Prawie 86 milionów złotych to wartość inwestycji, jakie w tym roku były realizowane w Jastrzębiu-Zdroju.
ZobaczPrezentujemy Wam krótką kronikę pandemii. Jej głównymi bohaterami są pracownicy wodzisławskiego szpitala, którzy codziennie zmagają się z niebezpieczeństwem choroby i cierpieniem chorych.
ZobaczII Edycja Zawodów Pływackich z okazji Dnia Niepodległości Polski w Radlinie już za nami. To nie tylko wydarzenie sportowe i adrenalina na najwyższym poziomie, ale to również dzień, w którym przeprowadzana jest zbiórka pieniędzy na rzecz Fundacji Iskierki wspierając Śląskie Oddziały Onkologii Dzięcięcej.
ZobaczPo zdjęciu środkowej części "starego wiaduktu" prowadzone były prace związane z budową murów oporowych (z jednej i drugiej strony) . Tak jak pisaliśmy - to ogromnie czasochłonna czynność, bo wymaga odpowiedniego utwardzenia gruntu i - niestety - może być wykonywana tylko wtedy, gdy... nie pada. Wszystko po to aby nowy obiekt był stabilny i maksymalnie bezpieczny. Powstały już fundamenty pod nową "część środkową" wiaduktu oraz wsporniki pod przyszłe chodniki. Tak wyglądało ostatnie wylewanie betonu pod nową część:
ZobaczWczoraj kokoszyczanie mogli uczestniczyć w symbolicznym odsłonięciu nowej rzeźby Kokoszyckie Kwiaty Kultury. Dzieło cieszy oko i zwraca uwagę przejezdnych na ul. Młodzieżowej. Autorem jest wodzisławski rzeźbiarz Zygmunt Łaciok. Warto dodać, że pomysłodawcami i fundatorami rzeźby są Zygmunt Łaciok i radny miejski, kokoszyczanin: Eugeniusz Chłapek.
ZobaczNajwiększe problemy i powody opóźnień chyba już za nami - taki wniosek płynie z obserwacji kolejnych posunięć w realizacji inwestycji budowy nowego wiaduktu w Radlinie. Po udanej akcji zdejmowania belek ze środkowej części wiaduktu kontynuowane są prace związane z budową ścian oporowych z gruntu zbrojonego. To bardzo pracochłonna czynność, wymagająca bardzo dużego czasu na ustabilizowanie się gruntu. Tak, aby nowy wiadukt mógł być w pełni bezpieczny.
Przypomnijmy: firma wykonująca zadanie najpierw zaczęła budowę ścian oporowych z gruntu zbrojonego z obydwu stron przyszłego wiaduktu (od strony boiska i od strony wjazdu z ul. Rybnickiej). Po ustabilizowaniu się gruntu na nową, świeżo wybudowaną część wjechał ciężki sprzęt, by móc zdemontować pozostałość na środku dawnego wiaduktu. Teraz prace z bocznymi ścianami są kontynuowane, tak aby móc połączyć powstałe elementy.
Nowy wiadukt będzie się znacząco różnił od swego poprzednika. Stary, trójprzęsłowy obiekt zastąpiony zostanie obiektem jednoprzęsłowym o rozpiętości 17,7 m. W miejscu istniejących przęseł skrajnych zostały już wykonane wspomniane wcześniej ściany oporowe z gruntu zbrojonego. Zmianie ulegnie również standard poruszania się. Jezdnia zachowa szerokość 6 metrów. Z kolei chodniki zostaną poszerzone do 2 metrów szerokości. Po obu stronach jezdni pojawią się bariery energochłonne. Prace zakończą się prawdopodobnie wiosną przyszłego roku.
Przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska - Jerzy Gorzelik odpowiadał na pytania o przyszłość śląskiej tożsamości i dalsze losy Śląskiej Partii Regionalnej.
ZobaczW filmie „Jestem EKO. Dobre praktyki w walce ze smogiem” pokazujemy przykłady konkretnych inwestycji ekologicznych zrealizowanych przez mieszkańców województwa śląskiego. Dzielą się oni swoimi refleksjami na temat używania: ciepła systemowego, ogrzewania na gaz, ogrzewania elektrycznego czy pompy ciepła. Dofinansowano z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
ZobaczLegendarny Kosmiczny Mecz to sportowe starcie Kabareciarzy i Przyjaciół oraz Gwiazd Sportu. Całkowity dochód z imprezy, jak co roku, zostanie przekazany na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
ZobaczProjekt „Od węgla do stali” to filmowa podróż przez historię zakładów Jastrzębskiej Spółki Węglowej i firm z Grupy Kapitałowej JSW. W kolejnych odcinkach pokażemy i opowiemy m. in. czym różni się węgiel koksowy od węgla energetycznego oraz w jaki sposób jest przetwarzany i co z niego produkujemy. W pierwszym odcinku opowiemy - jakie skarby skrywa Jastrzębska ziemia. Zapraszamy do oglądania!
Zobacz