zamknij

Wiadomości

Przystanek kolejowy „Centrum”. Wkrótce przetarg

Jeszcze w tym roku ruszy przetarg na projekt i budowę nowego przystanku kolejowego w Wodzisławiu Śląskim. Mowa o przystanku „Centrum”. Wodzisław Śląski znalazł się na liście inwestycji Ministerstwa Infrastruktury do realizacji w ramach tzw. programu przystankowego. Jego celem jest ograniczenie wykluczenia komunikacyjnego oraz zapewnienia mieszkańcom dostępu do nowych przystanków.

Reklama

Wodzisław Śląski znalazł się na liście podstawowej inwestycji Ministerstwa Infrastruktury. Na cel jakim jest budowa lub renowacja przystanków kolejowych przekazane zostanie miliard złotych.

Rządowy Program Budowy lub Modernizacji Przystanków Kolejowych na lata 2021-2025 przyczynia się do ograniczenia wykluczenia komunikacyjnego i umożliwi pasażerom dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł - mówi Katarzyna Głowacka z Zespołu Prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych.

Przetarg na projekt i budowę na zostać ogłoszony w trzecim kwartale tego roku. Perony, które powstaną bliżej centrum Wodzisławia mają zwiększyć rolę kolei w obsłudze ruchu regionalnego na terenie województwa śląskiego.

Nowy przystanek "Centrum" z pewnością będzie ułatwieniem w komunikacji dla mieszkańców miasta.

To przede wszystkim lepsza komunikacja w mieście. Pasażerowie kolei będą mogli korzystać z połączeń kolejowych, zwłaszcza tych o zasięgu lokalnym, w bliskości Starego Miasta, urzędów i wielu szkół. Takie rozwiązanie może znacząco zwiększyć przemieszczanie się osób przez centrum miasta. Będzie też dogodnym rozwiązaniem dla uczniów czy klientów wielu instytucji – wyjaśnia prezydent miasta Mieczysław Kieca.

Oprócz Wodzisławia Śląskiego na Śląsku prace trwają już w Rybniku (Niedobczyce i Niewiadom). Pod koniec tego roku działania zaczną się również przy przystanku Koniecpol-Centrum, a w zeszłym tygodniu podpisano umowę na zaprojektowanie i wybudowanie nowego przystanku Pawłowice-Studzionka.

Oceń publikację: + 1 + 34 - 1 - 10

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~Marek Jasinski 2022-07-19
  21:46:26

  11 16

  Umarłe miasto i kolejny przystanek,może go nazwać czarna dziura

 • ~Dr Svevo 2022-07-20
  02:01:07

  12 8

  Biedny jesteś Panie Jasinski.Nie przelewaj swojej depresji na innych.

 • ~Piotr Wojtas 2022-07-20
  11:42:25

  3 4

  A co z dojazdem, parkingiem? Ciekawe, czy o tym też pomyśleli. Z jednej strony tunel jednokierunkowy, z drugiej jednokierunkowy most...

 • ~maziizam 2022-07-20
  17:38:47

  4 4

  Szkoda, że odrzucili jeszcze jeden przystanek Wodzisław Turzyczka, gdzie kiedyś był przystanek służbowy. Dziwi tym bardziej, że jest 9 par pociągów w ciągu doby, a niedawno dodany przystanek Knurów Szpital(Kopalnia) ma tylko jedną parę pociągu weekendowego KŚ Kubalonka a wymóg to minimum cztery pary pociągów przez trzy lata.

 • ~Arteks 2022-07-21
  13:09:14

  1 6

  @Marek Jasinski - umarłe miasto też można próbować reanimować na różne sposoby. Przystanek bliżej centrum może być sposobem na to. @maziizam - na Turzyczce nic nie ma poza kilkoma domami. To teraz pomyśl ile by musiało powstać przystanków np. na trasie Racibórz-Katowice jakby stawiano przystanki dla kilku domostw? Przystanek w Knurowie jest robiony przyszłościowo. Kiedyś będzie tam częste połączenie z Rybnika do Gliwic.

 • ~Jarosław Polok 2022-07-22
  08:17:20

  6 0

  Arteks przystanek Wodzisław Turzyczka nie tylko jest dla Turzyczki ale też dla Karkoszki i dla Turzy. A co do robienia przystanku przyszłościowego w Knurowie to podobnie jak w Twoim ukochanym rybniku Gortatowicach wypierdolenie kasy i nic tam nie staje. Wiec albo Koleje Śląskie, Marszałek lub Metropolia od razu zdeklarują się, że będą cztery pary pociągów przez trzy lata, albo po prostu tego na razie dopóki nie będzie regularnych połączeń codziennych, aby ten peron się zwrócił społecznie bo ekonomicznie nigdy sie nie zwróci tak samo jak ten w Rybniku Gotartowicach itd.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Którędy powinna przebiegać linia kolejowa łącząca Wodzisław z Jastrzębiem?
Oddanych głosów: 1854