Prokuratura Rejonowa w Wodzisławiu Śląskim umorzyła śledztwo dotyczące osuwiska na hałdzie w Radlinie, do którego doszło we wrześniu ubiegłego roku. Czego dowiadujemy się bezpośrednio z prokuratury?
Pamiętacie jeszcze wydarzenia z września 2023 roku i pyłowy grzyb, który pojawił się nad Radlinem? Prokuratura umorzyła śledztwo w tej sprawie.
Przypomnijmy, że w sobotę (16 września) doszło do osuwiska urobku na hałdzie, na terenie kopalni KWK Marcel. Panująca wówczas pogoda doprowadziła do powstania "grzyba", który mógł się kojarzyć z wybuchem atomowym. Na okoliczne domostwa spadło mnóstwo pyłu. Do akcji wkroczyły wówczas służby, które pomagały mieszkańcom sprzątać, drogi i posesje. Część mieszkańców skarżyła się na skutki zdrowotne pojawienia się pyłu. Kilka dni po tej sytuacji na miejscu pracowali już inspektorzy WIOŚ z Katowich. >>Pyłowy "grzyb" nad Radlinem: ściana hałdy jest nadal niestabilna. Na miejscu byli inspektorzy WIOŚ (zdjęcia)<<
Podczas zwołanej przez radliński magistrat konferencji prasowej dowiedzieliśmy się, że prace prowadzone na tym terenie nie miały wpływu na wystąpienie tej sytuacji. Kilka tygodni później, miasto podzieliło się wynikami badań, które dotyczyły tego, co znajdowało się w pyle.
Sprawą zajęła się prokuratura, która wszczęła w tej sprawie postępowanie kilka dni po osunięciu się urobku, 20 września 2023. Jeszcze w 2023 roku, pod koniec grudnia sprawę umorzono.
Wszczęte 20 września 2023 roku postępowanie w sprawie sprowadzenia nieumyślnie bezpośredniego niebezpieczeństwa zdarzenia, zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mającego postać osunięcia się urobku zgromadzonego na hałdzie położonej na terenie KWK Marcel zostało umorzone zgodnie z postanowieniem z dnia 29 grudnia 2023 roku.
Postępowanie zostało wszczęte po tym, jak w dniu 20 września 2023 roku wpłynęły do Prokuratury materiały postępowania sprawdzającego, dotyczącego zdarzenia polegającego na osunięciu się urobku zgromadzonego na hałdzie położonej na terenie KWK Marcel w Radlinie - informuje Joanna Smorczewska rzecznik prasowa Prokuratury Okręgowej w Gliwicach.
Z nadesłanych do prokutatury materiałów wynikało, że 16 września 2023 policjanci odebrali zgłoszenie o usunięciu skarpy na terenie KWK Marcel w Radlinie. Doszło do tego w rejonie ulicy Napieralskiego. Na miejscu mundurowi ustalili, że doszło do osuniecie się urobku wywożonego na hałdę wewnątrz wyrobiska. Na skutek zdarzenia doszło do zanieczyszczenia budynków mieszkalnych położonych przy ulicy Napieralskiego oraz przy ulicy Wrzosowej, ulic i znajdujących się na
nich pojazdów.
W wyniku zdarzenia nie ucierpiała żadna osoba, a ponadto żadna z osób, która informowała o zdarzeniu nie skarżyła się na dolegliwości zdrowotne. Doszło do zniszczeń mienia. Co ważne, przed osuwiskiem w tym rejonie nie były prowadzone prace.
Zdarzenie nie było przestępstwem
Przeprowadzone postępowanie dowodowe nie wykazało, że zdarzenie z dnia 16 września 2023 roku spowodowane zostało wskutek popełnienia przestępstwa mającego postać sprowadzenia nieumyślnie bezpośredniego niebezpieczeństwa zdarzenia, zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mającego postać osuniecią się urobku zgromadzonego na hałdzie położonej na terenie KWK Marcel, tj. o czyn z art. 164 § 2 k.k. w zw. z art. 163 § 1 pkt. 2 k.k - mówi Joanna Smorczewska.
Kontrole przeprowadzenie na terenie osuwiska nie wykazały nieprawidłowości w działaniu spółki Barosz-Gwimet (firma zajmująca się rekultywacją hałdy).
Działalność spółki Barosz-Gwimet zajmującej się rekultywacją hałdy na terenie KWK Marcel w Radlinie była kontrolowana przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska oraz przez Urząd Marszałkowski i w wyniku przeprowadzonej kontroli nie stwierdzono uchybień związanych z prowadzoną działalnością, których skutkiem było osunięcie się fragmentu skarpy w wyniku którego doszło do uniesienia do atmosfery dużej ilości pyłu w dniu 16 września 2023 roku - dodaje rzecznik prasowa.
Działalność prowadzona jest legalnie na podstawie obowiązujących umów i zezwoleń.
Osuwisko nie było spowodowane umyślnym lub bezumyślnym działaniem człowieka. Duży wpływ na tak duży zasięg i skutki osuwiska miała pogoda, która wówczas panowała w regionie, ale także inne czynniki, w tym między innymi trwający od kilku lat pożar wewnątrz wyrobiska.
Zdarzenie z dnia 16 września 2023 roku, mające postać osuwiska, nie zostało spowodowane bezpośrednim działaniem człowieka – umyślnym ani nieumyślnym- tylko skutkiem nałożenia się wielu czynników takich jak występujący od wielu lat pożar endogeniczny w analizowanym rejonie zwałowiska powodujący ubytek materii i zmianę parametrów geotechnicznych przepalonego materiału, obecność warstwy izolującej stanowiącej element profilaktyki pożarowej redukującej dostęp powietrza do wnętrza obiektu i uciążliwą emisję do atmosfery, jednak wpływającej na zmianę parametrów geometrycznych zbocza, szczeliny ekshalacyjne obniżające stateczność poprzez rozstawienie bryły zwałowiska, ponadnormatywne opady atmosferyczne w miesiącu poprzedzającym zdarzenie (183 % normy w okresie sierpnia 2023 roku) - wyjaśnia Joanna Smorczewska.
- Spółka Barosz-Gwimet – po nastąpieniu zdarzenia - w ramach możliwości technicznych podjęła działania, które miały zapobiec ponownemu osunięciu się fragmentów hałdy usuwając spiek, który pozostał na hałdzie i na obecną chwilę nie ma technicznych możliwości podjęcia innych działań - dodaje rzecznik prasowa Prokuratury Okręgowej w Gliwicach.
Sytuacja jest o tyle trudna, że dotyczy bezpośrednio mieszkańców. Sporo z nich odniosło straty majątkowe, a także uszczerbek na zdrowiu, jednak nie ma podstaw do przyjęcia, że wystąpiło to wskutek przestępstwa. Warto pamiętać, że osobom, które doznały szkód materialnych lub niematerialnych, przysługują roszczenia cywilne.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Zamiast walczyć z przestępczością, służył jej. Policjant w narkotykowym gangu (zdjęcia, wideo)
12504Nagi wspinał się po rynnach. 29-latek trafił do aresztu
5457Odszedł ks. Tadeusz Wciórka. Był proboszczem w Radlinie
4180W kilku miejscach zabraknie prądu. Sprawdź gdzie i kiedy
2811Sporo przerw w dostawie prądu w najbliższym tygodniu
2724Silny wstrząs w kopalni Rydułtowy. "Czegoś takiego jeszcze nie czuliśmy"
+22 / -3Dominik cudem przeżył wstrząs w Rydułtowach. Górnik i jego żona: "To było najgorsze 50 godzin naszego życia"
+11 / -1Gdyby nie oni, doszłoby do tragedii. Prawidłowa reakcja kobiety i policjantów uratowała mężczyznę
+11 / -135-letni agresor z Wodzisławia trafił za kratki
+9 / -0Bilans nietrzeźwego kierowcy: 2,5 promila i 6 uszkodzonych pojazdów
+10 / -1"Mój rower elektryczny". W 2025 roku ruszą rządowe dotacje
1GUS o zarobkach mężczyzn i kobiet m.in. w naszym regionie. Różnice widać gołym okiem
035-letni agresor z Wodzisławia trafił za kratki
0Renta rodzinna dla studenta. ZUS przypomina o ważnym terminie
0Zamiast walczyć z przestępczością, służył jej. Policjant w narkotykowym gangu (zdjęcia, wideo)
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert