zamknij

Wiadomości

Portret Hitlera na jarmarku staroci w Wodzisławiu

2018-02-05, Autor: tora

Podczas wczorajszego jarmarku staroci w Wodzisławiu Śląskim można było natknąć się na obraz Adolfa Hitlera. - Ubolewam, że tak się stało, nie zwróciłam na to uwagi – mówi Barbara Połednik, współorganizatorka Wodzisławskiego Jarmarku Staroci.

Zdjęcie kramu, na którym znalazł się namalowany wizerunek wodza III Rzeszy, podesłał nam czytelnik. Trafiło też do mediów społecznościowych. Spotkało się z negatywnym odzewem. - Po co takie obrazy w Wodzisławiu? Mało mamy powodów do negatywnego postrzegania naszego miasta ? - pisze jeden z internautów na profilu Fotowodzisław. Inny internauta dodał: - Reklama dźwignią handlu. Szkoda że szkodzi wizerunkowi naszego miasta. Ktoś z przekąsem zauważył, że widocznie w Wodzisławiu istnieje zapotrzebowanie.

Reklama

Jarmarki staroci odbywają się na rynku i przyległych uliczkach. Na zdjęciu wyraźnie widać, że kram z podobizną Hitlera znajdował się na płycie rynku. Tydzień temu odbyła się tu manifestacja przeciwko faszyzmowiBarbara Połednik tłumaczy, że wraz z innymi członkami Stowarzyszenia Nasz Wodzisław monitoruje, czym sprzedawcy handlują na jarmarku. Akurat wczoraj była sama i nie zauważyła tego obrazu. - Gdybym zobaczyła, poprosiłabym sprzedawcę o schowanie – mówi.

Wspomina, że latem trafił się sprzedawca pamiątek po hitlerowskich Niemcach. - To raziło. Prosiłyśmy, aby je pochował. Było trochę dyskusji. Sprzedawca mówił, że to pamiątki dla kolekcjonerów – wspomina Barbara Połednik.

Żałuje, że nikt z odwiedzających jarmark, ani sprzedających nie dał jej znać o wystawieniu na sprzedaż podobizny Fürehra. - Wystawcy wiedzą, że muszą się trzymać wzajemnego porządku, bo jak będą nadużycia, to jarmark może się nie utrzymać. A byłoby szkoda. Jarmarki organizujemy od siedmiu lat, cieszą się sporym zainteresowaniem. Przyjeżdża na nie sporo sprzedawców i kupujących z różnych województw – mówi Barbara Połednik.

- Obiecuję, że jeszcze uważniej będziemy sprawdzać, co znajduje się na stoiskach – deklaruje organizatorka jarmarku. Jednocześnie liczy, że mieszkańcy będą informować organizatorów o podobnych przypadkach. - Łatwo nas zauważyć, mamy identyfikatory – dodaje Barbara Połednik.

- Znamy tego sprzedawcę. Podziękujemy mu za współpracę. Na kolejnych jarmarkach już go nie będzie – zapewnia Zofia Bornikowska, prezes Stowarzyszenia Nasz Wodzisław.

Czy waszym zdaniem powinno się zakazać sprzedaży pamiątek po ustrojach totalitarnych? Czy raczej zezwolić, zobowiązując sprzedawców do umieszczenia informacji, że są to wyroby kolekcjonerskie, nie służące do propagowania zakazanych wartości?

Oceń publikację: + 1 + 19 - 1 - 37

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (27):
 • ~PimpaLesna 2018-02-05 13:37:51

  Niezle biadolenie: 1. "Wystawcy wiedzą, że muszą się trzymać wzajemnego porządku, bo jak będą nadużycia, to jarmark może się nie utrzymać. " - straszenie. 2. "Znamy tego sprzedawcę. Podziękujemy mu za współpracę. Na kolejnych jarmarkach już go nie będzie." - w tym momencie sami zachowuja sie jak hitlerowcy.

  22 18
 • ~Rychu 2018-02-05 13:55:52

  Hahahahaha.... Piękne dzieło sztuki :D

  20 1
 • ~pietruch 2018-02-05 13:56:00

  I po co o tym tutaj artykuł?

  16 5
 • ~Emkejt 2018-02-05 14:02:26

  Widzę, że już powoli wszystkim do głowy bić. Rozróżnić "propagowanie" od sprzedaży pamiątek potrafi nawet dziecko. Ale po ostatniej aferze to zapewne w Wodzisławiu władze nakażą zaklejanie monitorów TV podczas emisji np "Stawki większej niż życie" , "Czterech pancernych i psa", czy "Kompani braci". A broń Boże pokazać w TV napad hitlerowców na Westerplatte., bo tam swastyk od groma. Nie dajmy się zwariować...

  36 8
 • ~Dr Svevo 2018-02-05 16:37:59

  Czy TVN już o tym wie ? I czy będzie relacja z rynku a potem debata w sejmie ?

  25 7
 • ~vladislav 2018-02-05 16:48:09

  @Emkejt
  Może dla Ciebie portret Hitlera jest pamiątką, ale dla Polaka to zbrodniarz i nie życzę sobie wystawiania takich "pamiątek" na rynku mojego miasta.

  17 36
 • ~PimpaLesna 2018-02-05 17:43:13

  @vladislav - 1. To nie jest twoje miasto. 2. Jak sie czujesz polakiem to wyjedz do polski, co robisz na Slasku?

  20 36
 • ~vladislav 2018-02-05 19:06:20

  Mylisz się to jest moje miasto. Żenujące jest, że obywatel Polski pisze o Polakach z małej litery. To tylko świadczy o Tobie i braku elementarnej kultury i szacunku.
  Jest w tym coś niesamowitego, że ktoś każe mi się wynosić ze Śląska bo czuję się Polakiem.

  17 15
 • ~Maja 2018-02-05 20:03:12

  @PimpaLesna jesteś zwykłym tempym hanysem , takim wiejskim przygłupem co nie rozumie, że Śląsk był jest i będzie Polski. Za to walczyli nasi dziadkowie w powstaniach wiec nie kalaj chwały naszych przodków.

  20 19
 • ~Arteks 2018-02-05 20:05:41

  Ten sprzedawca pewnie pod wpływem Superwizjera wyciągnął ten obraz z piwnicy, wyczyścił z kurzu i wziął ze sobą bo był pewien, że gdzie jak gdzie ale w Wodzisławiu na pewno znajdą się nabywcy. ;)

  16 1
 • ~Don C. 2018-02-05 21:52:42

  Paradoks polega na tym że ci co protestowali na rynku czyli między innymi SNW są odpowiedzialni za jarmark staroci i właśnie ten portret i inne rzeczy. Chichot losu to się nazywa...
  @Maja-Sląsk mało kiedy był polski i mało jaki dziadek o to walczył co nie zmienia faktu że teraz jest.To raczej wynik dzielenia granic.

  18 6
 • ~Maja 2018-02-05 23:42:23

  @DonC powstania to były konflikty zbrojne bo cześć ludności nie chciała być pod butem niemieckim. Mało wam było konfliktów, potem komuny i teraz znowu się zaczynają jakieś animozje ? Co to za pier***e że Polacy tu nie mają mieszkać ? Już mi na imprezie głupie hanysy powiedziały że szkoda że tu nie są Niemcy, ledwie się opanowałam, żeby w pysk nie strzelić. Już się nie widujemy zerwałam kontakty, tak samo jak zrywam z ludźmi z RAŚ. Jest spokój i dobrze się żyje to muszą jakieś scierwa podjudzać. Ktoś Ślązakom broni czegoś robić, rozmawiać gwarą, spotykać się, śpiewać, kultywować tradycje ?

  12 16
 • ~Dr Svevo 2018-02-06 01:54:43

  Maja- bardzo cię szanuje i twoje wypowiedzi ale jak do tej pory było ci po drodze z RAS i SNW skoro dopiero zerwalas kontakty ?

  8 6
 • ~PimpaLesna 2018-02-06 11:57:42

  @Maja - typowa niedouczona polka?

  9 11
 • ~Arteks 2018-02-06 12:06:20

  @maja - niedawno czytałem relację pewnego dowódcy powstania śląskiego z okolic Katowic. Skarżył się w niej, że w jego kompanii dochodziło do ciągłych konfliktów między "krakusami", a "zagłębiakami". Szczególnie o tych pierwszych miał bardzo negatywną opinię. Ale zachodzi pytanie - czy to Ślązacy walczyli w powstaniach czy też całkiem sporą grupę stanowili najemnicy spoza Śląska? Historia nie powinna być zakłamywana. Od lat wydaje mi się, że powstania śląskie były w pewien sposób manipulowane i przewartościowywane przez propagandę PRL. Ludność Śląska nie mogła masowo występować przeciwko Niemcom w czasie powstań choćby z powiązań rodzinno-towarzyskich, a także całego boomu inwestycyjnego związanego z rozwojem przemysłu i tkanki mieszkaniowej, wygody życia itd. A to wszystko zapewniali ludności Niemcy - kraj bardzo rozwinięty technologicznie, naukowo i gospodarczo.

  16 2
 • ~Hzyk 2018-02-06 12:10:38

  O, widzę, że gorolom, którzy przyjechali do Wodzisławia ze skrzynkąpo margarynie podłączyli neta. Fajnie.
  Zatem informuję Was, że nikt Was nie wyrzuca, ale też na siłę nie trzyma. To Wy przyjechaliście na Śląsk i macie się do nas dostosować, a nie odwrotnie.
  Nikt tu jakoś specjalnie Polski nie zapraszał, o przebiegu granic zdecydował Wujek Stalin, którego - z tego co pamiętam - bardzo nie lubicie. Przy okazji: polscy komuniści odebrali nam bezprawnie autonomię, więc w ramach dekomunizacji i walki o dobre imię Polski możecie oddać co nasze.
  A jak nie pasuje, to rzeczywiście na terenie RP jest dużo terenów, na których nie słychać tej strasznej Waszym uszom śląskiej godki wypowiadanej przez tępych hanysów, którzy od początku XIX wieku umieli pisać i czytać (przeważnie w dwóch językach), podczas gdy w mateczniku polskiego patriotyzmu przeważnie nie.

  17 15
 • ~PimpaLesna 2018-02-06 12:44:34

  @Hzyk - i o to chodzi. Niestety tym imigrantom ekonomicznym brakuje kultury i oglady.

  13 11
 • ~Maja 2018-02-06 14:21:07

  @Hzyk cyt : "O, widzę, że gorolom, którzy przyjechali do Wodzisławia ze skrzynką po margarynie podłączyli neta. Fajnie.
  Zatem informuję Was, że nikt Was nie wyrzuca, ale też na siłę nie trzyma. To Wy przyjechaliście na Śląsk i macie się do nas dostosować, a nie odwrotnie. "

  A ja cię hanysie informuje, że niektórzy tu mają majątki w czwartym i piątym pokoleniu a Twoi przodkowie to mogli na tych majątkach co najwyżej gówna spod świń wyrzucać , to była taka prosta robota dla najemnych parobków.
  Tak wiec nie wiem kto do kogo ma się dostosować i kto tu jest bardziej na swoim .

  11 15
 • ~Hzyk 2018-02-06 15:07:49

  No widzisz Maja, właśnie się sama zdiagnozowałaś.
  Chciałaś obrazić mnie i innych Ślązaków obrazić mówiąc, że "wyrzucamy gówna spod świń". A tymczasem my uważamy, że to praca jak każda inna, ktoś to musi robić. I żadna praca nie hańbi, o czym my tu doskonale wiemy - w przeciwieństwie do niektórych uważających, że są zajęcia hańbiące i zaszczytne. Dlatego Polska bez Śląska nie znaczyłaby kompletnie nic, bo jego wschodnią część dostaliście w prezencie od Ententy w roku 1922, to z buta PKB Wam skoczył o 100%.

  15 11
 • ~Maja 2018-02-06 15:39:30

  @Hzyk ja nikogo nie wyzywam od hanysow jeśli mnie nikt nie wyzywa od goroli, co oczywiście jest śmieszne za to że trzymam stronę Polski. Nagle zrobiło się bardzo modne wśród Ślązaków wieczne narzekanie i wyzywanie innych, każdy kto ma inne zdanie to zaraz gorol i ma się wynosić do Gorolowic. Niestety ale tak to nie działa, bo są tu Ślązacy od wielu pokoleń dla których słowa przodków o życiu w zgodzie i pokoju są ważne (przynajmniej dla mnie). Znasz napewno śląskie powiedzenie nie robić ostudy a tym się zaczynaja zajmować co poniektore jednostki, a powoli całe grupy.

  8 9
 • ~PimpaLesna 2018-02-06 15:44:33

  @maja - za chwila sie od cia dowiymy ze gorole to nie som gorole a Slazoki maj wypi... ze Slaska. W jakich czasach prziszlo mi zyc?

  12 8
 • ~vladislav 2018-02-06 16:46:16

  Dyskusja robi się coraz ciekawsza. Problem tylko z utrzymaniem kultury, ale to nic nowego.
  Do wiadomości Pimpy to mam śląskie pochodzenie ze strony ojca, matki i dziadków (Rybnik, Olza, Wodzisław).
  Czuję się jednak także Polakiem i leży mi na sercu dobro Polski. Nigdy nie ośmieliłbym się kazać wynosić ze Śląska czy to jak piszesz gorolom, czy Czechom, czy przybyszom z Azji i Afryki bo i tacy są. Jeśli znaleźli tu swoje miejsce, nikomu nie szkodzą to dlaczego mieliby wyjeżdżać ? Bo mają inne pochodzenie, przekonania polityczne, religijne, czy inny kolor skóry ?

  9 5
 • ~PimpaLesna 2018-02-06 17:02:57

  @vladislav - do swojego domu mozesz zapraszac kogo tylko chcesz, tylko potem nie wciskaj swoich gosci sasiadom.

  6 8
 • ~vladislav 2018-02-06 17:47:47

  Czy ktoś chciał się wprowadzić do Twojego domu ? Wątpię. A to kto mieszka w domu obok - to nic Ci do tego.
  Twoja nienawiść do innych ludzi jest po prostu żałosna, więcej nie mam zamiaru z takim człowiekiem dyskutować.

  7 5
 • ~PimpaLesna 2018-02-06 17:52:20

  @vladislav - to po co dyskutujesz?

  6 7
 • ~PimpaLesna 2018-02-07 12:58:07

  @vladislav - poza tym moj drogi misiu o bardzo malym rozumku, jesli w domu obok zamieszkaja mordercy, gwalciciele, pedofile albo handlarze narkotykow to jest to jak najbardziej moj problem.

  3 2
 • ~Esselte 2018-02-08 16:58:52

  Czyjego pędzla jest to dzieło? Trzeba szczególnego umysłu żeby kupić takiego bohomaza.....

  2 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy matematyka na maturze powinna być wyborem?
Oddanych głosów: 112