Gdy czeski rząd z powodu pandemii koronawirusa nakazał testowanie wszystkich pracowników zagranicznych, przedsiębiorcy i samorządowcy Morawsko- Śląskiego Kraju w Czechach (odpowiednik woj. śląskiego) razem sprzeciwili się decyzjom podejmowanym w Pradze. Efekt? Czeski rząd wycofał się z testowania „pendlerów” i obiecał refundację poniesionych przez firmy kosztów.
Wybuch pandemii koronawirusa wiosną 2020 roku dla czeskich firm zatrudniających Polaków oznaczał katastrofę. Czeski rząd nakazał testowanie co 14 dni pracowników przyjeżdżających do pracy z Polski. Mało tego, prócz wyników badań, pracownicy musieli przedstawiać dodatkowo płatny certyfikat.
By nie stracić „pendlerów” (tak potocznie w Czechach nazywani są pracownicy z zagranicy), przedsiębiorstwa koszty wykonywania badań wzięły na siebie. Oznaczało to straty liczone w milionach koron.
Dlatego przedsiębiorcy, izby gospodarcze, stowarzyszenia i samorządowcy, którzy w 2019 roku podpisali Memorandum o polsko-czeskiej współpracy, postanowili połączyć siły i wspólnie wystąpić przeciwko – ich zdaniem – niekorzystnym dla przedsiębiorców regulacjom.
- 21 lipca wysłaliśmy list otwarty do ministra zdrowia, wojewódzkiego sanepidu, hetmana województwa morawsko-śląskiego i prezydenta Izby Gospodarczej Republiki Czeskiej, w którym wyraźnie daliśmy do zrozumienia, że nie podobają nam się przepisy wprowadzane bez konsultacji z przedsiębiorcami – opowiada Ivo Bartecek Prezes Izby Gospodarczej w Karwinie.
Na tym jednak nie koniec. 27 lipca odbył się okrągły stół w sprawie zatrudniania pracowników transgranicznych przez firmy regionu morawskośląskiego. W spotkaniu wzięło udział 15 głównych pracodawców z regionu oraz przedstawiciele wszystkich izb gospodarczych.
Reakcja środowiska przedsiębiorców przyniosła efekty.
- Ministerstwo zrezygnowało z przeprowadzania testów na COVID-19 wśród pracowników transgranicznych, Wojewódzki Izba Gospodarcza dostała jedno miejsce w „radzie bezpieczeństwa województwa”, a rząd zadeklarował częściową refundację kosztów – relacjonuje Rene Kolek z Wojewódzkiej Izby Gospodarczej Morawsko-Śląskiego Kraju.
Niestety, radość czeskich przedsiębiorców może nie potrwać długo. Z dnia na dzień sytuacja epidemiczna w Republice Czeskiej pogarsza się. 17 września odnotowano dzienny rekord zakażeń – 3123.
Memorandum o polsko-czeskiej współpracy zostało podpisane 10 października 2019 roku.
Celem wypracowanego protokołu jest próba wspólnego rozwiązywania problemów, jakie występują po obu stronach polsko-czeskiej granicy.
Po stronie czeskiej jak dotąd do memorandum przystąpili: Okresní hospodářská komora Karviná, Okresní hospodářská komora Opava, Okresní hospodářská komora Bruntál, Krajská hospodářská komora Moravskoslezského kraje, Havířovsko-karvinský kovo klastr, z.s., Statutární město Karviná, Statutární město Havířov, Obec Horní Suchá, Statutární město Opava, Město Bruntál, Město Krnov, Cesko-polska obchodni komora, Sdruzeni prumyslovych podniku Moravy a Slezska, Ceska asociace interim managementu i Statularni mesto Frydek-Mistek.
Po stronie polskiej momerandum podpisali: Izba Gospodarcza Wodzisław Śląski, Raciborska Izba Gospodarcza, Żorska Izba Gospodarcza, Cech Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców, Cech Rzemiosł Różnych w Raciborzu, Śląskie Porozumienie Gospodarcze Śląsk.online, Miasto Wodzisław Śląski, Miasto Racibórz, Miasto Rybnik, Miasto Żory, Gmina Godów, Gmina Gorzyce i Powiat Wodzisławski.
Więcej informacji zainteresowanym przystąpieniem do memorandym udziela szef komitetu sterującego po stronie polskiej – Krzysztof Dybiec – tel. 505 125 884.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
JSW: wypadek zbiorowy w kopalni Knurów-Szczygłowice. Trzech poszkodowanych w szpitalach
3522ZUS: rośnie liczba pracujących emerytów
1860Czy Ruch Rydułtowy wznowi wydobycie w miejscu, gdzie doszło do tąpnięcia? Jest decyzja WUG
1600Bliżej powrotu do węgla z Rydułtów. PGG ujawnia plan i podaje daty
1438Ceny i dostępność jaj przed Wielkanocą 2025. Czy Polsce grożą braki w sklepach?
882"Dyrektor terroryzuje pracowników". Związkowcy mówią o skandalu w JSW, spółka zabiera głos
+9 / -1Nie będzie dodatkowych środków z budżetu na likwidację górnictwa. Rząd szuka oszczędności
+9 / -2Jastrzębska Spółka Węglowa chce przedłużyć koncesję na węgiel z Boryni. Jest wniosek do MKiŚ
+4 / -1Bliżej powrotu do węgla z Rydułtów. PGG ujawnia plan i podaje daty
+2 / -1JSW: wypadek zbiorowy w kopalni Knurów-Szczygłowice. Trzech poszkodowanych w szpitalach
+2 / -2ZUS: rośnie liczba pracujących emerytów
110 tys. złotych na dziecko. Śląskie wspiera osierocone dzieci po tragediach górniczych
0Ceny i dostępność jaj przed Wielkanocą 2025. Czy Polsce grożą braki w sklepach?
0Bliżej powrotu do węgla z Rydułtów. PGG ujawnia plan i podaje daty
0Ponad milion emerytów i rencistów ZUS korzysta z mLegitymacji
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert