zamknij

Wiadomości

Redaktorzy podpisali deklarację przeciw mowie nienawiści

2015-02-06, Autor: Redakcja
Redaktorzy lokalnych mediów biorących udział w projekcie "Palące słowa. Zwalczanie mowy nienawiści w internecie" podpisali deklarację, w której zobowiązują się do zwalczania w swoich serwisach mowy nienawiści i dbania o kulturę słowa.

Reklama

Oto pełna treść deklaracji i jej sygnatariusze:

My, przedstawiciele portali informacyjnych, deklarujemy dbać o kulturę słowa - zarówno naszą i naszych czytelników, przestrzegać podstawowych zasad komunikowania się oraz tworzyć nasze artykuły tak, by nie prowokowały odbiorców do agresywnych zachowań w sieci. Chcemy, aby każdy Czytelnik miał świadomość, że może swobodnie wyrażać swoje opinie na każdy temat, ale pragniemy być dumni z tego, że zarówno my jak i nasi odbiorcy potrafią używać słowa w sposób, który nie znieważa innych, nie rozbudza nienawiści rasowej, religijnej, antysemickiej, narodowościowej lub innych jej form wynikających z nietolerancji wobec wszelkiego rodzaju odmienności.

Ireneusz Burek - redaktor naczelny portalu raciborz.com.pl oraz dwutygodnika regionalnego Gazeta-Informator
Aleksander Król - ​Zastępca szefa Oddziału Rybnik Polska Dziennik Zachodni​,​ naszemiasto.pl
Monika Krzepina - redaktor prowadząca tuWodzislaw.pl
Wioleta Kurzydem - redaktor prowadząca tuZory.pl​
Paweł Okulowski - redaktor naczelny portalu nowiny.pl
Grzegorz Wawoczny - redaktor naczelny naszraciborz.pl
Wacław Wrana - redaktor naczelny Rybnik.com.pl
Patrycja Wróblewska-Wojda - redaktor prowadząca tuJastrzebie.pl.

Projekt "Palące słowa. Zwalczanie mowy nienawiści w internecie" to: portal dziennikarstwa obywatelskiego, cykl szkoleń dla młodych dziennikarzy, spotkania w szkołach, panele eksperckie lokalnych mediów poświęcone zjawisku hate speech, warsztaty dla młodzieży nt. mowy nienawiści, kampania społeczna, publikacje i konferencje.

- Z mową nienawiści spotykamy się w Internecie na co dzień - szkalujące komentarze, agresywne artykuły, strony nawołujące do aktów nienawiści. Słowna agresja w sieci jest zjawiskiem powszechnym i nagminnym. Pozorna anonimowość sprawia, że internauci bezkarnie szykanują, zachęcając do tego innych użytkowników Internetu. Chcemy to zmienić! - uzasadniają realizację projektu przedstawiciele Raciborskiego Stowarzyszenia Kulturalne ASK.

Oceń publikację: + 1 + 2 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~ 2015-02-06 09:56:00

  To rozumiem, że sami nie będziecie pluć jadem jak do tej pory ? I skończycie kasować komentarze nie przychylne waszym partyjnym pracodawcom które nie łamią regulaminu ?

  7 0
 • ~janjanek 2015-02-06 11:56:45

  wszytko zmierza do tego, że jakakolwiek krytyka będzie odbierana jako mowa nienawiści a pogląd odmienny z ustalonym przez media głównego nurtu będzie przestępstwem tzw. myślozbrodnia;

  6 0
 • ~ 2015-02-07 08:14:01

  zamiast bawić się w deklaracje nic nie znaczące bo powyższe wynika przede wszystkim z kultury piszącego podpiszcie lepiej deklarację o dziennikarstwie śledczym, bo zdecydowana większość z was jest po prostu potulna jak baranki i wierzy w komunikaty wydawane przez urzędników. niewielu wgryza się w temat co zaczyna ludzi wkurzać, bo widzą rzeczywistość zupełnie inaczej. stąd m.in. takie a nie inne zachowania, bo krew człowieka zalewa kiedy czyta się w mediach urzędowy komunikat żeby się nie daj boże nie narazić. powinno być wam głupio, że internauci widzą więcej niż wy.

  1 0
 • ~leokadia 2015-02-08 20:45:44

  @mhl999 przesadziłeś z tym dziennikarstwem śledczym. Jak w ogóle możesz coś takiego imputować. Wstydź się. I to jest właśnie w twoim wydaniu mowa nienawiści w całej okazałości. jak możesz twierdzić że internauci wiedzą więcej od naszych redaktorów. I te brzydkie stwierdzenia: narazić się, być wam głupio.Nie należysz przypadkiem do PIS? Albo jesteś jakimś związkowym działaczem? Normalni ludzie i tacy którym zależy na tym by nasza wspólna mała ojczyzna Wodzisław Śl.kwitła i rozwijała się w dobrobycie jej mieszkańców nie postępują tak jak ty. A tak w ogóle to jesteś jakiś anty i naprawdę szkoda czasu żeby wchodzić z tobą w jakąkolwiek polemikę;

  0 3
 • ~ 2015-02-10 09:11:34

  @leokadia - mowa nienawiści przez mnie przemawia? trochę inaczej to widzę. obecne media w sporej części swoich przekazów opierają się na urzędowych komunikatach. realnie czasem zmienią szyk w zdaniu czy zmienią kolejność i dopiszą 2,3 zdania od siebie. niewielu jednak przeanalizuje sytuację, bo po pierwsze nie wszystko widzą i nie wszystko wiedzą, a analiza wymaga wysiłku. zresztą nie są w stanie wiedzieć/widzieć wszystkiego, bo to nierealne. więcej widzą/wiedzą internauci tutaj piszący gdyż tych obserwatorów jest więcej. tymczasem problem "od kuchni: na ogół wygląda nieco inaczej. i o tą kuchnię właśnie chodzi w sformowaniu "dziennikarstwo śledcze". chcesz prostego przykładu?

  0 0
 • ~ 2015-02-10 09:13:02

  proszę cię bardzo radio90 podało informację o braku miejsca dla niepełnosprawnych przy wck. coś co osobiście wytknąłem 6 grudnia 2014 roku ;) stanowisko mniej więcej jest takie, że nie zapomniano o miejscu dla niepełnosprawnych, ale tym razem śnieg przeszkadza. problem w tym, że przebudowa wck miała zakończyć się bodaj z końcem września i już wtedy należałoby mieć projekt zatwierdzony przez powiat. nawet jeśli była obsuwa czasowa to nie zmienia to faktu iż projekt można było zrobić, a tego po prostu nie ma. wymalowanie paru linii dla "koperty" o wymiarach 5x3.6m naprawdę wiele nie kosztuje, a zakres temperatur w listopadzie możesz sprawdzić m.in. na stronie monitoring.katowice.wios.gov.pl kilka miesięcy pełnosprawnym nie robi różnicy, ale osobie poruszającej się na wózku już tak. Jeśli przyjmujesz tak jałowe wyjaśnienia urzędników to gratuluję obojętności :)

  0 0
 • ~ 2015-02-10 09:14:28


  rzuć okiem jeszcze na to: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.626894894083557.1073741829.588351187937928&type=1 a potem twierdź, że uprawiam mowę nienawiści ;-)

  0 0
 • ~leokadia 2015-02-10 11:59:43

  Widzisz @mhl999 jak to prosto jest zmanipulować ludzi słowem pisanym;) Było we mnie przekonanie że wychwycisz ironię;) i nie marudź już tak;)

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy najmłodsi uczniowie mogą czuć się bezpiecznie w drodze do szkoły?Oddanych głosów: 227