Olimpia Wodzisław: dobra gra z czubem tabeli

To był wymagający weekend dla koszykarek Olimpii. W sobotę lider, a w niedzielę wicelider II ligi kobiet przyjechał do Wodzisławia Śląskiego. Mimo trudnego terminarza, Olimpijki pokazały się z dobrej strony i wygrały jedno z tych spotkań. - Myślę, że dla kibiców były to dwa bardzo fajne widowiska - mówi Grzegorz Korzeń, trener Olimpii.

Zwycięstwo 62:55 przyszło w niedzielnym starciu z MLKS Rzeszów. Dzień wcześniej w Wodzisławiu gościł lider - Korona AZS PK Kraków i pokonał Olimpię 57:51.
LIDER ZBYT SILNY
W sobotę Olimpia grała z rywalem, który nie doznał jeszcze porażki w tym sezonie. Już po kilku akcjach krakowianki prowadziły 5:0.

Co jednak zaskakujące, kolejne minuty pierwszej kwarty należały do Olimpii. Ostatecznie koszykarki z Wodzisławia wygrały tę kwartę 16:8.

W drugiej odsłonie oba zespoły bardzo mocno wzmocniły działania w defensywie, ale żadna z drużyn nie zdołała osiągnąć przewagi. Skończyło się remisem 15:15, ato oznaczało, że wodzisławianki utrzymały przewagę z pierwszej części meczu.

Kryzys dopadał wodzisławianki w drugiej minucie trzeciej kwarty. Bardzo skutecznie grające krakowianki zapisały na swoim koncie 11 kolejnych punktów przy zerowej zdobyczy Olimpijek i w efekcie, w szóstej minucie kwarty, przewaga gospodyń stopniała do zaledwie jednego punktu (35:34).

Olimpia nie dała rady utrzymać swojej przewagi w końcowych fragmentach meczu. Ostatnia odsłona spotkania to prawdziwy horror. Najpierw dwa celne rzuty za 3 punkty akademiczek wyprowadzają Koronę na trzypunktowe prowadzenie 44:41, a chwile później dwa celne rzuty osobiste i rzut z gry Joanny Soboty doprowadzają do remisu 48:48.

Gdy na kilkanaście sekund przed końcem spotkania przyjezdne wychodzą na prowadzenie 50:58 wydaje się, że jest już po meczu. Olimpia przechwyciła jednak piłkę w obronie i dzięki szarży Aleksandry Lewoń-Szczansny zakończonej celnym rzutem, równo z syreną kończącą spotkanie, doprowadzają do dogrywki.

W dogrywce oglądaliśmy festiwal rzutów osobistych - głównie w wykonaniu krakowianek. To one zachowały zimną krew i wygrały w dogrywce 7:1, a w całym meczu 57:51.

ŻKK Olimpia  - Korona AZS PK Kraków 51:57 (16:8, 15:15, 10:15, 9:12, dogrywka 1:7)
Punkty: Lewoń-Szczansny Aleksandra 22 (5x3 pkt) Sobota Joanna 14, Piechaczek Aleksandra 7, Oskwarek Weronika 5, Mikołajewska Karolina 2, Wiertelak Żaneta 1 Opiatowska Monika 0, Walocha Wioletta 0.

WICELIDER POKONANY
Po sobotnim horrorze, w niedzielę wodzisławianki przystąpiły do kolejnego bardzo trudnego spotkania. Tym razem przeciwnikiem Olimpii była drużyna MLKS Rzeszów – wicelidera rozgrywek.

Pierwsze minuty meczu zdawały się potwierdzać wyższość drużyny przyjezdnej - po skutecznych akcjach Karoliny Trzcińskiej i odpowiedzi Weroniki Oskwarek, rzeszowianki wyszły na prowadzenie 5:2.

Sygnał do ataku Olimpijkom dała jak zwykle niezawodna w rzutach zza lini 6,75 - Aleksandra Lewoń-Szczansny. Jeszcze przed końcem pierwszej kwarty, głównie za sprawa Joanny Soboty, Olimpia wyszła na siedmiopunktowe prowadzenie 20:13.
W drugiej kwarcie przewagę na boisku odzyskał zespół z Rzeszowa, któremu pod nieobecność na boisku Joanny SobotyMoniki Opiatowskiej udało się doprowadzić do remisu 27:27.

Trzecia odsłona meczu rozpoczęła się od skutecznych ataków  Joanny Soboty. Bardzo dobre wejście na boisko odnotowała też najmłodsza z Olimpijek – Wioletta Walocha, dobrze grająca zarówno w ataku, jak i obronie. W efekcie Olimpia wygrała kwartę 21:11 i w całym spotkaniu objęła dziesięciopunktowe prowadzenie 48:38.

Gdy w 3 minucie ostatniej części gry przewaga Olimpii zmniejszyła się do zaledwie trzech punktów oddech gospodyniom pozwoliła złapać najpierw Karolina Mikołajewska (celny rzut za trzy punkty), a w chwilę później Joanna Sobota rzutem dwupunktowym.

W ostatnich dwóch minutach spotkania zawodniczki z MLKS-u próbowały jeszcze zmienić losy meczu oddając szybkie rzuty i przerywając faulem akcje gospodyń. Na nic sie to jednak zdało. Olimpia była tego dnia lepsza i konsekwentie potwierdzała to w całym meczu. MLKS Rzeszów po tym meczu spadł z pozycji wicelidera tabeli II ligi kobiet.

ŻKK Olimpia Wodzisław Śląski - MLKS Rzeszów 62:55 (20:13, 7:14, 21:11, 14:17)
Punkty: Lewoń-Szczansny Aleksandra  21 (5x3 pkt.), Sobota Joanna 18, Walocha Wioletta 6, Mikołajewska Karolina 6 (1x3 pkt.), Oskwarek Weronika 5, Wiertelak Agnieszka 4, Piehcaczek Aleksandra 2, W meczu wystąpiły również: WIertelak Żaneta 0, Cywka Marta 0, Opiatowska Monika 0.

Grzegorz Korzeń (trener Olimpii):
Oczywiście jestem bardzo zadowolony z postawy drużyny w obu meczach. Mimo, że przegraliśmy mecz z Koroną to jestem pełen podziwu dla postawy dziewczyn w obu spotkaniach. Była wola walki, zaangażowanie i bardzo trudna, czasami nawet wręcz, walka z przeciwniczkami. Myślę, że dla kibiców były to dwa bardzo fajne widowiska, w których zawarte było całe piękno tego sportu – często zmieniająca się sytuacja na boisku i walka o każdy jego centymetr, rzuty z dalekiego dystansu, agresywna obrona, kontrataki. Na pochwałę zasługuje cały zespół bo oprócz  zawodniczek stanowiących o jego obliczu czyli: Joanny Soboty, Aleksandry Lewoń-Szczansny,  Weroniki Oskwarek bardzo dobre spotkania rozegrały Aleskandra Piechaczek, Żaneta Wiertelak, Agnieszka Wiertelak czy wreszcie "mała" bohaterka drugiego meczu – Wioletta Walocha.

Tabela II ligi kobiet (region: południe, 9 zespołów)