłaca bądź nie da się. I ogólnie argumenty na nie. Targowisko miejskie jest tego dobitnym przykładem. Miejsce to woła o pomstę do nieba, a naprawdę wiele nie trzeba, co gorsza są na to pieniądze. Jak miasto dba o estetykę to widać po dżungli miejskiej i niewykoszonych trawnikach czy nie przyciętych żywopłotach. Opróżnianie koszy na przystankach autobusowych natomiast wygląda tak, że sam koszt jest opróżniony ale okolica wokół przystanku już nie sprzątana. Torebki na psie kupy (np. w parku miejskim) uzupełnia się przy dobrych wiatrach raz na 2 tyg i to po interwencji zamiast co 2 dni przy okazji opróżniania koszy. Niezmiernie ciekawi mnie kiedy to zostanie usunięta kostka brukowa, która od dobrych 2-3 tyg leży przed wejściem na targowisko. Wyjątkowo pozytywnie zaskoczony jestem regularnie czyszczonymi słupami ogłoszeniowymi, choć jeszcze jakiś czas temu był z tym problem. Pozornie w/w sprawy nie mają nic wspólnego z pustymi lokalami w centrum, ale nikt syfu wokół nie lubi i od centrum miasta wypada oczekiwać perełki.Nawet jeśli urząd odpicuje centrum to niewiele to da, bo istotne jest tutaj współdziałanie wszystkich zainteresowanych stron. Właścicieli kamienic, przedsiębiorców i mieszkańców miasta w pełnym przedziale wiekowym (nie mylić z mieszkańcami centrum).

 • ~ 2014-06-21
  10:47:03

  0 0

  Inna sprawa, że przedsiębiorcy też mają to gdzieś, bo póki nie padną całkowicie 'na pysk' to gdzieś mają jakiekolwiek zmiany. Czego dobitnym przykładem jest akcja tukupuj. Właściciele kamienic jak nie dostaną z jednego lokalu 100% podatku na całą kamienicę to wolą olać sprawę bo wyprawka grzechu nie jest warta. Urzędnicy mają swoje wizje i za nic w świecie nie chcą się przekonać do innych bo oni ciężko się napracowali i nikt im nie będzie dokładał roboty. Nawet jeśli okaże się, że nie mieli rację to wyda się kolejne publiczne środki na poprawki i powie "już się robi" by lud był zadowolony, że naprawianie partactwa jest kolejnym działaniem na plus. Przykładem niech będzie plac zabaw w parku miejskim. Ludzie natomiast mają to gdzieś bo jak widzą tempo prac, czasem uzasadnione czasem nie oraz to iż rzadko kiedy tak naprawdę są wysłuchani, powiedzieć coś mogą ale do zastosowania w praktyce jeszcze daleko - takie postępowanie jest efektem tego, że odechciewa się im jakiejkolwiek aktywności i wolą spakować się tam gdzie już coś działa i funkcjonuje o niebo lepiej niż w wodzisławiu.

 • ~ 2014-06-21
  10:57:36

  0 5

  Don.C - stara kopalnia, jeśli i o ile powstanie w takim kształcie w jakim jest planowana na dobre może przystopować centrum miasta. fontannę to ty zostaw w spokoju, bo nowoczesna fontanna w starej zabudowie ewidentnie jak dla mnie świadczy o całkowitym braku gustu. powycinałbym za to wszystkie choinki na rynku.

 • ~Maja 2014-06-21
  11:09:16

  7 0

  @mhl99 masz racje, że sami kupcy z uliczek są sobie winni, bo jak było przeszło 35 lat prosperity to specjalnie nie inwestowali w swoje lokale tylko wyciągali kasę, dosłownie ile się da. Zresztą wystarczy się przejść i widać gołym okiem gdzie elewacje są zadbane, a w środku były robione jakieś remonty. Przykładem jest punkt na przeciw dawnego Rossmana chyba niedawno otwarto jakiś lokal z proszkami i chemią, niestety nowy najemca pożałował 50 zł na puszkę farby żeby chociaż odmalować oskubaną elewację.... i tak to mniej więcej wygląda na większości lokalów w centrum. Ceny za wynajem chcą jak za nowe obiekty a to są często zamortyzowane stare pieczki.

 • ~Don C. 2014-06-21
  12:02:12

  7 0

  @mhl999-Stara Kopalnia jeśli powstanie może jedynie zmotywować władze miasta do remontu rynku i okolic.Bo na razie jest tak że kamienice są odnowione a płyta zatrzymała się w latach 70' z lekkim liftingiem w 90' Zawsze powtarzam jak władze miasta nie mają wyobraźni można się przejechać po inny miastach czy nawet do pepików do pobliskiej Opawy.@mhl999-rację masz że nawet drobne sprawy odpowiadają za to że jest dziadostwo jak choćby wspominane przez ciebie setki starych reklam.Ps.Nie wiem czy zauważyłeś mhl oznakowanie prowadzące do A1 koło Mc Donalda i Amadeo?Dalej jest stare i prowadzi na Świerklany z napisem A1-10 km.Tymczasem blisko miesiąc jest już gotowy węzeł Mszana i napisy powinny być 4 km.Ale pewnie urzędników to też nie interesuje.

 • ~Don C. 2014-06-21
  12:13:55

  11 0

  @mhl999-czyli według ciebie w SR nie mają gustu?Po tym jak padła jedna z ulic czyli Sobieskiego od razu chwycili się jej przebudowy aż do bazyliki.Widziałeś te fontanny i inne cuda niewidy na wizualizacji?

 • ~Maja 2014-06-21
  14:04:00

  0 2

  @DonC "do remontu rynku i okolic.Bo na razie jest tak że kamienice są odnowione a płyta zatrzymała się w latach 70' z lekkim liftingiem w 90' " Ty byś wszystko wywalał w kosmiczny pył. Płyta rynku i fontanna wcale nie jest taka zła , no może znowu wymaga lekkiego liftingu, a fontanna remontu. Ciekawe co byś zrobił z Pragą albo z Rzymem, bo oni tam nic nie remontowali od 100- 200 lat ? Żadnej wymiany fontann, czy też wymiany bruku na placach, a od turystów nie mogą się odpędzić.

 • ~ 2014-06-21
  14:09:52

  0 0

  don.c - przecież podobno cały projekt rewitalizacji rynku jest gotowy tylko czeka na pieniądze. swoją drogą może w poniedziałek sprawdzę jak to jest naprawdę i jak to powinno wyglądać. odpuście sobie unowocześnianie wodzisławskiej starówki bo równie dobrze można wyburzyć kamienice i postawić coś nowoczesnego na 30 pięter - jak szaleć to szaleć ;-)

  pisałem ci wcześniej, że oznakowanie A1 to w zasadzie nie problem UM i po prostu przejmować się tym nie będą, bo takie jest urzędnicze spojrzenie na rzeczywistość. czy rybnik nie ma gustu? a co zmienili starą fontannę na rynku na coś nowoczesnego? bo nic mi o tym nie wiadomo. do bazyliki jest ul. powstańców a nie sobieskiego ;-) choć sobieskiego przechodzi niejako w powstańców. niestety to cudo pod bazyliką szybko się znudzi, bo użyteczne to raczej nie jest. po prostu zabrakło zieleni.

 • ~Don C. 2014-06-21
  15:24:54

  9 0

  @Maja-toś zdrowo pojechała.Gdyby W Śl. miał połowę tych zabytków co wspomniane miasta to na rynku mógłby być asfalt a i tak turyści by byli.Rybnik ma to samo (brak zabytków) więc kombinują jak idzie.Plac wolności czy teraz Sobieskiego aż do bazyliki to nowoczesne pomysły między starymi kamienicami.Czy tak nie jest mhl ?

 • ~Arteks 2014-06-21
  23:59:17

  0 5

  @Don C. - jeśli Plaza i Focus nie są duże to Karuzela musiałaby być zaliczona do kategorii obiektów z parku miniatur w Zatorze hehehe A co do tych zabytków to proszę cię weź przestań. W Rybniku jest od groma historycznych, ciekawych obiektów które robią wrażenie i są świetnie wyeksponowane. A na wspomnianej przez ciebie jednej ul. Sobieskiego jest więcej atrakcyjnych, zabytkowych kamienic niż w powiecie wodzisławskim i Żorach razem wziętych... @Maja - to bardzo fajnie, że ta koleżanka tak powiedziała, może to jest jakiś naprawdę wartościowy lokal i powinnaś się z takiej opinii bardzo cieszyć. Ale jak jest z klientami bo z tego co wiem od znajomych wodzisławian to po 17.00 w centrum Wodzisławia zupełne pustki w przeciwieństwie do miast typu Rybnik, Cieszyn, Katowice, Gliwice gdzie wieczorami jest multum ludzi - co nawet kiedyś przetestowaliśmy z moim kumplem mhl-em z którym spotkaliśmy się pod wieczór w SR :)

