zamknij

Wiadomości

Zielone płuco Starego Miasta do amputacji (zdjęcia)

2018-02-12, Autor: tora

Blisko 30 drzew z Parku Miejskiego w Wodzisławiu Śląskim zostało przeznaczone do wycinki. - Zielone płuco mojego Starego Miasta do amputacji. Po prostu brak słów! - ubolewa Grzegorz Meisel, przedsiębiorca z wodzisławskiej starówki.

Wodzisławianin zamieścił w mediach społecznościowych galerię zdjęć. Okazy zaznaczone farbą wydają się być w dobrej formie. Na jednym zdjęciu widać też sporo pociętych pni. To zdjęcie wykonane zostało przy parkingu Galerii Handlowej Karuzela.

Reklama

- Zadzwoniłem do Urzędu Miasta - miła pani poinformowała mnie, że taki jest plan rewitalizacji i stare drzewa muszą być usunięte i koniec kropka! Przyznaję, mam obsesje na punkcie zieleni i drzew i nerwy mi puszczają za każdym razem, jak słyszę piłę w moim mieście. Kiedyś moje miasto było zielone i każdy, kto tutaj przyjeżdżał był zaskoczony ilościa drzew i urokiem zielonego Starego Miasta.

Od pewnego czasu moje miasto przeradza się w betonową pustynią. Niby są nasadzenia nowych drzewek, ale zwykle jest tak, że te drzewka usychają po paru latach i nikt już się nie przejmuje tym, bo plan został wykonany.

To stare drzewa tworzą klimat miasta nie wspominając o tlenie, ale o stare drzewa trzeba umieć dbać i pielęgnować, a przede wszystkim po prostu i zwyczajnie chcieć!

Po prostu ręce opadają, a to wszystko dzieje się w czasie, w którym miasto walczy ze smogiem! - żali się wodzisławianin.

Tereny zielone w Wodzisławiu - co i gdzie się zmieni

O wyjaśnienia poprosiliśmy Annę Szwedę-Pigułę, rzecznika Urzędu Miasta Wodzisławia Śląskiego. - Zieleń parkowa ma zostać uporządkowana zgodnie z zasadami pielęgnacji starodrzewu, pod okiem specjalistów i konserwatora – mówi rzeczniczka. - Inwentaryzacja parkowego drzewostanu została przeprowadzona z myślą o początku prac rewitalizacyjnych. Cały drzewostan jest po gruntownym przeglądzie dokonanym przez specjalistów. Drzewa sprawdzał najpierw prof. Rostański, następnie konkretne wskazania co do przycięć i wycinki dał konserwator zieleni. W zamian za usunięte chore, martwe drzewa posadzonych zostanie wiele nowych.

Pod galerią zdjęć posypały się liczne krytyczne komentarze, np.: - Logika takich działań chyba prosta (prostacka) - zamiast utrzymywać drzewostan (co wymaga zatrudnienia ekipy ogrodników ze sprzętem umożliwiającym regularne, całoroczne przycinanie, kształtowanie koron itd.), łatwiej nie cackać się z "chorymi" drzewami - wydać kasę jednorazowo (budżet inwestycyjny, w odróżnieniu od utrzymaniowego) na wycinkę i nowe nasady i zapomnieć o temacie na lata.

Do wpisów odniósł się Dariusz Szymczak, zastępca prezydenta Wodzisławia Śląskiego: - Prowadzone prace są częścią koncepcji przebudowy zieleni w Parku Miejskim. Zieleń parkowa nie jest wieczna i wymaga uporządkowania, w tym częściowo usunięcia ze względów bezpieczeństwa, kompozycyjnych oraz możliwości wzrostu drzew. Koncepcja została wykonana przez projektanta – specjalistę w zakresie założeń parkowo-pałacowych i przewiduje docelowo wykonanie 25 sztuk nowych nasadzeń szlachetnych gatunków. Przy braku właściwych działań za kilkadziesiąt lat zamiast parku będziemy mieli las - suchych pni (jeżeli wcześniej się na kogoś nie przewrócą) – przekonuje Dariusz Szymczak.

 

Czy waszym zdaniem miasto powinno pozwolić drzewom dalej rosnąć? A może przekonują was słowa wiceprezydenta?  

Zobacz galerię

Oceń publikację: + 1 + 18 - 1 - 73

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (17):
 • ~81mountains 2018-02-12 18:35:19

  Tak, jasne, świetnie, wytnijcie wszystkie drzewa, przecież ten park ma swój klimat i powinno tak zostać. Fakt Wodzisław staje się coraz mniej zielony.

  19 6
 • ~Maja 2018-02-12 19:43:47

  Grzegorz Meisel teraz widzi znikającą zieleń w mieście i o dziwo zaczyna protestować....świat się kończy. ;)

  To co powinno być wycięte , trawsko, chwasty, krzaki tego się nie rusza ale duże dorodne drzewa idą do wycinki . Takie drzewa urosną ale za 40 lat .. więc nie za bardzo mnie przekonują te tłumaczenia U.M. zwłaszcza że w tym..." pożal się Boże " parku tylko drzewa przedstawiają jakąś wartość reszta to dziadostwo pomieszane z bezguściem.

  23 2
 • ~Grzegorz Meisel 2018-02-12 19:50:34

  @Maja tutaj sie mylisz - ja od lat to widze i protestuje . Szkoda, ze tylko garstka ludzi mysli podobnie, reszcie najwyrazniej odpowiada betonowo - postindustrialny krajobraz za oknem.

  9 12
 • ~Sky 2018-02-12 20:10:33

  Jak dla mnie to absolutna tragedia. Należy najszybciej zatrzymać ten proces wycinania wszystkiego jak leci.

  18 2
 • ~Dr Svevo 2018-02-12 20:31:18

  Czy wy nie widzicie że drzewa są wycięte pod budowę parkingu dla rozbudowanej Karuzeli? Te kilka drzew głębiej w parku to tylko przy okazji.

  15 3
 • ~vladislav 2018-02-12 22:21:11

  Widzę, że zleciała się już cała ekipa dendrologów. Każdy Polak zna się na wszystkim od skoków na nartach po operacje na sercu.

  11 8
 • ~Piotrek 2018-02-12 22:39:02

  Coś okropnego dzieje się z zielenią w Wodzisławiu. Np. taka ulica 26-go Marca(od ronda na Jana Pawła) była jeszcze 9 lat temu zielona i klimatyczna, mimo bloków, teraz jest smutna i aż się nie chce tamtędy przechodzić. Rynek też kiedyś był fajnie zielony, teraz jest pusty. Lepiej zastąpić drzewa ekranami, miasto teraz jest ekranową pustynią. Wszystko w imię "bezpieczeństwa". Niech jeszcze wytną drzewa z i tak już oszpeconego parku. A najlepiej niech zlikwidują cały park i postawią jakąś galerię, albo lepiej niech zrobią parking(płatny).

  14 5
 • ~Katie Krypczyk 2018-02-12 23:24:05

  Wodzisław ma tak super powietrze
  Po co nam drzewa .?!
  Masowe wycinki trwają w najlepsze

  12 6
 • ~atek 2018-02-13 12:34:01

  Powiem tak nie wiem co by musiało się stać by ci ludzie którzy jednym pociągnięciem dłoni bez zawahania podpisują takie rzeczy .
  Pomalują - wytną - ludzie się oburzą - ludzie zapomną .
  Musiała stać się jakaś tragedia by takie coś zaprzestano .
  Tylko prawda taka , że tragedia już się stała i oddychamy trucizną .
  Poprzeć uchwałę anty-smogową i wyciąć drzewa to jak otworzyć bar obok ośrodka odwykowego , nie fer posunięcie i tyle.
  Rozumie , że nie które drzewa zagrażają życiu i trzeba je po prostu wyciąć ale do cholery większy parking przy Karuzeli czy kolejna biedronki nie uratuje ani nie stworzy nowego życia .
  No ale co my ludzie możemy narzekać ? Przecież mamy 4 wzgórza , nowe drogi , i co tylko idzie pokazać w kolorowych gazetach czy też na ładnych zdjęciach to powinno nas cieszyć i mieć powód do dumy , że mieszkamy w tak szeroko rozwiniętym mieście jak jest Wodzisław Śląski.
  I ten pomarańczowy sprej na tych drzewach kochani Urzędnicy to tak na prawdę krew na waszych rękach naszego czystego powietrza i po prostu lepszego wyglądu miasta . Ale no nic pozdrawiam z duszącego Wodzisławia miasta betonu .

  14 3
 • ~Don C. 2018-02-13 14:24:50

  Wy tylko widzicie co wycinają ale to co sadzą to już nie. @Piotrek-w zeszłym roku na rynku sadzili drzewa. Inna sprawa to pytanie czy na rynku powinny być drzewa? Jeśli tak to w takim Krakowie czy innych miastach tego nie wiedzą. Prawdopodobnie jeśli nie ma pomysłu na rynek to sadzi się co popadnie.
  Kolejna sprawa to jeśli miasto zgodziło się na rozbudowę Karuzeli kosztem części parku to przynajmniej mogli wywalczyć żeby 2 część była piętrowa. No ale jak widzimy po raz kolejny władze miasta uraczyły wszystkich minimalizmem.
  @G. Meisel-szkoda że nie walczyłeś o zabytkową studnię z średniowiecza która 50 metrów koło twojego domu została zasypana zamiast być odrestaurowana i stać się elementem historycznym w ramach małej infrastruktury.

  19 2
 • ~Piotrek 2018-02-13 17:36:42

  @Don C, powinna być, bo zawsze była. To że w Krakowie nie mają nie oznacza, że w Wodzisławiu mieć nie mogą.

  7 3
 • ~Maja 2018-02-13 19:47:10

  @Don C nawet ja nie wiedziałam o takiej atrakcji jak ta studnia. Doprowadzenie do zniszczenia tej idealnej atrakcji świadczy tylko o kompletnym braku rozumu na Boguminskiej. Zreszta to nie pierwszy raz podejmuje się kontrowersyjne decyzje, pisze kontrowersyjne żeby nie napisać idiotyczne.

  @Grzegorz Meisel naprawdę co się musi stać w tym mieście żebyś otworzył oczy ? Nie jestem jakaś fanatyczka żeby na sile bronić każdego krzaczka ale każdy widzi ze w tym mieście nie ma żadnej spójnej polityki dbania o zieleń miejską.

  10 3
 • ~Dr Svevo 2018-02-14 01:18:00

  Też mnie interesuje tak jak Maję czy faktycznie była zasypana jakaś studnia i gdzie? Tu popis jak mniemam ma redaktor Tu Wodzisław. Co innego trzydziestoletnie drzewo a co innego studnia co ma setki lat!

  7 1
 • ~Grzegorz Meisel 2018-02-14 07:23:46

  @DonC - skoro poruszyles temat studni i robisz mi zarzuty to powiem Ci, ze sie mylisz. Otóż usilowalem cos zrobic w tym temacie i bardzo mi zalezalo na tym by z ta studnia byla atrakcja w miescie ale niestety nie udalo sie - po pierwsze dlatego, ze teren jest prywatny i wlasciciel nie chcial sie zgodzic na realizacje takiej wizji, po drugie rzeczona studnia w rzeczywistosci byla dobrych kilka metrow ponizej aktualnego poziomu ulicy i wielka szkoda, ze stalo sie tak jak sie stalo ale czasami po prostu sie nie da.

  2 8
 • ~Dr Svevo 2018-02-14 13:46:50

  Coś tu nie pasuje.Skoro znajomy w kamienicy nie mógł wymienić okien na takie jak chciał tylko musiał się dostosować do takich jakie zalecił konserwator zabytków.To w takim razie nie można ot tak zasypać studni co ma setki lat nawet na terenie prywatnym.

  7 0
 • ~Maja 2018-02-14 15:57:32

  @Dr Svevo bardzo słuszna uwaga, w mieście gdzie nie można pomalować na swobodny kolor kamienicy bo konserwator się nie zgadza, można ot tak sobie zasypać średniowieczną studnie ?
  Co z tego ze była poniżej poziomu gruntu, można ja było nadbudować, obmurowac itp.
  W Rzeszowie na rynku stoi taka studnia ładnie zabudowana z drewnianym daszkiem nieważne ze nie ma tam wody, że jest pusta ale wszyscy idą ja zobaczyć i jest duża atrakcją.

  Zamiast rozdawać paczki albo latać samolotem do Warszawy ( pociąg expres jedzie ze stacji ) trzeba było dać pieniądze na odnowienie tej studni.

  9 1
 • ~Tedi Kobra 2018-02-16 12:04:48

  Ciekawe że Meisel tak cicho protestuje przecież mógł zwołać przez Facebooka swoich znajomych z poprzednich występów czy to pod sądem, ul Targowej czy na rynku, gdzie brał czynny udział i zrobić w parku miejskim i pod Karuzelą wielką zadymę z udziałem Kalinowskich i pod patronatem Kiecy.

  15 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy do żłobka miejskiego powinny być przyjmowane tylko szczepione dzieci?
Oddanych głosów: 82