Państwowa Komisja Wyborcza szczegółowo wyjaśnia co wolno, a czego nie podczas ciszy wyborczej i referendalnej, która trwa od 14 października do zakończenia wyborów, czyli 15 października do godziny 21.00. Agitacja wyborcza i jakiekolwiek formy kampanii referendalnej zabronione.
Wybory parlamentarne oraz głosowanie w referendum odbędą się 15 października (niedziela). <<Poradnik wyborcy. co musisz wiedzieć o głosowaniu>> Lokale wyborcze będą czynne od godziny 7.00 do 21.00. Podczas tych wyborów oddajemy głos na kandydata do Sejmu, do Senatu oraz głosujemy w referendum. Kampania wyborcza i kampania referendalna kończy się 13 października (piątek) o godzinie 24.00. Od tej chwili, aż do zakończenia głosowania, zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej w jakiejkolwiek formie, w szczególności zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych. Zabronione jest również prowadzenie kampanii referendalnej w jakiejkolwiek formie.
- Naruszenia tych zakazów mogą skutkować sankcją karną, w związku z czym będą podlegać ocenie organów ścigania i sądów. Dlatego Państwowa Komisja Wyborcza apeluje o powstrzymanie się od wszelkich działań, które mogłyby zostać uznane za prowadzenie agitacji wyborczej i kampanii referendalnej w czasie, gdy jest to zabronione — przypomina Państwowa Komisja Wyborcza.
Zachęcanie lub zniechęcanie do udziału w wyborach nie stanowi agitacji wyborczej w rozumieniu przepisów Kodeksu wyborczego. Działania o takim charakterze mogą więc być prowadzone po zakończeniu kampanii wyborczej przez podmioty nieuczestniczące w wyborach i pod warunkiem, że działania te są wolne od wszelkich elementów agitacji wyborczej.
Zachęcanie lub zniechęcanie do udziału w referendum jest natomiast elementem kampanii referendalnej, ponieważ frekwencja ma w referendum decydujące znaczenie dla jego wyniku. Działania tego rodzaju nie mogą być zatem prowadzone w czasie tzw. ciszy referendalnej.
W czasie ciszy wyborczej i referendalnej zabronione jest również podawanie do publicznej wiadomości wyników przedwyborczych badań (sondaży) opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych i wyników wyborów oraz wyników sondaży wyborczych przeprowadzanych w dniu głosowania, oraz podawanie do wiadomości publicznej wyników badań opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań głosujących w referendum i wyników referendum, oraz sondaży przeprowadzonych w dniu głosowania.
Wszystkie zasady obowiązujące podczas ciszy wyborczej i referendalnej mają zastosowanie również w przestrzeni internetowej.
- Przepisy Kodeksu wyborczego i ustawy o referendum ogólnokrajowym nie regulują odrębnie zasad prowadzenia agitacji wyborczej i kampanii referendalnej w Internecie. Do materiałów publikowanych w Internecie mają zatem zastosowanie wszystkie wskazane wyżej zasady — informuje PKW.
Za naruszenie ciszy wyborczej można być ukaranym. Naruszenia wyżej wymienionych zakazów jest karalne z art. 494 § 1 pkt 4, art. 498 i art. 500 Kodeksu wyborczego oraz art. 80 pkt 1, art. 84 i art. 85 ustawy o referendum ogólnokrajowym.
- Organy wyborcze nie dokonują ocen i nie prowadzą postępowań w sprawach naruszenia ciszy wyborczej lub referendalnej. Właściwe są w tych sprawach organy ściągania i sądy — mówi Sylwester Marciniak, przewodniczący PKW.
O wszelkich przypadkach prowadzenia niedozwolonej kampanii wyborczej lub referendalnej oraz o łamaniu ciszy wyborczej, czy referendalnej należy informować Policję lub prokuraturę. Komisje wyborcze ani Krajowe Biuro Wyborcze nie przyjmują takich zgłoszeń.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Vox Patris - to największy dzwon świata. Powstał w Rydułtowach, i tu go możecie zobaczyć! [FOTO]
80653-letnie dziecko potrącone w Gorzycach. Lądował śmigłowiec LPR
7889Wypadek na ul. Rogozina w Radlinie. Samochód 85-latki dachował
7854Plac wodny, wieża wspinaczkowa? Sporo nowości w Rodzinnym Parku Rozrywki. Zobaczcie wizualizacje [FOTO, WIDEO]
6139Chciał się zabić... uratowali go wodzisławscy policjanci!
4795Sławomir Mentzen będzie w Wodzisławiu Śląskim – kolejny przystanek kampanii prezydenckiej
+20 / -7Wyłączenia prądu w powiecie. Będzie ich sporo [HARMONOGRAM]
+11 / -0Chciał się zabić... uratowali go wodzisławscy policjanci!
+14 / -4Otwarcie nowej siedziby biblioteki w Pszowie. Działać będzie od jutra
+10 / -0Sporo wyłączeń prądu. Utrudnienia w powiecie również dziś [HARMONOGRAM]
+11 / -2Konkurs na start-up w zakresie zielonych innowacji. Został tydzień na zgłoszenie! [WIDEO]
1Uwaga na oszustów podszywających się pod ZUS!
0Wywiad z Michałem Grzechem - Zawodowym Włamywaczem, który Pomaga
0Policjanci prowadzą kontrole na granicach. Dlaczego?
0Wyłączenia prądu w powiecie. Sporo przerw w dostawie energii [HARMONOGRAM]
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert