Dobry występ zawodnika Formy w XVI Półmaratonie Żywieckim

2015-04-02, Autor: Ireneusz Stachowski, mkor
Blisko 2 tysiące zawodników wzięło udział w XVI Półmaratonie Żywieckim. Osiągnięcie zawodnika wodzisławskiej Formy - II miejsce w swojej kategorii wiekowej Janusza Magiery jest wyczynem, który nie może przejść bez echa.

Na starcie stanęła liczna grupa zawodników wodzisławskiej Formy. Najlepiej spisał się "góral" Janusz Magiera, który z czasem 1:24:57 zajął 2. miejsce w swojej kategorii wiekowej. W klasyfikacji generalnej dało mu to 50. lokatę. Magiera był najszybszym zawodnikiem wodzisławskiego klubu, pokonał całą rzeszę młodszych kolegów.

Dodajmy, że Forma stanowiła jedną z najliczniejszych drużyn w półmaratonie. Zawody wygrał reprezentant Kenii James Emurii. Przebiegł 21 kilometrów oraz 97,5 metra w czasie 1:06:49. Drugi na mecie zameldował się Ukrainiec Taras Salo (1:07:04), trzeci był kolejny Ukrainiec Rusłan Pechnikov (1:08:04). Piąte miejsce zajął najlepszy z Polaków bielszczanin Jarosław Gniewek (1:14:39 ).

Dziś Półmaraton Żywiecki w niczym nie przypomina imprezy sprzed kilku lat, kiedy można było go traktować co najwyżej, jako bieg o randze ogólnopolskiej. Obecnie na starcie ustawiają się nie tylko Polacy, ale również reprezentanci wielu innych krajów, na czele z Kenijczykami i Kenijkami, którzy mają największy wpływ na ostateczny wynik Półmaratonu Żywieckiego. Trasa biegu jest ciężka gdyż wije się w większości wzniesieniami wokół Jeziora Żywieckiego. Płaskie jest tylko pierwsze 5 kilometrów oraz ostatni kilometr który wiedzie bezpośrednio do mety usytuowanej na żywieckim rynku.