zamknij

Wiadomości

Prezydent Kieca: przystanku kolejowego w centrum nie będzie

2019-02-07, Autor: ww

Iskrzy pomiędzy prezydentem Wodzisławia – Mieczysławem Kiecą a radnymi koalicji w radzie miasta. W budżecie na 2019 roku radni zmniejszyli ilość środków na wykonanie projektu przystanku kolejowego w centrum Wodzisławia z 400 do 50 tys. złotych. Prezydent uważa, że to koniec marzeń o tej inwestycji. Radni wręcz przeciwnie – zapewniają, że jeśli pojawią się konkrety, przeznaczą środki na ten cel.

Reklama

Prezydent Wodzisławia Mieczysław Kieca w projekcie budżetu na 2019 rok przeznaczył 400 tys. złotych na prace projektowe związane z budową przystanku kolejowego w centrum miasta, na wysokości galerii handlowej Karuzela.

Radni koalicji Wspólnoty Samorządowej, Prawa i Sprawiedliwości, Zgody i Rozwoju, Głosu Pokoleń i oraz Wodzisławia 2.0, którzy mają większość w radzie, zmniejszyli jednak tę pulę pieniędzy z 400 do 50 tys. złotych.

W odpowiedzi na ten ruch prezydent Kieca zapowiedział, że to koniec prac nad tą inwestycją. - W styczniu bieżącego roku PKP PLK chciało podpisać porozumienie w sprawie budowy przystanka. Czekaliśmy na uchwalenie przez radę budżetu. Po tak radykalnym obniżeniu środków na ten cel, jest to niemożliwe. Zamykamy dyskusję i kończymy działania w tym zakresie – powiedział Mieczysław Kieca.

- W moim przekonaniu to trudna decyzja, bo mieszkańcy wiązali z tym projektem wiele nadziei. Tym bardziej, że ilość pasażerów korzystających na trasie Rybnik – Wodzisław regularnie rośnie. Dodatkowy przystanek mógł ożywić centrum naszego miasta – dodaje.

Radni koalicji przekonują, że nie są przeciwni powstaniu przystanku. Ich zdaniem, prezydent nie powinien się obrażać i dalej zabiegać o jego uruchomienie. - Z korespondecji z PKP PLK wynika, że perspektywa budowy przystanku jest odległa i niepewna. Kolej póki co nie ma pieniędzy na realizację tej inwestycji. Boimy się, że projektem budowy przystanka będzie tak jak z Drogą Główną Południową – Miasto wydało ogromne pieniądze na projekt budowlany, a inwestycja nie była i nie jest realizowana – argumentuje radny Adrian Jędryka z Prawa i Sprawiedliwości.

- Jeśli będziemy mieli zapewnienie ze strony PKP PLK, że są pieniądze na realizację tej inwestycji, z przyjemnością przeznaczymy środki na ten cel – dodaje przewodniczący rady miasta – Dezyderiusz Szwagrzak.

Czy decyzja radnych faktycznie oznacza, że przystanek kolejowy w centrum Wodzisławia nie powstanie? Będziemy wracać do tematu.

Oceń publikację: + 1 + 35 - 1 - 34

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (17):
 • ~Sky 2019-02-07 12:34:03

  Przerażają mnie wypowiedzi niektórych "znawców", którzy niezależnie od tematu muszą wypowiadać się jako eksperci. Na fb pod tym artykułem pełno jest głosów (co gorsza są one "lajkowane"), że dobrze, że ten przystanek nie powstanie... Głupiego nie przekonasz, że nawet jak niebo jest zachmurzone to nadal świeci za chmurami słońce, tak samo tutaj nie przekona się ludzi o wąskich horyzontach, że ten przystanek jest konieczny. Pójdę krok dalej jak to pisałem już wcześniej przy tego typu publikacjach, że są na tej linii w granicach Wodzisławia Śląskiego potrzebne 2 przystanki - w centrum i na Turzyczce. Można zobaczyć w godzinach porannych ile dzieci i młodzieży wysiada na dworcu w Wodzisławiu (gdy pociąg przyjeżdża od strony Chałupek), a wiadomo że w pobliżu jest mniej szkół niż w centrum. Wniosek nasuwa się sam (przynajmniej powinien), że nawet jak muszą dojść solidny kawałek do centrum (bo część wychodząc kieruje się na ul. Kubsza) to pociąg jest dla nich dobrą alternatywą dla PKS-u. Zatem o ile zwiększy się liczba chętnych do podróży pociągiem i do przyjazdu do Wodzisławia nie tylko do szkół ale i na zakupy (z przystanku w centrum jest blisko na Rynek) gdyby ten przystanek naprawdę powstał? Jeśli zaś chodzi o przystanek na Turzyczce to zbudowanie go i wprowadzenie odpowiedniej taryfy biletowej na odcinkach wodzisławskich (żeby nie było sytuacji, że za 3-4 kilometrowy odcinek płaciłoby się pełną stawkę jak za liniówkę Chałupki-Wodzisław) rozwiązałoby problem komunikacji w tej części miasta, bo teraz to jej praktycznie nie ma. Pociągów KŚ jest bardzo dużo, dojazd do centrum zajmowałby tylko kilka minut. Oby okazało się, że PKP PLK znajdzie środki na inwestycję i wszystko ruszyło w temacie. Pozdrawiam.

