zamknij

Wywiady

Dokonaliśmy niewątpliwie skoku cywilizacyjnego

Marklowiczanie „dorobili się” wielu rzeczy, o których przedtem nawet nie marzyliśmy. W samorządzie jest jednak tak, że z trudem jest osiągnąć taki stan, żeby powiedzieć – „wszystko mamy już porobione” i siedzimy zadowoleni. Zawsze pojawiają się nowe wyzwania

 

- mówi Tadeusz Chrószcz, wójt gminy Marklowice.

Jest Pan Wójtem od 1995 roku. To bardzo długi staż. Nie nudzi się Panu tyle lat na jednym stanowisku?

 

W żadnym wypadku. Miałem przyjemność tworzyć samorząd marklowicki i organizować od podstaw gminę Marklowice, po decyzji Premiera RP w 1994 roku, stąd mam do samorządu marklowickiego ogromny sentyment. W przeciągu ostatnich kilkunastu lat miałem radość tworzenia, w tym również wielu rzeczy od podstaw. Dokonaliśmy niewątpliwie skoku cywilizacyjnego, marklowiczanie „dorobili się” wielu rzeczy, o których przedtem nawet nie marzyliśmy. Wyasfaltowane drogi, sala sportowa, nowe gimnazjum, nowoczesny stadion z dwoma boiskami, park rekreacji Tropikalna Wyspa i bardzo nowoczesne przedszkole, trzy lokalne boiska ze sztuczną nawierzchnią. W samorządzie jest jednak tak, że z trudem jest osiągnąć taki stan, żeby powiedzieć – „wszystko mamy już porobione” i siedzimy zadowoleni. Zawsze pojawiają się nowe wyzwania.

 

A co jest największym wyzwaniem dla wójta?

 

W każdym działaniu należy zachować odpowiednią hierarchię, przy czym w samorządzie trzeba nauczyć się wybierać. Wszystkiego się nie da zrobić, bo środki zawsze są ograniczone. Gospodarowanie w samorządzie jest podobne do gospodarowania w rodzinie. Mamy określony budżet i w ramach tych środków musimy się obracać. Możemy na jakiś czas środki pożyczyć, ale musimy mieć świadomość, że je trzeba oddać.  Obecnie, a właściwie ostatnie lata – skoro mamy już odpowiednią i wystarczającą infrastrukturę oświatowa i rekreacyjną – skupiamy się na ekologii, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony środowiska, która jak wiemy, jest jednym z najdroższych wyzwań. Myślę tutaj przede wszystkim o kanalizacji. Inwestycje prowadzone są od dłuższego czasu, przy wykorzystaniu środków własnych, unijnych, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Obecnie wdrażany jest trzeci etap budowy kanalizacji wg wcześniej opracowanej koncepcji na tzw. peryferiach, tzn. w budowie rozproszonej, poprzez budowę mikrooczyszczalni biologicznych.

 

W przyszłej kadencji chcemy się skupić mocniej na ochronie powietrza, w tym w szczególności na ograniczeniu źródeł niskiej emisji, gdyż chcemy żyć w zdrowszym środowisku, ale również bazując na opracowanym POG - Programie Ochrony Powietrza. Chcemy się również skupić na odnawialnych źródłach energii, przy wykorzystaniu zewnętrznych (unijnych) źródeł finansowania. To będą dwa główne priorytety na następną kadencję 2014 – 2018.

 

Co jest największą bolączką Marklowic?

 

Podstawowa bolączką mieszkańców Marklowic jest bogate złoże węgla kamiennego, którego niestety nie można i nie da się eksploatować, nie pozostawiając odpowiednich skutków na powierzchni. Złoże „marklowickie” daje pracę kilku tysiącom górników z naszego regionu i z tą bolączką mieszkańcy i samorząd nauczyli się już żyć. Staramy się jednakże powstające problemy rozwiązywać z władzami kopalń.

 

W gminie Marklowice obserwuje się wzrost ilości mieszkańców. Czy szkody górnicze nie odstraszają od osiedlania się tutaj?

 

Po pierwsze – szkody górnicze nie występują na całej powierzchni gminy, mamy więc tereny budowlane przygotowane poza eksploatacją górniczą. Po drugie – trend uciekania z dużych aglomeracji jest wszędzie powszechny, nie tylko w Polsce, gdyż środek komunikacji przestał być tutaj barierą. I właściwie punkt miejsca zamieszkania ma aktualnie niewielkie znaczenie. Po trzecie – gmina Marklowice ma wszystko to, co jest potrzebne dla rozwoju młodych rodzin: nowoczesne, bardzo dobre przedszkole, dobre zmodernizowane szkolnictwo podstawowe i gimnazjalne, bardzo dobrą bazę rekreacyjną i dobry stan bezpieczeństwa. Po czwarte – kilka minut do węzła autostradowego. Będziemy więc w najbliższej kadencji jeszcze bardziej wspierać naszych mieszkańców w kwestiach ochrony środowiska, aby mieszkańcom żyło się jeszcze lepiej.

 

Dziękuję za rozmowę!

 

Rozmawiała Monika Krzepina

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
  • ~fandango 2014-05-19
    17:20:23

    2 0

    Jakie są przychody Marklowic w stosunku do innych okolicznych gmin? Gdzie leży tajemnica sukcesu?

