zamknij

Wiadomości

Kohut: w Polsce media są cenzurowane, reagują również wodzisławianie

2020-05-19, Autor: Bartłomiej Furmanowicz, AB

Europoseł Łukasz Kohut jest zbulwersowany tym, co dzieje się z radiową „Trójką”. Już postanowił działać w Parlamencie Europejskim. - Nie oddam wolnej sztuki, muzyki, wolnych mediów. I wykorzystam do tego wszystkie narzędzia, które mam jako europoseł – zapowiada. Zareagowali również mieszkańcy naszego miasta.

Reklama

- Jestem zbulwersowany tym, co dzieje się w moim ukochanym Programie Trzecim Polskiego Radia. Jako człowiek wychowany i ukształtowany przez wiele audycji Trójki i wielu dziennikarzy i dziennikarek z Myśliwickiej nie mogę pozostać obojętny. Nie mogę zostać obojętny, bo to dzieje się z Trójką już od dawna rezonuje na całe środowisko dziennikarskie i artystyczne – mówi na wstępie Łukasz Kohut.

Chodzi oczywiście o utwór Kazika „Twój ból jest lepszy niż mój”, który wywołał aferę na liście przebojów Trójki, w wyniku czego z pracy zrezygnował Marek Niedźwiecki, Hirek Wrona, czy Marcin Kydryński.

- Kazik w prostych żołnierskich słowach wyraził to, co czuły miliony obywateli tego kraju 10 kwietnia, kiedy Kaczyński limuzyną, w eskorcie swoich ochroniarzy, opłacanych z naszych podatków, odwiedził Powązki i pokazał jak w PiS korzysta się z przywilejów władzy. Jak ma się za lepszego niż wszyscy inni. I to nie problemy z praworządnością, Trybunałem Konstytucyjnym, przestrzeganiem Konstytucji czy przestrzeganiem podstawowych praw człowieka tylko właśnie chamska ignorancja i poczucie wyższości zostały w tym utworze pokazane i napiętnowane – dodaje Łukasz Kohut.

Przypomnijmy, że ta piosenka wygrała piątkową Listę Przebojów Trójki. Władze rozgłośni uznały jednak, że doszło do naruszenia regulaminu i manipulacji głosami.

Wiem jak to brzmi. To jeden wielkie absurd i bełkot. To próba ukrycia cenzury. Bo czas to powiedzieć głośno i wyraźnie - tak zwane media publiczne w Polsce cenzorują i manipulują. Stały się narzędziami partii rządzącej, która od kilku lat realizuje program jeden naród, jeden wódz, jedna jedynie słuszna polityka – podkreśla europoseł.

Łukasz Kohut w opublikowanym wideo zauważa też, że dobrze pamięta jak wyglądała Polska przed Okrągłym Stołem, „nawet nie przez ostry cień mgły”.

- Dobrze pamiętam czasy transformacji i ile nas kosztowała ta długa droga do wolności, demokracji i do członkostwa w Unii Europejskiej. Nie oddam wolnej sztuki, muzyki, wolnych mediów. I wykorzystam do tego wszystkie narzędzia, które mam jako europoseł – oznajmia.

Już pierwsze kroki poczynił:

- wczoraj napisał interpelację do Rady Unii Europejskiej, a wiec wszystkich państw członkowskich Unii. Wskazuje w niej na cenzurę w polskich mediach, na ograniczanie ich wolności. Nadał interpelacji status pilnej, Rada powinna odpowiedzieć w przeciągu trzech tygodni.

- złożył wniosek o wysłuchanie w Parlamencie Europejskim dotyczące mediów w Polsce. W czasie pandemii nie moze sie ono odbyc w tradycyjnej formie, i nie może się odbyć natychmiast, ale zaczął je przygotowywać.

- poprosił przewodniczącą komisji kultury i edukacji o wprowadzenie sprawy na agendę kolejnego posiedzenia tej komisji - czyli w przyszłym tygodniu. - Dodam, że europosłowie z innych krajów są również ogromnie zaniepokojeni sytuacja mediów w Polsce – mówi Łukasz Kohut.

- pojawienie się dyskusji w ramach grupy politycznej Łukasz Kohuta.

- To pomoże stworzyć mocny element nacisku wewnątrz Parlamentu Europejskiego. Bo oczywiście europosłowie PiS będą twierdzić, ze wszystko jest w porządku. Nihil novi – stwierdza polityk.

Łukasz Kohut mówi na końcu, że rozpoczęła się walka o obronę wolnych mediów i o prawo artystów do wolności artystycznej.

