zamknij

Wiadomości

Śmieci: Wodzisław wśród najdroższych miast Polski

2019-11-04, Autor: JP

Firma doradcza Curulis opublikowała zestawienie kosztów za usługi komunalne, z których korzysta statystyczna rodzina w mieście powiatowym. Wodzisław Śląski znalazł się wśród najdroższych polskich miast w kategorii cen za odbiór odpadów.

Reklama

Firma doradcza Curulis opublikowała zestawienie rocznych kosztów, jakie obciążają statystyczną rodzinę w pięciu obszarach:

 • zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków
 • odbiór odpadów komunalnych
 • podatek od nieruchomości
 • komunikacja publiczna
 • strefy płatnego parkowania.

Za modelową rodzinę uznano dwoje rodziców z dwójką dzieci, zamieszkałych w domu o powierzchni 74 m kw., zużywających 33,3 m sześc. wody rocznie i wytwarzających tyleż ścieków, korzystających z komunikacji publicznej 108 razy w roku i parkujących w centrum miasta przez 48 godzin w roku.

Źródło: Curulis

W ramach tych obszarów przeciętna rodzina mieszkająca wmieście powiatowym najwięcej wydaje na wodę i ścieki (47,14%), następnie na komunikację publiczną (27,78%) oraz na wywóz odpadów komunalnych (21,61%). Co za tym idzie, roczne koszty związane z dostawą wody i odbiorem ścieków wynoszą średnio 1 415 zł, a koszty korzystania z komunikacji publicznej: 834zł. Koszty zagospodarowania odpadów komunalnych wzrosły w ciągu osattniego roku aż o 30,85% i wynoszą średnio 649zł/rok. Opłata parkingowa i podatek od nieruchomości stanowią niewielki odsetek łącznych kosztów.

– W 2019 roku wzrost cen dotknął głównie opłaty za odbiór odpadów oraz dostarczania wody i odprowadzania ścieków. Możemy się spodziewać, że to dopiero początek prawdziwych wzrostów. Wyższe płace minimalne, droższa energia i niekorzystne ruchy na „rynku śmieciowym” prawdopodobnie przyspieszą wzrost kosztów usług komunalnych w 2020 i latach kolejnych

– komentuje prezes firmy Curulis Mateusz Klupczyński.

W raporcie uwzględniono 339 miast powiatowych i ceny z 15 sierpnia 2019 roku. W ogólnej klasyfikacji najdroższym województwem okazało się śląskie. Na śląsku mamy też najdroższą wodę i ścieki, a także najwyższą cenę za odbiór odpadów.

Źródło: Curulis

W kategorii odbioru śmieci w niechlubnym krajowym ogonku znalazł się Wodzisław z ceną 26,10 zł od osoby, czyli 1 252,80 zł za rodzinę. Natomiast Żory trafiły na drugi szczyt rankingu pod względem komunikacji publicznej, jako że ta w Żorach jest za darmo. Z kolei Jastrzebie-Zdrój w ogólnej klasyfikacji okazało się najtańszym miastem na całym Śląsku, notując awans o 27 pozycji w stosunku do poprzedniego roku.

Oto ogóle wyniki rankingu dla Subregionu Zachodniego:

 • miejsce 88: Jastrzębie-Zdrój. Roczne koszty: 2 665,71 zł (awans w rankingu o 27 miejsc)
 • miejsce 120: Żory. Roczne koszty: 2 782,90 zł (spadek w rankingu o 31 miejsc)
 • miejsce 310: Rybnik. Roczne koszty: 3 772,57 zł (awans w rankingu o 27 miejsc)
 • miejsce 316: Wodzisław Śląski. Roczne koszty: 3 815,06 zł (spadek w rankingu o -66 miejsc)

Dla porównania:

 • miejsce 187: Warszawa. Roczne koszty: 3 060,03 zł (awans w rankingu o +48 miejsc)
 • miejsce 304: Katowice. Roczne koszty: 3 736,80 zł (awans w rankingu o +29 miejsc)
Oceń publikację: + 1 + 11 - 1 - 38

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~salomon 2019-11-04 23:10:41

  Ciekawe co na to nasz Prezydent? "... jest super jest super więc o Ci chodzi..." Taki przecież był raport o stanie miasta.
  Niech Pan już kończy te swoje rządy Panie Prezydencie, wypalił Pan się. To miasto potrzebuje świeżego spojrzenia , żeby w końcu stało się przyjazne dla mieszkańców. Nie ma ludzi na rynku, nie dziwne jak widać mieszkańcy mają inne wydatki niż zostawienie pieniędzy w sklepach i restauracjach na rynku i to o około 1200 zł rocznie na rodzinę niż nasi sąsiedzi którzy zresztą mają najlepsze zarobki w Polsce. Miasto się wyludnia? Ciekawe dlaczego? 316 miejsce na 339 możliwych wstyd, wstyd, wstyd dla rządzących.

  38 5
 • ~jan277 2019-11-04 23:34:19

  to jest tragedia co kieca zrobił z tym miastem
  900 zł więcej od warszawy zarobki
  4 razy mniejsze
  tylko tak dalej brawo glosujcie dalej na nieudolnego prezydenta

  39 4
 • ~koliber 2019-11-05 04:48:23

  Niedawno moj znajomy pomazal liste która dostał od naszego prezydenta dlaczgo smieci w naszym miescie sa tak drogie. Po przeczytaniu listy poprostu jeblem smiechem i oddalem kartke znajomemu. Niestety nasze miasto staje sie pomalu wioska zabita dechami. Nasz przezydent zamiast sciagac firmy do naszego miasta by stworzyły miejsca pracy niestety tego nie robi. A co robi dzwiga wszystko i gdzie popadnie zwyklemu Kowalskiemu. Stan druch w naszym mieacie jest tragiczny w oblaganym stanie, szpital nie ma pieniedzy na nic ale najwazniejsze jest to ze kwietniki stoja na ulicy kule z blachy czy hu.... wie z czego. Nie liczy sie praca licza sie pierdoly. Nasz prezydent niestety sie wypalił pozdro. Jak go spotkam musze sie spytac jak smakowały kanapki w maku!

  35 2
 • ~Wodzisławianin 2019-11-05 07:30:40

  Mam pytanie – czy za tak drogimi opłatami idzie też komfort życia w naszym mieście? Otóż NIE !!!

  Jakość powietrza jedna z najgorszych w Polsce, infrastruktura drogowa pozostawia wiele do życzenia (ot chociażby nadal brak drogi południowej/obwodnicy), rynek i ulice przyległe - smród i bród z dymiących kominów i jeżdżących pomimo zakazów samochodów, służba zdrowia – praktycznie już jej nie ma, nauczyciele sfrustrowani, brak jakiegokolwiek dużego zakładu pracy (w porównaniu do chociażby maleńkich Czyżowic), przedsiębiorcy, firmy, sklepikarze, itp. - uciekają z Wodzisławia (widać to ewidentnie po pustych lokalach), życie kulturalno-rozrywkowe po godz. 17 umiera, itp., itd…
  To tylko niektóre sprawy, które „na już, na szybko” zostały wymienione. Jedyną wizytówką tego miasta jest rodzinny park rozrywki do którego (o tym się nie mówi, ani pisze) non-stop dokłada duże pieniądze!

  I na koniec jeszcze jedno pytanie – co jeszcze w tym mieście da się rozwalić? Śmieci najdroższe, woda jedna z najdroższych w Polsce, podatki od nieruchomości wyśrubowane, ... Oczywiście w mediach nasz ukochany prezydent napisze/powie – wina PiS.

  43 3
 • ~musik 2019-11-05 08:15:58

  Skoro jest tak źle, to dlaczego Kieca został wybrany? Może nie było lepszego kandydata?

  20 9
 • ~may 2019-11-05 10:24:24

  nie mam zamiaru bronić Kiecy, bo o ile w pierwszej kadencji był naprawdę spoko, o tyle w pozostałych zaczęło mu srogo odbijać i gdy człowiek myślał, że gorszych doradców i wice już nie mógł sobie wybrać - BUM, zaskoczył nas ponownie.
  Ale wracając do tematu: wiecie, że takie a nie inne stawki przegłosowała… Rada miasta? Rada miasta, którą sami sobie wybraliście i która działa w Waszym (mieszkańców) interesie xD Cyt: "Rada Miasta w Wodzisławiu przegłosowała nowe stawki za wywóz śmieci" - poszukajcie artykułów z połowy bieżącego roku, z wielu portali. A skąd podwyżki? Ach, o to możecie zapytać władzę wyższą - którą również sami sobie wybraliście...
  "No ale przynajmniej 500+ na dzieci dali"

  13 19
 • ~SędziaDred 2019-11-05 14:20:56

  „may” nie do końca sposób zgodzić się z tym co piszesz.
  Po pierwsze cała „stara rada” była po stronie pana prezydenta więc nikt nie śmiał mu się sprzeciwić. Innymi słowy mógł robić co chciał. Czy przy obecnym układzie sił zrobiłby to samo?
  Po drugie (również zachęcam do poszukania artykułów z połowy bieżącego roku), były takie miasta w Polsce, gdzie ich włodarze nie zgodzili się na niekorzystne rozwiązania organizując kolejny, tym razem korzystniejszy dla mieszkańców przetarg. Dało się? Oczywiście, że tak!
  Kolejna kwestia: program 500+. Uważam, że jest dobry, ale do gruntownej poprawki. Jedną z tych poprawek powinna przy przyznawaniu tego świadczenia być kwestia tzw. kryterium dochodowego! Z drugiej strony błędne jest rozumowanie, że program ten spowodował drożyznę. Jaki zatem wpływ ma ten program na światowe ceny ropy, na kryzysy w różnych częściach naszego globu, na ceny w hipermarketach zarządzanych przez Holendrów, Niemców, itd.
  Ostatnia kwestia – niestety Polak da się wykorzystać! Nasi poprzedni jak i obecni włodarze wychodzą z założenia, że przeżyliśmy jedną i drugą wojnę światową, a przedtem jeszcze trzy zabory więc „polaczek” jakoś sobie poradzi z podwyżkami. Dla przykładu w Chile po podwyżkach cen biletów zaledwie o 1,04 euro wybuchły zamieszki. Absolutnie do tego nie namawiam, ale ewidentnie widać różnice w podejściu do identycznych spraw w różnych narodach.

  19 3
 • ~Wodzisławianin 2019-11-05 14:55:04

  Ja jeszcze do powyższych wypowiedzi oraz przedstawionej grafiki dotyczącej wydatków rodziny na usługi komunalne w poszczególnych regionach Polski zapytam czym przeciętny „Kowalski” różni się na wschodzie Polski do „Kowalskiego” na zachodzie, południu, czy północy Polski?
  Wszędzie kupuje podobny kartonik mleka, tak samo opakowany wyrób mięsny, spożywczy, itp. Innymi słowy produkujemy te same śmieci, a ceny są zupełnie różne w zależności od regionu, ale przede wszystkim oderwane od rzeczywistości!
  Stawka powinna być jednakowa w całej Polsce, a nie dzielenie na tych lepszych i gorszych.

  14 2
 • ~Dr Svevo 2019-11-05 17:10:43

  Na pocieszenie zostało wam że wynik prestiżowy i podobny do Rybnika. Co do Rady Miasta to choć opozycja ma większość to wydaje się być bezsilna.

  6 2
 • ~Spec 2019-11-05 17:32:02

  Psioczycie na obecnego prezydenta,ok to wasze zdanie
  A ja chętnie popatrzę sobie z boku jak wasz nowy prezydent obniży w pierwszej kolejności opłatę za śmieci,byłby to naprawdę ewenement na skalę krajową.

  2 13
 • ~Sławomir Wojewodzic 2019-11-05 19:51:14

  A niedawno napisali "GW”: w których śląskich miastach żyje się najtaniej? Wodzisław w czołówce. To jak to jest? Łatwo manipulować danymi i ludzi wprowadzać w błąd...

  8 4

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuWodzislaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuWodzislaw.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuWodzislaw.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Waszym zdaniem dzieci powinny wrócić we wrześniu do szkoły?
Oddanych głosów: 566