  • ~Arteks 2014-05-19
    22:34:59

    0 8

    A mi się wydaje że Marklowice to hit jednego, byłego już sezonu... Owszem Tropikalna wyspa rozsławiła Marklowice i była fajnym pomysłem ale od tego czasu nic poza tym ciekawego tam się nie wydarzyło. We wsi nie ma też obiektów na które możnaby rzucić okiem, za to widać dość duże zniszczenia jakie powoduje kopalnia... Co do trendu to ludzie uciekają przeważnie na tereny wiejskie nie z tego powodu, że je lubią ale z powodu, że jest tam dużo taniej niż miastach, ale głównie starsi i emeryci. Ludzie młodzi nadal migrują ze wsi do miast i nie chcą tam mieszkać bo wsie były i pozostaną obciachowe nawet pomimo, że pewne miejskie nowinki typu wodociągi, przedszkola czy place zabaw też już tam dotarły (z opóźnieniem kilku dekad). Poza Tropikalną wyspą Marklowice niczym się nie wyróżniają na plus, drogi mają tak samo złe jak inne miejscowości w powiecie wodzisławskim, a transport publiczny taki, że śmiało można powiedzieć że "kot je na ogonie stracił".

  • ~Don C. 2014-05-20
    22:39:54

    5 0

    fandango72-podpowiadam-wójt ciągnie podatki w milionach od kopalni jak z dojnej krowy.@Arteks-to co widzisz to nie jest Tropikalna Wyspa tak dla wyjaśnienia i dziwię się że ty takie głupoty piszesz.To co powstało to jest pierwszy etap a reszta to były omamy wójta Chrószcza co miały kosztować ponad 1oo mln! Jemu się wydawało w swoim szaleństwie że zrobi 2 Tropikalną Wyspę jak ta pod Berlinem.

  • ~Loslauer 2014-05-22
    19:08:48

    2 0

    fandango1972 sukcesem Marklowic, jest, niestety, to, że odłączyły się od mojego ukochanego Wodzisławia na dodatek Śląskiego. Stało się tak dlatego, że wodzisławska władza oględnie mówiąc olewała tę dzielnicę skazując ją na przemysłowy skansen. Wystarczy przyjrzeć się peryferyjnym dzielnicom Wodzisławia i innych miast, a gołym okiem widać, że olewanie ich jest prawidłowością "władzy centralnej". Arteks ja nie za bardzo wiem do jakiej gminy porównujesz Marklowice, ale wydaje mi się, że szukasz porównania do jakiejś gminy w Szwajcarii, Austrii albo w Niemczech. Jeżeli zaś chodzi o komunikację to osobiście ani ja ani moja rodzina nie korzystamy z transportu zbiorowego więc nie mogę się na ten temat wypowiadać. Mogę natomiast powiedzieć jakim dobrodziejstwem jest dla mnie autostrada A1. Często muszę jeździć do Gliwic i dalej na zachód. Jak nie było A1 to przejazd przez Rybnik to był czysty horror. Tak jest i dzisiaj, chociaż burmistrz Rybnika wyremontował Wodzisławską. A co do innych "miejscowości w powiecie wodzisławskim" to zapewne wiedzę na ich temat czerpiesz z tzw. "telewizji" http://www.gowork.pl/opinie_czytaj,51183.

  • ~Don C. 2014-05-22
    21:46:12

    2 0

    @Loslauer-zdrowo pojechałeś-burmistrz Rybnika ;-) Sukcesem Marklowic jest to że na jej terenie jest jedna z najlepszych kopalń w tym kraju i sypie gminie milionami gdyby nie to to wójt Chrószcz nie był by nawet sołtysem.Do tego trzeba pamiętać że teraz są środki z UE których nie było w latach 90 zeszłego stulecia.

  • ~JacArk 2014-07-02
    11:38:48

    1 0

    Myślę że i wójt, i mieszkańcy Marklowic by tę kopalnię chętnie zapakowały i wysłały innym chętnym "na te miliony do wydojenia plus miejsca pracy". Szkody górnicze do entej potęgi, brak dobrych terenów dla inwestorów (kto przyjdzie z biznesem na takie osiadania i wstrząsy). Fajna lokalizacja Marklowic (autostrada) przegrywa niestety z kopalnią.
    Co do "omamów wójta" to chciałbym żeby Kiecy się coś takiego przyśniło, a nie będę musiał z dzieckiem dojeżdżać na taki plac zabaw z Wodzisławia, gdzie po prostu nie ma NIC (tak wiem, są wiecznie "w fazie projektowej" jary).
    Z funduszami UE Wodzisław był na mapie taką "czarną dziurą" gdzie ani jedno euro nie spłynęło. Podczas gdy Radlin, Rydułtowy i właśnie Marklowice kasowały wszystkie możliwe środki i to już z funduszy przedakcesyjnych.
    Zresztą porównajcie ceny działek budowlanych w Marklowicach i w Wodzisławiu -gdzie się ludzie osiedlają.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś szczęśliwy w Wodzisławiu Śląskim i powiecie?




Oddanych głosów: 1076