zamknij

Wiadomości

Czy województwo śląskie zmieni nazwę?

2019-02-20, Autor: Tomasz Raudner

To oddanie sprawiedliwości tej części województwa, która nie ma swojego odniesienia w nazwie czy heraldyce i czuje się dyskryminowana – tak powód petycji o zmianie nazwy województwa na śląsko-małopols

Reklama

Dzisiaj na biurka marszałka województwa śląskiego i wojewody ma trafić petycja Stowarzyszenia Beskidzki Dom w sprawie zmiany nazwy województwa na śląsko-małopolskie.

Skąd taka inicjatywa? - Trzeba skonstatować jedną rzecz – nazwa „województwo śląskie” nie jest adekwatna do ziem wchodzących w skład województwa, ponieważ tylko w połowie jest to Śląsk, w dodatku też niejednolity, bo jest jeszcze Śląsk Cieszyński, który jest osobną krainą, a Górny Śląsk, czyli dawny pruski to też osobna kraina. Z kolei Żywiecczyzna, Ziemia Częstochowska, Zagłębie i okolice Biała to Małopolska - wyjaśnia dr Grzegorz Wnętrzak, sekretarz Stowarzyszenia Beskidzki Dom. I dodaje:

- W związku z tym uważamy, że skoro dobrą tradycją w Europie Zachodniej, na którą często powołują się nasi decydenci jako wzór do naśladowania, są podwójne, czy nawet potrójne nazwy jednostek administracyjnych, które oddają strukturę regionalną, przykładami są Badenia-Wittenbergia, Saksonia-Anhalt, Województwo Śląsko-Morawskie w Czechach czy potrójne nazwy regionów na Węgrzech, to dodanie członu „małopolskie” do nazwy odda stan faktyczny - dodaje dr Wnętrzak.

Autorzy petycji wskazują, że województwo śląskie w obecnych granicach zostało sztucznie stworzone z ziem nie powiązanych ze sobą historycznie czy kulturowo, przeciwnie do Małopolski, która jest wspólnym mianownikiem dla tamtejszych rejonów jak Podhale, Sądecczyzna czy Ziemia Tarnowska. Z drugiej strony nie spodziewają się głosów za włączeniem do nazwy jeszcze członów "zagłębiowskie" czy "częstochowskie". - Województwo śląsko – zagłębiowsko – częstochowsko – małopolskie to byłoby za długie, prawda? Uważamy, że nasza propozycja jest zgrabna i dobrze oddaje historię i tożsamość tych ziem - mówi rozmówca

Czy Waszym zdaniem należy zmienić nazwę województwa na śląsko-małopolskie?

Więcej na ten temat przeczytacie na portalu slaskibiznes.pl

Oceń publikację: + 1 + 8 - 1 - 86

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (3):
 • ~wodzislawianin1 2019-02-20 09:53:59

  z całym szacunkiem, ale ostatnio nie macie o czym pisać? o maturach, o jakiejś bzdurnej propozycji. Zajmijcie się w końcu Wodzisławiem i okolicą bo tematów jest sporo ale na łamach tuwodzisław z każdym dniem coraz gorzej.

  30 3
 • ~Wojciech Kotyla 2019-02-20 10:34:13

  Co się tak dziwisz? Tendecyjne tuwodzislaw najwidoczniej nie ma czego przekopiowac z miejskiej strony i stąd tematy zastepcze. Zmiana nazwy województwa jest tak durna ze szkoda gadać. Wypada mieć nadzieję że nikt tego dalej nie podchwyci

  14 8
 • ~pietruch 2019-02-20 14:26:29

  Zmiana nazwy to idiotyzm. Koledzy, jak Wam nie dopowiadają treści tutaj to zmieńcie stronę na inną, lepszą. Możecie też sami stworzyć taki serwis i normalnie rozjechać wszystkich. Malkontenci, wieczni malkontenci.

  10 6

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy lekcje religii powinny być finansowane przez Kościół?
Oddanych głosów: 220