zamknij

Wiadomości

Tyty niezgody w Wodzisławiu

2019-09-03, Autor: ww

Kolejne starcie wodzisławskich radnych z prezydentem Wodzisławia – Mieczysławem Kiecą. Tym razem poszło o tyty, czyli rogi obfitości ze słodyczami dla wodzisławskich pierwszoklasistów.

Reklama

Wczoraj (poniedziałek 2 września) 480 wodzisławskich pierwszoklasistów odebrało Wodzisławskie Tyty Pierwszaka. W szkołach rogi obfitości maluchom wręczali między innymi prezydent – Mieczysław Kieca, jego zastępczyni – Izabela Kalinowska, sekretarz miasta - Zbigniew Gamza oraz skarbnik miasta - Jacek Matyja.

We wręczanie tyt włączyli się też radni. Ale tylko ci z Koalicji dla Miasta. Jak czytamy na stronie internetowej urzędu miasta, sponsorem tyt była jedna z wodzisławskich firm oraz radni: Eugeniusz Chłapek, Jan Czyżak, Jan Grabowiecki, Stefan Grzybacz, Adam Kantor, Eugeniusz Ogrodnik, Grażyna Pietyra, Czesław Rychlik, Ireneusz Skupień i Roman Szamatowicz.

Ta sytuacja oburzyła przewodniczącego rady miasta – Dezyderiusza Szwagrzaka z klubu radnych tworzyMYwodzisław. Jak mówi, całą akcję przeprowadzono za plecami radnych będących w opozycji do prezydenta Kiecy.

- Nie rozumiem dlaczego pozostali radni nie zostali zaproszeni na uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego. Jestem przekonany, że oni również chętnie by się włączyli w sponsoring tyt. Najwyraźniej, pan prezydent i jego radni chcą uprawiać politykę nawet w szkołach. A przypomnę, że Wodzisławskie Tyty Pierwszaka finansowane są nie tylko przez sponsorów, ale i z budżetu miasta

– tłumaczy Dezyderiusz Szwagrzak.

Mateusz Jamioła z Urzędu Miasta Wodzisławia doprecyzowuje, że z budżetu miasta finansowane są same tyty, bez wkładu. Słodyczami wypełniają je sponsorzy.

- Radni Koalicji dla Miasta sami wyszli z inicjatywą bycia sponsorami wsadu do tyt. Zebrali środki i przekazali je jako sponsorzy. Nie pierwszy raz. W minionym roku również część radnych wspomogła Wodzisławską Tytę Pierwszaka

- twierdzi Mateusz Jamioła.

A co Wy sądzicie na ten temat? Kto ma rację w „sporze o tyty”?

Oceń publikację: + 1 + 60 - 1 - 43

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (22):
 • ~odrok 2019-09-03 14:57:07

  Oczywiście rację ma urząd miasta i prezydent. 1 dzień szkoły to idealny moment na pokazanie jak powinna wyglądać współpraca na linii radni-prezydent. Jeśli radni są za prezydentem to dostają możliwość promowania się podczas imprez. Jeśli nie są za prezydentem, to nie biorą udziału, proste? :))

  46 19
 • ~pietruch 2019-09-03 15:16:17

  Najpierw narobią do koryta z którego je Prezydent z ekipą a później chcą być zapraszani przez jedzących do zabaw przy tym korycie :) Proszę Panią, bo myśmy też się chcieli złożyć a nam nikt nie powiedział :) Ja bym ową tytę wręczył jeszcze każdemu z grupy oburzonych :)

  29 25
 • ~krotkielapki 2019-09-03 19:06:56

  @pietruch radnemu króliczkowi i szwagrzakowi to juz lepiej zadnych cukierków nie dawać, spójrz na nich ;) patrz jak im korytko słuzy :)

  18 15
 • ~Wilchwer 2019-09-03 20:46:24

  Tyty to niech sobie sami rodzice przygotowują wg. ich uznania, nie wszystkie jedzą słodycze, no i mają już te +500 +300 na nie

  18 10
 • ~Stanislaw Kramny 2019-09-03 21:17:16

  Brawo Wy

  2 7
 • ~krzoci 2019-09-04 11:30:08

  świetny przykład dla pierwszoklasistów. od pierwszego dnia szkoły uczmy naszych najmłodszych jak można "wadzić" się o wszystko!!!

  13 1
 • ~mnemo 2019-09-05 11:11:15

  Straszne jest to, że każda fajna, dobra inicjatywa tworzona w tym mieście jest opluwana i spłycana do politycznych gierek przez takie kreatury jak szwagrzak i jego przydupasy

  11 12
 • ~Wojciech Kotyla 2019-09-05 20:13:35

  ~mnemo napisz mi który punkt ustawy o samorządzie gminnym nakazuje rozdać tyty? Inicjatywa jest wręcz głupia z kilku powodów 1. To rodzice powinni decydować o tycie i dbać o swoje dzieci urzędnikom w tym przypadku nic do tego. Czekam na wręczenie mundurków szkolnych czy ubrań żeby było jednolicie 2. Nie jest to zadanie własne miasta 3. Za te 4tys z hakiem można naprawdę zrobić ciekawsze sprawy ukierunkowane na większą grupę społeczną. 4. Żaden z radnych póki co nie odważył się odpisać ile kosztował go sponsoring odnoszę zatem wrażenie że to kwota bliska zeru a to już hipokryzja by nazywać się sponsorem

  14 10
 • ~Wojciech Kotyla 2019-09-05 20:17:47

  Teraz oczywiście będą się zasłaniać dobrem dzieci. Miasto to nie firma żeby prezenty rozdawać. Ustawa narzuca konkretne zadania jak wiele osób czeka na ich realizację latami to większość pewnie wie lub kogoś takiego zna

  11 11
 • ~mnemo 2019-09-06 07:08:05

  ~Wojciech Kotyla - Inicjatywa jest jak dla mnie całkiem pozytywna, a nie głupia. ad1. Nie znam ustawy o samorządzie gminnym. Ale jak dla mnie skoro miasto wydało kasę jedynie na same tyty, to nie widzę problemu. Równie dobrze mogli by ją wydać na jakieś ulotki czy inne materialy promocyjne.
  ad.3 Nie wątpię, że miałbyś tysiąc genialnych pomysłów, ale ten też jest całkiem fajny. Ale skoro wiesz lepiej,to pochwal się co ty dobrego zrobiłeś dla miasta poza wiecznym krytykanctwem.
  ad.4 A czemu ktokolwiek miałby ci się spowiadać z tego ile dał na słodycze? To prywatna sprawa sponsorów.

  12 8
 • ~Wojciech Kotyla 2019-09-06 13:39:21

  Mnemo pozostanę przy swojej ocenie, że inicjatywa jest głupia. Naprawdę urząd ma poważniejsze sprawy na głowie, które wynikają z ustawy i narzuconych zadań i to one powinny być priorytetem. Obawiam się jednak, że rozdawnictwo jest dla Ciebie bardziej cenne niż porządnie wykonana robota. 4130zl na 400 tyt z małym jakiej za kawałek papieru? Przepłacone jak cholera. Ciekawe kto zlecenie dostał. Dlaczego zawsze odbijacie piłeczkę "co ty zrobiłeś.." to jest tak prymitywne, że szkoda gadać. Cały aparat urzędniczy jest od tego żeby sprawy mieszkańców były załatwiane. Poczytaj komentarze na FB u Kiecy. Okazuje się,że ludzie czekają latami na chodnik. Takich głupich drobnostek są dziesiątki w każdej dzielnicy. Sponsoring w urzędzie to nie jest prywatna sprawa gdyż to urząd przyjął i powinno to być wykazane.

  8 10
 • ~mnemo 2019-09-07 06:51:17

  A ja będę się upierał, że twoja ocena wynika z krytykanctwa tylko i wyłącznie. Rozdawnictwo mnie nie interesuje, nie korzystam. Ale z tego co widzę po komentarzach na fb to rodzice jednak z tyt zdecydowanie zadowoleni. 4 tysie mówisz przepłacone? Specjalnie wszedłem na allego sprawdzić cenę "tyt" od 5 do 20 zł za sztukę. Uśrednijmy, że jedna pi razy drzwi mogła kosztować dychę. Już ci wychodzi prawie 5 k. za 480 tyt. Więc o jakim przepłaceniu ty mówisz? Przypuszczam, że kasa na to idzie z promocji, albo innego funduszu reprezentacyjnego. W skali miasta to żadne pieniądze. A pytanie "co ty zrobiłeś?" jest bardzo na miejscu. Malkontentów, którzy siędzą przed klawiaturą i krytykują jest mnóstwo, geniuszy którzy widzieli by to lepiej też pełno, mało tylko takich, którzy robią coś pozytywnego. A jak już się znajdą jak z tytami to zjawia się taki szwagrzak albo kotyla.

  8 6
 • ~Wojciech Kotyla 2019-09-07 07:57:23

  ~mnemo uśredniona cena to trochę uproszczone podejście mające na celu znaleźć argumentację co do ceny. raz, że 480 tyt to cena hurtowa a ta rządzi się innymi zasadami, dwa tyta ma konkretne parametry średnicy/wysokości. wówczas możesz się bawić w porównania. prosty nadruk nie ma większego znaczenia bo realnie jest bardzo tani, a z takim mamy do czynienia. ktoś mi jednak powiedział (urzędnik) że cena do urzędu to na ogół x2 z odpowiednim bonusem dla zamawiającego. ile w tym prawdy to już inna kwestia. formalnie prawnie, oferta jest ofertą. wszyscy są kryci, a elektronicznych licytacji ofert pewnie długo nie doświadczymy w urzędach bo jak to powiedział jeden z właścicieli firm współpracujących z urzędem - zadzwonili do mnie z urzędu, że przebili mi ofertę to musiał dać 100 więcej żeby nikt mi nie wszedł na rynek. zgodzę się z tym skąd idzie kasa bo w żaden inny sposób nie można jej ująć inaczej w kwalifikacji wydatków. kiedyś urzędnik mi powiedział, że jak nie wiesz jak coś ugryźć by wydać pieniądze to nazwij to 'promocją' - tylko co tu promujesz i kto jest jej odbiorcą w tym przypadku? naciąganie rzeczywistości do granic absurdu. większość ludzi nie zwraca na to uwagi bo cieszą się jak małe dzieci, że mogą coś dostać i władza o nich myśli. może i jest to miłe ale w przypadku wydatków nieracjonalne. i urząd to nie firma, która może sobie szastać kasą. nie chodzi o małą kwotę ale zasadę. poza tym z tych małych kwot w skali roku robi się większa kasa. wtedy punkt widzenia może się znacząco zmienić patrząc na wieloletnie zaniedbania i ciągły argumnet nie ma pienędzy. dlatego moja ocena wynika z racjonalnego podejścia do rzeczywistości i zadań jakie ma miasto. prawo do wypowiadania swojej opinii ma każdy i nie ma to nic wspólnego z krytyką czy byciem malkontentem czy robienia coś dla "miasta". po to wybierana jest władza by ta robiła jak trzeba i co trzeba. zatem urząd niech robi to co wynika z zadań wynikających z ustawy bez odwlekania spraw latami. ps. zapomniałeś czy celowo pominąłeś wątek - Sponsoring w urzędzie to nie jest prywatna sprawa gdyż to urząd przyjął i powinno to być wykazane?

  6 7
 • ~Wojciech Kotyla 2019-09-07 08:10:27

  Co do Szwagrzaka to zapytam kto jest ważniejszy Przewodniczący Rady Miasta czy radny "sponsor" ?

  5 8
 • ~mnemo 2019-09-07 08:42:36

  ~Wojciech Kotyla - nie znam wymiarów tyt więc stąd uproszczenie, tak czy siak ich cena pozostaje dla mnie w normie biorąc pod uwagę realia rynku. Uproszczenie i tworzenie spiskowych teorii to dla mnie gadanie, "coś ktoś mi gdzieś powiedział, ale i tak nie wiem czy to prawda" ale z góry zakładasz, że urząd to złodzieje i "hur dur bioro moje piniondze".
  Nie wiem czy słyszałeś o czymś takim jak "promocja wewnętrzna" i w tym wypadku cała ta akcja się w to zgrabnie wpisuje. Bardzo niewielkim kosztem zresztą. Między innymi dzięki takim zagraniom tworzy się pozytywny wizerunek miasta i pozytywny lokalny patriotyzm. Spójrz sobie na fb miasta i kiecy, ilu ludzi piszę i mówi, że jest dumnych ze swojego miasta.
  W ostatnich latach Wodzisław pięknieje i mnóstwo ludzi to widzi, więc nie przesadzaj z tymi zaniedbaniami, zawsze będzie coś do zrobienia. Ja trochę jeżdżę po Polsce i poważnie, nie mamy się czego wstydzić na tle innych miast.

  9 7
 • ~mnemo 2019-09-07 08:50:33

  ~Wojciech Kotyla - co do szwagrzaka, jak dla mnie to nic nie warty pieniacz,który znalazł się w tym miejscu dzięki przypadkowi. Spójrz w sprawozdania wyborcze. Zaglosowało na niego jakieś 240 osób!!! Co to jest? A gość zachowuje się jakby został księciem na zamku. Nie wiem czy wiesz ale funkcja dyrektora pralni, którą on pełni to też była niezła afera swego czasu. Na stanowisko bez żadnego konkursu wsadził go teść, ówczesny starosta. Gość nic w życiu nie robił, z zawodu dyrektor z nadania.

  11 6
 • ~Maja 2019-09-08 07:14:18

  @mnemo „W ostatnich latach Wodzisław pięknieje i mnóstwo ludzi to widzi, więc nie przesadzaj z tymi zaniedbaniami,....”

  Gratuluje dobrego samopoczucia ;)

  Ha ha ha

  7 8
 • ~Wojciech Kotyla 2019-09-08 23:12:59

  ~mnemo lubisz upraszczać sprawy to głębsza dyskusja nie ma sensu. realia rynku detalicznego nie są realiami rynku hurtowego. pomijasz wątek sponsoringu przez radnych. tak jakby tego tematu nie było za to próbujesz mnie zbyć upiększającym się wodzisławiem. nie rozumiejąc najwyraźniej, że dbanie o infrastrukturę to m.in. zadania miasta i nikt tu nikomu łaski w tej kwestii nie robi. zaniedbań jest sporo - pewne pierdoły, trwają latami, choć nie powinny, ale lepiej przecież pierwszakom dać tyty i nazwać to wewnętrzną promocją. i rozumiem, że one się cieszą, bo każde dziecko się ucieszy ale dorośli już nie rozumieją jak można ich zbywać latami obiecując różne rozwiązania tematu, których rozwiązanie nie następuje. na konkurencyjnym portalu masz fajny komentarz "Na cmentarzu nie ma się jak polansić po wykonanej robocie. Wizerunkowo korzystniejsze były tyty dla pierwszaków." i tak z wieloma sprawami. nie wytkniesz to nikomu to nie przeszkadza. i za każdym razem jest "wiemy o problemie, pracujemy nad jego rozwiązaniem" to jasno pokazuje, że urząd i wszelkie jednostki mu podlegające nie działają jak trzeba. był też wątek o światłach na cyganku. fb miasta czy kiecy nie jest odzwierciedleniem rzeczywistych poglądów bo te nieprzychylne są po prostu usuwane. jeśli podoba ci się sfałszowany obraz rzeczywistości to proszę bardzo. Komunikacja publiczna leży a przynajmniej od wielu lat jest stagnacja w tym temacie. Brak realnej integracji z gminami ościennymi a to jest klucz do dobrej komunikacji. O ograniczaniu kursów poza godzinami szkoły nie wspomnę. Proponuję zrobić eksperyment ok. 800tys jakie idą na promocję miasta przekazać bezpośrednio na zadania miasta bez jego promowania. Wówczas wizerunek miasta będzie o wiele bardziej pozytywny. Na dziś wyjdzie ponad 1mln na dzielnicę (dzieląc sumę przez liczbę dzielnic) - przez te wszystkie lata tyle uciekło dzielnicom . Upraszczając 800tys przy obecnym podziale podwoi praktycznie budżety rad dzielnic jakie miały jeszcze kilka lat temu. Ciekaw jestem co ludzie wybiorą rozdawnictwo pod publikę czy realne działania?

  4 4
 • ~Wojciech Kotyla 2019-09-08 23:23:07

  Dyrektor z nadania? Daleko nie trzeba szukać - Kalinowska osoba powołana na stanowisko zastępcy prezydenta, a reputacja wątpliwa bo jednak z wyrokiem na karku - wszak sama przyznała się na podrobienie podpisu. Powołanie takiej osoby na stanowisko tak ważne z punktu widzenia zaufania publicznego jest potężną pomyłką w tak krótkim okresie czasu. Pytanie co ma większy kaliber ;-) Ogrodnik też przecież dostał stołek w urzędzie po znajomości choć można było zrobić konkurs, ale wówczas kolega mógłby się nie dostać. Zrobiono za to konkurs na mało istotne stanowisko asystenta Prezydenta. O zleceniu projektu placu zabaw "synowi naczelnika Kuleja" też może warto wspomnieć? I tak możemy mnożyć obaj. Co do wyniku wyborczego masz go tutaj https://wybory2018.pkw.gov.pl/pl/geografia/241504#results_elect_council

  ułóż sobie procentowo wyjdzie, że Szwagrzak uzyskał więcej głosów od Kalinowskiej pod kątem okręgu wyborczego z których startowali.

  5 4
 • ~Wojciech Kotyla 2019-09-08 23:24:38

  Co do cen to jeszcze można podać przykład zakup słodyczy z zamkowej do urzędu po wyższej cenie niż sklep ma w detalu. Prawda, że fajnie? Są na to dokumenty żebyś nie pisał, że ktoś komuś coś powiedział ;)

  4 3
 • ~Marzena Ogórek 2019-09-09 17:17:11

  Są tyty źle, nie ma , jeszcze gorzej. W szkole nr 5 , był zakaz przynoszenia własnych i jak dla mnie super. Wszystkie dzieci dostały to samo, a że były wyjątki? No cóż , niektórzy nie przyswajają

  1 3
 • ~Marzena Ogórek 2019-09-09 17:41:15

  Są tyty źle, nie ma , jeszcze gorzej. W szkole nr 5 , był zakaz przynoszenia własnych i jak dla mnie super. Wszystkie dzieci dostały to samo, a że były wyjątki? No cóż , niektórzy nie przyswajają

  2 3

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Na kogo zagłosujesz w II turze wyborów?
Oddanych głosów: 581