Wczoraj na ulicy Bogumińskiej w Wodzisławiu Śl. (DK78), w rejonie przejazdu kolejowego obok cmentarza komunalnego, na kierowców czekał wyjątkowy patrol, składający się z policjantów Komendy Powiatowej Policji, strażaków Komendy Powiatowej PSP oraz pracowników Starostwa Powiatowego. Zatrzymani kierowcy nie musieli się jednak obawiać mandatu czy innej formy kary.
W ramach akcji „Road Safety Day” (Dni bezpieczeństwa na drogach), która jest organizowana w całej Europie podczas Tygodnia Zrównoważonego Transportu, wodzisławscy policjanci i strażacy przeprowadzili pod hasłem „Żyj i pozwól żyć innym” działania, których celem jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a przede wszystkim kształtowanie prawidłowych zachowań użytkowników dróg. Kierowcy mogli wziąć udział w zajęciach z udzielania pierwszej pomocy czy wypróbować narko- lub alkogogle imitujące postrzeganie świata pod wpływem substancji psychoaktywnych. Na wszystkich czekały też broszury informacyjne i edukacyjne, w tym elementy odblaskowe, a także okolicznościowe materiały przygotowane przez wodzisławskie Starostwo. Patrol odwiedził m.in. wicestarosta powiatu wodzisławskiego Tadeusz Skatuła.
Korzystając z okazji, zapytaliśmy policjantów, czy kierowcy chętnie brali udział w akcji.
– Wyszliśmy z założenia, że nauka zawsze się przyda. Kierowcy chętnie zgadzali się na udział w akcji. Po pierwsze dlatego, że mogli się czegoś dowiedzieć. Po drugie nie musieli zapłacić mandatu – podkreślał Piotr Łyczko, zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śl.
Dziś policjanci zatrzymywali kierowców głównie za przewinienia w rejonie przejazdu kolejowego, czyli ignorowanie momentu opuszczania i podnoszenia zapór, wjeżdżanie na przejazd, gdy jeszcze świeciło się czerwone światło. Dodatkowo zwracano uwagę na to, czy kierowcy poruszają się pojazdami z włączonymi światłami.
Co warte podkreślenia, w akcji brali w niej udział nie tylko kierowcy zatrzymywani przez Policję, ale też wielu kierujących pojazdami, którzy z własnej inicjatywy chciało sobie przypomnieć podstawowe zasady pierwszej pomocy itp. Części osób towarzyszyły dzieci. Dla niektórych był to pierwszy kontakt z policjantami i strażakami w życiu.
W krótkim czasie dwóch godzin, w jakim przebiegała akcja, z instruktaży, które prowadzili strażacy, skorzystało kilkanaście osób. Dla niektórych było to duże zaskoczenie, ale też – w ich ocenie – świetna inicjatywa. Doceniali ją zwłaszcza kierowcy spoza naszego regionu, którzy podkreślali, że w swoich miejscowościach o tego rodzaju akcjach nie słyszeli.
A jakie porady ma Policja dla uczestników ruchu drogowego w trudnym okresie jesieni?
– Jesienią zwracamy uwagę przede wszystkim na stan techniczny pojazdów, opony, światła, dostosowanie prędkości do warunków na drodze, zwłaszcza że o tej porze roku bywa ślisko, pada deszcz, zaczęły spadać pierwsze liście, więc to powoduje, że droga hamowania jest dużo dłuższa i to niebezpieczeństwo jest znacznie większe. Trzeba się więc przygotować już teraz do tych warunków jesienno-zimowych – tłumaczy Piotr Łyczko.
A co z pieszymi i rowerzystami?
– Pieszym zwracamy z kolei uwagę na to, aby byli widoczni na drogach. Przy szybko zapadającym zmierzchu czy też dłuższych porannych ciemnościach zalecamy, żeby nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale też w obszarach zabudowanych używali elementów odblaskowych, które teraz są przecież bardzo łatwo dostępne na ubraniach, na obuwiu czy jako akcesoria. W przypadku rowerzystów – podobnie jak z pieszymi – ważna jest ich widoczność, stąd ważne nie tylko odblaski, ale też sprawne oświetlenie roweru. Gdy ktoś korzysta z roweru rekreacyjnie zachęcamy, aby jesienią jeździł po ścieżkach i szlakach rowerowych oddalonych od ruchu drogowego, zwłaszcza tam, gdzie jest on dość intensywny. Mamy przecież piękne trasy w terenach niezabudowanych. Jeśli ktoś wykorzystuje rower do przemieszczania się po mieście, taka osoba w sposób szczególny powinna zadbać o swoją widoczność na drodze, elementy bezpieczeństwa jak kask czy odblaski, a także sprawność swojego roweru – wyjaśnia zastępca naczelnika lokalnej drogówki.
Od początku roku w powiecie wodzisławskim miały miejsce 43 wypadki, w których 47 osób zostało rannych, a 3 zginęły.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
[AKTUALIZACJA] "Czołówka" na Rybnickiej. Ogromne utrudnienia, droga jest zablokowana
10856Zaniedbany pies przez urzędniczkę z Wodzisławia. Chodzi o miasto w woj. świętokrzyskim
8891I znów sprawiliście im radość! Seniorzy z DPS w Gorzycach dostali paczki od Św. Mikołaja [FOTO]
6235Co z ozdobami świątecznymi w Radlinie? Mamy odpowiedź Urzędu Miasta
5333Podatki w Wodzisławiu Śląskim w górę. W 2025 roku zapłacimy więcej
3985Zaniedbany pies przez urzędniczkę z Wodzisławia. Chodzi o miasto w woj. świętokrzyskim
+24 / -3Atak nożownika w Radlinie. Policjanci musieli oddać strzały!
+13 / -0Pościg ulicami Rybnika. Policja zatrzymała wodzisławianina
+12 / -018-latek pędził 111km/h w zabudowanym. Stracił prawko na 3 miesiące!
+9 / -2Ukradł telefon o wartości 4,5 tys. złotych. Policjanci szubko ustalili sprawcę
+6 / -0Coraz mniej chodzi nas do kościoła, na religię. Katolicki instytut przedstawił najnowsze dane. Jak wypada Śląsk?
0Leżał pod drzewem i smacznie sobie spał. Nie potrzebował pomocy, ale trafił do więzienia!
0W czwartek Starostwo Powiatowe czynne krócej
0Zabawił się z policjantami w chowanego. Groził, że coś sobie zrobi
0Czołowe zdarzenie w Radlinie. Kierujący zasłabł za kierownicą
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert