zamknij

Wiadomości

Potrzeba pieniędzy, a nie tylko deklaracji! Miasta apelują do premiera

2017-02-07, Autor: mk

Wszelkie działania naszego społeczeństwa powinny być poparte środkami z budżetu państwa – Subregion Zachodni apeluje do premiera w sprawie podjęcia działań zmierzających do uruchomienia programu dopłat do zmiany systemu ogrzewania.

Reklama

Na skuteczne działania poprawiające jakość powietrza potrzeba pieniędzy, a nie tylko deklaracji.
Subregion Zachodni apeluje do premiera o podjęcie działań zmierzających do uruchomienia programu dopłat do termomodernizacji oraz obniżenie cen gazu i oleju opałowego tak aby zachęcić mieszkańców do zmiany systemu ogrzewania. Poniżej przytaczamy fragment apelu.

„Skala problemu znacząco wykracza poza możliwości mieszkańców i samorządy lokalne. Największej bariery nie stanowi sama inwestycja wymiany kotła czy przyłączenia do sieci ciepłowniczej/gazowej, ale późniejsze koszty eksploatacji nowego źródła ciepła. Dla uzyskania oczekiwanego efektu ekologicznego konieczne jest przeprowadzenie termomodernizacji budynków, których koszt przewyższa wymianę źródeł ciepła i stanowi barierę nie do przejścia dla znacznej części właścicieli budynków. Po przeprowadzeniu inwestycji konieczność zakupu opału, którego cena przewyższa cenę paliwa dotychczas stosowanego, stanowi poważną barierę hamującą przedsięwzięcia proekologiczne i skutecznie zniechęca mieszkańców do podejmowania inwestycji ekologicznych.

Pragniemy również zwrócić uwagę na fakt, że duża część mieszkańców naszego subregionu ma możliwość podłączenia domu do sieci gazowej. Niestety, pomimo tego mieszkańcy niechętnie korzystają z tej możliwości, ponieważ ogrzewanie gazowe nie należy do najtańszych inwestycyjne rozwiązań.

W związku z powyższym apelujemy o zmniejszenie cen gazu i oleju opałowego np. poprzez obniżenie akcyzy bądź VAT-u, a także o wsparcie właścicieli nieruchomości mieszkalnych ze środków budżetu państwa, celem realizacji przedsięwzięć termomodernizacyjnych.”

Oceń publikację: + 1 + 16 - 1 - 9

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (5):
 • ~Dr Svevo 2017-02-07
  18:41:18

  8 4

  Równie dobrze można posyłać takie apele do Moskwy do samego Putina bo chyba z tamtej strony płynie gaz.

 • ~Mateusz Góral 2017-02-07
  19:15:08

  14 6

  Tak kasa, kasa i znów w dziure wykopią za 20 mln. Dziś w radiu słyszałem że, nie ma na homologacje głowice do grzejnkiów w mieszkaniach komunalnych!!! Zużycie ciepła będzie liczone od m2. Miasto nie ma 200 tyś zł. Będzie to skutkowało tym że ludzie będą po mieszkaniach chodzić w kompielowkach a okna będą mieli otwarte na oścież. Tak prezydent walczy ze smogiem z ciepłowni. Jeszcze jedno chyba koledzy Pana Prezydenta rządzili przez 8 lat ? Czy w tych poprzednich latach powietrze było lepsze ? Bo jakoś mi się przypomina że normy w regionie są od 2013 przekroczone w 1000% jak przychodzi sezon grzewczy. A jeszcze coś kto negocjował ceny gazu jakie teraz mamy ? No chyba nie Pani premier Szydło, tylko koledzy i koleżanki z rząd PO-PSL

 • ~leokadia 2017-02-07
  21:52:00

  5 1

  Rybnik wygospodarował w 2017 roku 5 000 000 zł na dotacje dla mieszkańców w ramach likwidacji niskiej emisji w związku z tym mam pytanie ile zabezpieczył środków na w/w cel prezydent Kieca - przewodniczący Związku Subregionu Zachodniego ?
  http://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,boom-na-ekodotacje-w-rybniku-miasto-tylko-w-styczniu-przyjelo-juz-346-wnioskow,wia5-3266-32594.html

 • ~leokadia 2017-02-07
  22:01:46

  3 1

  @MateuszGóral - idź na spotkanie z prezydentem na osiedle przy ul. Górniczej i zapytaj go kto i w jaki sposób płacił ostatnio za montaż podzielników i głowic które teraz podobno straciły jak to piszesz - homologacje

 • ~bagienko 2017-02-14
  15:18:09

  0 0

  Mateusz Góral, oczywiście syf był wcześniej w powietrzu też. Jako PiS możecie na tym dużo wygrać, jeśli zaproponujecie Polakom konkrety. ALe przyznać musisz, że tematem na serio zajęliście się dopiero wtedy, kiedy w Warszawie był smog przez kilka dni. Wcześniej nie traktowaliście poważnie smogu.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Którędy powinna przebiegać linia kolejowa łącząca Wodzisław z Jastrzębiem?
Oddanych głosów: 1894