zamknij

Wiadomości

Rusza akcja społeczna Karny Kopciuch

2019-11-28, Autor: Redakcja

Akcja społeczna "Karny Kopciuch" ma na celu pomoc obywatelom zatruwanym przez sąsiadów, którzy używają starych, nieekologicznych kotłów lub spalają śmieci. W ramach akcji organizatorzy w „trzech krokach” mobilizować będą trucicieli do zmiany postępowania i wymiany źródła ciepła. Dodatkowo, rozdawane będą nieodpłatnie naklejki „Karny Kopciuch za trucie sąsiada”.

Reklama

O akcji Karny Kopciuch

W wielu miejscach w Polsce poddtruwani mieszkańcy nie mają do kogo się zwrócić ze swoim problemem. W wielu gminach nie funkcjonują straże miejskie bądź gminne, a urzędnicy nie są skorzy do przeprowadzania rzetelnych kontroli domowych kotłowni. W innych przypadkach obywatele nie zgłaszają przypadków spalania odpadów, bo – po prostu – nie chcą narażać się sąsiadom ani psuć dobrosąsiedzkich relacji.

Dlatego w ramach akcji społecznej „Karny Kopciuch” każdy obywatel może anonimowo zgłosić truciciela. Po otrzymaniu zgłoszenia organizatorzy akcji uruchamiają procedurę "trzech kroków" mającą na celu nakłonienie truciciela do zmiany postępowania.

1. krok: EDUKUJEMY

 • przesyłamy materiały o wpływie smogu na życie i zdrowie
 • zachęcamy do wymiany źródła ciepła
 • przedstawiamy możliwości dofinansowania źródła ciepła

jeśli działania podjęte w 1. kroku nie przyniosą efektów...

2. krok: KONTROLUJEMY

 • informujemy o uciążliwej działalności obywatela organy upoważnione do kontroli (urząd gminy, straż miejska)
 • weryfikujemy efekty przeprowadzonej kontroli

jeśli działania podjęte w 3. kroku nie przyniosą efektów...

3. krok: PIĘTNUJEMY

 • adres posesji umieszczamy na mapie kopciuchów
 • wszczynamy procedurę administracyjną przymuszającą obywatela do wymiany źródła ciepła.

> Wejdź na stronę akcji społecznej Karny Kopciuch

Naklejki „Karny kopciuch za trucie sąsiadów”

W ramach akcji wydrukowaliśmy też kilka tysięcy naklejek „Karny kopciuch za trucie sąsiadów”. Zatruwany obywatel może nakleić sąsiadowi naklejkę w widocznym miejscu i w ten sposób dać sygnał, że nie toleruje jego nieekologicznego zachowania.

Naklejki można otrzymać za darmo w siedzibie naszej redakcji, w biurowcu Business Center K1 - Rybnik, ul. 3 Maja 30. Wkrótce uruchomimy kolejne punkty dystrybucji naklejek.


Naklejka "Karny Kopciuch"

Zapraszamy do współpracy firmy i instytucje!

Organizatorem akcji Karny Kopciuch jest grupa medialna tuPolska. Akcję wspierają partnerzy – firmy i organizacje ekologiczne:

Partnerami medialnymi akcji są:

Chcesz dołączyć do akcji? Zapraszamy do współpracy instytucje, firmy i media! Piszcie do nas na adres [email protected]

#KarnyKopciuch w mediach społecznościowych

Akcja Karny Kopciuch jest już obecna w mediach społecznościowych. Pomóżcie nam dotrzeć z informacją o akcji do mieszkańców regionu. Udostępniajcie stronę akcji, oznaczajcie posty hasztagiem #karnykopciuch.

Strona internetowa akcji Karny Kopciuch: www.karnykopciuch.pl
Akcja Karny Kopciuch na Facebooku: facebook.com/KarnyKopciuch
Akcja Karny Kopciuch na Instagramie: instagram.com/karnykopciuch

Oceń publikację: + 1 + 11 - 1 - 29

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (4):
 • ~Rychu 2019-11-28
  17:44:47

  7 3

  "wszczynamy procedurę administracyjną przymuszającą obywatela do wymiany źródła ciepła" - co to za procedura, bo nie słyszałem o niej jeszcze?

 • ~Sebix Cebula 2019-11-28
  20:06:10

  5 12

  Brawo!

 • ~pietruch 2019-11-28
  22:32:50

  8 6

  Mam taki pomysł i apel. W Rodzinnym Parku Rozrywki powinien być duży wyświetlacz z aktualnym stanem PM2,5 oraz PM100. Podobnie obok Galerii Karuzela, żeby ludzie wiedzieli czym oddychają skoro dym w powietrzu jest normą. I skandalem jest zapalanie oświetlenia na stadionie Odry w czwartki dla aktywnych fizycznie gdy stężenie jest jedno z największych w całym układzie słonecznym.

 • ~may 2019-11-29
  16:57:57

  2 5

  Pomysł z ekranem led idealny. Miasto powinno wynająć ten walący po oczach na rogu Mendego, Targowej i Witosa i tam przez cały czas pokazywać.
  Co do stadionu: biegam i bardzo cenię sobie mozliwość pobiegania na bieżni stadionu co czwartek, ALE... zgadzam się z pietruchem. Wg czujnika Airly na stadionie (i układu oddechowego), akurat tam jest najbardziej zanieczyszczone powietrze w całym mieście.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś szczęśliwy w Wodzisławiu Śląskim i powiecie?
Oddanych głosów: 1163