zamknij

Wiadomości

Wojewoda przestrzega przed smogiem. Lepiej nie wychodzić z domu

2015-11-06, Autor: ww
Piękna, słoneczna pogoda w naszym regionie paradoksalnie nie sprzyja jesiennym spacerom. Wysokie ciśnienie powietrza powoduje, że stężenie szkodliwych pyłów może przekroczyć wartości alarmowe. Wojewoda śląski wydał specjalne ostrzeżenia.

Reklama

Przekazujemy Wam treść komunikatu wydanego przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego:

"Zakład Monitoringu i Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza IMGW-PIB Oddział w Krakowie z/s w Katowicach w oparciu o prognozę pogody Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB informuje, że w dniu 05.11.2015 województwo śląskie znajduje się w pod wpływem wyżu, w ciepłej polarno-morskiej masie powietrza. Wiatr słaby, zmienny. W związku z taką sytuacją meteorologiczną, jakość powietrza na całym obszarze województwa śląskiego będzie niekorzystna. W aglomeracji górnośląskiej i rybnicko-jastrzębskiej oraz w kotlinach i dolinach wystąpią przekroczenia wartości dobowych dopuszczalnych stężeń PM10 (50 µg/m3). Lokalnie mogą wystąpić przekroczenia poziomu informowania dla pyłu PM10. Stężenia pozostałych monitorowanych zanieczyszczeń powietrza powinny utrzymywać się w granicach dopuszczalnych wartości.

W dniu 06.11.2015 (piątek) województwo śląskie nadal znajdować się będzie pod wpływem wyżu. Z południowego zachodu napływać będzie ciepłe powietrze polarno-morskie. Wiatr słaby, południowo-zachodni. W związku z taką sytuacją meteorologiczną, jakość powietrza na całym obszarze województwa śląskiego będzie niekorzystna. W dalszym ciągu mogą występować przekroczenia poziomu informowania dla pyłu PM10. Stężenia pozostałych monitorowanych zanieczyszczeń powietrza powinny być w granicach dopuszczalnych wartości.

Grupami ludności w szczególności narażonymi na drażniące działanie pyłu zawieszonego są:

- osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób serca (zwłaszcza niewydolność serca, choroba wieńcowa), osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (astma, przewlekła choroba płuc), osoby starsze oraz dzieci.

- Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia: uczucie bólu w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu, znużenie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, flegma, dyskomfort w klatce piersiowej, świszczący, spłycony oddech. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu występuje zwiększone ryzyko infekcji oddechowej.

Środki ostrożności, które powinny być podjęte to:

- w przypadku poziomu 200 – 300 µg/m3 stężenia dobowego PM10 unikanie przebywania na otwartej przestrzeni przez najbardziej narażone grupy ludności, a pozostałe osoby powinny unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni, w szczególności połączonego ze znacznym wysiłkiem fizycznym.

- w przypadku przekroczenia poziomu 300 µg/m3 stężenia dobowego PM10 najbardziej narażone grupy osób powinny pozostać w pomieszczeniach i nie przemęczać się, pozostałe osoby powinny unikać przebywania na otwartej przestrzeni.

Wojewoda Śląski zwraca się z apelem do mieszkańców tych rejonów województwa o ograniczenie na czas przekroczeń poziomu alarmowego:

- spalania paliw złej jakości takich jak muły i miały węglowe oraz w miarę możliwości korzystanie w tym czasie z grzejników elektrycznych lub palenisk niskoemisyjnych na gaz lub olej opałowy (jeśli w gospodarstwie domowym występują alternatywne źródła ciepła),
- palenia w kominkach, jeżeli nie stanowią one jedynego źródła ogrzewania mieszkań,
- wychodzenia z domów, szczególnie przez osoby wrażliwe na zanieczyszczenia
- spacerów z dziećmi.

Przypominamy o bezwzględnym zakazie spalania odpadów w paleniskach domowych!"

