zamknij

Biznes

Kto dziś znajdzie pracę? PUP uświadamia gimnazjalistów

2012-10-03, Autor: igra
Powiatowy Urząd Pracy w Wodzisławiu nie czeka aż kolejni absolwenci będą chcieli zarejestrować się jako bezrobotni. Rozpoczyna akcję edukacyjną w wodzisławskich gimnazjach.

Reklama

- O swojej przyszłości zawodowej decydujemy już w gimnazjum. Ważne jest, by ją dobrze zaplanować. By rozsądnie wybrać szkołę i zawód, który w przyszłości pozwoli młodym ludziom bez problemu odnaleźć się na rynku pracy – mówi dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Anna Słotwińska-Plewka.

W powiecie wodzisławskim coraz trudniej o pracę dla absolwentów studiów wyższych. Obecnie w PUP-ie zarejestrowanych jest blisko 600 , co stanowi 11% bezrobotnych. – Dziesięć lat temu mieliśmy u nas ok. 200 osób po studniach co stanowiło 3% bezrobotnych. Wówczas wydawało się nam, że to bardzo dużo. Dzisiaj jest ich kilkakrotnie więcej  – dodaje.

 

 

Dlatego od października pracownicy wodzisławskiego PUP-u rozpoczynają cykl warsztatów edukacyjnych w gimnazjach. – Tydzień Karier to nasz pilotażowy program. Zależy nam by młodzież była przygotowana do trafnego wyboru przyszłości i żeby uchronić ją przed nietrafnymi decyzjami – mówi Angelika Krzywodajć – kierownik Działu Poradnictwa Zawodowego i Szkoleń.

 

 

Od początku tygodnia akcja trwa w Gimnazjum nr 3. W listopadzie Tydzień Karier zaplanowano w Gimnazjum nr 4, w grudniu w „jedynce”, a na styczeń i luty w „dwójce”.

 

 

Przez pierwsze dwa dni uczniowie spotykają się z osobami z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.  Każdy uczeń jest badany za pomocą specjalnych narzędzi, by sprecyzować jakie ma predyspozycje zawodowe.

 

Dodatkowo odbywają się zajęcia z planowania przyszłości zawodowej. Pomagają w tym pracownicy PUP-u i Ochotniczego Hufca Pracy. Każda klasa ma dwie godziny zajęć warsztatowych. - Wszystko odnosimy do tego, co dzieje się aktualnie na lokalnych ryku pracy – dodaje Angelika Krzywodajć.

 

Prócz tego będą spotkania z przedstawicielami uczelni wyższych i WKU. Ważne będą też spotkania z rzemieślnikami. – Chodzi o to, by uczniowie zdobyli jak najwięcej informacji o danym zawodzie. By mieli rozeznanie jakie są plusy i minusy danego zawodu, bo przecież praktyka rozmija się często z teorią – mówi kierownik Działu Poradnictwa Zawodowego i Szkoleń.

 

 

Okazuje się bowiem, że powszechnie obowiązujący trend nakazujący, by zdobyć co najmniej średnie wykształcenie jest nieadekwatny do potrzeb rynku. Po szkole zawodowej młodzież ma większe szanse na zdobycie pracy niż po liceum profilowanym. Poszukiwani są specjaliści, osoby z konkretnym fachem w ręku.

 

By w pełni uświadomić młodzieży i rodzicom, czym kierować się przy wyborze szkoły i zawodu, dyrektor wodzisławskiego PUP-u dodatkowo będzie uczestniczyć w wywiadówkach.

 

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~PimpaLesna 2012-10-03
  12:06:00

  0 0

  Brednie! No ale przynajmniej panie z PUPy maja prace.

 • ~maly.wariat 2012-10-03
  15:34:00

  0 0

  Krótko mówiąc zostań robolem. Powyższy przykład jest doskonały jak państwowa instytucja marnuje nasze pieniądze. Wystarczy rzucić okiem na aktualności w PUP http://pup-wodzislaw.pl/aktualnosci/aktualnosci_lista.html które w większości przypadków nijak mają się do lokalnego rynku pracy. Proszę mi znaleźć jakieś porządne szkolenie w PUP. PUP powinien gwarantować oprócz kursów roczne lub półroczne praktyki, bo kurs dla kursu mija się z celem. Pieniądze jakie otrzymywać powinni bezrobotni po kursie powinny być wg stawek średniej krajowej a nie tak jak jest obecnie. Przeszkolonych było by mniej ale efektywność była by większa.

 • ~ 2012-10-03
  15:49:17

  0 0

  http://wiadomosci.onet.pl/raporty/oszukane-pokolenie/oszukane-pokolenie,1,5261590,wiadomosc.html
  polecam do przeczytani ! jak dla mnie nie ma przyszłości w tym kraju a co dopiero w tym mieście DZIEKUJE tyle!

 • ~Szakal 2012-10-08
  09:31:18

  0 0

  Dziura i dno z 2 metrowym mułem!! Ludzie! Znajomki uciekajcie z tego tuskostanu jeśli chcecie Normalnie żyć, to Niestety nie możliwe w Naszej OKUPOWANEJ Polsce!! Warszawa zniszczy cały kraj! Rewolucja i Ruch Oporu to jest nam potrzebne! Wodzisław to od X lat wieś!
  Więcej się działo w 90latach!! imprezy na rynku to było coś! a teraz jedna wielka PORAŻKA foto kiecy który udaje że wie co robi... Gra pozorów i zmydlanie społeczeństwa to priorytety-niestety.

 • ~kathy 2012-10-10
  17:35:24

  0 0

  ANGELIKA KRZYWODAJĆ ? WŁAŚCICIELKA KOŚCIOŁA "FILADELFIA? która bierze od "owieczek" masę kasy i się z niej nie rozlicza?> moja znajoma wpłaciła jej i jej mężowi kilkanaście tyś na modlitwy tak ją ogłupili .. gorzej niż czarna mafia ... i ona jest na stanowisku w PUP ...? NIE MAM PYTAŃ .....http://www.youtube.com/watch?v=QhbTX2FMaVE

 • ~maly.wariat 2012-10-11
  07:58:04

  0 0

  kathy z całym szacunkiem dla twojej znajomej: trzeba mieć coś nie tak z głową żeby płacić za modlitwę - to chyba przeczy się z każdą religią nie mówiąc, że z logiką "szczerej modlitwy" również

 • ~maly.wariat 2012-10-11
  08:02:10

  0 0

  jeszcze coś - każdy kościół, nawet katolicki to maszynka do zarabiania pieniędzy, pytanie tylko w jakim stylu jest to robione.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś szczęśliwy w Wodzisławiu Śląskim i powiecie?
Oddanych głosów: 1225