zamknij

Wiadomości

Rydułtowy w niechlubnym rankingu miast skazanych na zagładę

2017-08-11, Autor: tora, Samorząd PAP

Z analizy Polskiej Akademii Nauk wynika, że niemal połowie z 255 średnich miast w Polsce grozi marginalizacja i zjawiska kryzysowe. Na liście znalazły się też Rydułtowy, jako jedyny przedstawiciel powiatu wodzisławskiego. W dość zaskakujący sposób sytuację komentują władze Rydułtów. 

Reklama

Naukowcy PAN brali pod uwagę miejscowości poniżej stolicy województwa i powyżej 20 tys. mieszkańców (powyżej 15 tys., jeśli było to miasto powiatowe). Zbadali je pod kątem sytuacji społeczno – gospodarczej. Stwierdzili, że miast dotkniętych problemem jest 122, czyli blisko połowa badanej liczby miejscowości.

Problemy rozwojowe dotyczą m.in. spadku liczby ludności, zwłaszcza osób młodych i lepiej wykształconych. Towarzyszą temu narastające problemy społeczne, atrofia, rozpad więzi społecznych, a także patologie. Zachwianie równowagi na rynku pracy powoduje nadmierne dojazdy do pracy, które są dodatkowo utrudnione z uwagi na peryferyjność tych miejscowości.

Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP autor analizy prof. Przemysław Śleszyński z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN, niezależnie od metody i przyjętych wskaźników, a tych stosowano nawet kilkanaście, trzon miast, w których występują niekorzystne tendencje, zawsze był ten sam. - Najważniejsze wyzwanie rozwojowe Polski niewątpliwie związane jest z demografią. Stąd też, ze względu na duże prawdopodobieństwo wyludnienia się, skrajnie zła pozycja takich miast jak Prudnik – podkreślił.

Zdaniem prof. Śleszyńskiego modelowym przykładem problemów jest m.in. obszar Sudetów i ich otoczenia w woj. dolnośląskim, sięgający od granicy niemieckiej prawie do Kotliny Kłodzkiej. Po II wojnie światowej był tam silnie rozwinięty przemysł, a po 1989 r. zaczęły upadać kopalnie węgla oraz zakłady przemysłowe, odzieżowe, elektromaszynowe, co doprowadziło do bardzo dużego bezrobocia i silnych problemów związanych z restrukturyzacją gospodarczą. Zmiany uderzyły w takie miasta jak Nowa Ruda, Dzierżoniów czy Bielawa.

- Występują tu niekorzystne tendencje demograficzne, brakuje miejsc pracy, które utracono z powodu zmian podziału administracyjnego w 1999 r., kiedy 49 województw zastąpiło 16. Większe ośrodki wypłukują z tych miejscowości funkcje wyższego rzędu, a przemysł, który był jednym z głównych motorów napędzających te miasta, upadł. Do tego dochodzą kwestie niedostatecznego powiązania z siecią dróg wyższego rzędu: autostradami i drogami ekspertowymi. Dotyczy to np. Wałbrzycha czy Jeleniej Góry – wyjaśnił prof. Śleszyński.

Sekretarz gminy Prudnik Marek Radom powiedział PAP, że przemysł włókienniczy i obuwniczy, na którym tradycyjnie opierało się miasto, praktycznie z niego zniknęły. - Mówimy tu o bezrobociu strukturalnym. Zakład, który w latach 80. zatrudnia 3 tys. osób, w latach 90. zatrudnia ich 600 - 700, potem 200, a następnie upada. Jesteśmy gminą położoną przy granicy, z jednej strony to jest bardzo duży atut, z drugiej strony te tereny zawsze były zaniedbane, peryferyjne. Nie bez kozery mówi się, że jest to półksiężyc biedy – powiedział sekretarz Prudnika.

Prezes Unii Miasteczek Polskich Wojciech Długoborski zauważył, że dla niektórych miast problemem bywa nawet zapewnienie wkładu własnego do inwestycji unijnych. - Jeżeli te miasta są pozbawione przemysłu, firm, zakładów pracy, które mogłyby dawać miejsca pracy mieszkańcom, trudno się dziwić, że następuje migracja. Stagnacja postępowała, bo te miasta nie miały potencjału, kapitału – zaznaczył.

Władze Rydułtów z uwagą zapoznały się z rankingiem. - Zastanawialiśmy się, na podstawie jakich dokumentów został on sporządzony, ponieważ nie zauważamy u siebie zjawisk patologicznych. Jesteśmy w czołówce miejscowości powiatu wodzisławskiego pod względem pozyskiwania środków unijnych, nasza sytuacja budżetowa jest dobra. Powiem wręcz, że spotykamy się z opiniami, iż Rydułtowy wybijają się ponad inne ośrodku powiatu. Wskazałbym raczej na Pszów, miasto podobnej wielkości, jako bardziej zagrożone, ponieważ już nie ma tam kopalni – mówi Krzysztof Jędrośka, sekretarz miasta.

Władze Rydułtów doszły do wniosku, że twórcy raportu analizujący sytuację miasta bazowali na dokumentach aplikacyjnych o pieniądze unijne. - W ostatnim czasie złożyliśmy sporo wniosków o dofinansowanie do różnych projektów. Musieliśmy w nich wypisać różne problemy czy patologie dotykające Rydułtowy po to, aby dzięki tym projektom problemy rozwiązać. Skoro więc naukowcy przeczytali w kilku wnioskach, że są u nas patologie, to doszli do wniosku, że widocznie tak jest – dodaje sekretarz.

Paradoksalnie Rydułtowy mogą na analizie zyskać. Otóż Polska Akademia Nauk przygotowała analizę na potrzeby rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Zapowiedziano w niej pakiet działań dla średnich miast, który ma pomóc odwrócić niekorzystne tendencje. Ministerstwo Rozwoju planuje przeznaczyć na wsparcie średnich miast w najbliższych latach ponad 2,5 mld zł, skupiając się szczególnie na 122 ośrodkach zidentyfikowanych przez PAN.

Pełna lista 122 miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze

Zgadzacie się z opinią naukowców, że Rydułtowy są narażone na wyludnienie i zapaść gospodarczą? Dajcie znać w komentarzach.

Oceń publikację: + 1 + 51 - 1 - 11

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (21):
  • ~Bogdan Srogdan 2017-08-11
    15:20:21

    12 9

    niech giną, przynajmniej są na swoim :)

  • ~fandango 2017-08-11
    17:19:30

    81 2

    a propos opisu pod zdjęciem: z parków sensorycznych, siłowni pod chmurką, itp. wesołych małostek chleba nie będzie. W regionie są niskie płace po prostu, a w Rydułtowach i Pszowie, to już najniższe w regionie. Powiat i miasta powinny inwestować w sieć dróg, czystą i sprawną komunikację, służbę zdrowia, konkretną edukację, infrastrukturę (kanalizację), wtedy reszta ruszy powoli do przodu.

  • ~Inlet 2017-08-11
    23:29:15

    89 0

    Przecież to widać gołym okiem. Od pozyskiwania funduszy unijnych na kolejne "zielone wyspy", krzaczki za USC, czy "ścieżki pamięci" miasto się nie rozwinie.

  • ~orlik 2017-08-12
    11:32:08

    34 1

    Ty byś Krzysiu wskazał na Pszów, bo podobnej wielkości, a prawda jest taka że Pszów, a nawet Radlin nie były w ogóle rozpatrywane bo mają nieco mniej niż 20 tys. ludzi. Swoją drogą takie uwzględnianie lub nie zależnie od ilości mieszkańców pokazuje bezsensowność tego rodzaju analiz. Kto tu żyje i ma jakieś pojęcie, widzi jasno że od czasów rozbiorów zmarginalizowane są wszystkie miasta powiatu z Wodzisławiem Śląskim na czele, wobec sąsiednich ośrodków. Ale za to każdy na swoim gumnie może świętować co roku samodzielność :D

  • ~Dr Svevo 2017-08-12
    12:05:54

    53 3

    Skoro z Rydułtowami będzie tak źle to co powiedzieć o Radlinie? Albo o największej porażce czyli o Pszowie? Czyżby syndrom odłączenia zaczynał działać? Kopalnie za kilka lat w Radlinie i Rydułtowach się skończą i co potem ?

  • ~orlik 2017-08-12
    13:15:10

    33 1

    Potem będą kombinować jakby tu dołączyć do Rybnika, bo za kolejne 10 lat Niedobczyce czy Chwałowice będą wyglądać lepiej od nich. Kiedyś w tych dzielnicach czas się zatrzymał, a nasze samodzielne miasteczka stać było na wielkie inwestycje, tu kawałek chodnika, tam zaklejona dziura w drodze itp. Ale lata minęły i kapitał napłynął do większego sąsiada, kiedy naszymi zadupiami pies z kulawą nogą się nie zainteresował, i teraz Rybnik już z wielokrotnie większym budżetem stać na inwestowanie w peryferia, i widać że niedługo i one wyprzedzą nas w rozwoju. Ale wytłumacz to tym krótkowzrocznym masom które co roku świętują rocznice rozbiorów jako święta swoich miasteczek i uważają że to najlepsze co się mogło zdarzyć.

  • ~Don C. 2017-08-12
    14:02:47

    100 1

    Tak czy tak co roku w okolicznych mieścinach urzędniczo-pedagogiczna kasta będzie świętować sukces choćby zadupie robiło się coraz większe.

  • ~Inlet 2017-08-12
    14:40:10

    10 4

    Pszów, Radlin, Rydułtowy zmarnowały te ponad 20 lat samodzielności. Ucierpieli na tym wszyscy. Wygrany nie jest nikt. Wszystko popada w ruinę. Najlepiej jeszcze - jako tako - wygląda Radlin na tym tle. To widać gołym okiem. Tylko zadufany w sobie ślepiec tego nie widzi.

  • ~francik 2017-08-12
    15:59:50

    54 2

    całkowicie się zgadzam z tymi co piszą na temat Rydułtów i Pszowa
    i tu w Rydułtowach i w Pszowie panie burmistrz o czym myślą że budując coraz to nowe pierdoły bo inaczej tego nie można nazwać dadzą chleb swoim mieszkańcom ?
    w Pszowie wybudowano czwartą siłownię pod chmurka dla kogo ? dla pracowników urzędu ?
    mieszkańcy Pszowa od lat proszą p. Burmistrz o zainstalowanie jak się wyjeżdżają z rynku w lewo do Wodzisławia w prawo do Bazyliki świateł sygnalizacyjnych , w obiecanka przed wyborczych było obiecane prawda ?
    a teraz , a teraz jak już wybraliście mnie to pocałujcie się w nos !!!!!!
    Pani Burmistrz Pszowa mieszkańcy Pszowa maja do pani propozycję , proszę założyć na rynku obok fontanny wypożyczalnie parasoli , dlaczego ?
    ano dlatego że drzewa które tu były wycięto
    ( głowy w urzędzie w Pszowie myślą )
    i żeby człowiek usiadł na ławce i odpoczął nie ma mowy , no bo jak żeby mnie słońce poraziło ???
    przecież i zysk będzie dla miasta jak będziecie brać 1 zł za wypożyczenie parasola
    a jacy sławni będziecie , czego wam życzą mieszkańcy Pszowa ...

  • ~Basia Jasińska 2017-08-12
    16:12:01

    105 2

    Nic dziwnego, że Rydułtowy sa na tej liście. Nie dzieje się tu nic. Bo zrobienie placu zabaw to żaden wyczyn ani powód do dumy. Park sensoryczny brzmi super ale na tym koniec. Byłam raz z córką i drugi raz nie pójdę. Piękny leśny teren przy dawnej cegielni sprzedano i zrobiono tam wysypisko śmieci. A co do patologii to jakis czas temu otworzo dom dla bezdomnych, którzy nic nie robią tylko popijają alkohol na przystanku. To smutne ale taka jest prawda.

  • ~ 2017-08-12
    16:28:51

    46 4

    Pszów, Rydułtowy marnieją, ale są samodzielne. Tak chcieli ich mieszkańcy kilkanaście lat temu, którym nie dało wtedy się wytłumaczyć, że większy może więcej, jest więcej inwestycji itd.

  • ~francik 2017-08-12
    21:18:49

    24 0

    jeszcze dorzucę dwa grosze na temat Pszowa bo zapomniałem ,
    czy Pani Burmistrz Pszowa pamięta że na tym skrzyżowaniu było już dużo wypadków w tym ŚMIERTELNY !
    I to nawet nie dociera do Pani ??????
    najlepiej by było żeby :
    PSZÓW ZNÓW ZOSTAŁ DZIELNICĄ WODZISŁAWA ŚL . !!!!!!!!!!!!
    wie Pani co ? zamiast zainstalować tą sygnalizację na tym niebezpiecznym skrzyżowaniu wybudować dalsze 4 siłownie pod chmurką , bo 4 już są .......
    MO TO DO DZIEŁA PANI BURMISTRZ W BUDOWANIU SIŁOWNI ...

  • ~bagienko 2017-08-13
    10:24:30

    26 15

    Nie dziwię się takim a nie innym tłumaczeniom Jedroski. Rydułtowy rzeczywiście mają osiągnięcia w zdobywaniu kasy. Warto pamiętać że w Rydułtowach udało się zapełnić strefę ekonomiczną firmami. Ile firm przyciągnął Kieca? Natomiast jak padnie kopalnia i szpital to tego miasta nie ma. Dlatego Nela musi wspierać kopalnię a nie wadzić się o hałdę. I musi walczyć o szpital

  • ~bagienko 2017-08-13
    10:33:18

    40 1

    Siłownie niczemu nie wadzą, w Pszowie chyba też ktoś chce ćwiczyć. Co do świateł to Pszów jest w doopie bo nie odpowiada za żadną główną ulicę. Ale prawda jest z rynkiem że to patelnia. Sorry ale wysiedzieć się tam nie da

  • ~Maja 2017-08-13
    11:53:30

    16 2

    @bagienko Pytasz się ile firm przyciągnął Kieca, ja bym zadała pytanie ile pogonił z miasta ? W dziale przyciągnie firm wynik za ostatnie 11 lat wynosi " 0"

  • ~bagienko 2017-08-13
    18:17:52

    19 1

    Maja moje pytanie o Kiecę było retoryczne. Wiadomo że pogonił. Ostatnio flagową krainę. Z tego co wiem. Chciałem tylko pokazać że Rydy potrafiły zapełnić swoją strefę a Wodzisław nie

  • ~Maja 2017-08-13
    20:53:56

    7 2

    @bagienko ja osobiście wiem o czterech firmach. Faktem jest ze wszyscy wokół potrafią jakoś walczyć o swój rozwój.

  • ~ 2017-08-14
    10:28:10

    0 5

    Jakie to 4 firmy pogonił Kieca ? Zabronił im działania w mieście ?
    Każdy kto wie o takim przestępstwie popełnionym przez Prezydenta powinien niezwłocznie zgłosić to do prokuratury.

  • ~bagienko 2017-08-14
    11:07:31

    8 0

    vladislav, nie wyczuwasz sarkazmu? Chodzi o całokształt działań - coś powoduje, że firmy dotąd wodzisławskie przenoszą się w inne miejsca. Mówię przynajmniej o tych, co widać, nie mam na myśli jednoosobowych firemek. Flagowa Kraina się wyniosła, Sachs tez wybudował bazę w Radlinie. A Prevac po szumnych zapowiedziach jakoś nie garnie się na Olszyny. Jeśli więc miasto z Kiecą na czele mają zabiegać o inwestorów, bo mają z tego kasę z podatków to widocznie robią to nieudolnie.

  • ~bagienko 2017-08-14
    11:09:48

    6 0

    vladislaw, jeszcze jedno. załóżmy firma planuje rozbudowę - szuka terenów, porównuje infrastrukturę, koszty, obsługę w urzędach i widzi, że w gminie Godów jest mu lepiej, niż w Wodzisławiu gdzie była, to się przenosi. Więc to pstryczek do wodzisłąwia i władz, że pozwala sobie na odpływ firm

  • ~Maja 2017-08-14
    12:13:16

    5 0

    @vladislav Ilość firm w mieście ukazują dane statystyczne, które wyraźnie pokazują spadki, wystarczy je tylko upublicznić, porównać z gminami ościennymi. Czemu te dane są zawsze przez urząd skrzętnie ukrywane, czemu nie dyskutuje się o tym oficjalnie na Radzie Miasta ?
    Kieca nie tylko nie załatwił dla miasta żadnego inwestora ale też przyczynił się do tego że inni duzi inwestorzy z miasta odeszli a jeszcze inni wstrzymali się z inwestycjami . Z biznesem trzeba umieć rozmawiać, a najpierw tych ludzi zwyczajnie szanować.

    Co do prokuratury to nie kracz..... bo jeszcze wykraczesz.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś szczęśliwy w Wodzisławiu Śląskim i powiecie?




Oddanych głosów: 1116