Gdy czeski rząd z powodu pandemii koronawirusa nakazał testowanie wszystkich pracowników zagranicznych, przedsiębiorcy i samorządowcy Morawsko- Śląskiego Kraju w Czechach (odpowiednik woj. śląskiego) razem sprzeciwili się decyzjom podejmowanym w Pradze. Efekt? Czeski rząd wycofał się z testowania „pendlerów” i obiecał refundację poniesionych przez firmy kosztów.
Wybuch pandemii koronawirusa wiosną 2020 roku dla czeskich firm zatrudniających Polaków oznaczał katastrofę. Czeski rząd nakazał testowanie co 14 dni pracowników przyjeżdżających do pracy z Polski. Mało tego, prócz wyników badań, pracownicy musieli przedstawiać dodatkowo płatny certyfikat.
By nie stracić „pendlerów” (tak potocznie w Czechach nazywani są pracownicy z zagranicy), przedsiębiorstwa koszty wykonywania badań wzięły na siebie. Oznaczało to straty liczone w milionach koron.
Dlatego przedsiębiorcy, izby gospodarcze, stowarzyszenia i samorządowcy, którzy w 2019 roku podpisali Memorandum o polsko-czeskiej współpracy, postanowili połączyć siły i wspólnie wystąpić przeciwko – ich zdaniem – niekorzystnym dla przedsiębiorców regulacjom.
- 21 lipca wysłaliśmy list otwarty do ministra zdrowia, wojewódzkiego sanepidu, hetmana województwa morawsko-śląskiego i prezydenta Izby Gospodarczej Republiki Czeskiej, w którym wyraźnie daliśmy do zrozumienia, że nie podobają nam się przepisy wprowadzane bez konsultacji z przedsiębiorcami – opowiada Ivo Bartecek Prezes Izby Gospodarczej w Karwinie.
Na tym jednak nie koniec. 27 lipca odbył się okrągły stół w sprawie zatrudniania pracowników transgranicznych przez firmy regionu morawskośląskiego. W spotkaniu wzięło udział 15 głównych pracodawców z regionu oraz przedstawiciele wszystkich izb gospodarczych.
Reakcja środowiska przedsiębiorców przyniosła efekty.
- Ministerstwo zrezygnowało z przeprowadzania testów na COVID-19 wśród pracowników transgranicznych, Wojewódzki Izba Gospodarcza dostała jedno miejsce w „radzie bezpieczeństwa województwa”, a rząd zadeklarował częściową refundację kosztów – relacjonuje Rene Kolek z Wojewódzkiej Izby Gospodarczej Morawsko-Śląskiego Kraju.
Niestety, radość czeskich przedsiębiorców może nie potrwać długo. Z dnia na dzień sytuacja epidemiczna w Republice Czeskiej pogarsza się. 17 września odnotowano dzienny rekord zakażeń – 3123.
Memorandum o polsko-czeskiej współpracy zostało podpisane 10 października 2019 roku.
Celem wypracowanego protokołu jest próba wspólnego rozwiązywania problemów, jakie występują po obu stronach polsko-czeskiej granicy.
Po stronie czeskiej jak dotąd do memorandum przystąpili: Okresní hospodářská komora Karviná, Okresní hospodářská komora Opava, Okresní hospodářská komora Bruntál, Krajská hospodářská komora Moravskoslezského kraje, Havířovsko-karvinský kovo klastr, z.s., Statutární město Karviná, Statutární město Havířov, Obec Horní Suchá, Statutární město Opava, Město Bruntál, Město Krnov, Cesko-polska obchodni komora, Sdruzeni prumyslovych podniku Moravy a Slezska, Ceska asociace interim managementu i Statularni mesto Frydek-Mistek.
Po stronie polskiej momerandum podpisali: Izba Gospodarcza Wodzisław Śląski, Raciborska Izba Gospodarcza, Żorska Izba Gospodarcza, Cech Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców, Cech Rzemiosł Różnych w Raciborzu, Śląskie Porozumienie Gospodarcze Śląsk.online, Miasto Wodzisław Śląski, Miasto Racibórz, Miasto Rybnik, Miasto Żory, Gmina Godów, Gmina Gorzyce i Powiat Wodzisławski.
Więcej informacji zainteresowanym przystąpieniem do memorandym udziela szef komitetu sterującego po stronie polskiej – Krzysztof Dybiec – tel. 505 125 884.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Wojsko zaprasza na pierwsze targi pracy. “Możliwość awansu i brak rutyny”
61Kiedy najkorzystniej przejść na emeryturę? Wyliczysz to w nowym kalkulatorze ZUS
39Radiostacja Gliwice w drodze do UNESCO. Unikatowy w skali świata obiekt czekają gruntowne zmiany
22Centrum Bielska-Białej do zamknięcia dla aut. „Musi odetchnąć”
1940 km starej gierkówki zostanie przebudowane. Znamy dokładny plan inwestycji
19Będą dopłaty do pomp ciepła. Rząd rozszerza program Mój Prąd
0Kiedy najkorzystniej przejść na emeryturę? Wyliczysz to w nowym kalkulatorze ZUS
0Centrum Bielska-Białej do zamknięcia dla aut. „Musi odetchnąć”
0Radiostacja Gliwice w drodze do UNESCO. Unikatowy w skali świata obiekt czekają gruntowne zmiany
0Wojsko zaprasza na pierwsze targi pracy. “Możliwość awansu i brak rutyny”
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alertKtórędy powinna przebiegać linia kolejowa łącząca Wodzisław z Jastrzębiem?
Oddanych głosów: 2427