  42 9
 • ~Wojciech Kotyla 2019-02-07 12:50:28

  Kolego w kilka minut dojdziesz też do centrum miasta z dworca kolejowego. W końcu ma tam powstać centrum przesiadkowe. Nie wyobrażam sobie sytuacji w której miasto nie zgra odjazdów autobusów z pociągami. Radni nie są przeciwni inwestycji. Chcą tylko gwarancji inwestycji by nie wydawać kasy na projekt. Dlaczego miasto nie może podpisać porozumienia z PKP PLK ze jeśli inwestycja powstanie do roku.... miasto zobowiązuje się do zapłaty kwoty ..... na rzecz inwestora którym jest PKP? Przecież na podobnej zasadzie działają fundusze unijne. Gwarancja kasy za gwarancję wykonania. Wykonanie =kasa. Uważasz, że to takie złe rozwiązanie? Czy może lepiej wydać te 900tys bez gwarancji? Na DGP wydano 4.5 mln i co? Nic. Wizja inwestycji zerowa. Plus taki, że wodzislaw nie wyłożył całej kwoty.

  18 15
 • ~Wojciech Kotyla 2019-02-07 12:55:16

  Kieca znów bawi się w dezinformację jako to on biedny bo ktoś po prostu go sprawdza i nie może szastac groszem na lewo i prawo by potem się pochwalić projektami widmo. Przecież nie będzie to jedno wina. Tak trudno spiąć i dopasować budżety?

  17 18
 • ~Wojciech Kotyla 2019-02-07 13:00:36

  O gdzie ty chcesz zakupy w Wodzisławiu zrobić?

  14 18
 • ~Sky 2019-02-07 13:12:50

  Gdzie napisałem, że radni są przeciwni? Dobrze, że chcą gwarancji i dobrze gdyby cała inwestycja doszła do skutku. Kwestia centrum przesiadkowego... hmm... to czy autobusy będą współgrały i gdzie ostatecznie będą się zatrzymywać to się jeszcze okaże. Mnie chodzi o dobro naszego miasta. Natomiast mogłeś sobie "kolego" (bo najwyraźniej jesteśmy na "Ty") odpuścić pisanie o dojściu z dworca do centrum piechotą, bo owszem jest to do zrobienia bez większych problemów (zakładamy, że jest się zdrowym) ale chyba jest różnica z planowanego przystanku Centrum a z dworca? DGP to jest niewątpliwa porażka, ale to raczej inny temat i trochę bardziej złożony niż samo wydanie pieniędzy na projekt. Nie mam zamiaru się kłócić, zależy mi na tym, żeby miasto się rozwijało, a do tego potrzebna jest współpraca i patrzenie na wspólne dobro (tak, wiem brzmi to trochę jak slogan). Pozdrawiam serdecznie i życzę dobrego dnia wszystkim, którzy poświęcili swój czas żeby to przeczytać.

  23 7
 • ~Wojciech Kotyla 2019-02-07 14:28:45

  Przypomnij sobie słowa kiecy kiedy watpil w przystanek centrum przed pewnym remontem lini kolejowej. Teraz sytuacja jest jakby odwrotna. Rozwoju miasta nie dokona jeden czy dwa przystanki. Ludzie muszą chcieć przyjeżdżać do Wodzisławia ale powoli nie ma po co przyjeżdżać. Co do centrum przesiadkowego to chyba mamy to samo zdanie

  14 14
 • ~ 2019-02-07 15:23:46

  Panie Kotyla Miasto nie może się zobowiązać w umowie do zapłaty jakiejkolwiek kwoty jeśli wcześniej Rada nie przegłosuje takich wydatków w budżecie. Gdyby było inaczej to dowolny Prezydent podpisałby umowy na 100 mln zł a potem zażądałby od Rady pieniędzy na realizację tych umów. To co Pan proponuje to złamanie prawa.

  7 10
 • ~Wilchwer 2019-02-07 15:25:52

  A ja Wam powiem niech lepiej się tymi dziurawymi, paskudnymi drogami zajmą! kiedy rusza Remont Jastrzębskiej?

  27 9
 • ~Alicja Sowa 2019-02-07 17:54:44

  Chcieliście PIS-u w Wodzisławiu to macie! Zamiast sie rozwijać zaczynamy sie cofać.Panie Kieca proszę się nie poddawać do póki walczysz jesteś zwycięzcą!

  15 37
 • ~Wojciech Kotyla 2019-02-07 18:09:57

  Vladislav akurat prawne rozwiązanie takiego problemu to nie problem. Jakiś cudem powiat zakupił autobus na wodzisławska linie w komunikacji a klepnietej uchwały o wsparciu dla powiatu nie było. Choć na że chcesz mi wmówić, że z dnia na dzień uda się w tym kraju kupić autobus. Alicja napisz mi proszę jak przystanek centrum rozwinie miasto w perspektywie najbliższych 10lat i jak to się ma do centrum przesiadkowego na dworcu z którego rzekomo podróżni mają szybko się przemieścić w różnych kierunkach

  9 14
 • ~Jarosław Polok 2019-02-07 19:33:52

  Do Sky
  Masz rację co do przystanków Centrum i Turzyczka powinne się jak najszybciej pojawić. Ale problem jest taki, że dopóki nie będzie 2 toru np wpisanej w kolej + odbudowy linii kolejowej na Jastrzębie, nie da się więcej pociągów tutaj puścić maksymalne wykorzystanie toru lk 158 Wodzisław -Olza głównie przez brak mijanki Czyżowice czy drugiego toru lk 159.
  Niestety włodarze Jastrzębia i województwa są ślepo wpatrzeni na odbudowę kolei na Jastrzębie w kierunku Pawłowic, gdzie są jedne z większych szkód górniczych w europie do 2 metrów upadku na rok i nie da się utrzymać torowiska w przyzwoitej prędkości powiedzmy 60 km/h maksymalnie 20-30km/h z ciągłym remontem i komunikacją autobusową zastępczą. Dodatkowo brak slotów na dworcu w Katowicach na kojne 6 skaldów pociągów maksymalnie wykorzystana lk 140 itd.
  Najgorsze jest to, że na spotkanie poświęcone odbudowie linii kolejowej z programu kolej + według planu rządu od strony Wodzisławia nie zostali zaproszeni i nie przyszli radni, prezydenci Wodzisławia, Radlina, Rybnika.
  Tu całość apelu Towarzystwa Entuzjastów Kolei o powrocie kolei do Jastrzębia i nie pomijać Wodzisławia itd.
  tek.cba.pl/2019-01-31_tek-wsw.pdf

  19 6
 • ~Maja 2019-02-07 20:50:16

  @Jaroslaw Polok
  Dziękuje za bardzo merytoryczny wpis.

  9 7
 • ~Mieszkaniec 33 2019-02-08 00:09:22

  Teraz zwala Kieca wszystko na radę? Kiedy miasto miało dać 60tys na budowę przystanku podczas remontu lini to nie było kasy. Teraz 400tys chce dać, dziwne?

  15 14
 • ~Wojciech Kotyla 2019-02-08 11:28:03

  Mieszkaniec33 bo to jest jak w Misiu im on jest droższy tym lepiej ☺

  10 8
 • ~Mieszkaniec 33 2019-02-08 19:16:16

  No tak, co tam za 60 tys, musi być na bogato 400tys to pewnie pierwsza rata, a tak ciekawi mnie co UM robi w sprawie Drogi Głównej Południowej, słyszałem na debacie od prezydenta Kiecy że będzie budowana. Ale nic nie mówi teraz król Wodzisławia ha ha ha

  10 8
 • ~Arteks 2019-02-08 20:34:49

  Taki przystanek to możliwość jakiegoś ożywienia okolicy bo sami zobaczcie na to zdjęcie - centrum miasta to w obecnej postaci zupełnie nie przypomina. Do radnych PiS taka uwaga - może nieświadomie ale działacie wbrew programowi swojej partii i hasłom o których chociażby w tym tygodniu mówił premier - "kolej dla każdego miasteczka". Wy swoimi złośliwostkami wobec Kiecy nie tylko szkodzicie mieszkańcom - ale też nie idziecie z linią partii która zdecydowanie popiera elektromobilność i kolej. Jeśli Wodzisław nie chce tej inwestycji, PKP PLK przełoży te środki na inną lokalizację. I Wodzisław po raz kolejny zostanie z ręką w nocniku... @Wojtek - piszesz, że dojście z centrum do obecnego dworca to "kilka minut". Trochę przesadziłeś bo to 17 minut. Specjaliści od urbanistyki i transportu twierdzą, że pasażerowie będą interesować się dojazdem koleją jeśli do swojego celu lub dworca mają nie więcej niż 10 minut na nogach. Poza tym gdyby tak kierowcom powiedziano, że mają sobie zostawić auto przy dworcu kolejowym i na Rynek czy do Karuzeli zapychać na nogach - ciekawe czy byliby z tego zadowoleni. Nie bo kierowcy chcą mieć parkingi co kawałek, najlepiej naprzeciw drzwi. Traktujmy tak samo transport zbiorowy i przybliżajmy go ludziom - będzie mniej wypadków na drogach, mniej korków i mniej spalin.

  16 9
 • ~Mieszkaniec 33 2019-02-11 14:04:35

  Przystanek o którym mowa mógł kosztować miasto 60 tys, teraz ma 900tys. Podczas remontu rada Kiecy nie miała 60 tysięcy, teraz mają dać taką kasę i jest ta rada zła. Panie Kieca ma Pan taką krótką pamięć? Czy w naszym mieście nie można oszczędnie robić inwestycji, co inwestycja to trzeba dopłacać, nieraz miliony.

  3 5

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy najmłodsi uczniowie mogą czuć się bezpiecznie w drodze do szkoły?Oddanych głosów: 92