Wieczorek, Piłsudski czy Górniczy Stan?
Na ul. Wieczorka najwięcej głosów dotyczyło zmiany z Józefa Wieczorka na.. Józefa Wieczorka. Konkretnie na innego Józefa Wieczorka, który był przedwojennym bokserem, rodem z Rybnika, uczestnikiem Mistrzostw Europy w 1930 r., oraz dwukrotnym wicemistrzem kraju (w 1929 i 1931 roku).
Inne propozycje dotyczące tej ulicy to Józefa Piłsudskiego, Górniczego Stanu oraz ulica Mleczna.
Z Findera z powrotem na Wolności? A może Kwiatowa?
Mieszkańcy ul. Findera w zdecydowanej większości przypomnieli o poprzedniej nazwie tej ulicy, z czasów sprzed połączenia Radlina z Wodzisławiem. Wtedy biertułtowskie osiedle mieściło się przy ul. Wolności. Inne propozycje to: ul. Kulturalna, Mikołaja Reja, Radlińskich Olimpijczyków, Sportowa, Śląska, Storczykowa oraz... Kwiatowa. W przypadku tej ostatniej zmiany, istniejąca ul. Kwiatowa po prostu wydłużyłaby się o kolejne tereny. Warto również pamiętać, że wówczas zmieniłaby się numeracja budynków mieszkalnych (byłaby kontynuacją numeracji istniejącej Kwiatowej).
Kto i gdzie może głosować?
Mieszkańcy (obecnych) ulic Findera i Wieczorka otrzymają teraz pisma z formularzem do głosowania. Do 21 maja będą mogli zagłosować wrzucając wypełniony (skreślony w odpowiednim miejscu) formularz w wybranych miejscach w mieście. Urny znajdują się w Miejskim Ośrodku Kultury w Radlinie, Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, Urzędzie Miasta i siedzibie Straży Miejskiej. Dodatkowo przy ul. Wieczorka na wniosek mieszkańców, uruchomiony zostanie dodatkowy punkt, w jednym ze sklepów spożywczych. To w tym miejscu społeczność tej ulicy - jeszcze przed ogłoszeniem konsultacji, zbierała podpisy w sprawie pozostawienia ulicy bez zmian.
- Wymóg zmiany tych nazw wynika jednak wprost z zapisów ustawy "dekomunizacyjnej" Teraz mieszkańcy będą mogli wybrać nową nazwę. Po zebraniu wszystkich wyników zostaną one przedstawione radnym. To rada miejska podejmie uchwałą ostateczną decyzję - mówi Marek Gajda, rzecznik prasowy radlińskiego magistratu.
~ 2017-04-29
00:11:23
Całego zamieszania nie byłoby, gdyby w IPN istniało choć trochę myśli analitycznej.
USTAWA z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej mówi w art 1 pkt 2:
"2. Za propagujące komunizm uważa się także nazwy odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944–1989."
Tymczasem:
Paweł Finder od 14 listopada 1943 siedział na Pawiaku aż do rozstrzelania w dniu 26 lipca 1944 czyli za bardzo już nie propagował komunizmu (nie był też już wtedy sekretarzem KC PPR) w latach określonych ustawą.
Józef Wieczorek podobnie od 1943 roku siedział aresztowany przez Niemców i zgładzony został 7 lipca 1944 w Auschwitz-Birkenau)...
Symbolami represyjnymi komunizmu wg ram ustawy są ...mocno średnimi i naciąganymi.
Ja to odbieram, że ...jakieś ulice trzeba było wskazać!
Mnie osobiście bardziej irytują prokuratorzy i oficjele PZPR, którzy dzisiaj funkcjonują na świeczniku.
Tak: czasy się zmieniają, a prokurator PRL skazujący w stanie wojennym dalej jest prokuratorem!
Mieszkańcy Wieczorka myślę, że odetchnęli z ulgą znajdując imiennika. Drugie pod względem wielkości osiedle miało miej szczęścia...