zamknij

Wiadomości

Wodzisław: brakuje chętnych do pracy w straży miejskiej

2019-05-09, Autor: ig

Z roku na rok maleje liczba strażników miejskich w Wodzisławiu Śląskim. Jednostka od dłuższego czasu boryka się z brakami kadrowymi. Kolejne nabory nie przynoszą żadnych rezultatów. Główny problem to zarobki. Na jakie wynagrodzenie może liczyć początkujący strażnik?

Reklama

Liczba etatów w wodzisławskiej straży miejskiej jeszcze w tamtym roku wynosiła 21. W tym roku jeden etat nadal pozostaje wolny, przy i tak ograniczonej liczbie pracowników.Zainteresowanie pracą w straży miejskiej jest niewielkie. W ubiegłym roku organizowane były aż 4 nabory. Niestety, nie udało się zatrudnić ani jednego strażnika. Na jeden nabór nikt się nie zgłosił.

O przyczynach takiego stanu rzeczy opowiada Beata Drzeniek, Komendant Straży Miejskiej w Wodzisławiu Śląskim.
- Strażnicy wybierają inne miejsca pracy, chociażby policję, gdzie mają oczywiście lepsze wynagrodzenie – tłumaczy. Komendant dodaje, że niektórzy funkcjonariusze rezygnują z pracy w Wodzisławiu Śląskim i przechodzą do innych, pobliskich straży miejskich.

Na jakie wynagrodzenie może liczyć strażnik miejski w Wodzisławiu? Osoba, która zostaje zatrudniona w straży, w ciągu pierwszego roku musi przejść podstawowe szkolenie strażnika gminnego.
- W ciągu pierwszego roku taka osoba pracuje na stanowisku aplikanta i otrzymuje wynagrodzenie na poziomie najniższej krajowej - mówi Komendant.

To 2250 zł brutto, czyli nieco ponad 1600 zł na rękę. Wysokość wynagrodzenia strażników miejskich ustalana jest na podstawie regulaminu Urzędu Miasta.

 

Oceń publikację: + 1 + 11 - 1 - 9

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (3):
 • ~P-S 2019-05-09 15:56:22

  I UM jeszcze się dziwi ??? Za1600 zł pracować w jednym z najbardziej znienawidzonych zawodów ? Za 1600 zł to już nawet ochroniarze w Biedronce nie stoją.

  26 1
 • ~SędziaDred 2019-05-10 07:31:33

  Szacunek dla Pani komendant za to, że odważyła się publicznie opowiedzieć o prawdzie w wodzisławskim magistracie. Przecież z przekazów Pana prezydenta jasno wynika, że jest to kraina mlekiem i miodem płynąca. Prawda niestety jest zupełnie inna!
  Charakter pracy bardzo zbliżony do Policji z tym wyjątkiem, że Policja nie tknie się parkujących samochodów, psich kup, spalania odpadów w piecach, itp. Do tego dochodzi konieczność dyspozycyjności, praca na zmiany oraz w weekendy i tak do 65 roku życia... Pomijając wiele innych spraw najważniejszą kwestią jest również możliwość rozwiązania w każdej chwili tej formacji oraz brak jakiegokolwiek szacunku społeczeństwa (pomijam fakt, że swego czasu strażnicy sami sobie na tę opinię zapracowali poprzez fotoradary i całe mnóstwo czasami „na siłę” nakładanych mandatów).
  I na koniec – w dzisiejszych czasach 1600 zł to jakaś kpina. Przedmówca słusznie napisał o pracownikach ochrony w Biedronce. Tak na marginesie, nauczyciele domagają się 1000 zł netto podwyżki (przy ich charakterze pracy, tj. liczba godzin i całe mnóstwo innych przywilejów), a strażnik nie ma szans nawet na 100 zł brutto. Gdzie tu sens i logika!? Z drugiej strony zarówno strażnikom, jak i nauczycielom nikt dożywotnio nie nakazał pracy w ich zawodzie!

  23 0
 • ~Wodzisławianin 2019-05-10 12:35:13

  Wymagania konieczne by zostać pracownikiem Straży Miejskiej za 1600 zł - znajomość:
  - ustawy o samorządzie gminnym,
  - ustawy kodeks postępowania administracyjnego,
  - ustawy o strażach gminnych,
  - ustawy kodeks wykroczeń,
  - ustawy kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia,
  - ustawy Prawo o ruchu drogowym,
  - topografii miasta Wodzisławia Śląskiego,
  - posiadać prawo jazdy kat. B.
  Są to wymagania co najmniej na stanowisko kierownicze za przeszło 4 tyś zł. Ktoś w gazecie Nowiny słusznie skomentował – cytuję: „wymagania jak do NASA”. Takie wymagania skutecznie odstraszają młodych ludzi i przyszłych kandydatów od tego zawodu i płacy z nim związanej. Przecież nie każdy od razu rodzi się prawnikiem, nauczycielem, policjantem, itd. Po to jest co najmniej rok umowy na czas określony by odpowiednio poznać przyszłego pracownika, jego chęci do nauki i zaangażowanie do pracy. Reszta przyjdzie samo.

  16 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Przepisy dotyczące aborcji w Polsce:

Oddanych głosów: 337