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~wodzislawianin1 2015-11-06
  08:34:04

  1 0

  Redakcja może zapytać czy Straż Miejska nasiliła kontrole w związku z alarmem smogowym. W tej chwili to zagrożenie zdrowia a nawet życia i takie kontrole palenisk powinny być priorytetem priorytetów. Wyrywkowo sprawdzać kilka domostw bo obecnie powietrze to jeden wielki smród. Kolejna sprawa rada miasta Wodzisławia powinna czym prędzej podjąć uchwałe o zakazie palenia w centrum miasta flotem i mułem. Lepsze to niż zakazać całkowicie węgla. To śmieci muł i flot powodują największe zanieczyszenia. Kontrole kontrole kontole i odpowiednia ustawa zakazująca palenia tym co najbardziej szkodliwe (wbrew pozorom to nie węgiel).

 • ~Piotrek 2015-11-06
  12:22:44

  3 0

  @Wodzisławianin1 ludzie nie palą flotem i mułem z rozkoszy tylko dlatego, że węgiel jest drogi i nawet Ślązaków przestało na niego stać. Zanim zaczniesz ferować zakazy zastanów się czym będą ci ludzie palić, kto im dorzuci do węgla? W Polsce to już tak jest, wszystkiego zakazywać ale nikt się nie zastanowi kto zapłaci za drogi substytut zakazanych rzeczy. Poza tym, to jest region przemysłowy i tu nie ma dnia żeby normy zanieczyszczenia powietrza nie były przekroczone, a samo powietrze nie było trujące. Zakaz spalania flotu czy mułu w gospodarstwach mało tu pomoże, bo to ułamek tego co produkują zakłady przemysłowe. Jak się boisz o zdrowie to lepiej przeprowadź się na Mazury(jeziorka i lasy) albo nad morze(dużo jodu;) ).

 • ~Arteks 2015-11-06
  15:23:13

  0 3

  @piotrek - to jest kompletna bzdura powtarzana trochę jak mantra... Ludzie palą flotem tylko na Śląsku bo nie opłaca się go transportować w inne regiony. Nawet w biedniejszych regionach Polski ludzie palą węglem, a nie flotem. Ludzie palą nim z przyzwyczajenia, nieświadomości i pazerności. Na pewno nie z biedy bo jeśli ktoś mieszka na Śląsku przeważnie ma dobre dochody czy to z pracy czy z emarytury. Jeśli kogoś nie stać na dom jednorodzinny - powinien go sprzedać i wybrać jakieś małe mieszkanko w bloku. Nie można chcieć mieć dom wielkości 150 m kw. i narzekać, że nie stać na jego ogrzanie. Zakaz palenia flotu to nie recepta na wszystko ale na pewno krok w dobrym kierunku! Dochody ludzi po 1989 roku znacząco wzrosły, poziom życia wzrósł, stać nas na rzeczy zupełnie niedostępne 20 lat temu - przy każdym domu przeciętnie dwa auta, telewizja cyfrowa, internet, kilka telefonów komórkowych, kina domowe, nowoczesne meble i AGD, wanny z masażem itd - a w przypadku ogrzewania ciągle słychać "nas nie stać". Jeśli państwo nie zmieni prawa - nie zmieni się mentalność ludzi przyzwyczajonych do palenia syfu i niedbających o swoje zdrowie i swoich sąsiadów.

 • ~Don C. 2015-11-06
  15:48:55

  4 0

  Dobre jaja! Najlepiej jakby zatroskany wojewoda wypisał każdemu mieszkańcowi województwa L 4 (tak lekko licząc do kwietnia 2016) a nie pierniczył głupoty żeby nie wychodzić z domów.

 • ~Piotrek 2015-11-06
  16:04:44

  4 0

  @Arteks idź powiedz to mieszkańcom Radlina, kilku osiedli w Jastrzębiu i paru osiedlom w Rybniku. Zgodnie z twoim tokiem myślenia- mieszkają pod kopalniami powinni być Rockefellerami. Dlaczego nie są? Pewnie dlatego, że kopalnie w tym regionie nie dadzą rady zatrudnić 700 tysięcy ludzi i większość mieszkańców pracuje za max. 2000-2200 zł/m-ce. Albo nie mieszkasz na Śląsku albo jesteś oderwany od rzeczywistości, lata '80 dawno minęły i teraz zamożność Śląska to tylko legenda. A dobra, które tu przytaczasz wcale nie są luksusowe- TV można mieć za 60zł, telefon za 20zł, internet za 30-40zł, komplet mebli za 1000zł, zważ też, że w Polsce(całej) łatwiej(taniej) kupić lodówkę czy telewizor niż porządne jedzenie, a kosztu ogrzania domu przez (niezbyt mroźną)zimę od X do IV, nie da się zamknąć w 2-3 tonach węgla.

 • ~markoni 2015-11-06
  21:01:56

  0 1

  @Piotrek to zejdź sobie teraz z Radliński na rynek
  ludzie pala meblami florem mulem itp , oddychać na rynku nie idzie
  piotrek ale ludzie niech pala co chca bo bieda niech daja nawet opony, pape itp bo bieda
  znam emerytów jak jeszcze byl węgiel z kopalni , co sprzedawali węgiel i kupowali muł/flot
  ja bym wprowadził ekopatrol do każdego mieszkania/domu za pierwszym razem upomnienie a później wysokie kary
  ps: jak tak myślisz o ludzkiej biedzie mogłeś startować na posla/senatora i pomóc ludziom w tej biedzie

 • ~ 2015-11-07
  07:28:19

  3 0

  @Arteks - wybacz ale jesteś durniem. Kto wyprowadzi Ci się z odziedziczonego domu po dziadkach na bloki ? Po to by zrobić wszystkim dobrze, a sobie zrobić krzywdę ? Gdzie takich jak ty sieją ? Flot i tak będzie od przyszłego roku zakazany, więc o co wasze darcie mordy ? Tacy z was pro ekolodzy, a tego nie wiecie. Kliknęliście w eko temat i trzeba wylać żale, bo żyjecie na blokach i z lenistwa macie wygodę ...

 • ~Arteks 2015-11-07
  18:33:41

  2 0

  @kutas - wybaczam. ;) Ktoś kto nazywa się takim nickiem jak ty nie jest do końca normalny. Osoba która dziedziczy dom i nie chce w niego zainwestować jest pożałowania godna. Bo inni się zapożyczają, kupują domy czy mieszkania na kredyt i jeszcze często inwestują w remont. Jeśli więc ktoś dziedziczy dom i nie stać go na jego ocieplenie czy wymianę źródła ciepła - to czy nie jest to zwykły lewus, który absolutnie nie zasługuje na taki spadek? @piotrek - nie trzeba pracować na kopalni żeby dobrze zarabiać. W naszym regionie oświata, służba zdrowia, transport, energetyka, własny biznes czy produkcja dają ludziom przyzwoite dochody. Nawet strajkujące siostrzyczki z rybnickiego szpitala pokazały pasek z wypłatą 2700 zł brutto. Bieda to była w latach 90. W Polsce jeśli się czegoś nie zabroni to lud jest tak tępy i pazerny, że dla paru groszy nie uszanuje takich wartości jak ochrona przyrody czy powietrza. Pamiętacie jak wyglądały skraje lasów jeszcze kilka lat temu zanim wprowadzono ryczałtowe opłaty za śmieci? To były jedne wielkie śmieciowiska jakie zrobili sobie skąpi ludzie z domów jednorodzinnych. Ustawa załatwiła tą sprawę i teraz trzeba się wziąść za "śmierdziuchów" którzy twierdzą, że ich "nie stać", a nie jest to prawdą. Mam rodzinę która potrzebuje na ogrzewanie nowego, ocieplonego domu o wielkości powyżej 150 kw. - 2500 zł. Dom jest ogrzewany piecem z podajnikiem na eko-groszek. Naprawdę tak tanio! Piec należy w zasadzie tylko doglądać i raz na 2 tygodnie dołożyć worek.

 • ~ 2015-11-07
  20:45:13

  1 0

  @Arteks - zajrzyj w słownik co mój nick oznacza, a i doucz się. A ktoś kto dziedziczy dom, to musi być od razu super bogacz itd ? Jeśli ktoś buduje dom, to MUSI spełnić kryteria wymagane ustawami dotyczące ogrzewania domu, doucz się. Kupujący może, ale nie musi robić remontu CO, to jego sprawa, co on robi, bo to jego pieniądze ! Jedni bardziej zasługują inni mniej, ale to nie oznacza że muszą być lewusami, może się nie opłaca kupować takiego pieca bo jest o wiele droższy przy wymianie i trzeba za dużo instalacji CO wymieniać ? Ogarnij się!

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś szczęśliwy w Wodzisławiu Śląskim i powiecie?
Oddanych głosów: 1243