zamknij

Wiadomości

Żołnierze i strzały na moście w Olzie – co tam się działo?

2019-11-05, Autor: JP

W Olzie w gminie Gorzyce nakręcono kilka scen przedstawiających III Powstanie Śląskie. Premiera filmu zaplanowana jest na 2020 r.

Reklama

Ujęcia kręcono w okolicach mostu kolejowego. Produkcja na razie nie ma oficjalnego tytułu, a premiera przewidziana jest na 2020 r. na kanale TVP Historia.

- A w Olzie prawie jak w Hollywood. Prawie, bo w Ameryce nie mają tak fajnie jak u nas. No i nie mają takiego szeryfa... chciałem napisać: sołtysa - pisze wójt Gorzyc Daniel Jakubczyk.

- Wspólnie z sołtysem Józefem Sosneckim miałem przyjemność towarzyszyć ekipie na planie filmowym. Przez kilka godzin czuliśmy się prawie jak przed 100-laty. To niesamowita promocja dla naszej gminy. Dziękuję reżyserowi i całej ekipie za piękne przyjęcie, a sołtysowi za pomoc w formalnościach. Już dziś zapraszam na film - dodaje.

Wojciech (Adalbert) Korfanty urodził 20 kwietnia 1873 r. w osadzie Sadzawka (obecnie Siemianowice Śląskie). W latach 1903-1912 i 1918 był posłem do Reichstagu oraz pruskiego Landtagu (1903-1918), gdzie reprezentował Koło Polskie. 25 października 1918 r. wystąpił w niemieckim parlamencie z żądaniem przyłączenia do państwa polskiego wszystkich polskich ziem zaboru pruskiego.

W latach 1918-1919 był członkiem Naczelnej Rady Ludowej stanowiącej rząd Wielkopolski podczas powstania, a w 1920 r., jako mianowany przez rząd polski komisarz plebiscytu na Górnym Śląsku, kierował całością przygotowań organizacyjnych, propagandowych i politycznych. W maju 1921 r., po przegranym przez Polskę plebiscycie, stanął na czele III Powstania Śląskiego, które przyniosło korzystniejszy dla Polski podział Śląska.

W odrodzonej Polsce w latach 1922-1930 Korfanty był posłem na Sejm z ramienia Chrześcijańskiej Demokracji. Od października do grudnia 1923 r. był m.in. wicepremierem w rządzie Wincentego Witosa i jego doradcą. Był wydawcą dzienników „Rzeczpospolita” i „Polonia”. Będąc na emigracji, został jednym z założycieli Frontu Morges, a później organizatorem i prezesem Stronnictwa Pracy powstałego z połączenia Chadecji i Narodowej Partii Robotniczej. Zmarł 17 sierpnia 1939 r. Spoczął w Katowicach. Jego pogrzeb stał się manifestacją patriotyczną Ślązaków.

Oceń publikację: + 1 + 9 - 1 - 6

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (2):
  • ~PimpaLesna 2019-11-05
    11:19:22

    4 9

    Nie zolnieze tylko zielone ludziki prostytutki z Magdeburga...

  • ~Mariusz Chłapek 2019-11-09
    06:50:07

    4 0

    Jak zawsze redaktor zapomniał podziękować Stowarzyszeniu
    Piechota które wykonało kawał pracy ażeby zdjęcia odbyły się w naszym powiecie ale cóż sukces ma wielu ojców zdjęcia miały odbyć się w Bytomiu zaangażowanie spowodowało to iż klapsy odbyły się w miejscu związanym z historią kolejne sceny odegramy w środę proszę śledzić na fb napiszemy coś o naszych rolach i nowych aktorach pozdrawiam i prosimy pamiętać o wszystkich

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy pójdziesz na wybory samorządowe?



Oddanych głosów: 55