8 marca, w godzinach od 15 do 19, będzie można zwiedzić również wodzisławski schron w parku miejskim, zaś zaprzyjaźniona grupa Berliner Mauer przywiezie do Wodzisławia imitację Muru Berlińskiego.
Na wystawie prezentowany będzie również zabytkowy motocykl WSK. Ponadto na zakończenie wystawy 1 maja 2014 r. planowany jest „wyścig motorów”. Zabytkowe motocykle z lat 1945-1989 spod Muzeum przejadą ulicami Wodzisławia na stadion miejski na którym będzie można zobaczyć możliwości dawnych maszyn.
Wystawa ta stara się przybliżyć życie codzienne zwykłego człowieka w okresie PRL. - Wystawę tą kierujemy przede wszystkim do dzieci i młodzieży, która nie pamięta już czasów komunizmu w Polsce. Również osoby doskonale pamiętające ten czas zapewne znajdą tu wiele interesujących rzeczy. Tytuł wystawy nawiązuje do szarej codzienności, w której żyła większość z nas, jest on również odwołaniem do socjalizmu i komunizmu, którego jednym z symboli jest kolor czerwony – kontynuuje Piotr Hojka.
Wystawę będzie można zwiedzać od 8 marca do 15 maja 2014.
Tagi: muzeum, Wodzisław, PRL, Piotr Hojka
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Pan Leszek z hotelowego pokoju trafił prosto do tunezyjskiego więzienia. Wakacje marzeń stały się koszmarem
18727Zaniedbany pies przez urzędniczkę z Wodzisławia. Chodzi o miasto w woj. świętokrzyskim
8441Syf i "wysypisko ciuchów" przy kontenerach PCK. Gmina apeluje do mieszkańców
5274Co z ozdobami świątecznymi w Radlinie? Mamy odpowiedź Urzędu Miasta
4960Atak nożownika w Radlinie. Policjanci musieli oddać strzały!
3987Zaniedbany pies przez urzędniczkę z Wodzisławia. Chodzi o miasto w woj. świętokrzyskim
+24 / -3Atak nożownika w Radlinie. Policjanci musieli oddać strzały!
+13 / -0Pościg ulicami Rybnika. Policja zatrzymała wodzisławianina
+12 / -0Ukradł telefon o wartości 4,5 tys. złotych. Policjanci szubko ustalili sprawcę
+6 / -0Wyłączenia prądu w powiecie. Jest tego sporo. Sprawdźcie!
+5 / -0Dostałeś maila od CBŚP? Uważaj, to oszustwo!
0Zmarł ks. Józef Kukuczka. Przez wiele lat był proboszczem w Syryni
0Jaśniej i bezpieczniej w Pszowie. Doświetlono przejście przy skrzyżowaniu
0Pomoc dla bezdomnych w czasie zimy. Działa dla nich ogrzewalnia
0Budowa kanalizacji na ul. Długiej, Grodzisko i Radlińskiej. Miasto wesprze finansowo wodociągi
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~odrok 2014-02-22
11:27:36
O której będzie film?
~ 2014-02-22
17:17:49
pani redaktor mogła by napisać ile kosztuje wstęp na taką imprezę ;) natomiast pracownicy muzeum wyjątkowo mnie zaskoczyli, nie dość, że sobota, to jeszcze godzina ludzka, pozwalająca się wyrwać "na miasto", do tego coś co ma ład i skład, zapowiada się ciekawie i oby więcej takich inicjatyw - raz na kwartał spokojnie wystarczy. pytanie też jak zdobyć kartki ;-) żeby jednak nie było tak różowo zapytam czy 15.marca również będzie czynne muzeum czy to tylko jednorazowa inicjatywa pokazująca, że jednak można wyjść do ludzi? ;-)
~wyborca 2014-02-22
17:52:48
mhl999 ale jesteś naiwniak,masz problem jak dzieciak,imprezy w muzeum zawsze kiedy na nich jestem są darmowe,celowo głupa udajesz?