Również wodzisławianie reagują w przestrzeni naszego miasta

Wydarzenia, które rozegrały się na Myśliwieckiej w Warszawie, odbiły się echem również w Wodzisławiu. Na słupach ogłoszeniowych pojawiły się kartki ze znamiennym fragmentem utworu Kazika „Twój ból jest lepszy niż mój”.

- I tu przekaz jest pogłębiony z jednej strony to protest przeciwko cenzurze i ograniczeniu artystycznej wolności, z drugiej zaś jest to niezgoda na jawną nierówność, również w dostępie do tego co prywatne, intymne - mówią organizatorzy akcji.

 

Jakie macie zdanie na ten temat? 

 

Oceń publikację: + 1 + 40 - 1 - 28

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
 • ~Dariusz Rak 2020-05-19
  17:51:40

  27 4

  Cenzura na dobre panuje na tym portalu

 • ~SędziaDred 2020-05-19
  19:39:34

  35 9

  Tak, zgadzam się! Szczególnie upolitycznione media to TVN, Onet, Interia. A teraz pytanie - które media np. w Niemczech mają przewagę kapitału zagranicznego nad swoim rodzimym? Odpowiedź - żadne! Z kolei media wskazane powyżej to w ok. 80% kapitał zagraniczny !!! I tak Bruksela i jej „przyjaciele” bawią się krajem nazywanym Polską, a ludzie oglądający ten chłam bezgranicznie wierzą w podawane tam informacje! I żeby było jasne nie bronię TVP.

 • ~Dr Svevo 2020-05-19
  20:04:08

  35 4

  Jakby ci Wodzisławianie tak zajmowali się Wodzisławiem jak Kaczyńskim i rybnickimi posłami to miasto by było w znacznie lepszej kondycji.

 • ~kristof 2020-05-19
  20:20:40

  14 22

  SędziaDred, przypominam, że różnica pomiędzy TVN a TVP jest zasadnicza. Pierwsza telewizja jest prywatna, a druga TEORETYCZNIE nas wszystkich. Nawet wyznawcy obecnej władzy przyznają, że na TVNie znajdą się krytyczne programy względem opozycji. W TVP nie ma na to szans. I to jest chore. Polsat jest prywatny i uważam, że z lekkim przechyleniem jest stronnicza w kierunku obecnej władzy, ale i tak moim zdaniem jest najbardziej obiektywna (sam nie wierzę, że chwalę Polsat).

 • ~puchacz 2020-05-19
  21:48:57

  21 6

  Dziennikarze ? wątpię. Te wypociny są podręcznikowym przykładem upadku piszących artykuły do gazet."Trójka " jej dobre
  czasy minęły co najmniej 25 lat temu... dziś ta stacja wygląda jak wizerunek Chrystusa po amatorskim odnowieniu w Estelli jednej z wsi hiszpańskich. Kazik zaś próbuje na grobie córki zarobić kasę ... smutne to i żałosne.

 • ~Maja 2020-05-19
  22:53:06

  17 4

  Były członek zespołu "Antyquariat" OSTRO o Marku Niedźwieckim: "Brał w latach 90. 20 TYSIĘCY ZŁOTYCH za 3. miejsce na Liście Przebojów Trójki!"
  W niedzielę wieczorem o komentarz w sprawie pokusił się były muzyk zespołu Antyquariat. Tomaldo Banjo, a właściwie Tomasz Pawlak w obszernym wpisie opisał rzekome działania polskich stacji muzycznych.

  Zaczął się wielki lament, ponieważ Trójka przeprosiła oficjalnie, że w głosowaniu listy przebojów Trójki wzięła udział piosenka spoza listy. Odbiło więc szambo... Pojawiły się informacje, jak to biedny Niedźwiecki został zwolniony z Trójki i kilku innych... Jak to Wojtek Mann musiał odejść... Pozwolicie moi drodzy, że się odniosę do tego - zupełnie apolitycznie, ponieważ akurat rynek muzyczny znam od podszewki i wiem, że nie był nigdy powiązany bezpośrednio z polityką. Niestety, był bardziej skorumpowany, niż myślicie... Rynek muzyczny siedzi w kieszeniach wielkich firm fonograficznych - zaczął swój wpis.
  Pojawialiśmy się systematycznie w mniejszych rozgłośniach radiowych i lądowaliśmy na listach przebojów. Jednak nie było możliwości dostania się do jakiejkolwiek rozgłośni ogólnopolskiej... Dlaczego? Ponieważ otrzymaliśmy informację bezpośrednią: To kosztuje! Firmy fonograficzne na początku miesiąca dostarczają dysk z muzyką i kolejnością, w jakiej należy go odtwarzać - twierdzi mężczyzna.

  W dalszej części postu Banjo odnosi się bezpośrednio do postaci Niedźwieckiego:
  On brał w latach 90. 20 tysięcy złotych za 3. miejsce na Liście Przebojów Trójki. O taką propozycję się otarł w latach 80. zespół "Jeep", "Cytrus", w latach dwutysięcznych "Antyquariat". I to możemy udowodnić - zapewnił Pawlak.

  Wszyscy muzycy w Polsce to wiedzą i do tej pory nikt z tym nie zrobił porządku. O nim mogę napisać, bo wiem z pierwszej ręki. Nic nie jest w stanie mi zrobić nawet przed sądem, bo mu wyciągnę kolegów z innych kapel, które zapłaciły lub jak my nie zapłaciły. Takich redaktorów było full w Polsce. Gdzie się nie ruszyłeś. Za każdy festiwal trzeba było dać kasę jak nie byleś pod skrzydłami firmy fonograficznej - ubolewa artysta.

 • ~Maja 2020-05-19
  23:06:57

  19 4

  ak deklaruje autor wpisu, rynku muzycznego nie kształtuje żadna partia – ani PiS, ani PO, ani SLD.
  „To skorumpowana klika poklepująca się po plecach od kilkudziesięciu lat. Dlatego mamy taki sz**s w radiu” – pisze.Żadne głosowanie smsowe nie ma wpływu na listę – a w Trójce to już na 100% nie ma i nigdy nie miało. Jak nikt nie zapłacił, to Niedźwiecki puszczał zagraniczne evergreeny, które były wiarygodne. Jeśli więc z Trójki odchodzą »główne gwiazdy« decydujące o kolejności na polskich listach przebojów jak Niedźwiecki, Mann i wielu innych. Jeśli Trójka zaczyna przepraszać za to że w głosowaniu wziął utwór spoza listy... (TEGO W ŻYCIU NIE SŁYSZAŁEM!!!!!! choć korupcja była i jest do dnia dzisiejszego jeszcze) to znaczy, że KTOŚ IM SIE DOBRAŁ W KOŃCU DO D**Y! i przepraszam że użyłem dosadnego słowa ale DLACZEGO K***A DOPIERO TERAZ????? Kiedy ja już na scenę nie wrócę…" – pisze „Tomaldo Banjo”.

 • ~Maja 2020-05-19
  23:09:24

  15 3

  Co interesujące, głos zabrała na ten temat również Dorota Rabczewska, znana jako Doda.

  „A co do cenzury w mediach, to zwracam się do moich szanownych, znajomych muzyków choć, może nawet bardziej menadżerów: od lat jesteśmy cenzurowani za pomocą tak zwanych »badań« w stacjach komercyjnych. Wszyscy wiemy, jak to wygląda i jaka to jest j***na ściema. więc może w końcu szanowne rozgłośnie ustalą jawny cennik: ile za »piosenkę tygodnia«, »miesiąca« itp. zamiast zamiatać »gifty« pod stołem a Wy (menadżerowie) nie będziecie musieli zmagać się z hipokryzją, krzycząc teraz na lewo i prawo o cenzurze w Trójce...” – napisała na Facebooku.

 • ~odrok 2020-05-20
  07:45:19

  5 15

  Pluralizm opinii jak w TVP, tylko w drugą stronę.

 • ~right 2020-05-20
  11:31:21

  21 6

  Pan Kohut to wychowanek Palikota - więc nie powinno się go cytować. A pan fotograf to tak całkiem przypadkowo przechodził gdy ta pani z SLD (byłej PZPR) wieszała plakat?

 • ~pomysłowy 2020-05-20
  16:07:15

  4 6

  Socjaliści z socjalistami przekrzykują się kto jest gorszy od złego...
  Socjalista skarży się socjalistom na socjalistów.
  I nikt się nie zatrzyma żeby zauważyć, że to socjalizm jest zły.

 • ~orlik 2020-05-20
  21:30:45

  5 6

  Szanowni rozpolitykowani wodzisławianie, gdybyście byli choć w połowie tak aktywni pod tematami dotyczącymi spraw ważnych dla miasta, to wyglądałoby ono całkiem inaczej. Niestety wtedy jest zwykle cisza, albo ktoś tam wydusi najwyżej parę słów.

 • ~PimpaLesna 2020-05-20
  23:02:35

  4 8

  @pomysłowy - no jakos tak, komuna wraca w wielkim stylu.

 • ~PimpaLesna 2020-05-22
  11:53:29

  2 6

  @right - "nie powinno sie go sluchac"? A moze od razu do gulagu poslac, co komuchu?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś szczęśliwy w Wodzisławiu Śląskim i powiecie?
Oddanych głosów: 1166