Nie milkną echa osuwiska w Radlinie, do któego doszło w sobotę (16 września). Dziś Polska Grupa Górnicza wydała w tej sprawie oświadczenie. PGG nie bierze odpowiedzialności za to, że doszło do osuwiska. "Obarczanie winą Polskiej Grupy Górniczej S.A. za zaistniałą sytuację jest zupełnie nie na miejscu" - czytamy w oświadczeniu PGG.
To spółka Barosz-Gwimet jest odpowiedzialna za prowadzenie prac na hałdzie przy kopalni Marcel. Chodzi oczywiście o teren, na którym doszło do osuwiska. Przypomnijmy, że w sobotę (16 września) mieszkańców "zasypał" pył, a nad miastem uniósł się "grzyb" niczym po wybuchu. Dziś (29 września) Polska Grupa Górnicza wydała oświadczenie w sprawie, w którym informuje, że nie bierze odpowiedzialności za to, co wydarzyło się dwa tygodnie temu.
>>„Pyłowy grzyb” nad Radlinem. Wiemy, co się stało<<
Za prowadzenie prac na hałdzie jest odpowiedzialna spółka Barosz – Gwimet sp. z o.o., co wynika z treści umów, decyzji administracyjnych i wydanych pozwoleń Urzędu Marszałkowskiego. PGG S.A. nie odpowiada za sposób prowadzenia prac na hałdzie., których przedmiotem jest: „przystosowanie zapożarowanej hałdy odpadów pogórniczych dla potrzeb rekultywacji z możliwością wykorzystania części pozyskanego materiału” - czytamy w oświadczeniu.
W przygotowanej informacji PGG informuje, od kiedy spółka prowadzi prace na terenie kopalni Marcel. Od 1997 roku spółka Barosz-Gwimet zajmuje się rekultywacją hałdy.
Mając na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo, a także komfort mieszkańców Radlina i okolic, Polska Grupa Górnicza S.A. zleciła w 1997 roku firmie Barosz – Gwimet sp. z o.o., rekultywację hałdy przy ruchu Marcel KWK ROW. Firma Barosz Gwimet sp. z o.o, została wyłoniona z uwagi na doświadczenie w zakresie likwidacji zjawisk termicznych, rozbiórki i zagospodarowania odpadów powęglowych - zajmuje się tym od lat.
W 1997 roku na podstawie stosownych umów PGG S.A. przekazała tej spółce teren, łącznie z miejscem, na którym doszło 16.09.2023 roku do osuwiska. Od ponad ćwierć wieku firma Barosz – Gwimet sp. z o.o prowadzi na hałdzie przy kopalni Marcel prace, związane z wywózką kamienia, częściową rozbiórką, likwidacją zagrożenia pożarowego, oraz kształtowaniem terenu i docelowo jego zazielenieniem - czytamy.
Stan hałdy i nachylenia jej stoków wynika z działalności spółki Barosz-Gwimet
Przypomnijmy, że podczas spotkania w Urzędzie Miasta w Radlinie spółka Barosz-Gwimet zaznaczała, że nie prowadziła prac na terenie, na którym doszło do osuwiska. PGG tę informację dementuje.
PGG S.A. stanowczo dementuje podawane przez przedstawicieli firmy Barosz – Gwimet sp. z o.o. informacje, że ta spółka nie prowadziła żadnych robót w tym sektorze, w którym doszło do osuwiska. Granice tych robót zostały jasno wytyczone w projekcie technicznym. Podkreślamy, że stan tej hałdy i nachylenia jej stoków wynikają z działalności spółki, która prowadziła prace w tym rejonie. Obarczanie winą Polskiej Grupy Górniczej S.A. za zaistniałą sytuację jest zupełnie nie na miejscu - czytamy dalej.
Co z wynikami badań?
Przypomnijmy, że próbki pyłu trafiły do laboratoriów, gdzie zostały dokładnie przebadane. Do Urzędu Miasta w Radlinie trafiły już wstępne wyniki, z których jednak niewiele wynika. W składzie pyłu znalazły się różne pierwiastki, to między innymi kadm, żelazo oraz ołów. Wyniki te nie są zinterpretowane. Nie wiadomo, jak bardzo mogą być szkodliwe dla mieszkańców. Wkrótce ma pojawić się w tej sprawie oświadczenie radlińskiego magistratu. Przypomnijmy także, że temat był poruszany podczas ostatniej sesji Rady Miasta. Było gorąco, a przeważały głosy, że to właśnie PGG jest winne całemu zajściu, ponieważ to na ich terenie prowadzone były prace. Aktualnie trwa oczekiwanie na szczegółowe kontrole - WIOŚ, Nadzoru Budowlanego, Straży Pożarnej oraz Urzędu Marszałkowskiego.
Zdajemy sobie sprawę z uciążliwości dla mieszkańców w związku z osuwiskiem do którego doszło 16 września 2023 roku. Zapewniamy, że Polskiej Grupie Górniczej S.A. zależy na tym, aby jak najszybciej wyjaśnić przyczyny tego zdarzenia. Obecnie czekamy na wyniki wszystkich kontroli, które zostały zlecone po tym zdarzeniu - Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Nadzoru Budowlanego, Straży Pożarnej i Marszałka Województwa Śląskiego - podaje PGG.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Zamiast walczyć z przestępczością, służył jej. Policjant w narkotykowym gangu (zdjęcia, wideo)
16455Ważna informacja dla kierowców: rusza przebudowa skrzyżowania. Od dziś zmieni się organizacja ruchu
9680Wałowa: rusza remont. Będą utrudnienia
6431Nagi wspinał się po rynnach. 29-latek trafił do aresztu
6298Odszedł ks. Tadeusz Wciórka. Był proboszczem w Radlinie
505935-letni agresor z Wodzisławia trafił za kratki
+16 / -1Zamiast walczyć z przestępczością, służył jej. Policjant w narkotykowym gangu (zdjęcia, wideo)
+11 / -0Dominik cudem przeżył wstrząs w Rydułtowach. Górnik i jego żona: "To było najgorsze 50 godzin naszego życia"
+11 / -1Reakcja świadków zapobiegła tragedii. Bezdomny zaczepiał nieletnich
+6 / -0Sporo przerw w dostawie prądu w najbliższym tygodniu
+6 / -1Strajk włoski w policji 2024. "Solidarność": Realizuje się scenariusz katastrofy kadrowej
1ZUS: w woj. śląskim "czternastkę" otrzymało 755 tys. osób
0Umowa podpisana. Tak ma wyglądać nowa poradnia psychologiczna w Radlinie [FOTO]
0"Jak dobrze Cię widzieć" - akcja policji i powiatu w Marklowicach
0Miasta, gminy i powiaty ze wsparciem od rządu. Ile dostaną gminy i miasta w powiecie?
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert