zamknij

Koronawirus na Śląsku. Informacje

Krzysztof Dybiec, przedsiębiorca i prezes Izby Gospodarczej: tarcza kryzysowa to fikcja

2020-03-20, Autor: AB

Koronawirus dotyka boleśnie również przedsiębiorców. Wielu z nich stoi na granicy zapaści - a to dopiero początek. Rząd zaproponował rozwiązania warte 212 mld zł. Jak ocenia je prezes Izby Gospodarczej w Wodzisławiu Śląskim?

Reklama

Tarcza kryzysowa to fikcja

- W mojej opinii tarczę kryzysową dla przedsiębiorców przygotowywał ktoś, kto nigdy nie prowadził działalności gospodarczej. To czysta kpina! Obawiam się, że czeka nas zamykanie małych firm rodzinnych, zadłużanie i masowe zwolnienia, niezależnie od konsekwencji tych ruchów. Spodziewam się, że już 25 marca 2020 r. wiele firm nie zapłaci VAT- u po to, żeby zabezpieczyć środki na bieżące potrzeby i na wypłaty dla pracowników - powiedział Krzysztof Dybiec.

Zdaniem prezesa Izby Gospodarczej w Wodzisławiu Śląskim kwota 212 mld to oszustwo, a nie wsparcie. Duża część tej kwoty, to tylko gwarancje bankowe.

Bezpieczeństwo pracowników to koszt 30 mld zł

Wielu przedsiębiorców zdecydowało się zawiesić działalność firm, nie wszystkie branże mają możlwiość pracy zdalnej. Co robią pracownicy? Niektórzy zmuszeni zostali do wzięcia urlopów bezpłatnych, jednak zdecydowana większość decyduje się na L4. Co to oznacza dla pracodawcy? Nic dobrego.

- Podam przykład: hotel zatrudnia 20 pracowników i w tej chwili nie ma gości. Właściciel zamyka go całkowicie. Pracownicy nie świadczą żadnej pracy. Całkowity koszt składek ZUS to minimum 60-70 tysięcy złotych. Państwo ma dopłacić 40%, chociaż jeszcze nie wiadomo czy z kwoty netto czy brutto. I zrobią to pod warunkiem, że przedsiębiorca utrzyma zatrudnienie przez 6 miesięcy. Łatwo można policzyć, ile trzeba mieć zabezpieczonych pieniędzy i nie wiadomo, ile czeka nas miesięcy przestoju. Wprowadzono L4 na telefon, a przez miesiąc wynagrodzenia nadal płaci pracodawca. Są firmy, które mogłyby pracować, ale pracownicy – co zrozumiałe - w obawie przed zarażeniem się koronawirusem są na zwolnieniu zdrowotnym. Nie ma pracownika na stanowisku pracy, a jego wypłata obciąża budżet pracodawcy mimo, że płacimy ogromne kwoty do ZUS za pracowników - komentuje Krzysztof Dybiec.

Do kogo powinno trafić wsparcie unijne?

Wsparcie 32 mld Euro z Unii Europejskiej powinno być skierowane do lokalnych samorządów, ponieważ to one wiedzą, jak je skutecznie i efektywnie rozdzielić - uważa wodzisławski przedsiębiorca.

- Brawo dla włodarzy miast, którzy odpowiedzieli na apel Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Brak czynszu, podatku od nieruchomości lub proporcjonalne obniżenie to jest działanie adekwatne do obecnych potrzeb - dodaje. 

Pakiet „Wodzisław Śląski czas na pauzę”

Mieczysław Kieca wczoraj zaproponował pakiet #WodzisławŚląskiczasnapauzę, który ma być odpowiedzią na potrzeby lokalnych, wodzisławskich przedsiębiorców.

W pakiecie powstanie między innymi baza firm świadczących swoje usługi w nowej, odmienionej formule. Zawieszone zostało również pobieranie opłat parkingowych.

Kolejnym rozwiązaniem przygotowaywanym przez magistrat jest załościowe zawieszenie bądź częściowa ulga w czynszu za najem lokakli będacych własnością miasta. Niezbędne jest tu jednak złożenie właściwego wniosku.

Padła również propozycja odroczenia, rozłożenia na raty bądź anulowania podatku od nieruchomości, a także możliwość analuwania podatku od nieruchomości w zakresie działalności gospodarczej.

 Pakiet rozwiązań będzie odbowiązywał od marca do maja i dotyczy wszystkich lokalnych przedsiębiorców.

Przypomnijmy, że również radni miejscy zaproponowali pakiet rozwiązań dla lokalnego biznesu >>Wodzisław. Miejscy radni chcą ulg dla przedsiębiorców<<

Oceń publikację: + 1 + 27 - 1 - 36

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (17):
 • ~jan277 2020-03-20
  13:46:14

  38 32

  jak dla niego 212 miliardów to jest fikcja to nie dziwie sie ze cala Izba tak funkcjonuje a może pan prezes jest fikcją

 • ~PimpaLesna 2020-03-20
  14:34:17

  17 31

  I dobrze. Czym predzej to pseudo-panstwo padnie na ryj tym lepiej dla wszystkich.

 • ~Krzysztof Dybiec 2020-03-20
  15:30:42

  jan277 od razu widać, że nie masz pojęcia o działalności gospodarczej. Schowajcie sobie hejterzy w buty dzisiaj swoje komentarze. Na szczęście jest cała masa ludzi, z którymi warto współpracować i pracować dla nich. Dla całej bandy cieniasów minusujących posty i pozwalających sobie na "ekonomiczne" komentarze składam życzenie zdrowia i pomyślności. Wami jednak nie będę się zajmował, bo mam co robić :D

 • ~PimpaLesna 2020-03-20
  15:35:38

  50 17

  @Kszysztof Dybiec - jakbys byl taki businessmen za jakiego sie podajesz to raczej siedzialbys na dupie i liczyl miliony a nie chodzil po wsi i pouczal innych.

 • ~jan277 2020-03-20
  15:51:42

  46 14

  rzad chce wprowadzic tarcze - źle
  rzad nic nie wprowadziłby też źle
  opanujcie sie czego wy wkońcu chcecie ?

 • ~Krzysztof Dybiec 2020-03-20
  18:15:12

  13 51

  A gdzie nasi główni ekonomiści, biznesmeni, przedsiębiorcy. Może dacie się wywołać do odpowiedzi, chytnie się czegoś nauczę. MHL, DONC DR SEVRO itp. :D :D :D. Śmiało Panowie, to wasz czas

 • ~jan277 2020-03-20
  18:50:24

  36 9

  może wasz guru ekonomiczny Balcerowicz opracuje plan juz raz polske sprzedał da rade drugi raz rozkraść

 • ~PimpaLesna 2020-03-20
  19:55:37

  34 9

  @Krzysztof Dybiec - dej se na luz synek bo jeszcze doradcom prezydenta Trumpa zostaniesz. A tak na powaznie Dybiec. Na twojej stronce widac z jakimi to tuzami biznesu sie zadowosz i co promujesz. Abo kto ciebie promuje.

 • ~Wojciech Kotyla 2020-03-20
  21:14:13

  16 29

  Dybiec ma rację, że propozycja rządu jest śmieszna. Utrzymanie generatora stałych kosztów w postaci podatków dobije wiele firm. Właściciel firmy ma prosty wybór albo zwolni ludzi albo pójdzie na dno. 212mld ładnie brzmi ale wystarczy ją podzielić przez liczbę pracujących i oczekiwane wynagrodzenie. Szybko wyjdzie, że to żadna pomoc choć na wielu pewnie robi wrażenie. Jeśli ktoś myśli, że 2-3 miesięczny przestój można szybko nadrobić bez zwalniania osób to jest w sporym błędzie. Każdy miesiąc przestoju powinien się przekładać na 6 miesięcy wakacji podatkowych i 18 miesięcy na spłacenie tego bo rząd raczej nie odpuści sprawy.

 • ~jan277 2020-03-20
  22:10:47

  26 15

  przedsiębiorcy swięte krowy najlepiej nic nie płacić zadnych podatkow ciągłe nazekania niewiadomo na co jak jest wam tak zle to pozamykajcie te wasze geszefty jak się na tym nie znacie .

 • ~Wojciech Kotyla 2020-03-21
  07:13:49

  9 19

  Masz prosty przykład podany powyżej, dorzucę kwiaciarnie, fryzjerów, biura podróży czy ubezpieczeniowe, salony kosmetycze gdzie może nie ma 20 pracowników ale od jednego do pieciu? Wielu z takich małych przedsiębiorców da sobie radę zwalniając ludzi. Ci z przykładu Dybca mają zdecydowanie gorzej.

 • ~kristof 2020-03-21
  08:44:03

  13 24

  Tak czytam i nie wierzę jaka jest ignorancja. Jan - poprowadź firmę przez jeden miesiąc, zapłać 5 tysięcy zusu za siebie i pracownika, a potem wróć do dyskusji. Tu nie ma co się kłócić. Tu chodzi o dobro nasze wspólne. Jak firmy poupadają to nie dość, że Państwo nie będzie miało podatków, to jeszcze z budżetu będzie musiało utrzymać bezrobotnych. Przecież wszystkich na kopalnie nie przyjmą. Tym bardziej, że węgla opałowego już nikt nie chce. Mi osobiście brakuje zmian w Prawie pracy. Powinny zostać wydłużone godziny pracy (zakładając, że wrócimy do normalności). Brakuje realnej pomocy dla samozatrudnionych. Oni teraz nie mają za co przeżyć, a tu pomoc - odroczymy Ci ZUS. Supeer! Gdzie te miliardy?

 • ~Mieszkaniec 33 2020-03-21
  11:03:24

  32 7

  Panie Dybiec to pan jesteś fikcją, pan to niech dalej lata na rynek, sady, biura, to panu najlepiej wychodzi, nic innego. Pieniadze do samorządów? O tak pan by wiedział jak je wydać z szefem wodzislswskiego PO, w to nie wątpię. Caly czas wiecie jak kasę z miasta sporzytkować, ale dla siebie. Pan to powinien w tej sprawie siedzieć cicho.

 • ~Dr Svevo 2020-03-21
  17:31:03

  24 6

  Jako że zostałem wywołany do tablicy to Imć Dybiec powiem tylko tyle że zawsze byłeś Waść prowokatorem i tylko z tego slyniesz. Człek z Wasci już niezbyt młody także w latach kiedy byłeś nastolatkiem był socjalizm. Mogłeś być nauczycielem albo górnikiem mogłeś być milicjantem albo lekarzem.W jednych przypadkach byłbyś na emeryturze w drugich miałbyś dużo pieniążków i ustawiony. A kim z zawodu teraz Wasc jesteś właścicielem placu zabaw? Nie wiem co Wasza Mość teraz zrobisz być może klasyk podpowiada--znajdź pracę weź kredyt. Od siebie podpowiem że za naszą zachodnia granicą będą potrzebowali do szparagów tylko że to urobic się trzeba i zwykle mieszka się w 10 w baraku. Jak to powiadają każdego szkoda...

 • ~puchacz 2020-03-22
  04:44:52

  24 3

  Do Pana Dybca... ugrupowanie na które Pan oddaje głos w wyborach miałoby taką odpowiedź " Pieniędzy nie ma i nie będzie" bądź " Byłbym najszczęśliwszym premierem w Europie gdybym znalazł pieniądze i dał 500+" a gdyby stęsknił się Pan za SLD to przypominam " Należało się ubezpieczyć".

 • ~PimpaLesna 2020-03-23
  11:32:08

  11 2

  I jeszcze jedno Dybiec. Tak rzadziliscie krajem ze po 8 latach waszych rzadow wygral PiS! Jak to mozliwe? Przeciez wasze rzady byly idealne!

 • ~Ilona Stepniewska Towarek 2020-03-24
  00:11:27

  11 3

  Panie Dybiec już mnie i moje dziecko straszył Pan sądem. Doskonale Pan wie ' dlaczego kiedyś Pana plac zabaw nazywał się " zozolandia" teraz jak sieć sklepów zoologicznych.
  Bo napisałam na Pana skargę za okrutne potraktowanie mojego dziecka w dniu urodzin na Pańskiej salce zabaw. Firma " Mieszko " zakazała Panu używania owej nazwy....A moje dziecko w ramach przeprosin dostało pakę slodyczy... i Pan raczy oceniać sytuację , dla Pana ani grosza się nie należy! Wielki biznesmen. Pan mi ubliżył' groził i obraził.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Najczęściej czytane

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Którędy powinna przebiegać linia kolejowa łącząca Wodzisław z Jastrzębiem?
Oddanych głosów: 2323

Prezentacje firm