~ 2014-02-22
18:08:19
impreza "przede wszystkim dla dzieci i młodzieży" nie oznacza imprezy tylko dla nich. ta grupa może mieć wstęp bezpłatny, co nie jest równoznaczne z tym, że dorośli również wejdą za darmo. pytanie zatem nie jest pozbawione sensu. nie każdy bywa w muzeum dlatego taka informacja powinna być podana obligatoryjnie - płatne czy bezpłatne i dla kogo. liczę, że zgodzisz się z tym, że jak informować to rzetelnie od a do z ;-) poza tym równie mocno interesuje mnie czy w kolejne soboty będą takie akcje, bo realnie rzecz ujmując więcej osób może trafić do muzeum w sobotę po południu niż w tygodniu do 15 ;-) byłby to "milowy krok" w funkcjonowaniu muzeum. wypada zatem życzyć co by pogoda dopisała bo wychodzenia z domów :)
~wyborca 2014-02-23
20:31:23
mhl999 czy ty masz pojecie jak czynne sa muzea w regionie? Przekonaj się a potem krytykuj Wodzisławskie,niestety Wodzisław to nie Kraków czy Warszawa
~Arteks 2014-02-24
10:39:55
W Wodzisławiu powinien powstać jakiś pomnij PRL bo powiem szczerze, że chyba po Sosnowcu i Jastrzębiu to było miasto najbardziej hołubione przez PRL... Wodzisław w tym czasie został siedzibą powiatu, wybudowano nowoczesny na tamte czasy szpital, zbudowano wspaniały Raj Dziecka (podobne konstrukcje spotykałem w większych miastach NRD a nawet w Pradze), zbudowano kopalnię i Diament. Natomiast okres 1989-2010 to tragedia i systematyczny upadek Wodzisławia... Dlatego piszę to bez żartów. Wodzisław powinien uczcić PRL bo "komuna" kochała Wodzisław.
~wodzislawianin1 2014-02-24
14:26:03
Arteks, są jeszcze np. Tychy i wiele innych miast w Polsce. Nie tylko Wodzisław został rozbudowany ale również np. Rybnik i jego dzielnice. Co do pomnika to mamy takowy pomnik w Wodzisławiu - Osiedle XXX Lecia PRL - inny nie jest potrzebny.
~akx 2014-02-24
15:22:32
@Arteks: Akurat w PRLu, gdy było 49 województw nie było powiatów. Ale masz rację, w PRLu Wodzisław był potęgą. Ponad 100 tysięczne miasto, liczne zakłady pracy, w tym: 4 kopalnie, koksownia, PKS Wodzisław, Koncentraty, Wodzisławskie Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych i Remontowych Przemysłu Węglowego, "przemysłówka wodzisławska", Zgoda, ciepłownia przy Witosa. Prężnie działała stacja kolejowa w Wodzisławiu Śląskim. Był to 6-cio kierunkowy węzeł, skąd wychodziły linie do Rybnika, KWK Marcel, Marklowic, KWK 1 Maja, Jastrzębia i Chałupek. Działał zakład naprawy wagonów towarowych. Codziennie jeździła masa pociągów towarowych oraz był prowadzony przetok wagonów. Był czynny dworzec kolejowy, kasy, poczekalnia, świetlica i restauracja dworcowa. W Wodzisławiu był dyżurny ruchu peronowy. Z Wodzisławia dało się dojechać bezpośrednio pociągiem pasażerskim do Rybnika, Chałupek, Katowic, Jastrzębia-Zdroju, Pawłowic Śląskich, Ustronia, Wisły Głębce, Żor, Zabrza Makoszów, Gliwic, Knurowa, Mysłowic, Sosnowca, Częstochowy, Raciborza, Pszczyny czy Krakowa Głównego. Dzięki PRL powstały liczne szkoły, przedszkola, osiedla, sklepy, pawilony. Powstał dom kultury, obecnie WCK. Daleko obecnie temu miastu do świetności sprzed lat, ale dobrze, że za kadencji Kiecy coś drgnęło. Jednak jest jeszcze bardzo dużo do naprawienia, zwłaszcza jeśli chodzi o komunikację kolejową.
~ 2014-02-24
21:32:50
@wyborca - przejdź się do raciborza, rybnika czy pszczyny bo to też w zasadzie rzut beretem. aż dziw, że miasto mające ponad 750 lat stoi w miejscu, a zbiory kiszą się w magazynach. powyższa impreza jest próbą wyjścia do klienta, trzeba to jednak robić częściej.
~Arteks 2014-02-24
21:37:56
@wodzislawianin1 - co do Tychów to masz rację chociaż przy projektowaniu Tychów bazowano na planach niemieckich... - to taka ciekawostka. Tak, wszystkie miasta rozbudowywano. Ale Wodzisław naprawdę hołubiono!!! W Rybniku wiele budowli i budynków istniało już przed wojną. A w Wodzisławiu większość zbudowano od podstaw tworząc wizje komunistycznych notabli. Powiat w Wodzisławiu powołano w latach 50. (ponownie w 1999 r.).
~Arteks 2014-02-24
21:42:57
@wodzisławianin1 - jakbyś popatrzył na Żory czy Racibórz to w okresie PRL tam prawie nic nie powstało poza samymi blokami. W Żorach nie było ani jednego porządnego pawilonu handlowego. A w Wodzisławiu sporo ciekawych obiektów wybudowano.