Przez cztery dni w Liceum Ogólnokształcącym im. Noblistów Polskich w Rydułtowach gościła grupa dwanaściorga nauczycieli z czterech krajów partnerskich współpracujących z rydułtowską placówką w ramach projektu Erasmus+ „Healthy Minds for Happy Lives”.
Liceum „Na Skalnej” odwiedzili nauczyciele z Bułgarii, Słowacji, Włoch oraz Turcji. Spotkanie było bardzo intensywne i pracowite. Rozpoczęły je warsztaty integracyjne w Wiśle, podczas których oprócz wędrówki po Czantorii, uczestnicy projektu piekli też podpłomyki w Chlebowej. Kolejnego dnia wizyty zagraniczni goście mogli podziwiać talenty młodzieży z rydułtowskiego liceum i nie tylko podczas IV Festiwalu Twórczości Dzieci i Młodzieży Miasta Rydułtowy. Po koncercie dyrektor Janina Chlebik-Turek zaprosiła gości na zwiedzanie Rydułtowskiego Centrum Kultury oraz opowiedziała o jego historii i nowoczesnym procesie rewitalizacji budynku basenu w centrum kultury. Następnie wszyscy uczestnicy projektu udali się do Liceum Ogólnokształcącego im. Noblistów Polskich w Rydułtowach na kilkugodzinne szkolenie z zakresu nowoczesnych technologii, które poprowadziła członkini społeczności Superbelfrzy RP - Agnieszka Bilska.
Kolejny dzień był równie intensywny – po krótkiej wycieczce po szkole w towarzystwie uczniów, którzy po angielsku opowiedzieli jej historię, koordynatorzy projektu odbyli spotkanie, w trakcie którego omówili szczegóły współpracy. W tym czasie pozostali goście zajęli się rękodziełem pod opieką Joanny Kowalskiej. Następnie nauczyciele z zagranicy wzięli udział w warsztatach na temat bulimii oraz anoreksji, które prowadziły dla uczniów przedstawicielki Poradni Psychologiczno – Pegagogicznej w Wodzisławiu Śląskim. Kolejnym punktem programu był zdrowy i ekologiczny poczęstunek przygotowany przez uczniów „Skalnej”. Na stołach królowały kanapki na razowym chlebie, sałatki z sera i prażonych orzechów i mnóstwo innych pyszności. Dzień zakończył się warsztatami relaksacyjnymi – była aromaterapia, malowanie, masaże kaszą, mąką, makaronem – niemal psychologiczne „spa and wellness”.
Ostatni dzień wizyty roboczej upłynął na odwiedzinach w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, gdzie gości przyjęła dyrektor – Teresa Jakubiak. Tam odbyła się debata, prezentująca systemy pomocy psychologiczno-pedagogicznej poszczególnych państw. Uczestnicy projektu zobaczyli również pokoje terapeutyczne, pracę logopedy czy terapię biofeedback. Następnie złożyli wizytę Janinie Chlebik-Turek - członkini Zarządu Powiatu Wodzisławskiego, która wraz z Andrzejm Pałką - dyrektorem Ośrodka Caritas Archidiecezji Katowickiej św. Hiacynta i Franciszek w Wodzisławiu Śląskim opowiedziała o opiece nad osobami niepełnosprawnymi, z problemami psychicznymi, uzależnionymi czy po prostu w trudnych sytuacjach życiowych na terenie powiatu wodzisławskiego.
Kolejnym punktem programu była wizyta w rydułtowskim ratuszu, gości przyjęli Marcin Połomski - Zastępca Burmistrza Miasta Rydułtowy oraz Krzysztof Jędrośka - Sekretarz Miasta. Zagraniczni goście otrzymali w prezencie komplet rydułtowskich pocztówek oraz propozycję nawiązania kontaktów partnerskich. Ostatnim merytorycznym punktem programu była niezwykła „lekcja tabletowa” w wykonaniu Mirosławy Dyki-Płonki, podczas której goście mogli doświadczyć nauczania XXI wieku na własnej skórze. Mimo nowoczesnej technologii były również tradycyjne formy polskiej dydaktyki – uwagi za spóźnienia, a wszystko to z humorem. Tego dnia wszystkie punkty programu ściśle nawiązywały do tematyki projektu, którą jest zdrowie psychiczne młodych ludzi i zagrożenia z nim związane – między innymi wzrastająca liczba samobójstw, samookaleczenia, ucieczki z domu czy inne formy „wołania o pomoc”.
- Pierwsza wizyta projektowa jest już za nami. Wymagała od nas wielkiego, zaangażowania, pracowitości i talentów organizacyjnych i mamy nadzieję, że sprostaliśmy oczekiwaniom naszych partnerów. Temat zdrowia psychicznego jest bardzo trudny. Wymaga czasu i zaufania oraz niezwykle merytorycznej dyskusji, bez uprzedzeń i stereotypów – mówi Monika Brych, koordynatorka projektu. - Przyjazd naszych partnerów poprzedziły liczne prace projektowe m.in.: obchody „Dnia Zdrowia Psychicznego”, wybór logo projektu, integracyjne zajęcia warsztatowe, spotkania z psychoterapeutą i wiele innych działań przy pomocy nowoczesnej technologii, chociażby portali społecznościowych czy wspólnie redagowanych stron internetowych – dodaje Monika Brych. Następna, już wspólna wizyta nauczycieli i uczniów odbędzie się w kwietniu przyszłego roku.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Miały być 52, było 260. Rekordzistka przeczytała aż tyle książek
1714Bezpieczne zachowanie w wolnym czasie. Spotkanie policjanta z dziećmi
1644Coast Patrol gwiazdą WOŚP w Rydułtowach
1416Stand-up w WCK. Marcin Zbigniew Wojciech wystąpi w Wodzisławiu
1325"Mój lekturowy przebój". Kto najlepszy w konkursie?
465Rydułtowy: W szkole postrzelamy... wirtualnie. Otwarto pierwszą w powiecie strzelnice (foto,wideo)
+1 / -325-lecie Powiatu Wodzisławskiego. Za nami Koncert Noworoczny
+0 / -2XXIII Miejski Festiwal Widowisk Jasełkowych za nami. Nagrodzono zwycięzców
+0 / -2"Mój lekturowy przebój". Kto najlepszy w konkursie?
+2 / -5Stand-up w WCK. Marcin Zbigniew Wojciech wystąpi w Wodzisławiu
+1 / -4Rydułtowy: W szkole postrzelamy... wirtualnie. Otwarto pierwszą w powiecie strzelnice (foto,wideo)
0"Mój lekturowy przebój". Kto najlepszy w konkursie?
0Miały być 52, było 260. Rekordzistka przeczytała aż tyle książek
0Stand-up w WCK. Marcin Zbigniew Wojciech wystąpi w Wodzisławiu
0Coast Patrol gwiazdą WOŚP w Rydułtowach
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alertKtórędy powinna przebiegać linia kolejowa łącząca Wodzisław z Jastrzębiem?
Oddanych głosów: 2316