zamknij

Wiadomości

Izabela Kalinowska nowym zastępcą prezydenta Wodzisławia

2018-03-22, Autor: tora

Mieczysław Kieca powołał II zastępcę prezydenta. Stanowisko objęła Izabela Kalinowska, dotychczasowa szefowa biura Izby Gospodarczej w Wodzisławiu Śląskim.

W nowej roli zastępcy prezydenta Izabela Kalinowska zadebiutuje 3 kwietnia. Będzie nadzorować realizację zadań miasta dotyczących m. in. ochrony zdrowia, pomocy społecznej, wspierania rodziny i polityki prorodzinnej, kultury, sportu oraz współpracy i działalności na rzecz wodzisławskich organizacji pozarządowych. Drugi zastępca pokieruje całością zadań wykonywanych przez Wydział Spraw Obywatelskich, Biuro Kultury, Sportu i Zdrowia oraz większość miejskich jednostek.

Reklama

- Decyzja o powołaniu Izabeli Kalinowskiej na stanowisko zastępcy prezydenta została podjęta z uwagi na jej doświadczenie połączone z bardzo dobrą znajomością problematyki samorządowej, obejmującej zadania realizowane zarówno w Urzędzie Miasta, jak i innych jednostkach organizacyjnych miasta, a także odpowiednie przygotowanie merytoryczne i wykształcenie – mówi Anna Szweda-Piguła, rzecznik prasowy UM Wodzisławia Śl.

Izabela Kalinowska ukończyła Wydział Prawa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Jest mediatorem sądowym Polskiego Centrum Mediacji. Dotychczas pełniła także funkcję dyrektora Biura Izby Gospodarczej w Wodzisławiu Śląskim oraz wiceprezesa Wodzisławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Od 2010 r. sprawowała funkcję radnej Rady Miejskiej Wodzisławia Śląskiego. W obecnej kadencji była członkiem Komisji Oświaty, Kultury i Sportu oraz przewodniczącą Komisji Budżetu.

Przypomnijmy, że kiedy ze stanowiskiem żegnała się Barbara Chrobok obejmując funkcję prezesa w spółce Domaro wszystkie działy po zastępczyni przejął Mieczysław Kieca. Mówił jednocześnie, że nie ma jeszcze decyzji, co ze stanowiskiem II zastępcy i że będzie tę kwestię rozważał. Jak widać szybko doszedł do wniosku, że drugi zastępca jest niezbędny.

Czy uważacie, że powołanie Izabeli Kalinowskiej na stanowisko zastępcy prezydenta to dobra decyzja Mieczysława Kiecy?

Oceń publikację: + 1 + 40 - 1 - 117

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (20):
 • ~cyklista 2018-03-22 13:15:13

  Swietna decyzja i zycze powodzenia! Bylo by idealnie gdyby Pani Kalinowska ogarnela temat zieleni i estetyki naszego miasta.

  18 43
 • ~Dr Svevo 2018-03-22 14:33:52

  Niech mi ktoś powie że dzisiaj jest 1 kwietnia bo inaczej się załamie ! Radna z wyrokiem sądowym i poparciem na poziomie kilkudziesięciu głosów zostaje zastępcą prezydenta ?

  52 13
 • ~right 2018-03-22 14:53:47

  To kpina - czy zatrudnienie osoby z wyrokiem sądowym nie kłóci się z prawem pracy? (art. 6 ust. 3 i 4 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych).

  46 12
 • ~vladislav 2018-03-22 14:59:41

  A za co ten wyrok ?

  1 20
 • ~Hzyk 2018-03-22 15:31:17

  No właśnie, o co chodzi z tym wyrokiem? Ktoś zna szczegóły?

  1 16
 • ~kino_pegaz 2018-03-22 15:47:51

  Wpiszcie sobie Państwo w wyszukiwarkę imię i nazwisko tej Pani z dopiskiem "wyrok sądowy". Wasza ciekawość zostanie zaspokojona ;-)

  30 9
 • ~Don C. 2018-03-22 16:39:34

  Osobiście obstawiałem inną znajomą prezydenta jednak jak widać pojechał po bandzie na maxa...

  27 8
 • ~Don C. 2018-03-22 16:41:38

  Wklejam cytat : "W wydziale karnym Sądu Rejonowego w Gliwicach zapadł prawomocny wyrok wobec Izabeli Kalinowskiej podejrzanej o przedłożenie w 2013 r. w sądzie wniosku o zmianę danych w KRS Stowarzyszenia Nasz Wodzisław, z podrobionym przez siebie podpisem byłej już prezes tego stowarzyszenia, Marleny Toman. Oskarżona była więc o przestępstwo z art. 270 par. 1 kk, zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności bądź jej pozbawienia na okres od 3 miesięcy do 5 lat. "

  29 5
 • ~Piotrek 2018-03-22 17:53:06

  Kieca to niech sobie już kupi łopatę i zacznie kopać polityczny grób. Ten człowiek już kompletnie stracił kontakt z rzeczywistością i nie wie co robi.

  35 8
 • ~Piotrek 2018-03-22 17:55:31

  Co do wyroku, pewnie już dawno zatarty. Ale to już nie o to chodzi, chodzi o to, że jak ktoś pomyśli o pracy z Kalinowską to mu flakami przewraca. Każdemu to babsko dało się już w znaki. Z góry serdecznie współczuję innym urzędnikom, którzy z nią będą pracować.

  56 7
 • ~mwh 2018-03-22 19:45:55

  Kieca to jest żałosne. Wolę już Darka Prusa czy kogokolwiek innego, bo ta nominacja to żenada na całego. WSTYD.

  24 13
 • ~Andrzej Kłosok 2018-03-22 20:57:43

  Gratuluje powołania i szkoda że kadencja się kończy. Może Ci Państwo którzy tak często komentują wydarzenia w naszym Mieście przedstawili się z imienia i nazwiska.Czyżby brak odwagi ?

  19 30
 • ~vladislav 2018-03-22 22:01:00

  Za zapytanie za co ten wyrok dostałem 10 minusów. To naprawdę zabawne.
  @Don dzięki za info.

  15 3
 • ~Izabela Kalinowska 2018-03-22 23:03:09

  W wydziale karnym Sądu Rejonowego w Gliwicach zapadł prawomocny wyrok wobec Izabeli Kalinowskiej podejrzanej o przedłożenie w 2013 r. w sądzie wniosku o zmianę danych w KRS Stowarzyszenia Nasz Wodzisław, z podrobionym przez siebie podpisem byłej już prezes tego stowarzyszenia, Marleny Toman. Oskarżona była więc o przestępstwo z art. 270 par. 1 kk, zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności bądź jej pozbawienia na okres od 3 miesięcy do 5 lat.

  Sąd w wyroku warunkowo umorzył postępowanie karne na okres jednego roku próby. Jednocześnie orzekł wobec podejrzanej 1500 zł świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej oraz obciążył kosztami łącznej wysokości 130 zł.

  Umorzenie jak szansa

  Co oznacza ten wyrok? Warunkowe umorzenie postępowania jest środkiem nazywanym fachowo probacyjnym. - Nie jest to wyrok skazujący i sąd nie uznaje oskarżonego winnym popełnionego przestępstwa. Oskarżony nie jest w takiej sytuacji osobą karaną. Niezależnie jednak od tego warunkowe umorzenie postępowania możliwe jest tylko wtedy, gdy wątpliwości nie budzi ani sprawstwo, ani wina oskarżonego. Świadczenie pieniężne orzeczone wyrokiem nie jest karą - wyjaśnia sędzia Piotr Mika, wiceprezes Sądu Okręgowego w Gliwicach. Będąc osobą niekaraną Izabela Kalinowska nie traci więc mandatu radnej miejskiej.

  Na stronie kancelarii Żakiewicz Adwokaci czytamy, że warunkowe umorzenie zakłada poddanie sprawcy przestępstwa próbie. Jest więc swoistą szansą dla sprawcy. Aby warunkowo umorzyć postępowanie muszą zaistnieć przesłanki określone w art. 66 Kodeksu Karnego, czyli: jeżeli wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne, okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości, a postawa sprawcy nie karanego za przestępstwo umyślne, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że pomimo umorzenia postępowania będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa. Sąd w swoim sumieniu ocenia, czy te przesłanki zachodzą i umarza warunkowo, bądź nie. Jeśli wodzisławianka przejdzie pomyślnie próbę, umorzenie warunkowe przekształci się w umorzenie ostateczne. Aby wyrok nie był zupełnie bezbolesny dla podejrzanego, sąd może obciążyć różnymi obowiązkami, np. świadczeniem pieniężnym. I w przypadku sięgnął właśnie po obciążenie zapłatą 1500 zł na rzecz funduszu.

  Sąd zbyt łagodny?

  - Wyrok jest dla mnie zbyt łagodny. Poza tym sprawa ma kontekst moralny. Wiem, że pani Kalinowska według prawa jest niekaralna, ale czy taka osoba może być radną, przewodniczącą komisji budżetu? - zastanawia się Marlena Toman. - Ona jest prawniczką. To nie jest prosta kobieta ze wsi, która nie wiedziała co robi. To były dokumenty o wyższej poufności adresowane do sądu - dodaje.

  Kac moralny z innego powodu

  Co na to Izabela Kalinowska? - Cała ta sytuacja jest dla mnie trudna – ponieważ faktycznie popełniłam błąd podpisując się za panią Toman - jednak mój kac moralny wynika z zupełnie innego powodu- faktu, iż zrobiłam to na prośbę byłej prezes („Iza- proszę podpisz to, bo ja nie zdążę wrócić do Wodzisławia”) - nie zmienia to oczywiście kwalifikacji prawnej czynu. Niemniej trochę przykre jest, iż osoba którą znam kilkanaście lat okazała się tak wyrachowana, to przestroga dla mnie na przyszłość – mówi Izabela Kalinowska.

  Przypadkowe odkrycie

  Marlena Toman mówi, że na sfałszowanie swojego podpisu natrafiła przypadkiem, na przełomie listopada i grudnia zeszłego roku, kiedy już po odsunięciu od władzy w stowarzyszeniu, przeglądała w sądzie jego dokumenty. Zgłosiła sprawę na policję i ta z urzędu wszczęła postępowanie o fałszowanie dokumentów. Z tego też względu Marlena Toman nie była stroną w sprawie. Nie miała więc możliwości odwołania się od wyroku. Rozesłała jednak do radnych list z dołączoną kopią wyroku domagając się reakcji. Reakcji żadnej jednak nie było, bo nie było podstaw. Przewodniczący rady Jan Grabowiecki konsultował się w tej sprawie z radcą prawnym. - Co do aspektu moralnego sprawy nie mam zdania - dodaje przewodniczący rady.

  Walka o władzę

  Wyrok jest pokłosiem ciągnącej się od kilku lat, a zakończonej w 2015 r. wojny o władzę we wpływowym Stowarzyszeniu Nasz Wodzisław. Z tego stowarzyszenia wywodzą się m.in. prezydent Mieczysław Kieca czy radna Izabela Kalinowska. Marlena Toman, która była prezesem od założenia stowarzyszenia twierdzi, że od dłuższego czasu trwały próby odsunięcia jej od władzy, ponieważ krytykowała poczynania prezydenta i jego radnych. - Stowarzyszenie miało być apolityczne, a tymczasem oni zrobili sobie z tego przybudówkę dla Platformy Obywatelskiej. Jak PO była na fali, to startowali z niej. Jak Platformie powinęła się noga, to wystartowali jako przedstawiciele stowarzyszenia Nasz Wodzisław. Jego kandydat trzykrotnie wygrał wybory prezydenckie, Stowarzyszenie wprowadziło też radnych - wyjaśnia była prezes Naszego Wodzisławia.

  Lawina obelg

  Izabela Kalinowska inaczej widzi problem. - Marlena była prezesem SNW wiele lat i początkowa współpraca układała się zupełnie normalnie. Problemy zaczęły się gdy Stowarzyszenie, współzakładając Wodzisławski Uniwersytet Trzeciego Wieku, prowadząc Wodzisławski Jarmark Staroci, czy organizując Noc Teatrów nie miało w prezes wsparcia ani pomocy a wręcz przeciwnie ciągłą krytykę. Dlatego członkowie zdecydowali o zmianie w zarządzie SNW, co spowodowało niestety, iż p. Toman w internecie zalewała lawiną obelg i pomówień wiele osób ze stowarzyszenia – mówi Izabela Kalinowska.

  17 31
 • ~Izabela Kalinowska 2018-03-22 23:07:08

  Szanowni Czytelnicy pozwoliłam sobie na wklejenie całego artykułu z Nowin opisującego sprawę o której piszecie-dla niezorientowanych.
  Nie jestem wbrew temu co niektórzy piszą przestępcą, tylko zwykłym człowiekiem który może popełniać błędy. Pozdrawiam wszystkich idealnych!

  20 39
 • ~Marlena Toman 2018-03-23 00:03:53

  Droga Izabelo dostałaś wyrok ale niczego to Cię nie nauczyło. Nigdy mnie nie przeprosiłaś, nie tylko za tą sprawę ale także za pomówienia i inne oszczerstwa jakie kierowałas do innych osób w moją stronę.( tak wyobraź sobie że mi wszystko powtarzali) Nigdy Cię nie prosiłam żebyś cokolwiek za mnie podpisywała jak KŁAMLIWIE twierdzisz w cytowanym artykule !!! Ten wyrok to tylko czubek góry lodowej ale prasa jest zbyt słaba żeby ogarnąć inne Twoje matactwa. Ty nie popełniłaś błędu....tylko wiele spraw nie ujrzały światła dziennego. Jestem słabo wierząca ale ....Boże mniej to miasto w ochronie... bo do wyborów jeszcze jest kilka miesięcy.... i można popełnić jeszczcze dużo „błędów”

  49 13
 • ~Don C. 2018-03-23 00:36:47

  Jedni się wyśmiewali jak pisałem że miastem trzęsie z tylnego siedzenia ul.Zamkowa i tamtejsza Izba Wtajemniczonych.A tu proszę jaki awans. I tu trzeba wyjść z pomysłem żeby w mieście było z 10 prezydentów i 50 doradców to jeszcze reszta elyty z Zamkowej się zalapie a do tego ta co się kulała po asfalcie z kompanami. /// Motto na dziś - Panie chroń to miasto ...

  27 13
 • ~Wodzisławianin 2018-03-23 10:23:56

  Ewidentnie widać upychanie swoich "kolesi" na intratnych stanowiskach przed zbliżającymi się wyborami. Wcześniej obsadzenie stanowiska w Domaro, a jeszcze wcześniej byłego komendanta Straży Miejskiej na dyrektora Służb Komunalnych. BRAWO!!! Zwykły śmiertelnik starający się o najniższą posadę urzędniczą musi przejść szereg rozmów kwalifikacyjnych, wykazać się znajomością kilku lub kilkunastu ustaw, a i to nie gwarantuje sukcesu. A tu proszę - awanse z choinki wzięte.
  Reasumując - obojętnie jaki kandydat z jakiejkolwiek ugrupowania politycznego w swoim programie wyborczym zamieści informację o zrobieniu porządków i czystek w tym urzędzie ma mój, mojej rodziny i wielu znajomych głos!

  37 9
 • ~Jacek Łopuszyński 2018-03-24 09:44:00

  Środowisko biznesowe jest zszokowane tą nominacją, rozmawiałem z wieloma osobami. Pani Kalinowska nie tylko głosowała w radzie miejskiej za maksymalnym podniesieniem podatków od nieruchomości dla firm ale co gorsza ma na koncie wyrok za fałszowanie podpisu prezes zarządu w dokumentach przesłanych do sądu ! Osoba taka jest niewiarygodna i nie godna zajmowania takiego ważnego dla miasta stanowiska. Odbieram to jako jawne kpiny z mieszkańców

  30 8
 • ~hakatomba 2018-04-14 00:59:39

  Co my tu mamy? Tak... jedna lasencja wybrykała drugą lasencję z wyspy i wtedy ta druga tej pierwszej zapodała śmiertelnego bąka a moi poddani lubią tańce w smrodzie. No! to teraz wzbudziłem w Was poczucie niższości. Zresztą uzasadnione.

  4 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy 500+ na pierwsze dziecko to dobry pomysł?




Oddanych głosów: 784