Zarząd Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ ”Solidarność” podjął decyzję o rozpoczęciu 7 września pogotowia protestacyjnego na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim. Powodem jest coraz trudniejsza sytuacją finansowa gospodarstw domowych i drastyczne pogorszenie się kondycji przedsiębiorstw, a także brak realizacji przez rząd zapisów porozumień i umów społecznych.
W uchwale o rozpoczęciu pogotowia podjętej przez Zarządu Regionu 6 września zawarto postulaty dotyczące rozwiązań systemowych mających na celu obniżenie wysokich cen energii, czyli jednej z głównych przyczyn wysokiej inflacji.
Te postulaty i gotowe rozwiązania mają pozwolić m.in. obniżyć cenę energii co najmniej o połowę oraz rozwiązać problem niedoboru i wysokich cen gazu.
– Jeżeli do połowy października te postulaty nie zostaną spełnione, to najpierw czeka nas akcja protestacyjną pod Śląskim Urzędem Wojewódzkim, a potem czeka nas manifestacja „Solidarności” i być może innych związków zawodowych w Warszawie – zapowiedział Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” podczas briefingu prasowego w Katowicach.
Cytowany przez serwis śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz krytycznie ocenił dotychczasowe rządowe próby wyhamowania inflacji.
– Niestety z przykrością stwierdzamy, że rząd Prawa i Sprawiedliwości odleciał. Ja to oceniam jako taki syndrom drugiej kadencji, oczywiście biorąc pod uwagę to, że działania rządu odbywają się w ekstremalnie trudnych warunkach, bo najpierw pandemia, a w tej chwili wojna. Natomiast głównym grzechem rządu jest to, że słucha sam siebie, a nie słucha dobrych rad. To jest droga donikąd – dodał przewodniczący.
W ocenie Solidarności horrendalnie droga energia napędza inflację i powoduje coraz większe problemy przedsiębiorstw. Zakłady z branży hutniczej, motoryzacyjnej, ciepłowniczej i wielu innych znajdują się dziś na skraju bankructwa i masowych zwolnień pracowników.
Stąd zakłady na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim, w których działa „Solidarność” zostaną oflagowane. Potem w grę wejdą demonstracje w Katowicach i Warszawie, „jeśli rząd do połowy października nie zrealizuje postulatów zgłoszonych w ramach pogotowia protestacyjnego”.
I. Wprowadzenia systemowych rozwiązań na poziomie krajowym, których efektem będzie obniżenie ceny energii co najmniej o połowę, polegających na:
1. Natychmiastowej likwidacji stuprocentowego obliga giełdowego w handlu energią. Funkcjonujący w Polsce monopol giełdowy w obrocie energią połączony z tzw. mechanizmem cen krańcowych powoduje zawyżenie ceny energii do poziomów przekraczających 2-3 krotnie koszty produkcji energii w elektrowniach konwencjonalnych. Zniesienie stuprocentowego obliga giełdowego spowoduje, że zdecydowana większość obrotu energią będzie realizowana w kontraktach bilateralnych, w których ceny są ustalane się wyniku negocjacji sprzedawcy i kupującego. Praktyka funkcjonowania rynków energii jednoznacznie wskazuje, że taki model w sposób naturalny pozwoli wyeliminować możliwość manipulacji cenowych, które umożliwia tzw. mechanizm cen krańcowych w warunkach monopolu giełdowego.
2. Wprowadzeniu ustawy specjalnej tymczasowo ograniczającej swobodę obrotu nośnikami energii w celu ustabilizowania jej ceny. Dotychczasowe doraźne działania podejmowane przez rząd na rzecz ograniczenia wzrostu cen energii skupiały się wyłącznie na wprowadzaniu systemów dopłat i rekompensat. Innymi słowy były to wyłącznie instrumenty, które miały działać od strony popytowej. Nie przyczyniały się one w najmniejszym stopniu do kształtowania podaży energii i nasycenia rynku w stopniu zaspokajającym lub przewyższającym popyt. System dopłat nie zmieni niczego – lub zmieni bardzo niewiele – od strony bezpieczeństwa energetycznego i alokacji źródeł energii na rynku. Wartość dopłat stanowi wyłącznie dodatkowy zysk producentów energii oraz potężny bodziec inflacyjny.
Wobec powyższego niezbędne jest przyjęcie ustawy specjalnej, która tworzyłaby grupę zakupową złożoną z agend państwowych, np. agencji rezerw materiałowych. Grupa ta posiadałaby specjalne uprawnienia dotyczące zakupu nośników energii do Polski. Jednocześnie ustawa przewidywałaby maksymalne ograniczenie możliwości zakupu nośników energii przez inne organizacje i podmioty. Taka struktura pozwoliłaby najefektywniej ustabilizować rynek energii w trakcie obecnego kryzysu, doprowadzić do obniżenia ceny nośników energii oraz ich optymalnej alokacji ze względu na kryteria społeczne i gospodarcze.
II. Złożenia przez polską delegację na najbliższym szczycie Rady Europejskiej oficjalnego wniosku o zawieszenie, a następnie głęboką reformę systemu handlu emisjami EU ETS. Obecnie ten unijny parapodatek podwyższa cenę każdej MWh energii elektrycznej wyprodukowanej w elektrowni węglowej o ponad 280 zł. Opłaty emisyjne znacząco podwyższają również ceny ciepła systemowego oraz koszty produkcji w przemysłach energochłonnych. Od dłuższego czasu przedstawiciele polskiego rządu w wypowiedziach medialnych skierowanych do krajowej opinii publicznej podnoszą postulat zawieszenia unijnego systemu handlu emisjami EU ETS. Niestety jak dotąd nie ma żadnych informacji potwierdzających, że wniosek w tej sprawie został oficjalnie zgłoszony na szczeblu Rady Europejskiej, ani w żadnej innej instytucji UE.
III. Jak najszybszej realizacji inwestycji w nowoczesne technologie węglowe, których katalog został zapisany w Umowie Społecznej dotyczącej transformacji sektora górnictwa węgla kamiennego oraz wybranych procesów transformacji województwa śląskiego. Wobec druzgocącego fiaska forsowanego w UE modelu transformacji energetycznej opartej o gaz ziemny Polska powinna zbudować własny model, wykorzystujący rodzimy surowiec energetyczny, czyli węgiel. Nowoczesne technologie węglowe pozwalają produkować tanią i stabilną energię w sposób przyjazny dla środowiska. Co równie ważne, technologie te umożliwią Polsce uzyskanie pełnej niezależności energetycznej, a to – szczególnie w obecnych czasach – jest fundamentalną kwestią dla naszego państwa.
Tutaj cała uchwała Solidarności o pogotowiu protestacyjnym na Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim
Materiał oryginalny: https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,rzad-odlecial-firmy-bankrutuja-przez-ceny-energii-solidarnosc-oglasza-pogotowie-protestacyjne,wia5-1-7232.html
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Chwile grozy na przejeździe kolejowym. Ojciec z córką uniknęli tragedii!
15875Śmierć na torach. Do tragedii doszło w Bełsznicy
12727Tragedia na torach. Policja wyjaśnia okoliczności, sprawą zajmuje się prokurator
12346Rydułtowy: Kradzież w drogerii przy Bema. Jastrzębianka trafiła do aresztu
11424Śmierć na torach. Pociąg potrącił mężczyznę
11025Chwile grozy na przejeździe kolejowym. Ojciec z córką uniknęli tragedii!
+32 / -2Rydułtowy: Kradzież w drogerii przy Bema. Jastrzębianka trafiła do aresztu
+19 / -7Witosa: Potrącenie na pasach. Sprawczynią 85-latka
+11 / -0109km/h w zabudowanym. Prawie 100 wykroczeń w ramach akcji "Prędkość"
+12 / -1Mieszkaniec Radlina poszukiwany listem gończym. Zatrzymano go na... Podlasiu
+11 / -0MOP Mszana otwarty. To pierwsze miejsce postoju po polskiej stronie
1Prace nie miały wpływu na osuwisko. Czy będą rekompensaty dla mieszkańców? Co do tej pory ustalono?
1Cuda na stacjach paliw - powitamy 5,99 zł/l? "Polska wyłamuje się z globalnych tendencji"
1Śmierć na torach. Pociąg potrącił mężczyznę
1Liliowa i 26 Marca do remontu. Miasto otrzymało dofinansowanie
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert