zamknij

Wiadomości

To kolejny przełom w walce ze smogiem? "Kopciuchy" odejdą do lamusa

Wczoraj wicepremier i minister rozwoju oraz finansów podpisał rozporządzenie o standardach dla kotłów. W ten sposób mają być wyeliminowane przestarzałe kotły na węgiel i drewno z polskiego rynku. Rozporządzenie wejdzie w życie 1 października tego roku.

Reklama

W myśl rozporządzenia, od 1 października 2017 roku zakazana będzie produkcja kotłów na paliwa stałe klasy niższej niż 5. Natomiast kotły niższej klasy wyprodukowane przed 1 października będzie można sprzedawać do 1 lipca 2018 roku.

- To bardzo ważna decyzja Ministerstwa Rozwoju, powiedział Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego – Polska dołącza do grona państw, w których ta przestarzała, szkodliwa technologia będzie zakazana. W Polskim Alarmie Smogowym czekaliśmy na tę regulację od lat postulując jej wprowadzenie. Upominała się o nią również Najwyższa Izba Kontroli oraz szerokie grono ekspertów zajmujących się tematyką kotłów. Pamiętajmy, że dotychczas każdego roku na polskim rynku sprzedawano około 150 tys. kopciuchów, czyli pozaklasowych kotłów na węgiel. Produkują one nawet do 20 razy więcej zanieczyszczeń niż nowoczesne kotły. Ten patologiczny proceder właśnie się kończy. Kopciuchy przestaną wreszcie zatruwać powietrze, którym oddychamy – dodaje.

Andrzej Guła przypomina ministerstwu rozwoju o wprowadzeniu norm węgla. – Mieliśmy mieć normy węgla w pierwszym kwartale tego roku. Zbliża się jesień a my wciąż czekamy. – podkreślił. - Równie istotne jest uruchomienie długo wyczekiwanych programów dla najuboższych, które pomogą tej grupie w wymianie ogrzewania i ociepleniu domów. Rząd musi przeciwdziałać zjawisku tzw. ubóstwa energetycznego. Na razie działania rządu w tej sprawie kończą się na obietnicach. Ministerstwo Rozwoju wykonało pierwszy krok. Pozostaje pytanie czy do walki z zanieczyszczeniem powietrza w jednym z najbardziej zanieczyszczonych państw w Unii Europejskiej dołączą pozostałe ministerstwa – dodaje Andrzej Guła.

Link do rozporządzenia TUTAJ

Link do rekomendacji KERM dla Rady Ministrów z 17 stycznia 2017 TUTAJ

Za niedługo nie kupimy już "kopciuchów", to dobra decyzja ministra Morawieckiego?

Oceń publikację: + 1 + 2 - 1 - 25

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (4):
  • ~bagienko 2017-09-06
    14:27:05

    8 5

    bardzo dobra decyzja rządu, ale w ślad za nią powinien iśc program wsparcia do kupowania droższych kotłów. Jakiś smog-, czy kocioł+

  • ~Piotrek 2017-09-06
    18:49:06

    10 9

    Niech jeszcze ludzie przerzucą się na gaz. Wtedy będzie płacz, bo nie bedzie Barbórek w mysl zasady "czy się stoi, czy się leży", tylko kopalnie zacisną pasa i będą wypłacać, tak jak być powinno, od ZYSKU, a nie od strat.

  • ~ 2017-09-06
    21:45:28

    8 0

    To są półśrodki, od których drastycznie się nie zmieni jakość powietrza. Dalej będziemy kopcić tysiącami chałup stałymi kopalnymi paliwami - dymiącymi i pylącymi.

    Miasta powinny inwestować w infrastrukturę ciepłowniczą, tak jak rozwijały kanalizację.
    Dodatkowo powinny iść w kierunku wspierania projektów termomodernizacji podłączanych do sieci ciepłowniczej budynków.
    A tego nie ma!

    W zeszłym tygodniu sąsiad się chwalił, że dał za piec 16 tysi (dotację otrzymał też) i... wstawił go do chałupy
    na której śnieg w zimie nie leży na dachu dłużej niż minuta! Co to ma za sens?! Spali pewnie tyle samo ton, ale po 1500 zeta
    za tonę ekogroszku - bo taki będzie skutek pozostania na rynku tylko pieców na ekogroszek.

    Mamy w Radlinie elektrociepłownię Marcel. I co ona ogrzewa, część osiedli, parę familoków, szkół i budynków użyteczności publicznej.
    Aaa... zapomniałem - jeszcze wodę w łaźni na kopalni. Wszyscy odbiorcy prywatni, którzy się do szczątkowej sieci
    podłączyli ..już się odłączyli z powodów kosmicznych kosztów.

    Nikt nie pochylił się nad efektem skali: rozbudować sieć przy okazji kanalizy i dać szansę przyłączyć się większej ilości domów.
    Koszty ogrzewania byłyby na pewno niższe niż do kikudzięsięciu domów! I komin smrodzący były jeden z elektrofiltrami,
    a nie kilka tysięcy kominów z ekologicznymi piecami.

  • ~Zbigniew Sowa 2017-09-07
    17:20:49

    8 2

    Pytanie do bezmyślnych entuzjastów postanowień ustawy antysmogowej.
    Pytanie nr. 1 co z tymi ludźmi , którzy mają niskie dochody i nie stać ich na zakup drogiego węgla , a jeśli kupią to zrezygnują z leczenia i wykupu leków ? A może życie zmusi ich do palenia śmieciami.
    Pytanie nr.2 Kotły 5 klasy czyli z podajnikiem węgla ,które mają zastąpić dotychczasowe po pierwsze to dodatkowy koszt podajnika i energii elektrycznej do jego zasilania. A jak ogrzać dom w przypadku przerw w dostawie prądu , jak będzie działał podajnik ? A tym się trzeba liczyć silne opady śniegu to pozrywane linie energetyczne , a naprawa może potrwać kilka dni i co wtedy mądrale ? Pójdziemy do UM do Kiecy do jego biura ogrzać się.
    Ustawa antysmogowa w tym kształcie to przykład głupoty , bezmyślności krótkowzroczności polityków wojewódzkich zarówno z PiS u , PO . Nowoczesnej czy RAŚ , i nie tylko polityków bo również włodarzy miast i gmin naszego województwa. Głupota wymienionych aż boli.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś szczęśliwy w Wodzisławiu Śląskim i powiecie?




Oddanych głosów: 1086