zamknij

Wywiady

Najważniejszy jest twórczy namysł

- To nie pomnik, który realizowałby jakieś wzniosłe idee. Idea tu jest, ale prosta – mama z dziećmi na spacerze. Jest sporo ekspresji w ruchu tych dzieci. Jednak nie łączyłbym tej rzeźby z ideą Matki Polki

 

- mówi Henryk Fojcik, rzeźbiarz z Rybnika, autor rzeźby na nowo powstałym pomniku w Radlinie.

Redakcja: Wykonanie figur do radlińskiego pomnika to zadania z kategorii tych cięższych?

 

Henryk Fojcik: Czy to było ciężkie zadanie? Owszem. Tego typu robota jest wieloetapowa i wymaga zaprojektowania, wykonania. Kilkakrotnie się ją odlewa. Zanim dojdziemy do figury z brązu, a jest to odlane na tzw. wosk tracony, to trzeba tą procedurę pozytyw – forma, pozytyw – forma powtórzyć czterokrotnie. Na początku jest zawsze koncepcja i ten twórczy namysł – jeśli tak mogę powiedzieć. Praca nie jest łatwa, ale przyjemna. Robię to bez mała 40 lat i sprawia mi to przyjemność.

 

Jak nowa rzeźba ma się do tej, która stała w centrum Radlina przez szereg lat? I co tu mówić, mieszkańcy się do niej przyzwyczaili.

 

To nie jest Matka Polka. Choć docierały do mnie takie pogłoski. To nie pomnik, który powinien realizować wzniosłe idee, z reguły uwikłany w jakiś kontekst historyczno – polityczny. Wiemy, że Matka Polka zrodziła się w XIX wieku. Nie chcę o tym mówić. Dziś bowiem na nowo trzeba by było tą ideę zdefiniować. Na przykład to, czego ta Matka Polka ma bronić. Tutaj takiego wysiłku nie podejmowałem. Nie miałem takich ambicji, jak również sami zamawiający.

 

Jak zatem można zdefiniować radlińską rzeźbę?

 

W Radlinie stanęła rzeźba o charakterze parkowo – ogrodowej. I ona ma treść radosną i spokojną. To jest po prostu matka z trojgiem dzieci na spacerze. To nie pomnik, który realizowałby jakieś wzniosłe idee. Idea tu jest, ale prosta – mama z dziećmi na spacerze. Jest sporo ekspresji w ruchu tych dzieci. Jednak nie łączyłbym tej rzeźby z ideą Matki Polki.

 

Urząd Miasta zamawiając rzeźbę dał panu wolną rękę?

 

Tak, dał mi tzw. wolną rękę. Kiedy rozmawiałem z panią burmistrz, wskazywała by treść jaką będzie niosła rzeźba, nawiązywała do rodziny. Całą resztę pozostawiono mnie.

 

Padają już pytania gdzie jest tata.

 

Tak. Kiedy ktoś pyta, gdzie jest ojciec, odpowiadam, że na grubie. Radlin jest związany mocno z kopalnią, więc to wyjaśnienie powinno wystarczyć. Jeśli ktoś chce dopatrywać się w pomniku jakiś treści, to może zauważyć jedynie treść wielodzietnej rodziny, która sama w sobie jest dostatecznie bogata.

 

Dziękuję za rozmowę.

 

Również dziękuję.

 

 

Rozmawiała Izabela Grela

 

 

Henryk Fojcik – rzeźbiarz. Pochodzi z Rybnika. Autor rzeźby na pomniku, który ufundowano na okoliczność 15-lecia samodzielności Radlina.

Obserwuj nasz serwis na:

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś szczęśliwy w Wodzisławiu Śląskim i powiecie?




Oddanych głosów: 1033