zamknij

Wywiady

Rodzic z wózkiem i niepełnosprawni czy dla nich też jest Rodzinny Park Rozrywki?

To jest sprawa, która od początku spędzała nam sen z powiek. Mogę powiedzieć, że zrobiliśmy wszystko, aby Rodzinny Park Rozrywki był maksymalnie dostępny dla osób niepełnosprawnych i matek z wózkami

 

- mówi Winicjusz Kulej, naczelnik Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta.

Skąd wziął się pomysł, aby wypożyczalnię sprzętu i pomieszczenia dla pracowników umieścić w pomieszczeniu zbudowanym z kontenerów morskich?

 

Założenie było takie, żeby nie budować tutaj żadnego budynku tradycyjnego, murowanego. Ani to nie pasowało nam do charakteru miejsca, ani nie dopuszczał tego plan miejscowy. Skorzystaliśmy tutaj z podglądów do trendów światowych, tzn. budowli z kontenerów. W kraju nie mamy za dużo przykładów, a szczególnie z kontenerów morskich. Budynek wykończony jest bardzo specyficznie, ale równocześnie też estetycznie. Znajduje się tutaj wypożyczalnia sprzętu sportowego, sanitariaty, magazyny. Jest to konstrukcja bardzo mocna.

 

Dosyć ciekawą rzeczą są też tory, który znajdują się tuż obok części kontenerowej.

 

Tor asfaltowy przeznaczony jest dla modeli samochodów typu drift, z drugiej strony natomiast jest tor przeznaczony do jazdy wehikułami terenowymi. Te modele się tutaj pojawią do wypożyczenia. Mamy firmę, która będzie tu prowadzić punkt wypożyczania tych modeli. To modele elektryczne lub spalinowe jeżdżące z prędkościami blisko 100 km/h, a te najmniejsze osiągają prędkość 50 km/h w trzy sekundy. To nie są więc zwykłe zabawki. Miałem okazję popróbować i sam jestem tym zachwycony. W planach jest organizowanie tutaj zawodów modelarzy.

 

Ile w Rodzinnym Parku Rozrywki mamy traktów pieszo-rowerowych?

 

Samej biutmicznej nawierzchni mamy 1,12 kilometra - mówimy o tej trasie biathlonowej, która będzie również wykorzystywana przy okazji zawodów. Jeśli chodzi o główne ciągi, to czerwona nawierzchnia to dwukierunkowa ścieżka rowerowa, której jest około 3 kilometry, ścieżki piesze czyli ta szara nawierzchnia to również około 3-4 kilometry. Do tego dochodzi około 3 kilometrów ścieżki rowerowej terenowej. W sumie wszystkich ciągów pieszo-jezdnych mamy około 15 kilometrów. Można tutaj więc spędzić długi godziny spacerując lub jeżdżąc.

 

A co z dostępem osób niepełnosprawnych?

 

To jest sprawa, która od początku spędzała nam sen z powiek. Mogę powiedzieć, że zrobiliśmy wszystko, aby Rodzinny Park Rozrywki był maksymalnie dostępny dla osób niepełnosprawnych i matek z wózkami. Mamy dość dobrą dostępność od strony skate parku, czyli od osiedli Piastów i XXX-lecia. Jest dostępność dla osób zmotoryzowanych, a od parkingu można już wszędzie dotrzeć po ciągach pieszo-jezdnych. Kłopot jest z osiedlem Dąbrówki, ale niestety jest to teren praktycznie rzecz biorąc górzysty, nie da się więc z takiej skarpy poprowadzić wózków. Robiliśmy takie próby, ale niestety musieliśmy je odrzucić.

 

Czy Rodzinny Park Rozrywki będzie w przyszłości się dodatkowo rozbudowywał?

 

Przez pierwsze 2-3 miesiące będziemy obserwować funkcjonowanie parku. Zobaczymy jak to się wszystko sprawdzi. Myślmy np. o poprowadzeniu ścieżki pieszo-jezdnej pod wiaduktem na Matuszyka do starówki.

 

Jak Rodzinny Park Rozrywki będzie chroniony przed wandalami?

 

Mamy monitoring zorientowany przede wszystkim na główne atrakcje, który w przyszłości może zostać dodatkowo rozbudowany. Konieczne będą też wzmożone patrole Straży Miejskiej.

 

Rozmowa została zarejestrowana podczas konferencji prasowej 6 lipca 2015 r.

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (3):
 • ~premo 2015-07-27
  23:00:33

  2 0

  Panie Kulej mam niepełnosprawnego syna, z którym jeździmy na rowerach i powiem, że ciężko nam zjechać do tego parku, a jeździć to już tylko po głównych traktach zjazdy i podjazdy są zbyt strome dla dzieci chociaż jeden został poprawiony.A zjazdy na wózki? Mam też 1,5 rocznego synka z którym w parku poza spacerem nie można robić nic ewentualnie huśtawka. Podobnie jak plac zabaw w parku z super koparą i kamieniami do odzierania ze skóry.Gratuluję pomysłów. Zadziwiające ,że w innych miejscowościach potrafią, a Panu to tylko spędza sen z powiek.

 • ~ 2015-07-28
  08:31:08

  4 0

  oby park był systematycznie sprzątany i naprawiany bo inaczej to zostanie kupa kamieni a nie park.

 • ~Piotrek 2015-08-05
  11:37:41

  0 0

  @premo1 a co Kulej może poradzić na to, że ukształtowanie terenu w Wodzisławiu jest takie a nie inne? Wodzisław to strome wzgórza- wszędzie, każde osiedle jest na wzgórzu co ma z tym zrobić Kulej? Zryć czy zasypać dołki?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Którędy powinna przebiegać linia kolejowa łącząca Wodzisław z Jastrzębiem?
Oddanych głosów: 1481