zamknij

Wiadomości

Jutro w Gorzycach pikieta przeciw podwyżce cen za śmieci

2020-01-02, Autor: JP

W piątek (3 stycznia) o godzinie 12:00 mieszkańcy gminy Gorzyce będą pikietować przed urzędem gminy przeciw podwyżce cen za odbiór odpadów.

Reklama

Pod koniec 2019 r. Rada Gminy Gorzyce przegłosowała podwyżkę ceny za odbiór odpadów. W 2020 r. ceny mają wynieść:

 • 28,50 zł za śmieci segregowane
 • 26,50 za śmieci segregowane przy deklaracji użycia własnego kompostownika
 • 85 zł za śmieci niesegregowanie (zmieszane)

Nową stawkę przyjęto 27 listopada 15 głosami za, 2 przeciw i 1 wstrzymującym się.

Przeciwko nowym stawkom podatków jest mieszkaniec Czyżowic Leszek Pukowski. Jego petycję w sprawie utrzymania („a nawet obniżenia”) stawek opłat za wywóz śmieci podpisało 849 mieszkańców.

Na grudniowym posiedzeniu Komisja Skarg, Wniosków i Petycji uznała petycję za nieuzasadnioną. Radni tłumaczyli, że za wzrost cen odpowiada przede wszystkim wzrost opłaty marszałkowskiej (ze 170 do 270 zł za tonę) i brak konkurencji na rynku (tylko jedna firma startowała w przetargu).

W tym tłumaczeniem nie zgadzają się sami mieszkańcy. Dlatego będą pikietować w piątek (3 stycznia) o godzinie 12:00 przed Urzędem Gminy w Gorzycach. Organizatorzy – Monika Stanieczko i Leszek Pukowski – zachęcają do udziału wszystkich, którzy nie zgadzają się z podwyżką.

– Przede wszystkim chcę pobudzić władze gminy do działania. Myślę, że obniżenie kosztów jest możliwe. Da się np. otworzyć jakąś kompostownię albo spalarnię, tylko trzeba chcieć. Dla wójta najłatwiej jest zrzucić odpowiedzialność na mieszkańców. Działanie może będzie skomplikowane i wymagające dla wójta i radnych, ale na pewno realne. Jeśli wypracujemy wspólne stanowisko dla całej lokalnej społeczności, to będzie nam łatwiej się obronić. A jeśli tylko będziemy stać z boku i krytykować, to na pewno do niczego nie dojdziemy – mówi Leszek Pukowski.

Harmonogram wywozu odpadów w gminie w 2020 r.

Oceń publikację: + 1 + 56 - 1 - 9

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (2):
 • ~Gabriela Żywicka 2020-01-03
  01:35:44

  7 0

  A propos biodegradowanych odpadów.. Odbiór raz na miesiąc to śmiech!! Co mamy karmić szczury i myszy a w lato osy??? Na blokach odbierają bio co 2 dni, a tu raz na miesiąc??? No to chyba kpina jest!! A wywóz popiołu co 2 tyg? Kolejna kpina. Ja palę pelletem więc nie mam popiołu prawie wcale a to co mam to pod tuje daje bo to nawóz.

 • ~PimpaLesna 2023-10-10
  11:22:43

  2 0

  Radni najpierw wycieli konkurencje na rynku smieci, a teraz mowia ze nie ma konkurencji na rynku smieci. Brawo!

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś szczęśliwy w Wodzisławiu Śląskim i powiecie?
Oddanych głosów: 633

Prezentacje firm