Przez cztery dni w Liceum Ogólnokształcącym im. Noblistów Polskich w Rydułtowach gościła grupa dwanaściorga nauczycieli z czterech krajów partnerskich współpracujących z rydułtowską placówką w ramach projektu Erasmus+ „Healthy Minds for Happy Lives”.
Liceum „Na Skalnej” odwiedzili nauczyciele z Bułgarii, Słowacji, Włoch oraz Turcji. Spotkanie było bardzo intensywne i pracowite. Rozpoczęły je warsztaty integracyjne w Wiśle, podczas których oprócz wędrówki po Czantorii, uczestnicy projektu piekli też podpłomyki w Chlebowej. Kolejnego dnia wizyty zagraniczni goście mogli podziwiać talenty młodzieży z rydułtowskiego liceum i nie tylko podczas IV Festiwalu Twórczości Dzieci i Młodzieży Miasta Rydułtowy. Po koncercie dyrektor Janina Chlebik-Turek zaprosiła gości na zwiedzanie Rydułtowskiego Centrum Kultury oraz opowiedziała o jego historii i nowoczesnym procesie rewitalizacji budynku basenu w centrum kultury. Następnie wszyscy uczestnicy projektu udali się do Liceum Ogólnokształcącego im. Noblistów Polskich w Rydułtowach na kilkugodzinne szkolenie z zakresu nowoczesnych technologii, które poprowadziła członkini społeczności Superbelfrzy RP - Agnieszka Bilska.
Kolejny dzień był równie intensywny – po krótkiej wycieczce po szkole w towarzystwie uczniów, którzy po angielsku opowiedzieli jej historię, koordynatorzy projektu odbyli spotkanie, w trakcie którego omówili szczegóły współpracy. W tym czasie pozostali goście zajęli się rękodziełem pod opieką Joanny Kowalskiej. Następnie nauczyciele z zagranicy wzięli udział w warsztatach na temat bulimii oraz anoreksji, które prowadziły dla uczniów przedstawicielki Poradni Psychologiczno – Pegagogicznej w Wodzisławiu Śląskim. Kolejnym punktem programu był zdrowy i ekologiczny poczęstunek przygotowany przez uczniów „Skalnej”. Na stołach królowały kanapki na razowym chlebie, sałatki z sera i prażonych orzechów i mnóstwo innych pyszności. Dzień zakończył się warsztatami relaksacyjnymi – była aromaterapia, malowanie, masaże kaszą, mąką, makaronem – niemal psychologiczne „spa and wellness”.
Ostatni dzień wizyty roboczej upłynął na odwiedzinach w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, gdzie gości przyjęła dyrektor – Teresa Jakubiak. Tam odbyła się debata, prezentująca systemy pomocy psychologiczno-pedagogicznej poszczególnych państw. Uczestnicy projektu zobaczyli również pokoje terapeutyczne, pracę logopedy czy terapię biofeedback. Następnie złożyli wizytę Janinie Chlebik-Turek - członkini Zarządu Powiatu Wodzisławskiego, która wraz z Andrzejm Pałką - dyrektorem Ośrodka Caritas Archidiecezji Katowickiej św. Hiacynta i Franciszek w Wodzisławiu Śląskim opowiedziała o opiece nad osobami niepełnosprawnymi, z problemami psychicznymi, uzależnionymi czy po prostu w trudnych sytuacjach życiowych na terenie powiatu wodzisławskiego.
Kolejnym punktem programu była wizyta w rydułtowskim ratuszu, gości przyjęli Marcin Połomski - Zastępca Burmistrza Miasta Rydułtowy oraz Krzysztof Jędrośka - Sekretarz Miasta. Zagraniczni goście otrzymali w prezencie komplet rydułtowskich pocztówek oraz propozycję nawiązania kontaktów partnerskich. Ostatnim merytorycznym punktem programu była niezwykła „lekcja tabletowa” w wykonaniu Mirosławy Dyki-Płonki, podczas której goście mogli doświadczyć nauczania XXI wieku na własnej skórze. Mimo nowoczesnej technologii były również tradycyjne formy polskiej dydaktyki – uwagi za spóźnienia, a wszystko to z humorem. Tego dnia wszystkie punkty programu ściśle nawiązywały do tematyki projektu, którą jest zdrowie psychiczne młodych ludzi i zagrożenia z nim związane – między innymi wzrastająca liczba samobójstw, samookaleczenia, ucieczki z domu czy inne formy „wołania o pomoc”.
- Pierwsza wizyta projektowa jest już za nami. Wymagała od nas wielkiego, zaangażowania, pracowitości i talentów organizacyjnych i mamy nadzieję, że sprostaliśmy oczekiwaniom naszych partnerów. Temat zdrowia psychicznego jest bardzo trudny. Wymaga czasu i zaufania oraz niezwykle merytorycznej dyskusji, bez uprzedzeń i stereotypów – mówi Monika Brych, koordynatorka projektu. - Przyjazd naszych partnerów poprzedziły liczne prace projektowe m.in.: obchody „Dnia Zdrowia Psychicznego”, wybór logo projektu, integracyjne zajęcia warsztatowe, spotkania z psychoterapeutą i wiele innych działań przy pomocy nowoczesnej technologii, chociażby portali społecznościowych czy wspólnie redagowanych stron internetowych – dodaje Monika Brych. Następna, już wspólna wizyta nauczycieli i uczniów odbędzie się w kwietniu przyszłego roku.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Kolejny sukces. Miraż wraca dumny z Mistrzostw Świata
2878Wojewódzki Konkurs Kolęd i Pastorałek "Hej kolęda, kolęda..." 2024
2388Zuzanna Wójtowicz podwójną Mistrzynią Świata!
2323VII Konkurs Gwarowy im. Eugeniusza Tomasa za nami. Jak zaprezentowali się uczniowie? [FOTO]
1563SP nr 2 ma swoją "Zieloną Pracownię"
758Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert