zamknij

Wiadomości

Dlaczego nie ma nadziei dla marklowickiego „zameczku”?

2014-06-26, Autor: mk
Pochodzący z początku XIX wieku dworek, zwany potocznie zameczkiem to niewątpliwie perełka architektoniczna wyróżniająca Marklowice. Cóż z tego - budynek popada w ruinę i nie ma już dla niego nadziei na uratowanie. Dlaczego?

Reklama

Mieszczący się przy ulicy Wyzwolenia 89 w Marklowicach dworeczek został wybudowany w 1820 roku. Zamieszkiwali go niegdyś właściciele dóbr pszczyńskich. W latach 90. XX w. pełnił funkcję oddziału Urzędu Gminy.

 

Po sprzedaży budynku przez gminę, trafił on w prywatne ręce. W planach było prowadzenie tutaj działalności gospodarczej. Okazało się jednak że zameczek narażony jest na postępujące zniszczenia powodowane przez szkody górnicze. Ostatecznie więc Kompania Węglowa wykupiła nieruchomość od właściciela. I teraz zameczek niszczeje i ulega degradacji.

Czy gminie nie szkoda utraty tej architektonicznej perełki? - Ten budynek tylko z pozoru wygląda dobrze, tak naprawdę wymaga solidnych nakładów finansowych. To ruina, która nadawałaby się na wizytówkę tylko z zewnątrz, a pod względem funkcjonalnym nie nadaje się do niczego - kwituje Tadeusz Chrószcz, wójt Marklowic.
Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 5

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (2):
  • ~wodzislawianin1 2014-06-26 10:18:16

    to chyba warto odkupić budynek i wyremontować panie Chruszcz? Co tam macie w tych Marklowicach lepszego albo starszego?

    21 0
  • ~ 2014-06-26 11:24:54

    @Wodzisławianin1 budynek jest po szkodach górniczych, co najwyżej mogą trzasnąć z zewnątrz tynk(które i tak zaraz szlag trafi) i tyle, w środku zawsze to już będzie ruina. Poza tym budynek należy do kompanii, więc trzeba go odkupić, szczerze wątpię że małe Marklowice mają kasę na odkupienie i remont.

    2 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy najmłodsi uczniowie mogą czuć się bezpiecznie w drodze do szkoły?Oddanych głosów: 120