 • ~ 2014-06-22
  02:53:18

  0 0

  @Arteks - teraz to Don.C będzie szalał ;-)

 • ~Don C. 2014-06-22
  11:46:40

  5 0

  @Arteks-Karuzela jest mała zgadza się 6,5 tys. ale każdy średnio rozgarnięty wie że rybnickie galerie są średniej wielkości (bo na pewno nie duże) po 17,5 tys.metrów powierzchni handlowej.Na ten przykład w Kędzierzynie K. galeria ma 22,5 tys. bytomska Agora ma 25 tys.W Nowym Sączu Trzy Korony to 35 tys. a w Bielsku Sfera ok.60 tys.To tylko kilka przykładów z południa kraju. ### Co do zabytków to Rybnik ma tyle zabytków co do garści.Chyba nawet w Tworkowie czy Rudach jest ich więcej.

 • ~Don C. 2014-06-22
  12:05:58

  8 0

  @Maja-nie ma 2 zdań że z rynkiem coś trzeba zrobić rewolucyjnego bo kolejny lifting nie ma sensu.Problemem tego rynku jest to że jest bardzo duży i trudno go zapełnić ludźmi.Co innego w Rybniku na mniejszym kameralnym rynku wystarczy postawić 4 budy z ogródkami piwnymi i rynek jest zapełniony zadowolonymi ludźmi siedzącymi pod kolorowymi parasolami i słepiącymi piwo po 7 zeta.Reszta załatwia promenada pielgrzymkowa i potok ludzi którzy przemieszczają się między Plazą a Focusem żeby pojeździć ruchomymi schodami czy zjeść gałkę loda za 2,50.

 • ~Arteks 2014-06-22
  12:42:06

  0 10

  @Don C. - co do tych galerii to nie bądź tendencyjny. Wielkość galerii nie ocenia się wyłącznie po powierzchni samego handlu. Galerie w Rybniku mają bardzo okazałe powierzchnie spacerowe (co powoduje że przy okazji pełnią także inne role niż zakupowe - np. towarzyskie, eventowe, wystawowe itd), 1/3 Plazy to część rozrywkowo-kinowa, w Focusie dodatkowo multikino. Te niektóre wymienione przez ciebie mają więcej wspólnego z marketami niż galeriami... Nasze galerie mają wielopoziomowe parkingi tak jak przystało na renomowane obiekty w większych miastach i ślimaki które powodują zachwyt każdego kierowcy - skądkolwiek przyjeżdża bo w Polsce ślimaki nie są za bardzo rozpowszechnione. Generalnie są to kubaturowo duże obiekty powyżej 42 tys. m. kw. i z nimi kompleksów żadnych nie mamy, wyróżniają się na plus jeśli chodzi o wygląd, projekt a ich wielkość jest optymalna. Mam też satysfakcję że są od lat niewymownym westchnieniem naszych sąsiadów którzy czegoś takiego nie mają i mieć nie będą. Co do zabytków w Rybniku to jest ich kilkadziesiąt i chyba jesteśmy jednym z 2-3 miast na Śląsku które mają obiekty zabytkowe z tak różnych okresów, z tak różnych dziedzin i z tak różnych stylów od gotyku do modernizmu. Ja nie mogę za to, że historia obdarowała Rybnik hojniej od Wodzisławia który prezentuje się bardzo skromnie. A mimo to nie odmawiam mu, że przy odrobinie dobrej chęci moglibyście zrobić z niego klimatyczne miasteczko. Tylko na to trzeba pieniędzy, a zdaje się że ich u was nie ma.

 • ~Arteks 2014-06-22
  12:52:24

  0 11

  @Don C. - rynek w Wodzisławiu nie jest za duży, to kamieniczki są za małe i stąd ta dysproporcja w wizualnym odbiorze... Mimo to dałoby się go jakoś zapełnić ale do tego potrzebny byłby dobry konspekt no i ludzie musieliby chcieć tam przychodzić/przyjeżdżać. Szkoda że władze miasta zrezygnowały z przystanku kolejowego Centrum bo w niedalekiej przyszłości mógłby to być jakiś cel wycieczkowy dla mieszkańców innych miast Śląska czy Czech ale 2 km od obecnego dworca - trochę za daleko... Może to odważna propozycja z mojej strony ale możliwe że jakimś uatrakcyjnieniem byłaby wieża na środku rynku która służyłaby też za punkt widokowy? Z drugiej strony zastanawiam się dlaczego rynek wodzisławski jest taki martwy - żadnych imprez na nim nie ma, nigdy nie słyszę w Radiu 90 aby zachęcano do odwiedzin wodzisławskiego rynku z powodu jakichś mniejszych lub większych imprez... Bierzcie przykład z Rybnika bo u nas jak nie jarmark z okazji jakiegoś święta na rynku, to pokaz musztry, jak nie to to znowu jakiś maraton, jak nie to to znowu jakaś wystawa, koncert, przegląd i rynek rybnicki tętni życiem przez cały rok, przyciągając także ludzi spoza Rybnika. Idźcie w tym kierunku bo on jest dobry. :)

 • ~Arteks 2014-06-22
  13:04:17

  0 7

  @mhl999 - już szaleje... @Don C. - ale żeby nie było to powiem ci że poza Raciborzem i Rybnikiem, Wodzisław mimo wszystko da się lubieć w naszym regionie. W Wodzisławiu możnaby stworzyć na dworcu Muzeum Marszu Śmierci - jestem pewien, że odwiedzałyby go masowo wycieczki z całej Polski, Izraela i całego świata bo temat jest dość mocny. Szczególnie gdy w końcu pojawi się jakiś film fabularny na ten temat, a pojawi się na pewno bo temat jest bardzo interesujący. Te niektóre wąskie uliczki Wodzisławia zawsze mi się podobały, rynek z resztą też. Potrafię też osobiście docenić architekturę takich obiektów jak np. zespół Minorytów, dawna synagoga, koncentraty czy wieża na Grodzisku. Dla porównania w Żorach które mienią się że mają starówkę nie ma ani jednego jakiegoś wartościowego obiektu pod kątem architektonicznym... Dobra rada - promujcie więc te cenne rzeczy zamiast ciągle kąsać bogatszego sąsiada... Będziecie mieć z tego więcej korzyści. :)

 • ~Don C. 2014-06-22
  13:40:06

  8 0

  Pełna megalomania...@Arteks-strefa kinowa i rozrywkowa jest zaliczana do powierzchni handlowej.Oczywiście komuś kto nigdzie nie był i mało co widział możesz wmówić że Plaza jest lepsza od 5 poziomowej Agory czy gigantycznej Sfery.### Rynek rybnicki przypomina mi wielkością 20 tys miasteczko typu Krapkowice.Co do kilkudziesięciu zabytków (?) no jak policzyć każdą kamienicę osobno to tyle będzie.Jednak takich konkretnych zabytków jak zamek średniowieczny,baszta czy mury obronne nie ma ani jednego w Rybniku.Zresztą cały Górny Śląsk jest bardzo ubogi w takie zabytki.

 • ~Arteks 2014-06-22
  14:04:31

  0 10

  @Don C. - skończ już "pultać" o tych zabytkach bo przypomina to twoje inne oszołomstwa o mongołach czy wodotryskach. Nie znasz się na niczym, a chcesz dyskutować... To co bardzo fajnego w Rybniku to różnorodność - idziesz przez miasto i tu masz coś w stylu funkcjonalnym, tu secesyjnym, tu klasycystycznym, tu jakiś detal, tu jakaś rzeźba... jedziesz przez jego peryferia to trafiasz albo na jakiś stary szyb albo kolonię górniczą albo drewniany kościół, wieżę ciśnień itd - a w Wodzisławiu tego nie ma ze względu na bardzo ubogą historię i małe znaczenie. Pewnie ty tego nigdy nie zauważyłeś bo się nie znasz (tak jak kiedyś zrównałeś Katowice z Jastrzębiem pod kątem architektury co jest szczytem dyletanctwa). Swoją drogą należałeś do tych idiotów którzy cieszyli się z tego, że Koncentraty - jeden z najciekawszych budynków wodzisławskiego śródmieścia miały być kilka lat temu zamienione w kupę gruzu z powodu wyimaginowanego inwestora... Odnośnie Agory - wcale nie powiedziałem że jedna jest lepsza od drugiej. Uważam że obie są fajne. :)

 • ~Arteks 2014-06-22
  14:18:02

  0 11

  @Don C. - co do rybnickiego rynku to najruchliwsze dla pieszych miejsce w naszym subregionie i jeden z najbardziej atrakcyjnych i chętniej odwiedzanych placów regionu. Także najdroższy jeśli chodzi o czynsze. Nie używaj nigdy takich określeń bo to jeszcze bardziej deprymuje rynek wodzisławski z ruchem pieszych na poziomie 5-10% tych co w na rybnickim. A weź pod uwagę że Rybnik ma jeszcze inne place w centrum - Wodzisław nie. To pod kątem ruchu, a pod kątem sklepów to możliwe że w Krapkowicach są bardziej atrakcyjne niż w Wodzisławiu... Jak byłem ostatni raz w Wodzisławiu na rynku spotkałem jeszcze warzywniak rodem z PRL, a takich sklepów nie spotkałem już nawet w Wadowicach czy Kępnie które odwiedziłem w tym roku! ;) Czyj więc bardziej przypomina krapkowicki? Pod kątem wyglądu też się różnimy bo przecież na wodzisławskim rynku nie ma takich mieszczańskich kamienic jak przy rynku w Rybniku...

 • ~ 2014-06-22
  14:33:20

  0 9

  Posty Dona są typowym przykładem leczenia kompleksów względem Rybnika poprzez nieustanne deprecjonowanie wszystkiego co jest z tym miastem związane. Ja jestem mieszkańcem Wodzisławia z dziada pradziada a jednak potrafię docenić to co udało się u sąsiadów. Choćby pluć tu od rana do wieczora na rybnickie galerie to prawda jest taka, że w żadnym z okolicznym miast dotychczas nic porównywalnego nie powstało. Ja też jeżdżę tam do kina bo gdzie mam iść ? Do WCK ?
  Wodzisław niestety od lat tracił na znaczeniu ze względu na nieudolnych włodarzy. Teraz, choć daleko do doskonałości, jest trochę lepiej. My nie musimy, a nawet nie możemy ze względu choćby na finanse konkurować z Rybnikiem, możemy za to się odróżniać, próbować stworzyć coś własnego niepowtarzalnego mając fajne centrum. Jednak do tego potrzeba "wizjonera", a czy u nas taki się znajdzie ?

 • ~Don C. 2014-06-22
  19:56:48

  7 0

  @Arteks-to nie oszołomstwa o mongołach tylko fakt historyczny a wypowiadający się powyżej jest epickim przykładem wodzisławskiego mongoła.Nie ważne co i jak byle cudzemu przyznać rację. @vladislav-gdzie tu widzisz że opluwam Focusa i Plazę?Stwierdziłem tylko że są średniej wielkości i podałem przykłady znacznie większych.

 • ~Arteks 2014-06-22
  22:00:44

  0 6

  @Don C. - twoje przykłady są bez sensu bo... nic nie udowadniają. Wybudować galerię w centrum miasta w której prawie połowa powierzchni nie jest przeznaczona na handel to raczej atut niż zarzut! Bo to świadczy o tym, że właściciel nie liczył się z kasą i chciał zrobić obiekt przestronny i dobrze zaprojektowany pod każdym względem. Wszystkie zachodnie galerie tak mniej więcej wyglądają. To tylko nasi rodzimi inwestorzy chcą tylko zarabiać nie bacząc na wygląd i funkcjonalność obiektu. Szkoda, że każdą dyskusję musisz zakończyć na sąsiadach tak jakbyś nie mógł coś fajnego i dobrego napisać o tym jak można ratować wodzisławskie lokale... a hejtami ich się nie uratuje. @vladislav - oczywiście że to kompleksiarz i oszołom w jednym ale nie przejmuj się, on mnie do Wodzisławia nie zraża, tym bardziej że z niego taki Wodzisławianin jak ze mnie Hindus... Jeśli byłby prawdziwym fanem Wodzisławia - to by się z niego nie wyprowadził. A ja Wodzisławiowi dobrze życzę i mam nadzieję że jego władze zrewitalizują jego centrum i spróbują przyciągnąć do Wodzisławia turystę weekendowego, a lokale gastronomiczne na pewno na tym tylko by zyskały. :) Zresztą już kilka dobrych podpowiedzi dla Wodzisławia dałem np. utworzenie Muzeum Marszu Śmierci - to ściągnęłoby do Wodzisławia sporo wycieczek, a wycieczki nakręcą koniunkturę hotelom i gastronomii.

 • ~ 2014-06-23
  09:18:11

  10 0

  Don.C, Arteks - odnośnie rynku rybnicki ma powierzchnię ok 4.5 tys m2 a wodzisławski ok. 9.8 tys m2 ;-) @vladislav - wizjonerów w mieście nie brakuje, ale jak mają mieć wpływ na miasto, skoro strategia rozwoju miasta jest utajniona maksymalnie? nie daj boże ktoś zaburzy przyjęty porządek i sprawa się rypnie.

 • ~Don C. 2014-06-23
  17:32:33

  7 0

  @mhl999-optycznie zawsze wiedziałem że rynek wodzisławski jest większy jednak nie sądziłem że jest aż tak gigantyczny czyli ponad 2 razy większy!Także masz browara u mnie za uświadomienie wszystkim dlaczego wydaje się zawsze pusty.Ktoś kto zakładał to miasto miał pewnie wolę/nadzieję że w przyszłości miasto będzie miało rangę jak np. dzisiejsze Opole.Można ubolewać tylko że na środku nie postawiono ratusza który zwykle jest wypełnieniem tak dużego rynku.Swoją drogą od razu mi się przypomina jak w Nowinach czy DZ swego czasu pisano o rynkach w regionie i rybnicki nazywano rynkiem a wodzisławski...ryneczkiem.To pokazuje obrzydliwą propagandę podobną do tego co teraz dzieje się z aferą taśmową gdzie można kota ogonem odwrócić i dobre.Co do wizjonera mhl to takim miał być prezydent Kieca który twierdził że będzie stawiał na wizytówki miasta.Szkoda że remontuje UM bo faktycznie mógł się zabrać za postawienie ratusza (w dawnym stylu) na rynku bo czymś trzeba go zapełnić.A tak na razie to po usunięciu popularnego grzybka jeszcze bardziej opustoszał.

 • ~Arteks 2014-06-23
  18:26:10

  0 9

  @Don C. - to tylko kompleksy pozwalają widzieć w każdym artykule, w każdym zdaniu coś nieprzychylnego, a jak sam zauważyłeś dzięki mhl (bo sam na to nie wpadłeś) Wodzisławianie mogą być dumni z rynku o tak dużej powierzchni. Natomiast szkoda, że przy nim nie ma ani jednej atrakcyjnej budowli tak jak w większości miast i to jest być może przyczyną że on jest trochę nudny... Również wewnątrz nie ma za bardzo atrakcji. Należałoby wymyśleć jakieś funkcje dla niego i tak jak kiedyś sugerowałeś koncert z okazji dni miasta robić na rynku bo rynek Wodzisławiowi wstydu nie przynosi - a stadion przynosi straszny obciach.

 • ~AleDom 2014-06-23
  19:30:56

  0 5

  Donusiowi się województwo Wodzisławskie marzy ("ranga Opola"). A może ranga Warszawy? Skoro rynek jest większy niż rybnicki to dobrze, tylko fajnie by było coś na nim zorganizować czy wymyślić coś co zrobiłoby z niego jakąś atrakcję turystyczną. No i promować - kto w regionie o tym wie? Skoro wizjonerzy są to powinno się ich dopuścić do głosu. Jeżeli piszecie że obecne władze nie spełniają oczekiwań - wybory są za kilka miesięcy.

 • ~ 2014-06-23
  20:25:58

  0 6

  @MHL999 dałbym sobie głowę obciąć i dwie ręce, że rynek w Wodzisławiu jest mniejszy niż Rybnicki o.O Można ta zieleń pomniejsza go optycznie? Co do samego wyglądu, to mi się akurat podoba, jest zieleń i jakoś tak człowiek nie czuje się jak na betonie, szkoda mi ogródka piwnego, miło było sobie tam posiedzieć wieczorem.

 • ~ 2014-06-23
  22:20:01

  0 0

  @Don C. - skoro mam u ciebie browara, to kiedy pijemy? polecam litovela - skoro znasz wodzisław to pewnie wiesz gdzie można się go napić ;-) @piotrek - zaoszczędziłeś głowę i dwie ręce ;-) osobiście na rynku z zieleni widziałbym coś takiego https://www.google.pl/maps/@50.001116,18.460532,3a,75y,11.89h,90.94t/data=!3m4!1e1!3m2!1sPnPcikq3iv7FdJzvHbLcYg!2e0
  jak dla mnie za dużo jest tej zieleni. rybnik choć ma mniejszy rynek ma więcej ogródków.

 • ~ 2014-06-25
  11:08:44

  3 0

  Akurat kwiaciarnia z 3 zdjęcia przeniosła się na Mały Rynek.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Którędy powinna przebiegać linia kolejowa łącząca Wodzisław z Jastrzębiem?
Oddanych głosów: 2317

Prezentacje firm