Od sierpnia bilety na autobusy MZK będzie można kupić za pośrednictwem czterech aplikacji w smartfonach. Płatności mobilne zyskują coraz większą popularność wśród podróżnych, zwłaszcza tych najmłodszych.
Co piąty bilet w komunikacji miejskiej kupowany jest za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Od sierpnia 2020 roku, a więc od początku wprowadzenia tego rozwiązania, do końca roku sprzedaż osiągnęła poziom 5 procent. W 2021 roku przekroczyła 10%, by podwoić się do poziomu 20% w ostatnich miesiącach 2022 roku. Obecnie obserwujemy kontynuację tendencji wzrostowej. Nie możemy się temu dziwić. Zakup „biletu na telefon” to szybka i łatwa forma zapłaty za przejazd komunikacją miejską.
Ze względu na coraz większe zainteresowanie tą formą sprzedaży, od sierpnia oferta zostanie poszerzona o dodatkowe kanały dystrybucji „biletów na telefon”. Do aplikacji „zBiletem” dołączą kolejne trzy: „SkayCash”, „mPay” i „moBilet”. Wszystkie są dostępne bezpłatnie w sklepach AppStore (system iOS – iPhone) i Google Play (Android). Wystarczy zainstalować aplikację na swoim smartfonie, wybrać liczbę i rodzaj biletu oraz metodę płatności, sfinalizować transakcję i gotowe! Bilet wyświetli się na smartfonie. Oczywiście bez aktywnego internetu w telefonie operacja się nie powiedzie.
Zakup powinien być dokonany bezpośrednio przed rozpoczęciem podróży lub natychmiast po wejściu do autobusu. Ważność biletu można sprawdzić na kilka sposobów. Na prośbę kontrolera, pasażer pokazuje ekran smartfona z widokiem biletu zapisanego w aplikacji. Natychmiast wiadomo, czy bilet jest ważny i zarejestrowany. Drugi sposób to zeskanowanie przez kontrolera kodu QR biletu. W trzecim przypadku wystarczy wpisanie numeru PESEL pasażera w aplikacji kontrolerskiej. Ta forma kontroli jest możliwa tylko w przypadku biletów spersonalizowanych - okresowych. Przypominamy, że podczas kontroli biletu ulgowego, pasażer zobowiązany jest okazać dokument potwierdzający uprawnienia do ulgi.
W wyjątkowych sytuacjach może się okazać, że bilet została kupiony jednak nie ma możliwości poprawnej jego weryfikacji (np. przerwane połącznie internetowe, problemy systemu bankowego, z którego usług korzysta pasażer). Wówczas warto zwrócić się do MZK o weryfikację. Sprawdzenie każdego z elementów operacji nie stanowi problemu. Jeśli okaże się, że brak biletu spowodowany jest sytuacją niezależną od pasażera, mandat zostanie anulowany.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Podziemne kradzieże, fałszerstwa, zmowy w PGG. Również na Marcelu
3801„KSSENON oczami dziecka” - poznają biznes od najmłodszych lat. To unikalny w skali kraju projekt [FOTO, WIDEO]
208511,5 tys. wniosków o rentę wdowią trafiło do ZUS w Rybniku
2064Prasa samorządowa do kosza? Ministerstwo planuje rewolucję
2031Ulga na dziecko? Tak, ale nie dla wszystkich. Komentarz ekspercki
1839Największy dzwon świata powstał na Śląsku. Waży 55 ton i trafi do Brazylii
+21 / -2Podziemne kradzieże, fałszerstwa, zmowy w PGG. Również na Marcelu
+8 / -0Nie będzie dodatkowych środków z budżetu na likwidację górnictwa. Rząd szuka oszczędności
+6 / -1Nowa kolej na Śląsku: szybsze przejazdy, mniej wywłaszczeń. Kontrowersje pozostają?
+2 / -0Prasa samorządowa do kosza? Ministerstwo planuje rewolucję
+2 / -1Nie będzie dodatkowych środków z budżetu na likwidację górnictwa. Rząd szuka oszczędności
0Nowa kolej na Śląsku: szybsze przejazdy, mniej wywłaszczeń. Kontrowersje pozostają?
0„KSSENON oczami dziecka” - poznają biznes od najmłodszych lat. To unikalny w skali kraju projekt [FOTO, WIDEO]
0Ulga na dziecko? Tak, ale nie dla wszystkich. Komentarz ekspercki
011,5 tys. wniosków o rentę wdowią trafiło do ZUS w Rybniku
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert