zamknij

Biznes

Wodzisław: zamiast centrum przesiadkowego powstanie stacja paliw?

2013-01-08, Autor: igra
Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej z Jastrzębia sprzedało prywatnej firmie działkę w centrum miasta, na której władze miasta chciały stworzyć centrum przesiadkowe.

Reklama

Firma Dispohl została nowym właścicielem działki przy ulicy Witosa Wodzisławia. Mowa dokładnie o terenie vis a vis dworca autobusowego, na którym organizowano m.in. pokazy driftowe.

 

Wiadomość to ważna, bo władze Wodzisławia tym terenem również się interesowały. Powstał nawet śmiały plan, by właśnie w tym miejscu stworzyć centrum przesiadkowe. Samorządowcy chcieli, by przy okazji remontu linii kolejowej na trasie Wodzisław – Chałupki został przeniesiony peron bliżej centrum miasta. Miałby on powstać na wysokości obecnego PKS-u.  - To pozwoliłoby nam na stworzenie czegoś na miarę centrum przesiadkowego – mówił rok temu prezydent Mieczysław Kieca.

 

Peron powstałby pomiędzy dwoma liniami kolejowymi. Jedna jest wciąż używana i łączy Wodzisław z Chałupkami. Druga, prowadziła kilka lat temu do nieistniejącej dziś kopalni 1 Maja. Centrum przesiadkowe powstałoby w miejscu dzisiejszego parkingu.

 

Teren długo był własnością Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej z Jastrzębia. Z końcem roku został sprzedany firmie Dispohl. Nie wiadomo za jaką kwotę. Władze PKM-u zasłaniają się tajemnicą służbową. Nieznane są też plany nowego właściciela. Jest na urlopie.

 

Wiadomo jedynie, że  plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje w tym miejscu budowę stacji benzynowej. Jeśli nowy właściciel miałby inne plany, musiałby złożyć do urzędu miasta wniosek o zmianę warunków zagospodarowania. Póki co tego nie uczynił. Pozwolił jednak na organizację, wzorem lat poprzednich, pokazu driftowego podczas najbliższego finału WOŚP.

 

Czy równie przychylnie odniesie się do planów włodarzy miasta? Do sprawy będziemy jeszcze wracać.

 

Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~kiax 2013-01-08 08:46:36

  Pewnie sprzeda teren miastu z odpowiednim zyskiem, a kieca napisze, że nie mieli wyboru i musieli to kupić :P tak się robi przekręty w polsce

  1 0
 • ~eska 2013-01-08 09:51:33

  To miasto planowało niby centrum przesiadkowe,ale w planie zagospodarowania jest stacja benzynowa. Przecież te plany chyba też miasto przygotowuje? Nic nie rozumiem.

  1 0
 • ~Jack Daniels 2013-01-08 10:23:47

  A ja nie rozumiem tego jak na prywatnej działce, nie należącej do miasta coś w ogóle planowano. Plany zagospodarowania można szybko zmienić na korzyść miasta, ale pod warunkiem, że działka jest własnością miasta, a nie osoby prywatnej. Z resztą centrum przesiadkowe to można robić w Krakowie, a nie w Wodzisławiu.

  0 0
 • ~BPM 2013-01-08 11:58:18

  "Samorządowcy chcieli, by przy okazji remontu linii kolejowej na trasie Wodzisław – Chałupki został przeniesiony peron bliżej centrum miasta. Miałby on powstać na wysokości obecnego PKS. - To pozwoliłoby nam na stworzenie czegoś na miarę centrum przesiadkowego "
  Z tej wypowiedzi nie wynika, iż centrum przesiadkowe planowane jest na terenie, które było własnością PKM przy ul. Witosa. Centrum przesiadkowe to raczej zlokalizowanie w bliskiej odległości przystanków obsługiwanych przez różnych przewoźników, w tym PKP. Przewoźnicy oferujący swoje usługi w oparciu o autobusy mają do dyspozycji perony przy Parku Miejskim. Natomiast usługi kolejowe uzależnione są od przebiegu linii kolejowych i tam można spodziewać się w przyszłości zlokalizowania dodatkowego peronu kolejowego. Nadmieniam, że Miasto jest właścicielem nieruchomości zlokalizowanej w bezpośredniej odległości od torów.

  0 0
 • ~ 2013-01-08 12:02:43

  kolejna klapa tuwodzislaw. link jest w kosmos, prowadzi donikąd. bzdurą jest twierdzenie o centrum przesiadkowym na dworcu. poza tym ta nazwa jest zbyt "szumna" bo mowa w zasadzie o przystanku kolejowym. komunikacja "na zewnątrz" poza rybnikiem czy jastrzębiem lub powiatem woła o pomstę do nieba :D autorce artykułu polecam przespacerować się do szymczaka i dowiedzieć się jako to naprawdę miało być a nie pisać bzdury. co do stacji benzynowej? niech powstaje, każdy ma do tego prawo. plan zagospodarowania przestrzennego został kiedyś tam stworzony i szybka zmiana ot tak nie bardzo jest możliwa. na ogół zmienia się go na życzenie inwestora ;)

  0 0
 • ~PimpaLesna 2013-01-10 11:24:30

  Kieca chce zostac nowym Grycanem w produkcji lodow.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy weźmiesz udział w wyborach 10 maja?
Oddanych głosów: 2239