Kultura, rozrywka i edukacja

Uczniowie „Jedynki” asami matematycznymi

W roku szkolnym 2013/2014 uczniowie Zespołu Szkół im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śl. osiągnęli wiele sukcesów w konkursach matematycznych.

Międzynarodowego Konkursu Kangur Matematyczny jest rozgrywany w osobnych kategoriach dla każdej klasy. Najwyższą kategorią w tym konkursie jest kategoria Student dla klas trzecich. W tej kategorii Adam Makówka z klasy 3A zajął I miejsce w powiecie i II w regionie katowickim, natomiast Aleksandra Herud z tej samej klasy zajęła II miejsce w powiecie. Warto też wspomnieć kategorię Junior dla uczniów klas pierwszych. W tej kategorii uczniowie„Jedynki" zajęli siedem pierwszych miejsc w powiecie wodzisławskim, a najlepszy z nich – Jan Rodzoń z klasy 1A zajął III miejsce regionie katowickim. We wszystkich kategoriach zostało nagrodzonych 16 uczniów z I LO.Kolejny konkurs to Olimpiada o Diamentowy Indeks AGH z matematyki. Czterech uczniów zostało finalistami, a Aleksandra Herud i Katarzyna Fojcik z klasy 2A uzyskały tytuł laureata.

W Powszechnych Internetowym Konkursie z Matematyki Politechniki Warszawskiej trzech uczniów zostało finalistami.

W Śląskim Konkursie Matematycznym trzech uczniów zostało finalistami.

Drużyna w składzie Katarzyna Fojcik i Jan Rodzoń po raz drugi z rzędu wygrała Turniej Matematyczny Pogranicza Śląsko – Opolskiego.

Ogólnopolski Konkurs Alfik Matematyczny – 4 laureatów. Najlepszy wynik Aleksandra Herud – 1 miejsce w województwie, 4 miejsce w kraju. Pozostali laureaci to Katarzyna Fojcik, Jan Rodzoń , Wojciech Kohut klasa 1A.

Ogólnopolski Konkurs Mat – 4 laureatów. Najlepszy wynik Jan Rodzoń – 2 miejsce w województwie, 6 w kraju. Pozostali laureaci to Aleksandra Herud, Marta Lubszczyk klasa 3A i Aleksandra Fojcik klasa 2A.

Jan Rodzoń zajął I miejsce w Matematycznych Mistrzostwach Polski Dzieci i Młodzieży, a laureatami zostali także Adam Makówka, Aleksandra Herud, Katarzyna Fojcik.

W tegorocznej edycji Powiatowego Konkursu Matematycznego dla uczniów klas pierwszych i drugich szkół ponadgimnazjalnych  w kategorii klas pierwszych całe podium zajęli uczniowie „Jedynki” w następującej kolejności: Radosław Marszolik z klasy 1B, Szymon Janikowski z klasy 1A i Kamil Tytko z klasy 1G. Podobnie było w kategorii klas drugich poziom rozszerzony, pierwsze miejsce zajęły ex-aequo Aleksandra Fojcik z klasy 2A i Klaudia Sosna z klasy 2B, kolejne miejsce zajął Bartosz Radzyński z 2A.