zamknij

Wywiady

Warto docenić to co mamy

U nas wszyscy narzekają, że nic się nie dzieje, ale turyści, którzy przyjeżdżają do Wodzisławia zachwalają np. zielony rynek z przepięknymi kamieniczkami. Wiadomo, że nigdy nie będziemy turystycznym miastem, ale warto docenić to co mamy

 

- przekonuje Izabela Halfar z Punktu Informacji Turystycznej w Wodzisławiu Śląskim.

Wodzisław nie jest szczególnie turystycznym miastem. Kto więc najczęściej korzysta z usług Punktu Informacji Turystycznej w Wodzisławiu?

 

Trafia do nas bardzo wielu rowerzystów. To jakieś 40% wszystkich odwiedzających. Pytają o mapy i trasy rowerowe oraz imprezy. Ponadto przyjeżdżają też po pieczątkę Wodzisławia Śląskiego, które zbierają w specjalnych książeczkach zaznaczając sobie w ten sposób odwiedzone miejsca. Poza tym odwiedzają nas mieszkańcy, którzy przychodzą po informacje o imprezach odbywających się w mieście czy nawet dotyczące spraw urzędowych. Sporo osób, szczególnie starszych nie ma dostępu do internetu, nie wie gdzie szukać informacji - my służymy pomocą.

 

A turyści z prawdziwego zdarzenia się trafiają?

 

Może niewiele osób przyjeżdża do nas, aby zwiedzać miasto. Najczęściej dzieje się to przy okazji odwiedzin rodzinnych czy imprez typu Dni Miasta i festiwal reggae. Natomiast jeśli ktoś ma ochotę poznać Wodzisław przekonuje się, że naprawdę jest co tutaj zwiedzić i zobaczyć. Polecam nie tylko odkrywanie naszej starówki, ale i takie atrakcje jak park linowy na Balatonie, mini zoo przy ulicy Rybnickiej, sztolnię górniczą, bunkier w parku miejskim czy wystawy w Muzeum, jak np. rekonstrukcja wodzisławskiej czarownicy.

 

Wiadomo, że tradycyjne zwiedzanie miasta odchodzi w zapomnienie. W jaki sposób możecie zainteresować mieszkańców i odwiedzających do odkrywania Wodzisławia?

 

Mamy audiobooki, które wypożyczamy za kaucją. To taka przechadzka po wodzisławskiej starówce z audioprzewodnikiem, która trwa około 30 minut. Można ją sobie również ściągnąć ze strony silesia.travel.

 

Nowością jest wodzisławski questing. Co to takiego?

 

Wodzisławski questing czyli spacer po mieście z Wodzikiem. To propozycja przygotowana głównie z myślą o dzieciach, ale dorosłym też przysparza troszeczkę problemów, więc można polecić ją wszystkim. Trzeba przejść się po mieście z przygotowaną w tym celu ulotką i według wskazówek wpisać hasła. Kiedy zdobędzie się wszystkie można odgadnąć hasło główne i zgłosić się do mnie po pieczątkę.

 

Czego można się jeszcze dowiedzieć w Punkcie?

 

Trzeba zauważyć, że tutaj działają dwa punkty - informacja turystyczna oraz centrum informacji kulturalnej. Jak już wspominałam dbamy o promocję imprez odbywających się w naszym mieście. Do tego służy też strona kulturalnywodzislaw.pl, która jest na bieżąco aktualizowana. Przy okazji zachęcamy wszystkich organizatorów do przesyłania nam informacji na temat planowanych wydarzeń kulturalnych. Warto też przynieść do nas ulotki reklamujące swoją działalność.

 

Na koniec zapytam jeszcze o godziny otwarcia Punktu. Wiadomo, że najwięcej odwiedzających nasze miasto osób jest w weekendy...

 

Od kwietnia do września otwarte mamy w pierwszy weekend miesiąca, od 10.00 do 14.00. Ponadto również podczas imprez muzealnych. A tak to zasięgnąć informacji można od godziny 9.00 do 15.30 w poniedziałki, wtorki i czwartki, do 17.00 w środy oraz do 14.00 w piątki.

 

Dziękuję za rozmowę!

 

Rozmawiała Monika Krzepina

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (4):
 • ~Don C. 2014-07-04 23:02:40

  Iza - podpowiedź z Wikipedii......wklejam...." Zabytki W Śl......rynek staromiejski, rynek i zabytkowy średniowieczny układ urbanistyczny miasta w tym kamienice z XVIII i XIX w.
  Pałac Dietrichsteinów z lat 1742-1745, obecnie Muzeum Regionalne i Urząd Stanu Cywilnego
  kościół pw. Św. Trójcy, z II połowy XV, obecnie Kościół ewangelicki, najstarszy budynek Wodzisławia i jeden ze starszych kościołów na Górnym Śląsku. Wcześniej należał do klasztoru franciszkanów
  klasztor franciszkański z XVII, obecnie budynek Sądu Rejonowego
  Baszta Rycerska z 1867 w lesie na historycznym Grodzisku
  kościół WNMP z lat 1909-1911. Na fundamentach kościoła gotyckiego z 1599
  Zespół pałacowo parkowy w Wodzisławiu Śląskim - Kokoszycach z przełomu XVIII i XIX w. obecnie Dom Rekolekcyjny i Park Archidiecezji Katowickiej
  kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (Zawada)
  Pałac w Jedłowniku z XIX wieku – obecnie Dom Opieki Społecznej „Caritas”; dla upośledzonych dziewcząt Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej
  budynek Wojewódzkiego Szpitala Chorób Płuc z XIX
  budynki Urzędu Miasta z XIX
  figura św. Jana Nepomucena z 1745 roku przy kościele pw. WNMP
  kaplica św. Jana Nepomucena w Kokoszycach XVIII w.
  średniowieczne krzyże pokutne
  budynek poczty przy ulicy Kubsza, z początku XX
  kościół pw. Św. Marii Magdaleny (Radlin II) z początku XX

  5 0
 • ~Iza 2014-07-06 10:45:21

  Don C. - dziękuję za podpowiedź, wszystkie te zabytki znam, wymieniałam pani Monice więcej miejsc i atrakcji. To jest wywiad, autorka zawarła informacje według niej najważniejsze i tyle w temacie. Jeżeli wątpisz w moją znajomość zabytków i atrakcji - zapraszam do punktu.

  13 0
 • ~ 2014-07-06 12:45:52

  Don.C idź :) Przyznam szczerze jeden z ciekawszych punktów informacji turystycznej jakie miałem okazję odwiedzić. W wielu miastach odniosłem wrażenie, że osoby tam siedzą za karę, a tu jest zupełnie coś odwrotnego :)

  14 0
 • ~mar 2014-07-16 17:41:05

  Wpadłem raz do PIT z ciekawości. Kompetentna osoba, pasjonatka i w dodatku ma pojęcie jak miasto leżące na pograniczu Czech mogłoby wykorzystać swoje położenie pod względem turystyki. Dzięki za mapki tras rowerowych i przewodniki. Do @Con C. zamiast pouczać i to w dodatku osobę która ma faktyczną wiedzę na temat miejsc wartych zobaczenia napisz może jaka jest Twoja wiedza na ten temat i czy w ogóle wiesz gdzie te miejsca które "wkleiłeś" się znajdują.

  2 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Wodzisław powinno budować mieszkania komunalne obok Osiedla Batory?
Oddanych głosów: 513