Nauczyciele masowo odchodzą z zawodu, a młodzi się do niego nie garną - zaalarmował niespełna miesiąc temu Związek Nauczycielstwa Polskiego. Jako główne przyczyny prezes ZNP Sławomir Broniarz podawał "mizerię finansową", ale też przeładowaną podstawę programową czy obniżenie prestiżu zawodu nauczyciela. Z przytoczonych danych wynika, że już teraz brakuje w Polsce nawet kilkudziesięciu tysięcy pedagogów. W obliczu tych liczb, prześwietliliśmy szczegółowo sytuację w województwie śląskim. W tym celu przepytaliśmy 11 samorządów. Czego dowiedzieliśmy się w Wodzisławiu?
W Jastrzębiu-Zdroju brakuje aktualnie łącznie:
Wakat, który się powtarza to zajęcia rewalidacyjne. Brakuje też psychologów i pedagoga specjalnego oraz nauczyciela przedmiotów elektrycznych i informatyki - wylicza Małgorzata Krzeszkiewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Jastrzębiu-Zdroju.
Braki kadrowe dotyczą również publicznych przedszkoli - tu poszukiwani są psycholodzy (5,1 etatów) oraz nauczyciele wychowania przedszkolnego (1,6 etatu).
Mimo to, Małgorzata Krzeszkiewicz podkreśla, że sytuacja w mieście jest stabilna.
Corocznie występują na początku roku szkolnego wakaty, które są w ciągu roku sukcesywnie niwelowane - zapewnia.
Ilość nauczycieli w stosunku do ilości uczniów w 2023 roku w porównaniu z rokiem 2013 wygląda w Jastrzębiu-Zdroju następująco:
2013:
2023:
- W omawianym kontekście braki kadrowe musimy rozumieć jako brak poszczególnych osób, które mogłyby realizować nauczanie przede wszystkim w wymiarze pełnego etatu - zauważa tymczasem Adrian Lubszczyk, naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu żorskiego magistratu.
Wszystkie godziny wynikające z braków kadrowych są w miarę możliwości zabezpieczane przez osoby pracujące w danej szkole czy placówce w wymiarze ponad etat (limit ustawowy wynosi 1,5 etatu). W tym roku MEiN zezwoliło na przydzielanie nauczycielom szkół ponadpodstawowych więcej niż 1,5 etatu i to rozwiązanie jest stosowane w praktyce - tłumaczy.
Dodaje, że wielu nauczycieli pracuje także w dwóch lub więcej szkołach, co również pozwala na odpowiednie zabezpieczenie realizacji godzin dydaktycznych, opiekuńczych i wychowawczych. Dodatkowo, zatrudnia się także osoby przebywające na emeryturze.
Jak się dowiadujemy, w Żorach największe braki kadrowe występują wśród tzw. zawodowców, którzy uczą teoretycznych oraz praktycznych przedmiotów zawodowych. Coraz trudniej o specjalistów w tym zakresie.
Osoby takie najczęściej pracują w swoich zakładach pracy i decydują się na kilka godzin nauczania w szkole, zwykle popołudniami. Często dochodzi do sytuacji, w której osoba deklarująca się do pracy po pewnym czasie rezygnuje – powody są różne - wyjaśnia Adrian Lubszczyk.
Drugą grupą są nauczyciele przedmiotów ścisłych – matematycy, fizycy, chemicy, biolodzy, choć - jak zaznacza rzecznik - braki zaczynają występować powoli w zakresie niemalże każdego przedmiotu. Brakuje także nauczycieli specjalistów, pedagogów i psychologów.
Tu również braki kadrowe dotykają zarówno szkoły, jak i przedszkola.
Nauczyciele przedszkoli chętnie przechodzą do pracy w edukacji wczesnoszkolnej, natomiast nie wszystkie osoby po studiach są chętne do pracy w przedszkolu i wybierają właśnie edukację wczesnoszkolną lub inną profesję - mówi Adrian Lubszczyk.
Dodaje, że zasada jest tu analogiczna do szkolenej: bieżące braki są zabezpieczane przez aktualnie pracujących, zatrudnia się także osoby przebywające na emeryturze.
W kontekście działach zapobiegawczych odpływowi nauczycieli, zdaniem rzecznika, podstawowym problemem jest przedstawianie i kreowanie profesji nauczyciela przez media czy opinię publiczną.
Największy problem jest wśród młodych, którzy nie mają motywacji do podjęcia pracy w roli nauczyciela, gdyż przede wszystkim zarobki do tego nie zachęcają. Atmosfera ostatnich lat, związana ze strajkiem i nauką zdalną, także nie wpłynęła dobrze na kondycję polskiej oświaty - zauważa.
Kolejnym problemem jest konstrukcja wynagrodzenia nauczycieli – kwota bazowa jest określana odgórnie i na te koszty przewidziana jest subwencja.
- Z drugiej strony w mieście opracowywany jest regulamin wynagradzania, który reguluje kwestie wynagradzania związane m.in. z nadgodzinami czy dodatkami, co stanowi już koszt własny gminy. Kwoty te systematycznie są podnoszone, udzielane są dodatkowe świadczenia przewidziane przepisami (np. pomoc zdrowotna, dofinansowanie kształcenia zawodowego) - mówi rzecznik żorskiego magistratu.
Bardzo dużo zawdzięczamy działalności dyrektorów poszczególnych szkół i placówek, którzy są pracodawcami dla nauczycieli – dbają o swoją kadrę, o atmosferę, starają się być elastyczni przede wszystkim w sytuacji, gdy jeden nauczyciel pracuje w kilku szkołach. Na miarę naszych możliwości na bieżąco dba się także o bazę dydaktyczną, o wyposażenie i stan techniczny samych obiektów szkolnych. Wprowadza się innowacje w nauczaniu. Działania zapobiegające odpływowi pedagogów muszą jednak zostać podjęte na szczeblu centralnym - bez rozwiązań systemowych nie ma możliwości skutecznego działania na dłuższą metę - zauważa Adrian Lubszczyk.
Czytaj kolejne strony:
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Dożynki gminne w Godowie za nami. Jak zwykle było pięknie i uroczyście [FOTO]
2862Rodzic oburzony systemem e-dziennika: dlaczego mam płacić za możliwość kontaktu ze szkołą? Sprawę poruszył też znany poseł
1103"Marka-Śląskie": Wodzisław Śląski wyróżniony za social media
958Carbonalia ograniczą się tylko do jednego dnia! Pogoda pokrzyżowała plany
645"Marka-Śląskie": Wodzisław Śląski wyróżniony za social media
+2 / -2Witaj szkoło! Ponad pół tysiąca pierwszoklasistów rozpoczęło edukację w Wodzisławiu
+1 / -1Rodzic oburzony systemem e-dziennika: dlaczego mam płacić za możliwość kontaktu ze szkołą? Sprawę poruszył też znany poseł
+0 / -1Dożynki gminne w Godowie za nami. Jak zwykle było pięknie i uroczyście [FOTO]
+0 / -2Rewolucja w szkołach. Zobacz, jakie zmiany zachodzą od 1 września
+1 / -3Rodzic oburzony systemem e-dziennika: dlaczego mam płacić za możliwość kontaktu ze szkołą? Sprawę poruszył też znany poseł
1Carbonalia ograniczą się tylko do jednego dnia! Pogoda pokrzyżowała plany
0"Marka-Śląskie": Wodzisław Śląski wyróżniony za social media
0Dożynki gminne w Godowie za nami. Jak zwykle było pięknie i uroczyście [FOTO]
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert