zamknij

Biznes

Wodzisław będzie czyścić powietrze. Jest plan na najbliższe 6 lat. Jakie zadania przewiduje?

2015-03-05, Autor: mk
Na ostatniej sesji Rady Miasta Wodzisławia przyjęty został plan gospodarki niskoemisyjnej. Dokument wyznacza kierunki działania na rzecz poprawy czystości powietrza do 2020 roku.

Reklama

Posiadanie planu to nie tylko obowiązek miasta wynikający z regulacji unijnych i krajowych. Pomoże on także w uzyskaniu kolejnych dotacji z Unii Europejskiej na działania inwestycyjne z zakresu ochrony środowiska.

 

- Istotny element planu stanowi baza danych na temat różnych źródeł ciepła wykorzystywanych na obszarze całego miasta, wykonana w oparciu o kompleksową inwentaryzację. Dane z inwentaryzacji posłużyły do obliczenia zużycia energii na cele grzewcze oraz do obliczenia emisji dwutlenku węgla z terenu miasta - tłumaczy Tadeusz Dragon, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej. Jako ciekawostkę naczelnik podaje, że około 47% budynków w mieście jest ocieplonych, posiadamy też 200 instalacji solarnych.

 

Te działania pozwoliły na sprecyzowanie celu strategicznego jakim jest poprawa stanu powietrza przy zrównoważonymi i efektywnym wykorzystaniu nośników energii. Cele szczegółowe to przede wszystkim wzrost efektywności energetycznej wszystkich obiektów, szczególnie obiektów mieszkalnych, redukcja zanieczyszczeń, w szczególności pyłu zawieszonego i redukcja zanieczyszczeń pochodzących z sektora transportu samochodowego.- Jak widać, jest to bardzo szerokie spektrum różnego rodzaju zadań - zauważa naczelnik.

W planie wyznaczono działania inwestycyjne i nieinwestycyjne w takich obszarach jak: transport publiczny, budownictwo publiczne, gospodarka przestrzenna, zaopatrzenie w ciepło i energię, wsparcie finansowe mieszkańców i edukacja ekologiczna. Przykładowe zadania jakie zostały wpisane w plan to budowa centrum przesiadkowego, termomodernizacja budynków administrowanych przez miasto, uciepłowienie kamienic, modernizacja oświetlenia, dofinansowanie termomodernizacji budynków osób fizycznych czy dofinansowanie wymian źródeł ciepła.

 

W ramach działań na rzecz poprawy jakości powietrza w mieście powołana została też specjalistyczna komórka - Referat Zarządzania Energią - która będzie zarządzała energią na terenie miasta, opiniowała zadania termomodernizacyjne i wprowadzała propozycje rozwiązań wpływających na ograniczanie niskiej emisji. Będzie to także komórka zajmująca się doradztwem dla mieszkańców, którzy mogą skorzystać z różnych programów ograniczania niskiej emisji.

Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 11

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~wodzislawianin1 2015-03-05
  15:21:59

  11 0

  z całym szacunkiem to chyba jakieś jaja, jak takie coś: "modernizacja oświetlenia","budowa centrum przesiadkowego", mają pomóc w walce ze smogiem?! Wszyscy wiemy, że chodzi głównie o stare miasto i piece opalane mułem.

 • ~Don C. 2015-03-05
  19:18:31

  9 0

  Najlepiej jakby dofinansowali każdemu mieszkańcowi kupno nowego auta z normą euro 5 ;-)

 • ~Ben50 2015-03-05
  21:39:01

  4 0

  Obiecani rozpoczną się za 3 lata przed następnymi wyborami a teraz będzie "pier......e kotka za POmoca motka " !!! i A teraz czas na kupowanie nowych limuzyn dla Wodzisławskich dygnitarzy a za 3 lata wszyscy o tym zapomną .

 • ~Ben50 2015-03-05
  21:51:48

  4 0

  @wodzislawianin1 - jak długo stoją te kamienic na Starym Mieście czy przed tam nikt tam nie palił w piecach tylko że teraz jest więcej okazji do spalania śmieci i to jakich śmieci a oni powołują nowe stanowiska urzędnicze jakby to miało rozwiązać problem i będą przekładać papierki z jednego regału na drugi i taki będzie końcowy efekt.

 • ~zorientowany 2015-03-05
  22:11:01

  0 6

  A na ul.Pośpiecha juz jadą z rurami centralnego. Ciekawe ilu "kominowych śmierdziuchów" się podłączy?

 • ~wodzislawianin1 2015-03-06
  08:02:27

  4 0

  @zorientowany jesteś nie do końca zorientowany, najpierw dowiedz się do jakiego budynku idzie ten ciepłociąg, a później pisz. Miasto nie ma z tym nic wspólnego i nie może się przechwalać, że to miasto robi to po pierwsze. Po drugie jedynym rozsądnym rozwiązaniem, mogłoby być zmiejszenie podatków dla tych którzy opalają gazem albo ekologicznymi systemami w ścisłym centrum miasta (obręb Wałowej) plus dopłaty na wymianę piecy na ekologiczne, a być może podwyższenie podatków dla tych którzy mają stare piece opalane mułem (to ostatnie trzeba sprawdzić prawnie czy to możliwe). Tworzenie takich pseudo planów nie ma sensu, to tylko zbędne wydawanie pieniędzy, a wychodzą takie debilne założenia jak "modernizacja oświetlenia", "centrum przesiadkowe"! Sensownych pomysłów i rozwiązań dla starego miasta jak nie było tak nie ma. Smród jaki jest taki będzie.

 • ~ 2015-03-06
  08:51:20

  4 0

  @wodzislawianin1 - niby dlaczego mieszkańcy starego miasta mają być objęci tylko ulgą w podatku, którą proponujesz? reszta miasta to niby dojne krowy?

 • ~pudzian28 2015-03-08
  14:59:45

  0 2

  do don c i mhl999.-powiem tak hanys by se jajca dał ogolić za wszystko co sobie zaoszczędzi-kosztem nawet zdrowia...,tzn: palą wszystkim w mieście,byle mają ciepło w domach, pracuję tam i widzę, czuję ...., do pieca wrzucają wszystko czasami rano nie widać nic w rynku, wygląda to jak mgła...,a to śmieci pewnie plastyk...sprawa jest prosta wszystkich podłączyć w rynku do PEC-u i będzie po sprawie.,i ci którrzy mieszkają w rynku mają kamienice, niech nie mówią że nie mają pieniędzy....., mają kolosalne pieniądze z czynszów jakie biorą co miesiąc więc ich stać nawet na ekologiczne ogrzewanie a nie na PEC,ale to hanys on jak żyd..... i tu jest problem ekologiczny.wszystkich w obrębie rynku i samym rynku podłączyć i nawet zmusić do modernizacji ogrzewania i po sprawie....., Czechy Karvina elektrownia też swoje robi...., i mamy jak mamy z powietrzem w Wodzisławiu Śląskim

 • ~zorientowany 2015-03-09
  21:49:46

  0 1

  @wodzislawianin1 - dowiedziałem się do jakiego budynku ten ciepłociąg, docelowo do Sądu i Rynku, dowiedziałem się że w PECU zacierają rączki bo może podłączy się ktoś jeszcze. A ty sie orientowałes? Dlatego ponawiam pytanie: Ciekawe ilu "kominowych śmierdziuchów" się podłączy?

 • ~ 2015-03-10
  12:49:47

  6 0

  pudzian 28: jeśli hanysy tak palą byle czym, tzn. że kontrole Straży Miejskiej są nieskuteczne albo ich w ogóle nie ma, a tzn. że Straż Miejską trzeba zlikwidować.

 • ~hanys 2015-03-11
  18:35:49

  8 0

  Do ~pudzian28 Jo je hanys i jakoś nie hajcuja śmieciami i innym ciulstwym. Więc prosza cie nie uogulniej, bo obrażosz hanysow. Jak chcesz to moga ci powiedzieć czym polom gorole w cyntralnym. Baj

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś szczęśliwy w Wodzisławiu Śląskim i powiecie?
Oddanych głosów: 1243