zamknij

Wywiady

Chcielibyśmy, by to miejsce ożyło

- W 2006 roku powstała Konfraternia Rycerska Bractwa Sua Sponte. Od tamtej pory staramy się jak najdokładniej odtwarzać wieki średnie. Z sukcesami jeździmy po całej Polsce i uczestniczymy w zawodach rycerskich

 

– mówi Marcin Szewczyk ze Stowarzyszenia Baszta.

Redakcja: Założyliście Stowarzyszenie „Baszta”.

 

Marcin Szewczyk: Właściwie jesteśmy w trakcie.

 

Kiedy wpadliście na pomysł, by działać w Wodzisławiu?

 

Wszystko zaczęło się w grudniu, gdy wyczytałem, że rozpoczyna się rekonstrukcja wodzisławskiej baszty. Od kilku lat działamy jako bractwo rycerskie w Pszowie. Pomyślałem wtedy, że to dal nas szansa. Okazja, by zrobić coś ciekawego, wspólnie popracować, zagospodarować ten zabytek.

 

Impreza na otwarcie wodzisławskiej baszty niewątpliwie jest sukcesem.

 

Frekwencja przerosła najśmielsze oczekiwania. Nie spodziewaliśmy się takiej ilości osób. I myślę, że nasz pomysł z organizowaniem imprez wokół baszty sprawdził się. Będziemy chcieli go kontynuować.

 

Jak często?

 

To trudne pytanie, jeszcze nad tym się nie zastanawialiśmy.

 

Skupmy się więc na waszej organizacji. Ile osób w niej działa?

 

Jest nas około 15 osób.

 

Jak udaje się wam wiernie oddać wieki średnie zarówno w stroju jak i wyposażeniu?

 

Znaleźliśmy krawcową chętną do współpracy. Nie  bała się wyzwań a teraz jest już bardzo wyspecjalizowana. Jeśli chodzi o wyposażenie, w tym broń czy zbroję, co umiemy robimy sami. Resztę, jak np. rękawice czy hełm, zlecamy do wykonania.

 

Od czego się zaczęło? Jak powstał zalążek?

 

Spotkała się grupa zapaleńców z pasją. I tak w 2006 roku powstała Konfraternia Rycerska Bractwa Sua Sponte. Od tamtej pory staramy się jak najdokładniej odtwarzać wieki średnie. Z sukcesami jeździmy po całej Polsce i uczestniczymy w zawodach rycerskich.

 

Skąd bierzecie na to fundusze?

 

Gdy wygrywamy jakieś turnieje to zawsze spływa jakiś grosz. Przeznaczamy te pieniądze na nasze wspólne rzeczy, jak na przykład wyposażenie obozowiska, namioty. Nie jest to tanie. Same nasze obozowisko warte jest kilkanaście tysięcy złotych.

 

Co można zobaczyć na waszych pokazach?

 

Życie obozowe, naczynia średniowieczne, warsztaty rzemieślnicze. Mamy w naszym gronie kaletnika, więc jego oczkiem w głowie są wszelkie skórzane wyroby.

 

Stąd macie takie piękne buty?

 

Nie, to już moja działka. Odziedziczyłem warsztat obuwniczy po pradziadku, a poza tym nazwisko zobowiązuje. W końcu jestem Szewczyk. Buty ja szyję. A kolega zajmuje pozostałymi częściami naszej garderoby, wykonanymi ze skóry.

 

Skąd czerpiecie wiedzę o wiekach średnich?

 

Jestem historykiem. Kolega, który oprowadzał po baszcie również. Ponadto informacje czerpiemy z ikonografii, zabytków muzealnych i źródeł pisanych. Z pewnością nie bazujemy na własnej fantazji.

 

Jak widzicie swoją przyszłość?

 

Szczerze? Do końca się nad tym nie zastanawialiśmy. Jednak chcielibyśmy, by baszta była w całości odremontowana z zamkiem Edwarda Braunsa. I chcielibyśmy, żeby to miejsce żyło.

 

Dziękuję za rozmowę.

 

Również dziękuję.

 

 

Rozmawiała Izabela Grela

 

 

Marcin Szewczyk – współzałożyciel Konfraterni Rycerskiej Bractwa Sua Sponte. Nosi miano Marcin z Krzyżkowic.

 

Z zawodu historyk, jest redaktorem w jednym z wydawnictw.  Jego pasją jest bractwo rycerskie. Ma 26 lat. Żonaty. Pochodzi z Pszowa.

 

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (5):
  • ~ 2012-06-26
    22:46:14

    0 0

    Ponieważ mnie także zależy przywrócenie baszty dla ziemi wodzisławskiej to życzę powodzenia i w razie potrzeby służę pomocą.

  • ~Michal 2012-06-27
    00:36:15

    0 0

    W takim razie ile przeznaczył Pan/ile przeznaczy Pan swoich pieniędzy na ten cel?

  • ~MarekMartini 2012-06-29
    02:04:09

    0 0

    Ta Baszta to Konstrukcja która w Średniowieczu nie powstała i nie ma z nim nic wspólnego, ale powstawała jeszcze 12 lat po Śmierci Adama Mickiewicza w epoce Pozytywizmu w Polsce ! Ale co tam ludzie to łykną i nie ważne że początki tej baszty pamiętają prędzej Rodzice Józefa Piłsudskiego i Henryk Sienkiewicz niż rycerze ze Średniowiecza. Jak Polska Stara tak zacofana !!

  • ~wbasia1 2012-06-29
    22:56:06

    0 0

    Jak już ktoś chce coś zrobić ( bo w Rybniku to się coś dzieje a u nas nic ! ) , to zaraz odzywają się glosy na " nie " --- a co komu przeszkadza kontynuacja wizji Braunsa -- bo przecież to on miał tę wizję średniowiecza , prawda ?

  • ~odrok 2012-07-01
    10:02:30

    0 0

    Nie Basiu, Brauns był zagorzalym ROMANTYKIEM, nie fanem średniowiecza. Polecam poczytać o baszcie, nie ma tam nawet słowa o średniowieczu i rycerzach... http://www.kulturalnywodzislaw.pl/pl-def.min/poi/3278911/

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś szczęśliwy w Wodzisławiu Śląskim i powiecie?




Oddanych głosów: 1039