Zorza najlepsza w Świątecznym Turnieju Piłki Siatkowej

2018-12-31, Autor: szuM

Zorza zwyciężyła w Świątecznym Turnieju Piłki Siatkowej, a MVP turnieju została zawodniczka z Wodzisławia.

W piątek, 28.12.2018 Zorza Wodzisław Śląski była gospodarzem tradycyjnego Świątecznego Turnieju Piłki Siatkowej o puchar Prezydenta Miasta Wodzisławia Śląskiego. W roku bieżącym turniej ten rozgrywany był w kategorii kadetek.

Prócz gospodyń w zawodach udział wzięły: UKS Jedynka Kluczbork – czołowy zespół w tej kategorii wiekowej z województwa opolskiego oraz UKS Gwiazda Tarnowskie Góry – jedne z najgroźniejszych rywalek wodzisławianek na Śląsku. W otwarciu turnieju wziął udział członek prezydium zarządu PZPS, wybitny arbiter międzynarodowy, sędzia ostatnich Mistrzostw Świata w piłce siatkowej – Wojciech Maroszek.

W pierwszym pojedynku turnieju gospodynie podejmowały bezpośrednie rywalki do medali Mistrzostw Śląska – Gwiazdę Tarnowskie Góry. Siatkarki Zorzy, grające z dwoma aktualnymi reprezentantkami Polski w składzie (Dominika Pierzchała w kategorii kadetek oraz Paulina Jagła w kategorii minikadetek), w pierwszej odsłonie tylko do stanu 8:8 pozwalały siatkarkom z Tarnowskich Gór na równorzędną grę.

Ostra i precyzyjna zagrywka Patrycji Grabowskiej oraz wysoki blok Wiktorii Melskiej, wspomagany kontrami Patrycji Bierzy i Pauliny Jagły pozwoliły na zbudowanie dziesięciopunktowej przewagi (19:9), a następnie kontrolę przebiegu seta, wygranego ostatecznie 25:16. Druga partia była już bardziej zacięta, lecz również przebiegała pod dyktando podopiecznych trenera Andrzeja Brzezinki.

Przy prowadzenie Zorzy 23:20 rywalki zagrały jednak kilka bardzo dobrych akcji, doprowadzając do wyrównania 24:24, lecz to siatkarki z Wodzisławia Śląskiego były bardziej zdeterminowane i wygrały 27:25. O secie trzecim kadetki Zorzy chciałyby jak najszybciej zapomnieć, rozluźnione wodzisławianki popełniły kilka błędów w odbiorze, a rywalki zwietrzyły swoją szansę - zagrały koncertowo w odbiorze i na kontrach, dokładając piekielnie mocną zagrywkę.

W efekcie wysokie zwycięstwo Gwiazdy 25:11 i nadzieje przyjezdnych na wygraną w cały spotkaniu odżyły. Wysoka porażka w trzecim secie podziałała na wodzisławianki tylko mobilizująco i w czwartej partii pojedynku to siatkarki Zorzy rządziły na parkiecie niepodzielnie.

Świetnie w obiorze i ataku zagrały Patrycja Grabowska i Patrycja Bierza, skutecznie i ofiarnie broniła libero Martyna Zając, precyzyjne dogrania rozgrywającej Marty Miki na punkty zamieniała atakująca Paulina Jagła, a na środku siatki brylowały Dominika Pierzchała i Wiktoria Melska. Koncertowa gra wodzisławianek skutkowała wygraną 25:12 i zwycięstwem w całym meczu 3:1.

W drugim meczu turnieju zagrały ze sobą zespoły z Kluczborka i Tarnowskich Gór. Ślązaczki wygrały 3:0, chociaż w mecz lepiej weszły zawodniczki Jedynki Kluczbork, które prowadziły nawet 11:5, później jednak, coraz solidniej grające tarnogórzanki zwiększyły tempo swoich akcji i opanowały sytuację na parkiecie.

Ostatni turniejowy pojedynek to zmagania Zorzy z Jedynką Kluczbork. Wodzisławianki od początku zaczęły z animuszem i szybko zapisały pierwszego seta na swoim koncie, wygrywając 25:12. Wysoka wygrana wyraźnie rozluźniła podopieczne trenera Brzezinki, które w drugiej partii oddały inicjatywę drużynie z Kluczborka i dopiero pod koniec tej odsłony odzyskały kontrolę nad wydarzeniami na parkiecie, wygrywając 25:23.

Set trzeci to już koncert gry wodzisławianek, a zwłaszcza Patrycji Bierzy, która stanęła w polu zagrywki przy stanie 11:10 dla Zorzy i zagrała czternaście bardzo trudnych zagrywek z rzędu, doprowadzając do zwycięstwa 25:10. Wygrana 3:0 w meczu pozwoliła kadetkom Zorzy na ponowne zdobycie Pucharu Prezydenta Miasta Wodzisławia Śląskiego.

Wyniki:
MKS ZORZA Wodzisław Śląski - UKS Gwiazda Tarnowskie Góry 3:1 (25:16, 27:25, 11:25, 25:12)
UKS Gwiazda Tarnowskie Góry - UKS Jedynka Kluczbork 3:0 (25:21, 25:9, 25:22)
UKS Jedynka Kluczbork - MKS ZORZA Wodzisław Śląski 0:3 (12:25, 23:25, 10:25)