zamknij

Biznes

Co dalej z remontem DW 933 w Wodzisławiu Śl. i Mszanie?

2018-09-26, Autor: Tomasz Raudner

W ciągu trzech tygodni powinien zostać ogłoszony przetarg na kompleksową przebudowę drogi wojewódzkiej 933 od centrum Wodzisławia do granicy Mszany z Jastrzębiem-Zdrojem. To jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji drogowych w powiecie.

Pytania o przebudowę ulicy Jastrzębskiej w Wodzisławiu Śl. oraz Wodzisławskiej w gminie Mszana, czyli wspomniany odcinek DW 933 pojawiają się co pewien czas wśród mieszkańców.

Reklama

Inwestycja była ogłoszona z przytupem rok temu >>>czytaj więcej<<<. Właśnie we wrześniu 2017 roku Urząd Marszałkowski w Katowicach poinformował o przyznaniu 121 mln zł dofinansowania do inwestycji, której koszt całkowity oszacowany był na około 143 mln zł. Przypomnijmy, że wcześniej inwestycja stała pod dużym znakiem zapytania po tym, jak wylądowała na dole listy z niską oceną. Władze Wodzisławia i Mszany podjęły walkę. W Mszanie odbył się nawet happening polegający na zbieraniu odcisków palców kierowców popierających przebudowę. Ostatecznie naciski przyniosły efekty.

Od samego umieszczenia inwestycji na liście rankingowej zadań objętych dofinansowaniem do samej roboty była jeszcze daleka droga. W lutym przy okazji publikacji artykułu o najgroźniejszych skrzyżowaniach w powiecie wodzisławskim znów pojawił się temat DW 933, ponieważ skrzyżowanie tej trasy z DW 930 w Mszanie ( ulice Wodzisławska, Wolności i Moszczeńska) przodowało pod liczbą wypadków i kolizji.

Wówczas Ryszard Pacer, rzecznik prasowy ZDW w Katowicach poinformował o oczekiwaniu Zarządu Dróg Wojewódzkich na wpisanie przez zarząd województwa przebudowy DW 933 do planu rzeczowo-finansowego. To miało dać zielone światło do uruchomienia przygotowań do przetargu na roboty budowlane. Projekt przebudowy był już gotowy od 2016 roku.

Dziś wiemy, że ZDW jest bliskie skompletowania dokumentacji. Zarządca posiada już kluczową decyzję, czyli ZRID – wydane przez wojewodę zezwolenie na realizację inwestycji drogowej, odpowiednik pozwolenia na budowę. - Brakuje nam tylko zatwierdzenia projektu tymczasowej organizacji ruchu. Przewidujemy ogłoszenie przetargu w ciągu trzech tygodni – mówi Pacer. Rzecznik ZDW nie chce ujawnić jak długo ma potrwać przebudowa. - Wszystko znajdzie się w specyfikacji przetargowej – zapowiada. Na stronie ZDW znaleźliśmy jednak informację, że inwestycja ma być zrealizowana do listopada 2020 roku.

Wiadomo, że w grę wchodzi przebudowanie 23 km drogi wojewódzkiej na odcinku od ronda na skrzyżowaniu z ul. Witosa (DK 78) w Wodzisławiu do granicy administracyjnej gminy Mszana z Jastrzębiem-Zdrojem (7 km), a także od Pawłowic do Pszczyny (16 km). W ramach inwestycji ułożona zostanie zupełnie nowa nawierzchnia, przebudowane będą wszystkie skrzyżowania, w tym wspomniana krzyżówka DW 933 i 930, która zmieni się w rondo. Przy ulicy powstaną chodniki, trasa rowerowa, zatoczki autobusowe, nowe mosty.

Oceń publikację: + 1 + 35 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~Sky 2018-09-26 16:38:37

  Bardzo dobrze, że jedna z najważniejszych dróg w mieście wreszcie przestanie straszyć, ale ja jednak będę się upierał, że ta droga powinna być dwupasmowa (dwa pasy ruchu w każdym kierunku) szczególnie na odcinku od skrzyżowania przy Amadeusie (teoretycznie mogłoby być przy rondzie koło Mc Donald's, jednak z uwagi na wąski most, może zostać skrzyżowanie Jastrzębska-Łużycka) do granicy Jastrzębia-Zdroju. To droga o ogromnym natężeniu ruchu, w przyszłości łatwiej byłoby remontować drogę dwupasmową, więc przeprowadzając taki duży projekt można byłoby upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu - niestety wygląda na to, że tak się nie stanie, nad czym bardzo ubolewam.

  14 5
 • ~mwh 2018-09-26 17:33:41

  Tak ważną drogę chcą remontować w całe 2 lata (2019 i 2020), to chyba w tym ZDW na głowę upadli, żeby tak ruchliwą drogę tyle czasu remontować. Gdzie lokalni POlitycy z prezydentem Kiecą, do PO i RAŚ przecież należy większość w województwie? ZDW i Marszałek Województwa powinni maksymalnie do roku skrócić tą przebudowę!!!

  15 8
 • ~pietruch 2018-09-26 20:00:52

  O 100 lat za późno...

  8 5
 • ~ 2018-09-26 21:31:38

  Nie cieszcie się, po wyborach temat remontu ucichnie ;)

  11 7
 • ~Mieszkaniec 33 2018-09-27 00:31:51

  Czy to jakiś żart, 7km drogi 2 lata? Dlaczego władze pozwalają na takie przetargi z takim terminem? Widać co się dzieje w Zawadzkie czy Kokoszycach, tam 4 km, to już mistrzostwo świata. Panie Kieca co pan zrobił, aby DW remont przeprowadziły w krótszym terminie? Wiem, nic, bo po co.

  9 3
 • ~bagienko 2018-09-27 09:04:30

  Kieca to nie moja bajka, ale akurat tutaj czepianie się go jest nie na miejscu. Za cały przetarg, terminy odpowiada zarząd dróg wojewódzkich. A jak przeczytacie uważnie, to dwa lata zajmie cała droga 23 km, a nie tylko nasz odcinek. Polecam czytać ze zrozumieniem.

  10 3
 • ~pietruch 2018-09-27 11:07:29

  ~bagienko skoro trzeba się do kogoś przyczepić to najlepiej do Kiecy. Poza ten horyzont nie widać. A legendy o Rybniku i innych miastach powtarzane są od lat.

  7 4

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy 500+ na pierwsze dziecko to dobry pomysł?
Oddanych głosów: 785