zamknij

Wiadomości

Profanacja w centrum Radlina

2018-10-11, Autor: tora

Czy w Radlinie nie ma terenów inwestycyjnych, że pozwala się na taką profanację urzędu miasta estetykę centrum? - z tym pytaniem zwrócił się do naszej redakcji zbulwersowany czytelnik. Prócz tego podaje jeszcze jeden temat nie do przyjęcia dla części mieszkańców Radlina.

Pierwsza sprawa to powstający szybkimi krokami supermarket tuż przy Urzędzie Miasta Radlina. Jego uroda, zdaniem czytelnika jest nikła.

Reklama

- I tu pytanie jakim cudem urzędnicy miejscy dali tak blisko UM postawić taki obiekt? Zamiast wykupić ten teren i zrobić skwer z mini fontanną, a co za tym idzie miejsce reprezentacyjne, to co mamy? Obiekt o nikłej urodzie (łagodnie ujmując) który zasłania cały UM (idąc od kościoła). I to coś praktycznie nie ma parkingu! Czy ktoś wyobraża sobie żeby takie coś mogło powstać przy UM w Wodzisławiu czy Rybniku? Czy w Radlinie nie ma terenów inwestycyjnych że pozwala się na taką profanację UM i estetykę centrum? - pyta czytelnik (dane do wiadomości redakcji).

- Nasze odczucia co do tego budynku są podobne jeśli nie takie same i na pewno nie zamierzamy bronić tej koncepcji – odpowiada Marek Gajda, rzecznik prasowy UM Radlina. I dodaje. - Nie jest to nasza inwestycja ani nasza koncepcja. Grunt został sprzedany przez prywatny podmiot innemu prywatnemu podmiotowi. Samorząd gminny nie podejmuje decyzji w kwestiach pozwolenia na budowę - to kompetencja szczebla powiatowego. Jednak i tam nie ma miejsca na uznaniowość. Jeśli dany inwestor spełni wszystkie warunki i przesłanki - zgoda musi zostać mu wydana. Plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza zaś w tym miejscu działalność usługową – mówi Marek Gajda.

Zwraca uwagę na pewną istotną kwestię. - Czytelnik dotknął moim zdaniem problemu zdecydowanie szerszego - braku realnej możliwości kształtowania estetyki miast przez samorząd, choć to właśnie w stosunku do gmin kierowane są tego typu pretensje. Trzeba ze smutkiem stwierdzić, że w tej kwestii prymat własności prywatnej a wszelka próba regulacji tych kwestii, jak chociażby planowana swego czasu ustawa krajobrazowa, odbierana jest jako zamach na własność prywatną i swobodę działalności – kończy wątek rzecznik.

Druga sprawa poruszona przez internautę dotyczy remontu ul. Korfantego, a konkretnie wyjazdu z ul. Dworcowej przy szlabanach kopalnianych. - To skrzyżowanie przez długie lata właściwie od zawsze było bardzo szerokie. Jak urzędnicy miejscy mogli dać przyzwolenie na zwężenie wyjazdu z ul. Dworcowej o dosłownie kilka metrów!!! Czy urzędnicy miejscy w ogóle panują nad sytuacją? Skrzyżowanie to na pewno będzie bardziej niebezpieczne niż do tej pory! - bulwersuje się internauta.

Marek Gajda wyjaśnia, że wjazd, o którym mowa, był dotychczas źle poprowadzony. Był szerszy niż szerokość drogi, co jest sprzeczne z przepisami, przede wszystkim rozporządzeniem ministra transportu z 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie (art. 1 „Zjazd publiczny (…) powinien mieć: szerokość nie mniejszą niż 5,0 m, w tym jezdnię o szerokości nie mniejszej niż 3,5 m i nie większą niż szerokość jezdni na drodze”).

- Wprowadzona zmiana jest więc normalizacją szerokości zjazdu. Rozumiemy przyzwyczajenie do korzystania z poprzedniej, nieprawidłowej szerokości, ale nie zwalnia to nas z obowiązku doprowadzenia takiej szerokości jaka jest wymagana przepisami. Tym bardziej, że chodzi o zjazd tuż przy przejeździe kolejowym, gdzie wyczulenie na kwestie bezpieczeństwa jest jeszcze większe – mówi urzędnik. Dodaje jednocześnie: - Tu należy również dodać jasno, że organizatorem ruchu na tym zjeździe jest Powiatowy Zarząd Dróg, jednak wspomniana zmiana została zaprowadzona na skutek również naszych wniosków - mówi.

Na zdjęciach prezentujemy stan skrzyżowania Korfantego z Dworcową przed i po przebudowie.

Czy zgadzacie się z opinią czytelnika, że postawienie supermarketu przy urzędzie miasta to profanacja estetyki centrum Radlina?

Oceń publikację: + 1 + 42 - 1 - 26

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~Bogdan Srogdan 2018-10-11 15:24:14

  a można uważać inaczej? co to za pytanie?

  7 0
 • ~bagienko 2018-10-11 15:34:32

  dużo miejsca na graffiti

  15 1
 • ~Maja 2018-10-11 15:54:24

  Wyglada to paskudnie, to fakt.
  Zastanawia mnie tylko to, jak wybudowano budynek bez zapewnienia odpowiedniej ilości miejsc parkingowych, bo tego prawo budowlane raczej wymaga.

  21 0
 • ~Dr Svevo 2018-10-11 16:36:44

  Tłumaczenie urzędników jak zwykle infantylne.Najlepiej zasłonić się przepisami i niemożnością rozsądnej decyzji.

  17 2
 • ~Kasia Biernat 2018-10-11 19:01:02

  27 lat mieszkam w tym miejscu i mam przyjemność wyjeżdżać z tej drogi kilka razy w ciągu dnia,Obserwuję też kierowców podjeżdżających pod przejazd kolejowy i średnio myślących.Wystarczy jeden taki a cały ruch w obie strony będzie będzie zakorkowany. Tę inwestycją uważam za średnio trafioną,niestety.

  12 2
 • ~Don C. 2018-10-11 20:31:44

  Cytat z reklamy wyborczej Pani burmistrz..."
  Szanowni Mieszkańcy Radlina!
  Kiedy zaczynaliśmy pracę w samorządnym Radlinie, miasto nie miało kanalizacji, drogi były w fatalnym stanie..." xd Teraz widać jak pierd*** głupoty bo w Radlinie nie przybyło żadnych dróg czy parkingów od ćwierć wieku a w zamian czego się nie dotkniecie to spierniczycie w tym też to skrzyżowanie! Co do tego potworka przy UM to tylko świadczy o was że nie wizerunek miasta tylko koryto jest ważne!

  23 4
 • ~Pati_ 2018-10-11 22:37:22

  Dlaczego nie wypowie się Pani burmistrz? Za bardzo zajęta wyborami? Może robi sobie z plebanem selfie przy odnowionym familoku?Co musi się stać żeby się wypowiedziała w trudnym temacie?

  16 2
 • ~Dr Svevo 2018-10-11 22:50:42

  Pati-mozesz zostać oskarżona o populizm lub o to że kandydujesz z innego niż burmistrz komitetu wyborczego. A prawda czy też logika jest taka że ktoś z takim stażem na stanowisku nie musi się z niczego tłumaczyć i ma od tego ludzi tzn. podwładnych.

  8 4
 • ~Pati_ 2018-10-11 23:02:57

  W normalnym mieście takie kwiatki i to przed samymi wyborami powinny decydować o tym że się odpada i idzie na emeryturę.Burmistrz tego życzymy! Selfie z plebanem i oazowiczami to już było!

  14 1
 • ~Don C. 2018-10-12 11:55:48

  Połowa sitwy rządzącej Radlinem to nauczyciele i ich rodziny. To potem nie ma się co dziwić że nie znają się na drogach i infrastrukturze miejskiej. Szczyt możliwości ich umysłu to chodnik (koniecznie z wysokim krawężnikiem) ławka i kwietnik.

  20 2
 • ~Fred Der 2018-10-13 19:26:05

  Nie dość że wygląda brzydko to przy okazji budowy tego budynku wycięto piękne drzewa i zlikwidowano skrawek zieleni .Miast ponoć walczy ze smogiem a pozbywa się dorodnych drzew .A tak poza tym zastanawiam się gdzie będą parkować klienci tego pawilonu ???Bo w Lidlu na parkingu to już miejsca nie ma a na parkingu UM to już wcale a ponoć urząd kiedyś wiązał spore plany że w obrębie UM BĘDZIE duży parking ,już teraz przyjeżdżając do UM jako petent to nie ma gdzie zaparkować.

  9 0
 • ~Don C. 2018-10-15 12:16:12

  @Fred Der- Burmistrz wraz z nauczycielkami już tak bardzo odpłynęła że non stop drukują nowe ulotki żeby ludziom jeszcze większe prania mózgu zrobić. Choć od odłączenia się od W Śl. minie niedługo ćwierć wieku to na ulotkach dalej jest bicie piany ile to dziur w drogach zalepili.

  6 3

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy język śląski powinien zostać uznany za język regionalny?
Oddanych głosów: 291