zamknij

Wiadomości

Wodzisław: prezydent chce nowych autobusów, radni oszczędności

2018-12-17, Autor: Mateusz Szumilas

Nadal nie wiadomo jak będzie wyglądać komunikacja miejska w Wodzisławiu po nowym roku. Prezydent Mieczysław Kieca oczekiwał od radnych zwiększenia budżetu na komunikację o 4 miliony złotych w ciągu 5 lat. Radni nie zgodzili tłumacząc m.in. , że Wodzisławia nie stać na kupno nowych autobusów. Przewoźnik - Andrzej Kłosok przestrzega samorządowców, że bazowanie na starym taborze to tylko pozorne oszczędności.

Urząd miasta kilka tygodni temu przeprowadził przetarg na obsługę komunikacji miejskiej w latach 2019 - 2024. W specyfikacji przetargowej magistrat założył wypuszczenie na trasy 9 całkowicie nowych, niskopodłogowych autobusów. Jedyną ofertę złożyła firma Kłosok - ta sama, która obsługuje komunikację w Wodzisławiu obecnie. Problem w tym, że Miasto zarezerowało na ten cel 13,6 mln złotych, a oferta firmy Kłosok opiewa na 17,69 mln złotych.

Reklama

- Koszty pracy, opłat ekologicznych i paliw wzrosły tak bardzo, że niemożliwe było zaproponowanie niższej ceny - tłumaczy właściciel firmy - Andrzej Kłosok.

Pomimo przekroczenia zaplanowanej w budżecie kwoty prezydent Mieczysław Kieca chciał rozstrzygnąć przetarg. Na sesji rady miasta (5 grudnia) poprosił radnych o zwiększenie budżetu na komunikację na okres 5 lat. Nie zgodzili się na to radni koalicji  Prawa i Sprawiedliwości, Wspólnoty Samorządowej, Zgody i Rozwoju, Głosu Pokoleń oraz Wodzisław 2.0.

Radni wytknęli prezydentowi zbyt późne rozstrzygnięcie przetargu. Opowiadają się za ogłoszeniem nowego przetargu zakładającego kursowanie w Wodzisławiu używanych pojazdów, co - ich zdaniem - zmniejszy wydatki na komunikację. 

Prezydent Kieca wskazuje, że wymiana taboru na nowy to warunek konieczny, by rozwijać komunikację miejską i zwiększyć komfort pasażerów.

By przekonać radnych do inwestycji w nowe autobusy firma Kłosok w miniony piątek podstawiła pod urząd miasta niskopodłogowy autbous marki BMC. Dokładnie taki, jaki miałby jeździć od nowego roku po ulicach Wodzisławia. Pojazd spełnia normy euro 6, wyposażony jest w klimatyzację i ładowarki USB. 

Podczas rozmów z urzędnikami, radnymi i dziennikarzami Andrzej Kłosok przekonywał, że rezygnacja z kupna nowego taboru nie spowoduje takich oszczędności jakich oczekują radni. - Nowe autobusy są tańsze w użytkowaniu, mają dwuletnią gwarancję. To pozytywnie wpływa na kalkulację cen przetargowych - argumentował Andrzej Kłosok.

Andrzej Kłosok dodaje, że nie wyobraża sobie dalszego użytkowania wysłużonych, 10-letnich autobusów. Co zrobi jeśli Miasto dalej będzie chciało obsługiwać nimi komunikację. - Jeszcze nie wiem co zrobię jeśli taka propozycja się pojawi - mówi.

Mieczysław Kieca zapowiada, że nie odpuści i będzie próbował przekonać radnych do modernizacji taboru. Na swoim facebooku napisał, że na najbliższej sesji rady (19 grudnia) zaproponuje nowe propozycje sfinansowania wydatków na komunikację. "W najbliższą środę, podczas kolejnej sesji Rady Miejskiej, omówię rozwiązania pozwalające na uruchomienie odświeżonej komunikacji miejskiej za kilka tygodni. Mam wielką nadzieję, że znajdziemy porozumienie, a mieszkańcy Miasto Wodzisław Śląski będą mieli takie możliwości podróżowania, na jakie zasługują" - napisał prezydent.

A co Wy sądzicie na ten temat? Co powinny zrobić władze Wodzisławia?

Zobacz galerię

Oceń publikację: + 1 + 25 - 1 - 17

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~ 2018-12-17 10:58:37

  święty czas na zmianę taboru!!! To już są stare "łupy" które jeżdżą po naszych drogach. Różnica w Euro 3 i 4 a euro 6 jest ogromna, mało mamy zanieczyszczonego powietrza? Popieram inicjatywę Pana Prezydenta.

  17 17
 • ~odrok 2018-12-17 11:10:37

  Czy to artykuł sponsorowany UM? gdzie są opinie radnych?

  21 9
 • ~pietruch 2018-12-17 13:05:29

  Autobusy są zdezelowane, są kiepska wizytówką i powinny być zmienione!

  11 14
 • ~Don C. 2018-12-17 15:07:56

  Na terenie miasta jest wielu przewoźników także kilka nowych autobusów niczego nie zmieni. Jeśli Kowalskiego czy Nowaka nie stać na nowy pojazd to kupuje 5 czy 10 letni. Tak samo powinno być w tym przypadku. Także radni postąpili absolutnie dobrze że nie zgodzili się na fanaberie i kolejne grube miliony wyrzucone w błoto.

  13 17
 • ~vladislav 2018-12-17 15:57:29

  Zgodnie z sugestią Dona proponuje zebrać z 15 autobusów ze szrotu. To dopiero będą oszczędności, a wygoda i bezpieczeństwo pasażerów ?
  A kto by się tym przejmował jak można dowalić Kiecy.

  14 13
 • ~Piotrek 2018-12-17 19:55:14

  Prawda jest taka, że Kieca nie ma kompletnie zielonego pojęcia o komunikacji miejskiej. Z jego inicjatywy Wodzisław wyszedł z MZK, rzekomo miało być lepiej, miasto miało mieć większy wpływ na komunikację miejską i jakość, a od 6 lat nie da się normalnie jeździć po mieście. No chyba, że jesteś emerytem to akurat w sam raz komunikacja dla ciebie. Poziom jest żenujący, nie można dojechać do wielu miejsc w Wodzisławiu, nie wspomnę nawet o tym, że nie można dojechać do innych miast jeśli nie chce się korzystać z MZK.
  Zresztą, wielkie oszczędności zlecić komunikację jakiemuś przedsiębiorstwu. W dłuższej perspektywie czasu kompletnie nieopłacalne, i miasto powinno mieć własną jednostkę i własne autobusy.
  MZK nie bylo idealne, ale jeździło.

  18 13
 • ~Wojciech Kotyla 2018-12-18 00:57:30

  O jakiej jakości mówi kieca skoro w 2013 w przetargu była mowa o 2.5mln wozokilometrow które obsługiwało 8 autobusów, a w 2018 mowa jest o 1,932mln wozokilometrow obsługiwanych przez 11autobusow. Część z niech to rezerwa ale dziwnie to wygląda, że kilometrów mniej a autobusów więcej i to rzekomo nowych czyli mniej awaryjnych. Niech mi to ktoś racjonalnie wytłumaczy

  16 5
 • ~vladislav 2018-12-18 16:04:44

  Odłączenie się od MZK to była jedna z lepszych decyzji. Oczywiście można mieć inne zdanie, ale trzeba mieć minimum wiedzy o czym się pisze. Ile do strat MZK dopłacały miasta, jaka była jakość usług itd...
  MZK tak świetnie działało, że nawet Jastrzębie które nim rządziło utworzyło PKM Jastrzębie, a Prezydent Jastrzębia wydawała oświadczenia krytykujące działalność MZK.
  Ale przecież aby dowalić Kiecy to trzeba chwalić MZK.

  9 9
 • ~Don C. 2018-12-18 21:10:48

  @vladislav- miasto jest takie bogate że ma być drożej niż w Katowicach?Proste pytanie.

  4 5
 • ~vladislav 2018-12-19 14:00:07

  Proste pytanie ? Ale co ma być droższe niż w Katowicach ? Cena autobusu, ceny biletów, roczna cena transportu ?

  2 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś za tym, by nauczyciele nie mogli strajkować?
Oddanych głosów: 246