zamknij

Wiadomości

Przed sądem w Rybniku zapalono znicze. W akcji wzięli też udział wodzisławianie

2017-07-19, Autor: bf, mk

W poniedziałek wieczorem przed Sądem Okręgowym w Rybniku zgromadziła się grupa mieszkańców, również z Wodzisławia Śląskiego. Przed bramą ułożyli zapalone znicze. W ten sposób protestowali przeciwko rządowej ustawie o Sądzie Najwyższym i sądownictwie w ogóle. Na dziś zaplanowano kolejny protest.

Reklama

Cichy protest rozpoczął się o godzinie 21.00. Ponad 30 osób postanowiło przyjść przed budynek SO i położyć przed bramą znicze. Sprzeciwiają się planom obecnego rządu dotyczących ustawie o Sądach Najwyższych i sądownictwie.

- Niezawisłe sądownictwo jest charakterystyczne dla każdego demokratycznego kraju. Jeżeli nie ma trzeciej władzy, to nie możemy mówić o demokracji. Dla nas bardzo ważne jest, by mieć niezależnych sędziów, a obecnie rządzący łamią zasady demokracji w naszym kraju i prawa człowieka – tłumaczyła Mirella Bytnar, działaczka KOD-u i Strajku Kobiet.

Zdaniem Grażyny Graś z SLD, rząd chce obalić konstytucję. Dlatego też zawiązano w poniedziałek koalicję zrzeszająca, w skład której wchodzi Partia Razem i wszystkie organizacje kobiece w Rybniku. - Zapraszamy pozostałych, by do nas dołączyli – zachęcała. W podobnym tonie wypowiadała się Hanna Kustra ze Strajku Kobiet. - Mam nadzieję, ze obywatele złączą się i wspólnie powalczą o wolność. Nie ma podziałów na lepszego i gorszego, jesteśmy jednakowi – powiedziała.

Łukasz Kohut w imieniu zgromadzonych zaapelował do posła PiS Czesława Sobierajskiego, by ten wycofał swój podpis pod ustawą. - Myślę, ze rybniczanie i mieszkańcy Śląska nie chcą, by sądy były upolitycznione. Byliśmy Wczoraj w Warszawie przed Sejmem by zaprotestować przeciwko tym zmianom, które łamią trójpodział władzy. Dzisiaj spotykamy się w tym miejscu – dodał.

Do grupy protestujących dołączył również Krzysztof Dybiec, jako przewodniczący koła Nowoczesnej w Wodzisławiu, towarzyszyły mu żona oraz Zofia Bornikowska. - Odpowiedzialność cywilna podpowiada mi, że trzeba zamanifestować swój sprzeciw odnośnie naruszenia władzy sądowniczej. Mam nadzieję, że podobnie jak w przypadku protestów paliwowych również te protesty odniosą pozytywny skutek - zauważa.

>>zobacz fotogalerię: Cichy protest przed Sądem Okręgowym w Rybniku. Zapalono znicze

Dziś o godz. 21.00 pod rybnickim planowany jest kolejny protest przeciwko upolitycznianiu sądów. Najprawdopodobniej nie zabraknie tam reprezentacji z Wodzisławia Śląskiego.

Dodajmy, że wczoraj prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że nie podpisze ustawy o Sadzie Najwyższym, jeśli jego ustawa zmieniająca ustawę o Krajowej Radzie Sądownictwa nie zostanie podpisana.

A jakie jest Wasze zdanie w tym temacie? Czy rządowa ustawa o sądach faktycznie jest niebezpieczna dla demokracji?

 

Oceń publikację: + 1 + 25 - 1 - 37

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~bagienko 2017-07-19
  14:13:52

  81 57

  Sądy trzeba zreformować, bez dwóch zdań. Musi się skończyć patologia polegająca na tym, że przeciętnego szaraczka za złotówkę pomyłki w zeznaniu podatkowym traktuje się jak przestępcę, a aferzyści, któzy pokradli miliony są bezkarni.
  Ale PiS proponuje lekarstwo gorsze od choroby. Nie może być tak, że o nominacjach sędziowskich będzie decydować tylko jedna partia, a w domyśle wąska grupa trzymająca władzę, która dobierze takich ludzi, którzy będą im pasować. Bo szybko wrócimy do czasów stalinowskich, z pokazowymi procesami.

 • ~auto-bus 2017-07-19
  14:38:21

  13 23

  Nawet mnie nie dziwi, że wodzisławianie jeżdżą protestować do Rybnika. Wodzisław to tak gnuśne miasto, że tu nikomu się nie chce nawet protestu zorganizować. A też sąd mamy

 • ~Maja 2017-07-19
  16:39:04

  @ w pełni popieram reformy sądów jakie chce przeprowadzić PiS, proszę aby garstka odszczepieńców nie wypowiadała się w imieniu mieszkańców Wodzisławia Śl. tylko ewentualnie we wlasnym. Podkreślanie ze to niby mieszkańcy Wodzisławia protestują jest dużym przekłamaniem. W mieście NIKT nie protestuje , bo wszyscy są za reformami sadownictwa . Niesty kilku naczelnych zadymiarzy zawsze jest gotowych do akcji. Bornikowskiej jak ten rząd tak nie pasuje to niech nie lata z wrzaskiem po urzędach za pieniędzmi z 500+ , a ile pobiera pieniędzy każdy potrafi policzyć .

 • ~wokazio 2017-07-19
  19:33:55

  25 9

  Lokalne matoły w akcji...

 • ~Don C. 2017-07-19
  21:03:45

  24 9

  Mnie najbardziej ciekawi czy protestujący kulali się po asfalcie na plecach jak to mają w zwyczaju?

 • ~Piotrek 2017-07-19
  21:38:56

  10 22

  @Don C, przed wejściem do artykułu pomyślałem "pewnie Don będzie prawił o kulaniu"- nie zawiodłeś jak zawsze. Musisz mieć naprawdę smutne życie skoro pamiętasz bzdury, które wydarzyły się długie miesiące temu. Może napisz do (p)osłanki Glenc, żeby pomodliła się o uzdrowienie umysłu dla ciebie?

 • ~Pati_ 2017-07-19
  22:39:59

  5 2

  @ Piotrek- wygląda na to że czy to chłopak czy dziewczyna wszyscy myślą o Donie C

 • ~Dr Svevo 2017-07-19
  22:49:02

  28 3

  Wieś się bawi... Panie Dybiec kończ Pan wstydu oszczedz ! Idź Pan lepiej do Focusa i loda sobie kup i się schłodz !

 • ~orlik 2017-07-19
  23:15:31

  23 7

  W tym miejscu niegdyś zginął wodzisławianin zadźgany przez rybnickich nożowników. Był krzyż z tabliczką ale zniszczono je, kiedy za kasę z waszych podatków budowano sąd okręgowy - by zlikwidować wodzisławski wydział, żeby kasta nie musiała się bujać po prowincji. Żaden z was nie stanął w obronie pamięci zamordowanego ani tego wydziału, nikt nie zapalił mu świeczki ale teraz stajecie w obronie sądów akurat tu, w mieście gdzie wodzisławian się wyzywa od wieśniaków i nienawidzi nawet za tablice rejestracyjne. Gratuluję :P

 • ~wodzislawianin1 2017-07-20
  07:42:58

  24 4

  Gdzie byli ci "wodzisławianie" (chyba tylko z nazwy a nie serca) kiedy przenoszono do Rybnika Sąd? Gdzie byli kiedy pakowało się tam Radio90? Gdzie są teraz jak na naszych oczach zarzyna się wodzisławską stację kolejową na której większość torów jest zamknięta? Gdzie są jak Marszałek Województwa - człowiek z PO - nie chce remontować dróg w powiecie i Wodzisławiu i skreśla Drogę Główną Południową z listy inwestycji a robi drogę Rybnik-Racibórz? Gdzie oni są?! Gdzie protestują w sprawach WODZISŁAWIAN?! Zero lokalnego patriotyzmu!

 • ~Dr Svevo 2017-07-20
  09:36:58

  19 6

  ~orlik i wodzislawianin-podpisuje się pod tym ! Gdzie był wtedy Mister Dybiec i S towarzyszenie Nasz Wodzisław? Zajmujcie się lokalnymi sprawami a nie wielka polityka bo na to jesteście za mali !

 • ~ 2017-07-20
  21:37:14

  6 4

  Droga redakcjo, czy plusy i minusy pod postem Maji to Wasza robota czy hakera.
  Średnio w każdym artykule jest 10, 15 plusów(minusów) a tu siedemset ? Ktoś tu sobie robi jaja.
  A co do protestów, to na tym polega demokracja, że każdy ma prawo do demonstracji. Idźcie i zróbcie demonstrację poparcia dla PIS.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś szczęśliwy w Wodzisławiu Śląskim i powiecie?
Oddanych głosów: 633

Prezentacje firm